Answer: They are incorrect
Step-by-step explanation: They are incorrect because 12+15=27 and 20+9=29 so it won't work out because the numbers need to be equal. I hope this helps!
PLEASE ANSWER WELL COUNTS AS A BIG GRADE
Answer:
-A: B
-B: D
-C: A
Hope this helps! :)
Answers:
14A. B: $25.44
14B. D: $6.36
14C: A: peanuts
Comment:
I hope this helps!
I WILL GIVE BRAINLIEST FOR FULL PROOF! no trolls!!!
Answer:
AE = CF .
Why?
BD acts as a shape bisector because it cuts the entire rectangle in half from points B and D.
Given that AE is perpendicular to BD, and CF is perpendicular to BD (which we know BD is a bisector), that means that both AE and CF are of equal length inside the rectangle.
Another way to look at it is:
AE = CF because they are technically just vertical angles, shifted and displaced in a weird way; it is a different representation of vertical angles, only distorted. (Don't use this as your answer though, it needs more context. I just want to make it look easier to comprehend.)
Answer:
i aggre with notjadereyes
Step-by-step explanation:
(pls nu report) i'm saying she's right all the way
The following question has two parts. First, answer part A. Then, answer part B.
Part A
"If you share 7 apples equally with 3 people, then there are 213..."
First, complete the sentence. Then, briefly explain what the whole number 2, the denominator 3, and the numerator 1 mean in this problem.
Part B
The expression 1÷14 is given. Give a real-life application to explain this expression and then simplify it.
Answer:
Step-by-step explanation:
Each person gets 2 1/3 apples
The whole number 2 is the whole number of apples and the numerator 1 shows how many pieces of the remaining 3 parts (denominator) each person gets
1 ÷14
There are 14 people and one apple, How many apples will each person get?
Yesterday, I spent $29.81 for 11 gallons of gasoline. What is the unit rate of the gasoline?
Answer:$2.71 per gallon
Answer:
$2.71 a gallon
Step-by-step explanation:
To find the unit rate which is one gallon equals how many dollars, all we have to do is divide 29.81/11 to find out how much 1 gallon equals, which is $2.71/gallon.
dexter deposited $6,300 into a savings account that earns 2.60% simple interest per year. how much will he earn in 4 years?
Answer:
= $655.20
Step-by-step explanation:
Simple Interest =( Principal * rate * time)/100
=( $ 6300 * 2.60% * 4years)/100, workout in the brackets first then divide by 100.
= 65520/100
= $655.20
Dexter will earn $655.2.
What is the simple interest?Simple interest is the borrowing amount added only to the principal amount.
Formula to calculate the simple interest is;
S.I. = P x T x R / 100 ,
Where S.I. is simple interest , P is principal amount, T is time period and R is interest rate in a year.
Dexter deposited $6,300 into a savings account that earns 2.60% simple interest per year.
P = $6300
R = 2.60% and T = 4 years
Then by the formula;
6300 x 2.6 x 4 /100
= $655.2
Therefore, Dexter will earn $655.2.
To learn more about the simple interest; https://brainly.com/question/25845758
#SPJ2
.....|┐∵|┘...... └|∵┌|.....
Answer:
no
Step-by-step explanation:
A bank is offering 2.5% simple interest on a savings account. If you deposit $5000, how much interest will you earn in one year? pls help due in 5 mins
Answer:
125 dollars
Step-by-step explanation:
When a number is increased by 5.5%, the result is 60. What is the original number to the nearest tenth?
Which number from the set of numbers {3, 5, 6, 7} makes the equation TRUE?
5x - 5 = 30
Answer:
7
Step-by-step explanation:
5 x 7 = 35 - 5 = 30
Help Please
Answer Choices
A- y = 2.5x
B- y = x + 10
C- y = -x + 10
D- y = -x + 60
i need help. please answer.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
i need help pls and explainnnnn
7x(7) + 7(2) = 7(x+2)
How many solutions does this equation have?
-one
-none
-infinite
Answer: One
Step-by-step explanation:
7x(7) + 7(2) = 7(x + 2)
49x + 14 = 7x + 14
49x = 7x
x = 0
Solve the equation 1/3 ÷ 6. SHOW YOUR WORK.
