Answer:
3 subtracted from the product of 7 and a number b
3 subtracted= -3
product of 7 and a number b= 7b
put those together:
7b-3
hope this helps, also what grade is this
e669yrx4pk answer this question so i give you brain thingy
Plssss Help!!!! Will mark brainiest!! Due soon!!
See both images below to answer this question please.
what is this for q 9 plsss helpppp
Answer:
9 square units
Step-by-step explanation:
An isosceles triangle (2 sides are equal) has a base of 5 cm and legs "x" cm long. The perimeter is no more than 30 cm. Write an inequality to find the possible values of x.
Water bowls at 212 degrees Fahrenheit. If a pot of water is 145 degrees, find the change in temperature needed for the water to boil.
Answer:
67 more degrees to make the water boil
Step-by-step explanation:
The sum of three consquetive odd number is 177. Find the numbers.
Answer:
57, 59, and 61.
Step-by-step explanation:
Answer:
59,59,59
Step-by-step explanation:
if they are not supposed to be the same then 59, 45, 73
How many solutions does 3(4x−8)=−24+12x have?
Answer:All real numbers
Step-by-step explanation:
Question: 3(4x-8)=24+12x
Step 1: Get rid of parenthesis.
12x-24=24+12
Step 2: Rearrange so like terms are together
12x-12x=24-24
Step 3: solve for x
0=0
So, there are an infinite number of solutions.
A table titled Number of Dogs Adopted has entries 3, 3, 4, 4, 4, 5, 5, 6, 6, 6, 7, 7, 7, 7, 8, 8, 8, 8, 8, 9, 9. The total is 132.
A shelter kept track of the number of dogs adopted each day for three weeks. Use the table to find the statistical measures.
Mean:
Median:
Mode:
Range:
A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.( IT NOT A )
-The 3-pound bags of oranges cost $4.
-The 8-pound bags of oranges cost $9.
Which oranges cost less per pound?
A 3-pound bags of oranges for $4.
B They are equal in price per pound.
C 8 pound bags of oranges for $9.
Answer:
Is C.
Step-by-step explanation:
4÷3=1.333333 and 9÷8=1.125
In ∆AED, m∠DAE = 54°. What is m∠DAG??
m∠DAG =
°
Answer:
126
Step-by-step explanation:
(:
PLS solve this math problem. THANKS!!✅✅✅
Answer: 4
hope that helps :)
A right circular cone has a radius of 8 in. and a slant height of 12 in. These dimensions are multiplied by 6. By what factor is the surface area multiplied?
Answer:
36
Step-by-step explanation:
Ratio of sides
1 : 6
Ratio of areas
1² : 6²
1 : 36
Which answer choice best represents 3/15?
plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
Uhh... what are the options?
Here's some possible ones:
0.2
1/5
Answer:
0.2 or 1/5
Step-by-step explanation:
not sure what the options were
Veronica spent a minimum of $65 on a doll and accessories for the doll. The doll cost $26 and the accessories cost $13 each. Write an inequality can be used to find the possible values for x, the number of doll accessories Veronica could have bought.
Answer: [tex]13x+26 \ge 65[/tex]
If you solve for x, you get [tex]x \ge 3[/tex] which means she bought at least 3 accessories.
=========================================================
Explanation:
x = number of accessories, some nonnegative whole number
13x = amount spent on accessories only
For instance, let's say she bought 5 accessories. This means she spent 13x = 13*5 = 60 dollars on those five items.
This is on top of the $26 Veronica paid for the doll itself (without the accessories). In total, she spent 13x+26 dollars for the doll (26) and the accessories (13x) combined.
We're told she spent a minimum of $65, which means that she spent 65 or more dollars.
So the total cost (13x+26) must be equal to 65 or larger than 65.
We write that as [tex]13x+26 \ge 65[/tex] which sets up the inequality.
----------------------------
Let's solve for x
[tex]13x+26 \ge 65\\\\13x \ge 65-26\\\\13x \ge 39\\\\x \ge 39/13\\\\x \ge 3\\\\[/tex]
So x can be equal to 3, or larger than it.
The lowest value x can be is 3.
Meaning that she bought at least 3 accessories (ie she bought 3 or more accessories).
Answer:
Step-by-step explanation:
65= 26+13x
please help
1) _____
2) _____
3) _____
4) ____
5) ____
Answer:
1 B
2 C
3 E
4 D
5 A
Step-by-step explanation:
1. W is less than Zero
2. W is equal or less than Zero
3. W cannot equal Zero. W is more than Zero or less than Zero
4. W is equal or greater than Zero
5. W is greater than Zero
Three boxes are stacked one on top of the other. One box 4 is feet 11 inches tall, one is 6 feet 9 inches tall, and one 4 is feet 11 inches tall. How high is the stack?
Answer is in feet and inches, Use a number less than 12 for inches.
__ ft __ in
Answer:
16 ft 7 in, I correctly believe:)
Answer:
2 ft 7in 3ft 11in 6ft 9in
Step-by-step explanation:
Jerry bought a DVD recorder for $280. Now it is on sale for $220. Find the percent of change in the price. Round to the nearest whole if necessary.
Answer:
1.27 repeating
Step-by-step explanation:
EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST:
Answer:
990, C
Step-by-step explanation:
The formula for the surface area of the bottom cushion is
A = 2wl + 2lh + 2hw (w is width, l is length, h is height)
w = 18, l = 21, h = 3
A = 2(18)(21) + 2(21)(3) + 2(3)(18)
A = 2(378) + 2(63) + 2(54)
A = 756 + 126 + 108
A = 990 (C)
Just read the question and answer it please.
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Cause a cubic meter is teh same as a meter
Answer:
7.5 cubic meters
Step-by-step explanation:
You need to find the volume
2.5 times 3=7.5
7.5 times 1=7.5
Can I get brainilest
-12 times 9/-3 = ?
Plz Help me
Answer:
36
Step-by-step explanation:
plzzzzzzzz helpppppp
Answer:
yoo its super hard to read can you zoom in on em?
Step-by-step explanation:
What equation describe this motion?
sean runs 2/3 of a mile in 10 minutes. at this rate how many miles can sean run in 30 minutes. Explain.
Answer:
2 or 6/3
Step-by-step explanation:
If he runs 2/3 of a mile in 10 minutes all you have to do is multiply it by 3 and you get 6/3 and then you simplify it and end up with 2
HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEE
Answer:
I think it would be 40 if I'm not mistaken (CORRECT ME IF I'M WRONG THOUGH)
Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
x = 4.25 + y
x = 4.25 y
y = 4.25 + x
y = 4.25 x
plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz helpppppppppppppppppppppppppppppppppp
The answer for first one is,
[tex] - 0.83125[/tex]
The answer for second one is,
[tex] - \frac{5}{24} [/tex]
hope it helps.
sorry if wrong.
ASAP HELP FIRST PERSON TO GET ALL RIGHT WILL GET BRAINLEST IF YOU DONT KNOW DONT ANSWER
Answer:Yes,No,No,Yes
Step-by-step explanation:
round the fraction to help you estimate the solution for the following:
7/12+2/12
•1/2
•1
•¹ 1/2
•2
Answer:
1
Step-by-step explanation:
7/12 rounds to 1 and 2/12 rounds to 0. So 1+0 is 1 (duh)
Answer:
the answer is 5
Step-by-step explanation:
u just 1/12 + 2/12 + 6/12 + 1 + 1 6/12 + 2 = 5
brainliest please
PLLZZZZ help I've been failing in math and I need help:(((((( plz don't joke around my mom is yelling at me for this!!!
Answer:
4
Step-by-step explanation:
(2^2)^1 =4
What is the dependent quantity, and which variable should represent it?
y= -5x + 100