Please help me I'm really stuck on this!

Please Help Me I'm Really Stuck On This!

Answers

Answer 1

Answer:

1. 8

2. 9

3. 1

4. 3

5. 125/1000

Step-by-step explanation:

hope I  helped :)


Related Questions

Why is the applied effort only ½ of the weight to be lifted in the movable single pulley system?

Answers

Answer: I would find that the anwser would be, It requires only ½ the effort to lift the load because there is more than 1 rope arm.

Step-by-step explanation

Just took a test on this, I passed

6th Grade Math:
A 5-pound bag of cat food costs $11. What is the unit price of the cat food?

Answers

Answer:

The unit rate is 2.20. For a single pound of cat food it would cost $2.20

Which quadrilaterals are considered parallelogram

Answers

Answer: Rectangle, Rhombus, Square

Step-by-step explanation:

Water and oil are mixed in the ratio 3:5. Find the density of the mixture if the density of water is 1g/cm ^3 and that of oil is 0.8g/cm^3

Answers

Answer:

Density of mixture is 7.0 g/[tex]cm^{3}[/tex].

Step-by-step explanation:

Density of mixture = density of water in the mixture + density of oil in the mixture

Given: water and oil were mixed in a ratio 3:5

           density of water is 1.0 g/[tex]cm^{3}[/tex] and that of oil is 0.8 g/[tex]cm^{3}[/tex].

Then,

density of water in the mixture = 3 x 1.0 g/[tex]cm^{3}[/tex]

                                   = 3.0 g/[tex]cm^{3}[/tex]

Density of the volume of water in the mixture is 3.0 g/[tex]cm^{3}[/tex].

density of oil in the mixture = 5 x 0.8 g/[tex]cm^{3}[/tex]

                                              = 4.0 g/[tex]cm^{3}[/tex]

Density of oil in the mixture is 3.0  g/[tex]cm^{3}[/tex].

So that,

Density of mixture = 3.0 + 4.0

                               = 7.0

Density of mixture is 7.0 g/[tex]cm^{3}[/tex].

Helpppppppp pleaseeeeeeee and can you give an explenations also?

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A(-3 , 3) -> A'(-9 , 9)

B(3 , 3) -> B'(9 , 9)

C(3 , 0) -> C'(9 , 0)

A'B'C' is a dilation of ABC about the origin with factor of 3

ΔA'B'C' ~ ΔABC: all the corresponding angles are the same measurement

De student.cms.k12.nc.us bookmarks
Tgbhyuj190[:Op = BubbleSheet
M Email Natoli, Micha..
Question 2
1 pts
BD bisects angle ABC.
The measure of angle ABD is (2x + 12) and the
measure of angle ABC is 44º. Find the value of x.

Answers

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

Given that BD bisects <ABC, it means that <ABC is divided into two equal angles, which are <ABD and <CBD.This implies that:

m<ABD = m<CBD. Therefore:

2(m<ABD) = m<ABC

Substitute:

2(2x + 12) = 44

Solve for x.

4x + 24 = 44 (distributive property)

4x + 24 - 24 = 44 - 24 (substraction property of equality)

4x = 20

4x/4 = 20/4 (division property of equality)

x = 5

Joey went bowling at the Frank's Bowling Center. Shoe rental was $1.25 and games
were $1.50 each. If he spent $8.75 on shoe rental and games, how many games did
he bowl?
HELP PLS

Answers

Answer:

5 games

Step-by-step explanation:

1.50x + 1.25 = 8.75

1.50x = 7.50

x = 5

What is |-26|?

(a) -26,

(b) 26,

(c) 0,

(d) 1

Answers

Answer:

(b)26

Step-by-step explanation:

Step 1: Isolate the absolute value expression.

Step2: Set the quantity inside the absolute value notation equal to + and - the quantity on the other side of the equation.

Step 3: Solve for the unknown in both equations.

Step 4: Check your answer analytically or graphically.

How many days in 33 weeks?
Plss hellpppp....​

Answers

Answer:

There are 231 ;)

Step-by-step explanation:

Answer:

231:)

Step-by-step explanation:

Match each type of investment with its disadvantage.
T-bills
Property
A-rated bonds
Stocks
lesser return
arrowRight
higher risk
arrowRight
costly and time-consuming
arrowRight
no steady cash flow
arrowRight

Answers

Answer:

Lesser returns > T bills

Higher risks > A-rated bonds

Costly and time consuming > Property

No steady cash flow > stocks

Step-by-step explanation:

I just took the test

At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. Jacoby says the cost per pound is the same at both shops. Is Jacoby correct? Explain your reasoning.

Answers

Answer:

Jacoby is correct.

Step-by-step explanation:

Shop A= $6 ÷ 2 = $3/pound

Shop B= $15 ÷ 5 = $3/pound

The price per night for a hotel room is different at three different hotels. Hotel Nights Price (in dollars) A AA 3 33 192 192192 B BB 5 55 300 300300 C CC 7 77 455 455455

Answers

Answer:

Hotel B is the least expensive

Step-by-step explanation:

Given

See attachment for clear details

Required

The least expensive

To do this, we simply divide the total cost by the number of nights to get the unit price

i.e.

