Answer:
32.90
Explanation:
It cost $32.90 for a 47 mile taxi ride.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Length of taxi ride = 36 miles
Time taken by taxi ride = 42 minutes
Cost of taxi ride = $25.20
We have to find cost of a 47 mile ride.
In order to do so, we have to find the unit cost of distance covered by ride which is the unit cost per mile of the ride that is the cost for 1 mile of taxi ride.
Find the product...
Tanks
Which visual aid would help you understand the meaning behind a photograph?
a. Scale
b. Key
c. Graph
d. Caption
Answer:
b
Explanation:
b cuz
Answer:
I believe that Its DExplanation:
Captions are what get put next to pictures to describe the meaning of the picture
C=2.99m + 13.99, where c is the total monthly cost
Find the difference...
Large-scale animal grazing contributes to climate change because
A . animals overgraze
B . animal waste can pollute water
C . animals and their manure release lots of methane
D . animals breathe heavy
Andrew has $5 less than 3 times as much money as Bianca He has $74. If d represents Bianca's money, which equation can be used to find the amount of money she has?
A 3d + 5 = 74
B. 5d X 3 = 74
C3d - 5 = 74
0.50 – 3 = 74