Sue's Sushi placed two orders with its fish supplier. One order was for 11 pounds of salmon and 6 pounds of tuna; the order totaled $164. The other order was for 8 pounds of salmon and 4 pounds of tuna; this order totaled $116. What is the cost for one pound of salmon and one pound of tuna?
Sarah is wrapping the rectangular prism box for her Valentine. She calculated how many square meters of wrapping paper she would need. Explain her error and give the correct amount of wrapping paper she would need.
Answer:
She probably was supposed to multiply, instead of add.
Step-by-step explanation:
First multiply 24 and 32, which is 768.
Second multiply 768 and 12, which is 9216
9216 is the answer.
The cost of a long-distance phone call is a function of the length of the call in minutes.
If the costs of the four calls shown in the table are graphed with minutes on the horizontal axis and cost on the vertical axis, what does the slope of the graph represent?
Long-Distance Calls Call in minutes Cost
5 $0.65
10 $1.30
15 $1.95
20 $2.60
A rate of $0.13 per minute
The total cost per call
An average time of 5 minutes between calls
An average of 12.5 minutes per cal
The slope tells us about A rate of $0.13 per minute.
What is Slope?A line's slope is determined by how its y coordinate changes in relation to how its x coordinate changes. y and x are the net changes in the y and x coordinates, respectively. Therefore, it is possible to write the change in y coordinate with respect to the change in x coordinate as,
m = Δy/Δx where, m is the slope
Given:
Call in minutes Cost
5 $0.65
10 $1.30
15 $1.95
20 $2.60
So, slope
= ( 1.30- 0.65)/ (10- 5)
= 0.65/5
=0.13
Hence, the slope tells us about A rate of $0.13 per minute.
Learn more about slope here:
https://brainly.com/question/3605446
#SPJ2
Please help pressed for time
Answer:
1: 1/2 or 1 divided by 2
2:
3:
4:
Step-by-step explanation:
\- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t
I need answers. please help!!!
Answer:
C. 2.28 with the line
Step-by-step explanation:
Trust.
Answer:
this is defiantly a
Step-by-step explanation:
14÷5 is 2.8
2.28(with a line above) means the 8 doesn't stop so its 2.2888888888
and then there is 2.88
the first one equals 2.82842712475 when you find the square root of 8
HIII PLEASE PLEASE HELP
8. length is 4 feet
9. width is 8 inches
20. this one could be l=6 and w=8 or l=4 and w=12 because I don't know which side of the rectangle her garage is
Write the equation of the line in slope-intercept form using y=mx+b
Answer:
y = -1/2x
Step-by-step explanation:
Answer:
y = -0.5x + 0
y = -0.5x
Step-by-step explanation:
A cable company charges $45.50 for its service plan plus $2.40 per premium movie rental. Write an equation or inequality to represent how many movies can be rented while keeping the bill under $70.
pls help <33
Answer:
45.50 divided by 2.40 = 18 movies
Step-by-step explanation:
What is the answer to this question?
(2p-2)(2p+2)
brainliest to rigth answer
Answer:
42−4
Step-by-step explanation:
2−2)(2+2)
Simplify
Distribute
(2−2)(2+2)
2(2+2)−2(2+2)
Distribute
2(2+2)−2(2+2)
42+4−2(2+2)
Distribute
42+4−2(2+2)
42+4−4−4
Combine like terms
42+4−4−4
42−4
Solution
42−4
The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought suppose 3 pounds cost 8.40
Write an equation relating the weight and the cost of the cheese
What is the constant of variation
Find the cost of three pounds of cheese
Answer:
1 pound of cheese is $2.80
Step-by-step explanation:
8.40 divided by 3 is 2.80
plz make me brainliest
:)
solve please!! will mark brainliest
Answer: =339.9218
Step-by-step explanation: internet, not that smart to do it *-*
Put the number by which one you answer and don't put nothing if you don't know it please
Answer:
Hope this helped!
Step-by-step explanation:
per hour Shop A: $7.75
per hour Shop B: $7.60
which one is cheaper: Shop B is cheaper by 15 cents.
have a great day!
10 points Questions on tests be like
Frank has two apples and he gives his friend one apple what is the square root of the sun if the universe exploded?
/: another Question. if 1.5=4.5, 2=6, and 2.5=7.5, what does 32 equal?
Answer: i think it would be 96
Step-by-step explanation:
since you are multiplying all the others times 3
Pls, hurry!!! Type the number to the left of the rational number in the box to the point it represents on the number line.
Answer:
1a, 2b, 5e, 4d, 6f, 3c
Step-by-step explanation:
Aaliyah ran 100 meters in 30 seconds.
She then ran another 150 meters at a speed of 3 meters per second.
a. Find the total time taken by Aaliyah for the distance she ran.
b. Find Aaliyah’s average speed for the total distance she ran.
PLEASE ANSWER THIS CORRECTLY
Answer:
Part a= 30+50= 80 seconds
Part b= About 3.16 or 3.2 (if your rounding) meters per second
Step-by-step explanation:
I hope this is correct
Sorry if it isn’t
Answer below PLEASE HELP ME PLSSS HELP WILL MARK BRAINLIST
what do u think this means “the streets had no love for him.”
Answer:
It means that he belongs to the streets but they don’t claim him
Can you please help me. If you help me i will give you brainliest ( question 2-5)
Answer:
I have made it in the above picture
Evaluate the expression y2 when y=2.5
Answer:
5
Step-by-step explanation:
if u wouldnt mind giving me brainliest, just tryna rank up
The value of the expression at y = 2.5 is 6.25.
What is an expression?An expression contains one or more terms with addition, subtraction, multiplication, and division.
We always combine the like terms in an expression when we simplify.
We also keep all the like terms on one side of the expression if we are dealing with two sides of an expression.
Example:
1 + 3x + 4y = 7 is an expression.
3 + 4 is an expression.
2 x 4 + 6 x 7 – 9 is an expression.
33 + 77 – 88 is an expression.
We have,
y²
Substitute y = 2.5
= y²
= 2.5²
= 2.5 x 2.5
= 6.25
Thus,
The value is 6.25.
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SPJ2
Find the surface area of the cylinder. Round to the nearest whole number.
A. 553 cm2
B. 1,359 cm2
C. 1,790 cm2
D. 730 cm2
Answer:
I think it is 730
Step-by-step explanation:
I hope this helped o(〃^▽^〃)o
1. Rewrite the term 22m as a product of 11 and another factor.
2. Rewrite the term 33 as a product of 11 and another factor.
last questionn, and imma yeet
The term 22m can be written as a product of 11 and another factor is 11(2m), and the term 33 as 11(3).
What is an expression?It is defined as the combination of constants and variables with mathematical operators.
It is given that:
The term 22m needs to write as a product of 11 and another factor.
As we can see in the term 22m the number 2 is common ie.
22m = 2(11m)
Or
22m = 11(2m)
The arithmetic operation can be defined as the operation in which we do the addition of numbers, subtraction, multiplication, and division. It has basic four operators that is +, -, ×, and ÷.
Similarly,
33 = 3(11)
Or
33 = 11(3)
Thus, the term 22m can be written as a product of 11 and another factor is 11(2m), and the term 33 as 11(3).
Learn more about the expression here:
brainly.com/question/14083225
#SPJ2
HELP PLS THIS IS DUE TODAY. thank u.
Carmen mixes iced tea with 6 1/2 cups of lemonade. The entire mixture is 10 3/4 cups of liquid. What equation can you solve to find how many cups of iced tea Carmen added?
What do all these numbers have in common ?
so i have a math problem from school (this is 5th grade math) and the problem says "a box has a volume that is 36 cm3 (the 3 is the small ones at the top). the height 18. what is the width
Answer:
The width would be 2
Step-by-step explanation:
36 divided by 18 is two, meaning that if you multiplied 18 by 2 it would be 36. I'm unsure if this is the right answer, but next time please put more info.
Allie must sell at least 60 gift baskets for the band fund-raiser. She already sold 48 baskets. Enter and solve an inequality to determine how many more baskets Allie must sell for the fund-raiser. Use b for the amount of baskets Allie already sold.
BLANK + BLANK ≥ BLANK
Answer:
22
Step-by-step explanation:
can you give brainliest?
1/2 x (48 divided by 6) - 2 + 5
Answer:
7
Step-by-step explanation:
1/2(48/6) - 2 + 5
1/2(8) - 2 + 5
4 - 2 + 5
2 + 5
7
Answer:
1
--------
16x + 3
Step-by-step explanation:
1
--------
2x(48/6) - 2 + 5
1
------
2 x 48/6 - 2 + 5
1
------
2 x 48/6x + 3
1
= --------
16x + 3
help pls im trying to figure out my money i'm saving for a phone ill give brainliest if u can help. i have $16 rn and on march 12th is the 1st day of allowance which is $5 after the end of that week. ill get $5 every week. how long will it take for me to get $303?
i will give brainliest if you help me. pls help
Answer:
58 weeks.
Step-by-step explanation:
so 303 - 16 you would have 287$ left to earn, then your going to divide it by 5.
it will take you 58 weeks to get to 303$
Answer:
It will take you about 58 weeks(14 months) or over one year.
Step-by-step explanation:
What we Knowyou already have $16
the total amount needed is $303
you get $5 dollars every week
How To Get The Answer1- subtract the total amount needed ($303) from what you already have ($16)
$303 - $16= $287
2- you have to get $287 more dollars to get to $303
3- in order to find out how long it will take you to get to your goal $303 you will divide $287 by the amount you get weekly.
287/5= 57.4 (this will round up to 58)
Therefore It will take you about 58 weeks (14 months) to get to $303
Hope this helps!
I need help fast the answers fro each question are in the drop down menu
Alternate exterior angles