Answer:
b
Step-by-step explanation:
Find the average rate of change for f(x)=-4x² over the interval -4≤x≤-2. Enter your answer as a number. *
Answer:
45
Step-by-step explanation:
SELECT ALL THAT APPLY!!!
Which of the following could you use to solve this problem?
What is 25% of 37?
p = (0.25)37
37/0.25 = w
25/100 x 37
x/37 = 25/100
Answer:
A, B, D
Step-by-step explanation:
25% of 37
= 25/100 × 37
= 1/4 × 37
= 0.25 × 37
= 9.25
Answer:
Step-by-step explanation:
the solutions are: a b d
brainliest to right answer
Answer:
Step-by-step explanation:
ikr I hate it when people troll
PLEASE ANSWER WELL COUNTS AS A BIG GRADE
Answer:
-A: B
-B: D
-C: A
Hope this helps! :)
Answers:
14A. B: $25.44
14B. D: $6.36
14C: A: peanuts
Comment:
I hope this helps!
Im helping my little cousin do his math the yellow highlighted ones need to be checked. (NOT THE RED HIGHTAILED ONES)
Answer:
Step-by-step explanation:
i dont understand
Help please I’ll give brainliest
Answer:
I think it is A. 1/6
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
Yesterday, I spent $29.81 for 11 gallons of gasoline. What is the unit rate of the gasoline?
Answer:$2.71 per gallon
Answer:
$2.71 a gallon
Step-by-step explanation:
To find the unit rate which is one gallon equals how many dollars, all we have to do is divide 29.81/11 to find out how much 1 gallon equals, which is $2.71/gallon.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Answer:
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Step-by-step explanation:
help im just doing this for my brother :C
Answer:
578
Step-by-step explanation:
118 + 560 = 678
678 - 100 = 578
578 is your answer
Answer:
578
Step-by-step explanation:
Add 18 to 560 and you get 578. Reason why is because they subtracted 18 from 118 and now you got to add it to 560. Hope that made sense
At the start of 6th grade, Maya measured 140 cm tall. At the start of 7th grade, Maya was 150.5 cm tall. What is the percent increase in Maya's height between the start of 6th and 7th grade?
S^2+3s-10=0 complete the square and show your work so I can learn how to do it please and thanks!
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!
Jared is constructing a circle graph to
illustrate the favorite sports of the
30 students in his class. Of those, 6 chose
basketball as their favorite sport. What
percent of the circle should Jared shade to
represent those 6 students' choice?
Answer:
1.8
Step-by-step explanation:
because since its 30 students and 6 of those chose basketball.
So u divide 30 from 6
= 1.8%
So Jared shaded 1.8% of the 6 students that chose basketball.
7x(7) + 7(2) = 7(x+2)
How many solutions does this equation have?
-one
-none
-infinite
Answer: One
Step-by-step explanation:
7x(7) + 7(2) = 7(x + 2)
49x + 14 = 7x + 14
49x = 7x
x = 0
order the numbers from greatest to least:2.2 3.200 3.020
Answer: 2.2, 3.020, 3.200
Answer:
3.200, 3.020, 2.2
Step-by-step explanation:
Solve the equation 1/3 ÷ 6. SHOW YOUR WORK.
Answer:
the answer is 1/18
Step-by-step explanation:
first when deviding you make the last number the reciprocal of the number it was before, in this case, 1/3 ÷ 6 would equal to 1/3 x 1/6, which would get a result of 1/18, hope this helps!
When a number is increased by 5.5%, the result is 60. What is the original number to the nearest tenth?
A bank is offering 2.5% simple interest on a savings account. If you deposit $5000, how much interest will you earn in one year? pls help due in 5 mins
Answer:
125 dollars
Step-by-step explanation:
Donna's kitchen is being re-tiled. The diagram of the kitchen is shown. What is the minimum number of square feet of tile that will be needed to complete this job?
Answer: 275 i think
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP ME WITH MY MATH (1-9) BUT SKIP NUMBER 5
Answer:
1 22
2 57
3 60
4 15
5 14
Step-by-step explanation:
also, how many geometry worksheeta do u have, holy
What is the coefficient of the term in x in the following algebraic expressions?
a.2x - 7
b.x/2 - 10
c.- x + 7
d.x + 7
e.- x / 4
Answer:
a) 2
b) 1/2
c) -1
d) 1
e) -1/4
Step-by-step explanation:
Help please I’ll give brainliest
Answer:
A
Step-by-step explanation:
2/8 are A simplfied would be 1/4
Help?
I need explaining doe am stoopid
Answer:
1.) 7.60
2.) 3.70
3.) 7.20
4.) 9.20
Step-by-step explanation:
6.30 + 0.40 + 0.90 = 7.60
Barrys has $7.60 total
3.20 + 1.60 = 4.80
8.50 - 4.80 = 3.70
Henrys change is $3.70
1.20 + (1.20 × 5)
1.20 + 6 = 7.20
The bouncy ball and pen cost $7.20 together
Monday: $2.30
2.30 × 3 = 6.9
Tuesday: $6.90
6.90 + 2.30 = 9.20
Joe found $9.20 total on Monday and Tuesday
redo of cow doing something with grass lol
Answer:
I'm confused-
Answer: A Lawn Moo-er
Step-by-step explanation:
That’s probably it. These worksheets always have 1,000 year old dad jokes. You don’t have to do the math if you just look up the joke.
pls help ill give brainliest
Answer: They are incorrect
Step-by-step explanation: They are incorrect because 12+15=27 and 20+9=29 so it won't work out because the numbers need to be equal. I hope this helps!
Can you plz help me right now
Answer:
so the first awnser is 90 and i am verry sorry but i do not know how to do the second one and the third does not have enogh information
Step-by-step explanation:
1. so first 12 inches is one foot, multiply 12 by 60 to get 720 now because it says that 1 inch is 8 feet and 720 is how manny inches it is so 720 divided by 8 is 90.
Help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
its A
Step-by-step explanation:
how do i find the volume in a 3d shape
Step-by-step explanation:
You do Length x width x height right Prism
Prism or Cylinder = A is the area of the base x h the height.
Cube = s is the length of the side. V = s powered by 3
Prymid or cone = A is the area of the base, h the height. V = 1/3Ah
Sphere = V = 4/3 πr powered by 3
This is all the volume I could remeber.
Sorry if it is not you what you are asking
Please help me please I don’t understand and my teacher said I got it wrong for numbers 1 2 and 3
Answer:
1) 5/9
2) 4/7
3) 3/8
Step-by-step explanation:
1) 5/9
2) 4/7
3)3/8
A family buys 5 airline tickets online. The family buys travel insurance that costs $19 per ticket. The
total cost is $915. Let x represent the price of one ticket. Write an equation for the total cost. Then find
the price of one ticket.
Answer:
One ticket is $164. The expression is (5*19) + (5*164) or (5*19) + 5x
Step-by-step explanation:
19*5 = 95
915 - 95 = 820
820/5 = 164
The price of one ticket is $164.
Hope this helps. Have a nice day.