Answer:
Perpendicular
Step-by-step explanation:
You know if two equations are perpendicular if their slopes are the reciprocals of each other. -4/3 and 3/4 are reciprocals, therefore they are perpendicular (y-intercept doesn’t matter in perpendicular equations).
((It’d only be parallel if the slopes were exactly the same and the y-ints were different.))
Hope this helps :)
Find the equation of the line with slope −1/5 and y-intercept (0,−2)
Answer:
e
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
We know slope is -1/5 and contains these points (0,-2)
y=-1/5x+b
Plug in x and y with those given points.
-2=-1/5(0)+b
-2=0+b
-2=b
y=-1/5x-2
1 1/3 divided by 2/3
5x+6y=14 3x+5y=7
Help asap please
Answer:
133134676
Step-by-step explanation:
aasddkskskisisididid
what is 5/10 + 8/100
Answer:
[tex]\frac{29}{50}[/tex]
Step-by-step explanation:
We have two fractions and are being asked to add them both.
5/10 and 8/100 don't have the fractions, but 5/10 can be simplified to 1/2, meaning that to make the same denominator, we have to find the half of 100, which would be 50. Now turn the fraction into 50/100.
50/100 + 8/100
58/100
This can be simplifed :
[tex]\frac{58/2}{100/2}[/tex]
[tex]\frac{29}{50}[/tex]
miss emily buys 8 ounces smoke salmon at 17.98 per pound how much money does miss emily spend on smoked salmon
Answer:
Convert ounce to pound.
8 ounce is 0.5 lbs
x/0.5 = 17.95/1
x=8.975
Miss Lawrence spent about $8.98
Step-by-step explanation:
Karen buys some new clothes for $89.40 + tax. The tax rate is 6.4%. What is her final price? *
Answer:
$95.10
Step-by-step explanation:
well take 89.40 and multiply by 6.4%. then add.
89.40 x 6.4% is 5.7. we can make out 5.7 to be $5.70.
$89.40 + $5.70 is 95.1 or $95.10
what about this one
I need the answer for this question
Answer:
first one 4* (c-5) =24
Step-by-step explanation:
Answer:
4 x (c-5)=24
Step-by-step explanation:
Please help me thank u
Cevabını yazarmısınız
Answer:
it is side ways
Step-by-step explanation:
Verizon has a special and is selling the new IPhone 7 for $299 to new customers. If the Apple Store is charging twice as much as verizon then how much is Apple charging for the new phone
Answer:
the answer is $598
Step-by-step explanation:
299×2=598
Could someone help with the domain and range of these 2 graphs?
3)Domain [4 to infinity]
Range [0 to infinity]
4)Domain [ - 3 to 3]
Range [ - 2 to 4]
The equation of the line of best fit of a scatter plot is y = −5x − 2. What is the slope of the equation?
−5
−2
2
5
Answer:
5
Step-by-step explanation:
The response is 5. The slope is always the coefficient of x in a slope-intercept equation.
Answer:
The correct answer for this equation is -5 I know this because when I went to my previous middle school my old teacher had me grade this exact question.
Step-by-step explanation:
the length of a rectangle is three more than the witch of the perimeter is 90 cm then find the dimensions
Answer:
24 cm, 21 cm
Step-by-step explanation:
Let the width of the rectangle be x cm
So, length = x + 3 cm
Perimeter of rectangle = 90
2(x + 3 + x) = 90
(2x +3) = 90/2
2x + 3 = 45
2x = 45 - 3
2x = 42
x = 42/2
x = 21 cm
x + 3 = 21 + 3 = 24 cm
Length = 24 cm
Width = 21 cm
Hence, dimensions of the rectangle are 24 cm and 21 cm.
write a conditional statement that each venn diagram illustrates
Answer:
I hope you understand this points are my own points
What is the correct answer?
Answer:D
$6/ 8 bottles = $0.75 per bottle for Sunny’s
$11/ 15 bottles = $0.7333 per bottle for Shruti’s
Step-by-step explanation:
Answer:
Find the number of dollars per kind of water. Then try multiplying the dollar amount per one water by 8 and 15 depends on water. If you need help try finding helpful videos or ask your parents.
Step-by-step explanation:
If you just get an answer and not understand how you got it, then you won't be able to it later and it will get worse and worse.
A machine at a manufacturing plant can make 16 of Item A and 20 of Item B per hour. The machine runs 24 hours a day. Yesterday, it made 434 total items.
Part A: Write a system of equations to represent this scenario.
Part B: Solve the system of equations for each variable.
Part C: In your own words, write one paragraph explaining the work you did to solve steps A and B.
Answer:
A) x + y = 24 and 16x + 20y = 434
B) Item A = 11.5 hours per day
Item B = 12.5 hours per day
C) The work done in part A was to derive a system of equations based on the values given to us to produce the items where x and y denoted the number of hours per day it took to make item A and B respectively. Meanwhile, in part B, I employed the substitution method to solve the simultaneous equation derived in part A in order to get the number of hours per day used for each item.
Step-by-step explanation:
A) Let x represent the amount of hours it took to make item A and let y represent the amount of hours it took to make item B.