Answer:
the answer is 1/18
Step-by-step explanation:
first when deviding you make the last number the reciprocal of the number it was before, in this case, 1/3 ÷ 6 would equal to 1/3 x 1/6, which would get a result of 1/18, hope this helps!
PLEASE HELP ME WITH MY MATH (1-9) BUT SKIP NUMBER 5
Answer:
1 22
2 57
3 60
4 15
5 14
Step-by-step explanation:
also, how many geometry worksheeta do u have, holy
please help ASAP!!!!40 points!!!!!!!!No fake answers!!!!!!!!!!!!need ALL answers ASAP!!!!!!!!!!!!
please please please don't waste my points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
If you were to give cadmium a supervillain name what would it be
Answer:
Batcadmium
Step-by-step explanation:
I chose this because Cadmium can be used for battery's and I'm not that great at names.
Answer:
Gadium
Step-by-step explanation:
I chose this because it similar
HELLO AGAIN HERE'S ANTOHER QUESTION
what are the values of x and y
I want a answer nowwwww
Answer:
I believe that it would be better to use the second scale, or 1ft to 500ft.
Step-by-step explanation:
If you used the first scale(1in to 10ft) then you would have a 75in model, or 6.25ft, this would be to big to display on your desk. If you used the second then your model would be about 1.5in which all though is small it would be better for display.
Answer:
1 inch
Step-by-step explanation:
1 foot = 500 feet
1 inch = 10 feet
^ if you do 12 x 10 it equals 120, which is less than 1 foot = 500.
But, if you want it a big it would be 1 foot = 500.
redo of cow doing something with grass lol
Answer:
I'm confused-
Answer: A Lawn Moo-er
Step-by-step explanation:
That’s probably it. These worksheets always have 1,000 year old dad jokes. You don’t have to do the math if you just look up the joke.
Help please! I attached the picture you get 20 points!!
Answer:
<1=48
<2=132
<3=48
Step-by-step explanation:
We know that <2 is also 132
Since a line is 180, we can do 180-132=48
That means <1 and <3 are 48
To check we can add them all together and get 360
Answer:
1 and 3 is 48 and 2 is 132
Step-by-step explanation:
please mark as brainllest have nice day god bless you
[o]-[o]
\___/
I need help with math
A beetle was running along a number line...The the bug ran from 78 to 13. What distance did it cover?If it took the bug 5 seconds, what was its average speed?
help im just doing this for my brother :C
Answer:
578
Step-by-step explanation:
118 + 560 = 678
678 - 100 = 578
578 is your answer
Answer:
578
Step-by-step explanation:
Add 18 to 560 and you get 578. Reason why is because they subtracted 18 from 118 and now you got to add it to 560. Hope that made sense
A groundskeeper needs grass seed to cover a circular field, 290 feet in diameter.
A store sells 50-pound bags of grass seed. one pound of grass seed covers about 400 square feet of field.
How many square feet does each 50-pound bag cover?
Answer:
4 bags
Step-by-step explanation:
A = r²
A = 3.14 * 145² = 66,018.5 ft²
66,018.5 ÷ 400 ≈ 165.05 lb.
165.05 ÷ 50 ≈ 4 bags
Which number is the missing amount of minutes for 4 miles from the equal ratio table below?
ERROR: You forgot your attachment. Ask a new question and try again. :/
your Answer IS : 36
Step-by-step explanation: i am good in math and if it is wrong then i am doom
bye
A beetle was running along a number line...The the bug ran from 78 to 13. What distance did it cover?If it took the bug 5 seconds, what was its average speed?
Answer:
It covers 65, and it's average is 13 per 5 seconds.
Step-by-step explanation:
You subtract 78 by 13 to get 65, and then if you divide 65 by 5 you get 13.
this is 1-12 theres 23 in total
Answer: i cant put every answer on here but i could put the answers in the comments of you want me to.
Step-by-step explanation:
Here is a balanced hanger.
Write an equation representing this hanger.
Find the weight of each circle. Show or explain how you found it.
Answer:34
Step-by-step explanation: ad 3+31