[tex]Unit = \frac{Price}{Nights}[/tex]

Hotel A

[tex]Nights = 3\\Price= 192[/tex]

[tex]Unit = \frac{192}{3}[/tex]

[tex]Unit = \$64[/tex] per night

Hotel B

[tex]Nights = 5\\Price= 300[/tex]

[tex]Unit = \frac{300}{5}[/tex]

[tex]Unit = \$60[/tex] per night

Hotel C

[tex]Nights = 7\\Price= 455[/tex]

[tex]Unit = \frac{455}{7}[/tex]

[tex]Unit = \$65[/tex] per night

From the calculations above;

Hotel B is the least expensive because 60 is less than 64 and 65

PLS HELP ASAP! HURRY, GIVING BRAINLY!

Answers

The second answer I believe to be correct :)

can u plzzzz help me brainliest​

Answers

3(4m-2) -2(m+5)
12m -6 -2m -10
10m -16
answer is 10m -16 :)
10m - 16 might be the answer. im pretty sure

A motorist drives 146km at a certain speed. She then increase this speed of by 19km/hr and take the same time to travel the next 16km. Find her speed for both part of the journey.​ Pleaseeeeeeeeeeee helpppppppppppp

Answers

Step-by-step explanation:

A motorist drives 146km at a certain average speed she then increases the speed by 9km/h and takes the same time to travel the next 164km.

find her speeds for both parts of the journey.

:

let s = his original speed

then

(s+9) = the increased speed

:

Write a time equation; time = dist/speed

 

146%2Fs = 164%2F%28%28s%2B9%29%29

cross multiply

164s = 146(s+9)

164s = 146s + 1314

164s - 146s = 1314

18s = 1314

s = 1314/18

s = 73 km/h is his original speed

:

Can anyone give me the answer and tell me how you did it?

Mary sells fruit with four of her friends. They want to make enough money so that, after splitting the earnings evenly,each person earns $30.


Solve the equation for this problem.

After you find the answer you need to find out if its cents, dollars,partners,or fruit

Thank you!

Answers

Answer:

the answer is 150

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION!!

Answers

Answer: Never produce a rational numbers

Step-by-step explanation: IT doesnt matter if integers are added, subtracted, multiplied, or divided, intergers will always be integers.

Find the missing angle.

Answers

Answer:

126 Degrees

Step-by-step explanation:

180-54=126

Answer:

126 hope it may help u btw thnx for points

Step-by-step explanation:

x +54 =180 bcz of linear pair

then 180-54=126

Please help will give brainliest

At a local aquarium there is a large cylinder shaped fish tank. The fish tank has a diameter of 8 feet and a height of h feet. Which equation can be used to find V, the volume of the cylinder of cylinder in cubic feet? 8.6.A *
V = π(8)²h
V = π(4)²h
V = π(4h)²
V = π(8h)²

Answers

Answer:

(A) V = π(8)²h

Find the sum of the arithmetic sequence

-10, -7, -4, -1, 2, 5, 8

Answers

-7 I guess

The question isn’t that clear and good luck

What is the value of the expression below?

(16^2)^1/4

A. 4
B. 8
C. 16
D. 2.

Answers

4444444444444444444 4444444

Answer:

4

Step-by-step explanation:

A P E X:L E A R N I N G

Please help;due today

Answers

Answer:

148 degrees

Step-by-step explanation:

360 - 74 - 138 = 148 degrees

PLEASE NEED HELP ASAP​

Answers

Answer:

Trapezoid

Step-by-step explanation:

They're showing us (with red arrows/triangles) that the bottom and top are parallel, but do not state anything like it for the sides.

That means it's at least a trapezoid.

As nothing suggests the sides are parallel, it's likely not a parallelogram (and it doesn't look like one).

It's also not a kite, as there is no indication that pairs of neighboring sides are equal in length.

As we don't think it's a parallelogram, it's thus not a rectangle (every rectangle is a parallelogram).

Similar with rhombus (every rhombus is a parallelogram) and square (every square is a parallelogram AND a rhombus).

Suppose you always eat a particular brand of cookies out of the standard sized package it comes in from the store. You notice that when you eat 3 at a time, there's always 1 cookie left over. You decide when you purchase the next package, you'll eat 5 at a time, but still, there's always 1 cookie left over. Since it really isn't helpful to always have a leftover cookie, you decide to eat 7 at a time, and there are no cookies leftover. If you know there are less than 100 cookies in the package, how many cookies are there?

Answers

Answer:

There are 91 cookies in the package of cookies

Step-by-step explanation:

The given parameter for the number of cookies are;

The number of cookies left when eating 3 at a time = 1 cookie

The number of cookies left when eating 5 at a time = 1 cookie

The number of cookies left when eating 7 cookies at a time = No cookie leftover

Let 'n' represent the number of cookies in the pack, let 'a', 'b', and 'c' be the multiples of 3s, 5s, and 7s in 'n', respectively, we have;

The number of cookies in the pack, n < 100

Therefore, we have;

3·a = n - 1

5·b = n - 1

7·c = n

∴ n - 1 is a multiples of 3 and 5 less than 100 which are;

15, 30, 45, 60, 75, and 90

Therefore, the possible values of 'n' are'

n = n - 1 + 1 = 15 + 1 = 16, 30 + 1 = 31, 45 + 1 = 46, 60 + 1 = 61, 75 + 1 = 75, 90 + 1 = 91

Multiples of 7 includes;

7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70, 77, 84, 91, and 98

Therefore, n = 91 which is the number that appear simultaneously in both search

The number of cookies in a package = 91 cookies

» Which shape is a parallelogram with 4 right angles?

Answers

Answer:

rectangle

Step-by-step explanation:

Answer:  Rectangle

Step-by-step explanation: Hope this helps ! :)

Help! 30 Points! Find x

Answers

Answer:

do math

Step-by-step explanation:

Briooooo wat is dis answer I need HELP

Answers

Answer:

Mehmed II

Step-by-step explanation:

Answer:

the second one

Step-by-step explanation:

Which of the following has the greatest magnitude?

70
|-781
1701
-70
18

Answers

B absolute value of -78.
Just pick the largest value regardless of sign

Rapid Rental Car charges a $55.00 rental fee plus $0.25 per mile driven. Capital Cars charges a $45.00 rental fee and $0.35 per mile driven.
A. Write an equation that can be used to find the number of miles for which the rental cost at both companies would be the same.

Answers

Answer:

100 miles

Step-by-step explanation:

Given data

let the number of miles driven be x

and the total charge for x miles be y

Hence the expression for the total charge is

Rapid Rental Car

charges a $55.00 rental fee plus $0.25 per mile driven.

y= 55+0.25x--------------1

Capital Cars charges a $45.00 rental fee and $0.35 per mile driven.

y= 45+0.35x--------------2

Equate 1 and 2

55+0.25x= 45+0.35x

collect like terms

55-45=0.35x-0.25x

10=0.1x

x= 10/0.1

x= 100 miles

Hence the mile is 100 miles

Which equation is equivalent to 2 - 2(3x - 1) = 2?
A.-6x = 2
B.-5x = 2
C.-6x + 4 = 2
D.-5x + 4 = 2

Answers

C would be the correct answer to this question.
Other Questions
Ursula rolls a regularSix-sided die. How manypossible outcomes arethere?1outcome2outcomesD6outcomes8outcomes7.6AA Underline the prepositions in the sentences. 1. The bus shuttles between Delhi and Gurgaon. 2. The children ran across the bridge. 3. Towards evening, you can hear the frogs croak. 4. I dug the flowerbeds with a spade. 5. The mountaineer reached the peak with great difficulty. How would you show a rate of change of60 miles per hour on a graph? Namesome of the points. Margie needs 7 ticket to the same soccer game. Describe the best way to figure out Margies EXACT cost, if we know that 3 tickets cost $53.00. Biotechnology helps decrease ______ by reducing amounts of chemicals absorbed from pesticides and herbicides O shipping timeO tasteO spoilageO pollution an expression to represent ( w increased by 5 ) is a type of bar graph to representgrouped data What is the answer A. North b. South C.east D west In Act V, scene i of Romeo and Juliet, what role does the Apothecary play in the catastrophe? He tells Romeo that Juliet has died. He sells Romeo the fatal poison. He accompanies Romeo to Juliets tomb. He fails to deliver a letter to Romeo. what is the second step in writing an argumentative essay ....A. synthesizing your conclusion ...B) Refuting a counterclaim ......C)Describing your evidence .....D)Introducing a claim When should you use ser rather than estar for the verb "to be?"professionpermanencetimeall of the above There are 60 children in a club. In the club, the ratio of the number of girls to the number of boys is 3:1 3/5 of the girls play a musical instrument. 4/5 of the boys play a musical instrument. What fraction of the 60 children play a musical instrument? Statement A: Congress shall not make or declare war, or authorize acts of hostility against any foreign nation, without the concurrence of two-thirds of both Houses. . . .Statement B: Observe good faith and justice toward all nations. . . . It is our true policy to steer clear of permanent alliances.Statement C: Give me liberty or give me death!Statement D: For a people who are free, and who mean to remain so, a well organized and armed militia is their best security. Which statement describes President Washingtons foreign policy?A: Statement AB: Statement BC: Statement CD: Statement D Write down the 3rd term in the sequence given by: T(n) = 2n + n Pls help with these two questions need answer now! thank you if you answer explain how 7/10 and 70/100 are equivalent decimals The sun warms the air directly. Do you agree or disagree with this statement? What evidence supports your ideas? Find the coordinates of the point where the lines with equations y=x and y=-6 intersect Explain one weakness of urban models in explaining patterns of settlement