Thus, since the machine runs 24 hours a day, we have;
x + y = 24 - - - (eq 1)
Since the plant can make 16 of Item A and 20 of Item B per hour and it made 434 items yesterday, we have;
16x + 20y = 434 - - - (eq 2)
B) to find the time taken for each item per day, let's make x the subject in eq 1.
x = 24 - y
Put 24 - y for x in eq 2;
16(24 - y) + 20y = 434
384 - 16y + 20y = 434
4y = 434 - 384
4y = 50
y = 50/4
y = 12.5 hours
Thus, x = 24 - 12.5
x = 11.5 hours
C) The work done in part A was to derive a system of equations based on the values given to us to produce the items where x and y denoted the number of hours per day it took to make item A and B respectively. Meanwhile, in part B, I employed the substitution method to solve the simultaneous equation derived in part A in order to get the number of hours per day used for each item.
Maria decided to take her family out for dinner at a restaurant the total cost was $96.00 She decided to leave the waiter a tip of %18 of the cost of the dinner What is the total cost of the dinner including the tip without the tax
Answer:
$113.28 is the total cost
Step-by-step explanation:
18%= 0.18
96 x 0.18= $17.28
96 + 17.28= $113.28
Can anyone help me please
I’ll mark as brainliest.
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Answer: false
Step-by-step explanation:
From a boat on the lake, the angle of elevation to the top of a cliff is 24°52'. If the base of the cliff is 944 feet from the boat, how high is the cliff (to the nearest foot)? (2 points) Select one: a. 438 ft b. 441 ft c. 448 ft d. 451 ft
Answer:
yo is u einstein da hell is u learning pop a chocy milk
Step-by-step explanation:
A right triangle is shown. A is 60 degrees. C is 90 degrees. BC is 12. What is the measurement of side ABC
Answer:
C. 90 degrees
Step-by-step explanation:
What is the area of a square with a side length of 3a?
What is the greatest common factor of 73 and 50?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
plz mark as braileist if correct
thank you
Answer:
the geatest common factor of 73 and 50 is 1
The owner of a garden center pays $12 for each birdbath. She sells them for 55% more than she paid. Decide whether each expression represents the selling price for b birdbaths.Choose Yes or No for each expression.A.12b1 1. 55(12b) u Yesu Nob. 12(0 . 45b) u Yesu Noc.12b(1. 55)u Yesu Nod. 12(0 . 55b) u Yesu Noe. 12b(1 1 0.55)u Yesu No
Answer:
[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Cost\ Price = \$12[/tex]
[tex]Selling\ Price = 55\%\ more[/tex]
Required
Write an expression for the selling price for b birdbaths
This selling price for 1 birdbath is calculated as:
[tex]Selling\ Price = Cost\ Price + 55\% * Cost\ Price[/tex]
Substitute 12 for Cost Price
[tex]Selling\ Price = 12 + 55\% * 12[/tex]
Factorize:
[tex]Selling\ Price = 12(1 + 55\%)[/tex]
Express percentage as decimal
[tex]Selling\ Price = 12(1 + 0.55)[/tex]
[tex]Selling\ Price = 12(1.55)[/tex]
For b birdbaths, the selling price is:
[tex]Selling\ Price = 12(1.55) * b[/tex]
[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]
The options are not clear; However [tex]12b(1.55)[/tex] answers the question.
Bruce drove 360 miles in 6 hours. If he continues at a consistent speed, how many more hours would he need to drive another 300 miles?
Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
If he drove 360 miles in 6 hours, that means he drives 60 miles per hour.
300 divided by 60 is 5, so he will need to drive for 5 more hours
Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
Find his speed in miles per hour:
360/6
= 60
So, his speed is 60 mph
To find how many more hours he would have to drive another 300 miles, divide 300 by 60:
300/60
= 5
So, he would have to drive 5 hours
Change 1/5 to a decimal with work shown
Answer:
.2
1/5=2/10 2/10=.2
Select the correct answer.
There are 42 boys and girls participating in an essay-writing competition. Of the competitors, 21 are in seventh grade, 14 are in eighth grade, and 7 are in ninth grade. What is the probability of an eighth grader winning the competition? Which simulation(s) can be used to represent this situation?
A.
The probability is . Simulate this situation by rolling a 6-sided die, with odd numbers representing seventh graders and even numbers representing eighth graders.
B.
The probability is . Simulate this situation by picking a card from a deck of cards, with hearts representing seventh graders, diamonds representing eighth graders, and spades representing ninth graders.
C.
The probability is . Simulate this situation by spinning a spinner with six equal sections, with one section representing ninth graders, two sections representing eighth graders, and three sections representing seventh graders.
D.
The probability is . Simulate this situation by using a number generator with numbers from 1 to 6, with 1 through 3 representing seventh graders, 4 and 5 representing eighth graders, and 6 representing ninth graders.
Answer:
D I think
Step-by-step explanation:
Answer:
i think its
Step-by-step explanation:
6
- 18°
3x - 5y = -22
MATHEMATICAL CONNECTIONS a. Write an equation that represents the sum of the angle measures of the triangle.
The equation is
= 180
b. Use your equation and the equation shown to find the values of x and y.
Answer:
use mathwsy
Step-by-step explanation:
solve 12y^-4z^-2/6z^2y^-1
Answer:
2/y^5
Step-by-step explanation:
not sure but i think its this
(-8)• -2/3. Calculate the value of each expression
Answer:
The answer is 16/3.
Step-by-step explanation:
Answer: 16/3
Step-by-step explanation: