Step-by-step explanation:
[tex] {25}^{ \frac{1}{2} } = \sqrt{25} [/tex]
(x +5) (x -2) h e l p m e
Answer:
x=10
Step-by-step explanation:
Simplify [tex]\frac{-4}{m^2+m-12} +\frac{m}{m+4}[/tex]
1. Write two decimals that
equivalent to ,1.700 please help
Answer: 1.7 and 1.7000
Step-by-step explanation:
Two decimals that are equivalent to 1.700 are 1.7 and 1.70.
What is Equivalent?" Equivalent means When two or more than two terms represents the same amount of value."
According to the question,
Value of decimal remains the same when we keep on adding zero's on the extreme right side of the decimal.
Therefore,
Decimal equivalent to 1.700 are 1.70 and 1.7.
Hence the two decimals that are equivalent to 1.700 are 1.7 and 1.70.
Learn more about equivalent here
https://brainly.com/question/14672772
#SPJ2
Ty uses 20 ft of fence to divide into 4 equal parts all in one row. Each aware part is 2 feet long. What is the area of the garden?
Answer:
10
Step-by-step explanation:
20 divided by 4 = 5 and times it from there
Can someone help me? Right answer gets brainliest!!
Answer:
2/3*6 = 4 i hope this is the answer
Answer:
9 bracelets
Step-by-step explanation:
2/3 of a foot is 8 inches 6x12 is 72 and 72/8 is 9 so she can make 9 bracelets. please mark me brainlest
i need help asap i’ll give brainliest
Answer:
x=130 I believe
Step-by-step explanation:
28+8+14+x=180
50+x=180
x=130
Colin always takes his laundry to the laundromat for cleaning. Today, he has 5 items for dry cleaning and 12 items for regular washing. If each item of dry cleaning weighs 3/4 pound, and each item of regular laundry weighs 5/16 pound, how much does all of Colin’s laundry weigh?
Answer: 7 1/2 pounds
Step-by-step explanation:
Is there a fast way to answer these kinds of problems? and could someone help me learn how to solve it?
Calculate the percentage loss made on a boat valued at $50,000 and sold for
$44,000.
Answer:
22 percent is the loss ....
The problem of the Week!
Akira and Hideo are twins with different jobs. Akira earns five-eighths of what
Hideo earns, but Akira’s expenses are half of Hideo’s. Akira ends up saving 40%
of his income.
What percentage of his income does Hideo save?
Answer:
12.8
Step-by-step explanation:
The sum of two consecutive numbers is -91. Find the value of the smaller number
Answer: -46
Step-by-step explanation:
Consecutive means next in order.
Sum means answer to an addition problem.
-45 + -46 = -91
-46 is smaller (farther away from zero) than -45
A book costs $7 more than a record. Together they cost $25.
How much does the record cost? _____
Answer:
The record costs $18
Step-by-step explanation:
25-7=18
Answer:
The record costs $9.
Step-by-step explanation:
25-7=18
18/2=9
9+7=16
16+9=25
A bouquet of 6 roses costs $18.00. At this price, how many roses can you get for $12.00?
Answer:
four roses
Step-by-step explanation:
18÷6=3
12÷3=4
Answer:
you can get 4 roses
Step-by-step explanation:
18 divided by 6 roses = $3 per rose
$12 divided by $3 = 4 roses
Hope this helps
how can i solve this
tan2x/(tan4x-tan2x)
Answer: = cos 4x
[tex]\frac{tan2x}{tan4x-tan2x}\\\\=\frac{tan2x}{\frac{2tan2x}{1-tan^{2}2x }-tan2x }\\\\=\frac{tan2x(1-tan^{2}2x) }{2tan2x-tan2x(1-tan^{2}2x) }\\\\=\frac{tan2x(1-tan^{2}2x) }{tan2x(2-1+tan^{2}2x) }\\\\=\frac{1-tan^{2}2x }{1+tan^{2}2x } \\\\=\frac{1-\frac{sin^{2}2x }{cos^{2}2x } }{1+\frac{sin^{2}2x }{cos^{2}2x } }\\\\=\frac{cos^{2}2x-sin^{2}2x }{cos^{2}2x+sin^{2}2x } \\\\=\frac{cos4x}{1}\\\\=cos4x[/tex]
Step-by-step explanation:
PLz DO it all I will give brainlest and thanks.
Answer:
7: 1
Step-by-step explanation:
8. There are 9 girls and 6 boys in a classroom. Of
these students, 1 girl and 2 boys write left-handed.
What percentage of the students write left-
handed? (6.5B)
I
Answer:
20%
Step-by-step explanation:
9 Girls + 6 Boys = 15 Students.
15 = 100%
1 Girl + 2 Boys = 3 Students.
3 = ?%
(3×100)/15= 20%
△MNO maps to △RST with the transformation (x, y) longrightarrow ( 1 3 x, 1 3 y). Choose True or False for each statement. A. If RT = 3, MO = 9. A True B False B. If RT = 12, MO = 4. A True B False C. If RT = 9, MO = 27. A True B False
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
Transformation is the movement of a point from its initial location to a new location. Types of transformation are rotation, reflection, translation and dilation.
Dilation is the enlargement or reduction in size of a figure. If a figure with point A(x, y) is dilated by a scale factor k, the new point is at A'(kx, ky). If k > 1, it is an enlargement and if k < 1, it is a reduction.
Since ΔMNO maps to ΔRST with a transformation (x, y) = (3x, 3y), this means that ΔRST is three times the size of ΔMNO, hence all the sides of ΔRST are three times that of ΔMNO.
A. If RT = 3, MO = 9. A True B False B.
This is false because RT = 3 * MO = 3(9) = 27
B. If RT = 12, MO = 4. A True B False
This is true because RT = 3 * MO = 3(4) = 12
C. If RT = 9, MO = 27. A True B False
This is false because RT = 3 * MO = 3(27) = 81
Question 8 (1 point) Find the percent increase or decrease: From 300 miles to 210 miles how much decrease was there?
Answer:
30% increase or decrease
Step-by-step explanation:
Because every mile is 3% and according to the question it is reduced 90 miles
Joey wants to join the gym. The gym has a membership fee of $50 then $25 per month. How much will it cost Joey if he goes to the gym all year?
6 1/2 divided by 3/4 in simplest form
Answer:
26/3 or 8 2/3
Step-by-step explanation:
6 1 /2 ÷3 /4 =
13 /2 ÷3 /4 =
13 /2 ×4 /3 =
13 × 4 /2 × 3 =
52 /6 =
52 ÷ 2 /6 ÷ 2 =
26 /3 = 8 2 /3
please help i don’t understand
Answer:
You have to fine the number that matches with the "X" so the answer would be 126 divided by 43 which is 2.9. 2.9 is closer to 3 than 2 so the "x" is 3
Step-by-step explanation:
can someone please help
You find the intersection point of the two lines, which is (3, -2).
It is what the question meant when it asked for "solution".
These two lines are y = mx + c, which is another form of linear equations with two variables you are likely familiar with
x+y=20
x-y=10
Hope this clears up your confusion.
9 + m + 6 in need answer asap when m=1
Step-by-step explanation:
When m = 1
then.
9 + m + 6
= 9 + 1 + 6
= 16
hope it helps.
Answer:
9 +1 + 6 = 16
Step-by-step explanation:
Victoria buys a two-gallon bottle of juice for $48.64. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? I need this asap
Answer:
2.6315789473
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
increase £130 by 15%
Answer:
£149.5
Step-by-step explanation:
130/100=1.3
1.3*15=19.5
130+19.5=149.5
PLZ ANSWER FAST!!!!! Mr. Miller took a poll of which students in his class have gone to a water park. If 7/9 of his class have visited a water park for a total of 21 students, then how many total students are in Mr. Miller's class?
Answer:
29 students
Step-by-step explanation:
divide by 7 to get 1/9 then multiply by 9 to get total.
Answer:
27
Step-by-step explanation:
Let x be the total number of students. So, turning the words of the problem into an equation, we get:
7/9x = 21,
then, 7x = 189
so, x = 27.
calculate the perimeter of a rectangle with height 10cm and length 9cm
Answer:
38
Step-by-step explanation:
10+10=20
9+9=18
20+18=38
Luke and nabila are playing squash Luke wins twice as many games as nabila they play 18 games how many do each win
Answer:
Luke = 12 games
Naliba = 6 games
Step-by-step explanation:
Luke and naliba are playing squash
Luke wins twice as many games as naliba
They play a total of 18 games
Luke= 2x
naliba = x
2x +x= 18
3x= 18
x= 18/3
x= 6
Luke= 2(6)
= 12
naliba= 6
Hence luke wins 12 games and naliba wins 6 games
a car drives 50 miles in 40 minutes. how many miles does the car travel per minute
The value of 0.001 + 1.01 + 0.11 is
Answer:
1.121
Step-by-step explanation:
We can align them:
0.001
1 .010
0.1 10
Then we can add each horizontal line.
We get, 1.121