PLEASE HELP!! desperate!
Solve this;

PLEASE HELP!! Desperate! Solve This;

Answers

Answer 1
-4+5=-9

I hope this helps

Related Questions

6th Grade Math:
A 5-pound bag of cat food costs $11. What is the unit price of the cat food?

Answers

Answer:

The unit rate is 2.20. For a single pound of cat food it would cost $2.20

Joey went bowling at the Frank's Bowling Center. Shoe rental was $1.25 and games
were $1.50 each. If he spent $8.75 on shoe rental and games, how many games did
he bowl?
HELP PLS

Answers

Answer:

5 games

Step-by-step explanation:

1.50x + 1.25 = 8.75

1.50x = 7.50

x = 5

At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. Jacoby says the cost per pound is the same at both shops. Is Jacoby correct? Explain your reasoning.

Answers

Answer:

Jacoby is correct.

Step-by-step explanation:

Shop A= $6 ÷ 2 = $3/pound

Shop B= $15 ÷ 5 = $3/pound

Why is the applied effort only ½ of the weight to be lifted in the movable single pulley system?

Answers

Answer: I would find that the anwser would be, It requires only ½ the effort to lift the load because there is more than 1 rope arm.

Step-by-step explanation

Just took a test on this, I passed

Rapid Rental Car charges a $55.00 rental fee plus $0.25 per mile driven. Capital Cars charges a $45.00 rental fee and $0.35 per mile driven.
A. Write an equation that can be used to find the number of miles for which the rental cost at both companies would be the same.

Answers

Answer:

100 miles

Step-by-step explanation:

Given data

let the number of miles driven be x

and the total charge for x miles be y

Hence the expression for the total charge is

Rapid Rental Car

charges a $55.00 rental fee plus $0.25 per mile driven.

y= 55+0.25x--------------1

Capital Cars charges a $45.00 rental fee and $0.35 per mile driven.

y= 45+0.35x--------------2

Equate 1 and 2

55+0.25x= 45+0.35x

collect like terms

55-45=0.35x-0.25x

10=0.1x

x= 10/0.1

x= 100 miles

Hence the mile is 100 miles

What is the value of the expression below?

(16^2)^1/4

A. 4
B. 8
C. 16
D. 2.

Answers

4444444444444444444 4444444

Answer:

4

Step-by-step explanation:

A P E X:L E A R N I N G

A motorist drives 146km at a certain speed. She then increase this speed of by 19km/hr and take the same time to travel the next 16km. Find her speed for both part of the journey.​ Pleaseeeeeeeeeeee helpppppppppppp

Answers

Step-by-step explanation:

A motorist drives 146km at a certain average speed she then increases the speed by 9km/h and takes the same time to travel the next 164km.

find her speeds for both parts of the journey.

:

let s = his original speed

then

(s+9) = the increased speed

:

Write a time equation; time = dist/speed

 

146%2Fs = 164%2F%28%28s%2B9%29%29

cross multiply

164s = 146(s+9)

164s = 146s + 1314

164s - 146s = 1314

18s = 1314

s = 1314/18

s = 73 km/h is his original speed

:

Match each type of investment with its disadvantage.
T-bills
Property
A-rated bonds
Stocks
lesser return
arrowRight
higher risk
arrowRight
costly and time-consuming
arrowRight
no steady cash flow
arrowRight

Answers

Answer:

Lesser returns > T bills

Higher risks > A-rated bonds

Costly and time consuming > Property

No steady cash flow > stocks

Step-by-step explanation:

I just took the test

Can anyone give me the answer and tell me how you did it?

Mary sells fruit with four of her friends. They want to make enough money so that, after splitting the earnings evenly,each person earns $30.


Solve the equation for this problem.

After you find the answer you need to find out if its cents, dollars,partners,or fruit

Thank you!

Answers

Answer:

the answer is 150

Step-by-step explanation:

There are 6 animals in the pen some are quails and some are goats if there are 20 legs in all how many quails and how many goats are there?

Answers

Answer:

4 goats

Step-by-step explanation:

Let us represent

Number of quails = x

Number of goats = y

Quails have 2 legs

Goats have 4 legs

Hence:

There are 6 animals in the pen some are quails and some are goats

x + y = 6...... Equation 1

x = 6 - y

if there are 20 legs in all how many quails

2x + 4y = 20..... Equation 2

We substitute 6 - y for x in Equation 2

2(6 - y) + 4y = 20

12 - 2y + 4y = 20

Collect like terms

- 2y + 4y = 20 - 12

2y = 8

y = 8/2

y = 4 goats

The number of goats there are 4 goats

Which quadrilaterals are considered parallelogram

Answers

Answer: Rectangle, Rhombus, Square

Step-by-step explanation:

Find the sum of the arithmetic sequence

-10, -7, -4, -1, 2, 5, 8

Answers

-7 I guess

The question isn’t that clear and good luck

can u plzzzz help me brainliest​

Answers

3(4m-2) -2(m+5)
12m -6 -2m -10
10m -16
answer is 10m -16 :)
10m - 16 might be the answer. im pretty sure

PLS HELP ASAP! HURRY, GIVING BRAINLY!

Answers

The second answer I believe to be correct :)

Which equation is equivalent to 2 - 2(3x - 1) = 2?
A.-6x = 2
B.-5x = 2
C.-6x + 4 = 2
D.-5x + 4 = 2

Answers

C would be the correct answer to this question.

PLEASE NEED HELP ASAP​

Answers

Answer:

Trapezoid

Step-by-step explanation:

They're showing us (with red arrows/triangles) that the bottom and top are parallel, but do not state anything like it for the sides.

That means it's at least a trapezoid.

As nothing suggests the sides are parallel, it's likely not a parallelogram (and it doesn't look like one).

It's also not a kite, as there is no indication that pairs of neighboring sides are equal in length.

As we don't think it's a parallelogram, it's thus not a rectangle (every rectangle is a parallelogram).

Similar with rhombus (every rhombus is a parallelogram) and square (every square is a parallelogram AND a rhombus).

» Which shape is a parallelogram with 4 right angles?

Answers

Answer:

rectangle

Step-by-step explanation:

Answer:  Rectangle

Step-by-step explanation: Hope this helps ! :)

Please help;due today

Answers

Answer:

148 degrees

Step-by-step explanation:

360 - 74 - 138 = 148 degrees

The price per night for a hotel room is different at three different hotels. Hotel Nights Price (in dollars) A AA 3 33 192 192192 B BB 5 55 300 300300 C CC 7 77 455 455455

Answers

Answer:

Hotel B is the least expensive

Step-by-step explanation:

Given

See attachment for clear details

Required

The least expensive

To do this, we simply divide the total cost by the number of nights to get the unit price

i.e.

[tex]Unit = \frac{Price}{Nights}[/tex]

Hotel A

[tex]Nights = 3\\Price= 192[/tex]

[tex]Unit = \frac{192}{3}[/tex]

[tex]Unit = \$64[/tex] per night

Hotel B

[tex]Nights = 5\\Price= 300[/tex]

[tex]Unit = \frac{300}{5}[/tex]

[tex]Unit = \$60[/tex] per night

Hotel C

[tex]Nights = 7\\Price= 455[/tex]

[tex]Unit = \frac{455}{7}[/tex]

[tex]Unit = \$65[/tex] per night

From the calculations above;

Hotel B is the least expensive because 60 is less than 64 and 65

Help! 30 Points! Find x

Answers

Answer:

do math

Step-by-step explanation:

Find the missing angle.

Answers

Answer:

126 Degrees

Step-by-step explanation:

180-54=126

Answer:

126 hope it may help u btw thnx for points

Step-by-step explanation:

x +54 =180 bcz of linear pair

then 180-54=126

De student.cms.k12.nc.us bookmarks
Tgbhyuj190[:Op = BubbleSheet
M Email Natoli, Micha..
Question 2
1 pts
BD bisects angle ABC.
The measure of angle ABD is (2x + 12) and the
measure of angle ABC is 44º. Find the value of x.

Answers

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

Given that BD bisects <ABC, it means that <ABC is divided into two equal angles, which are <ABD and <CBD.This implies that:

m<ABD = m<CBD. Therefore:

2(m<ABD) = m<ABC

Substitute:

2(2x + 12) = 44

Solve for x.

4x + 24 = 44 (distributive property)

4x + 24 - 24 = 44 - 24 (substraction property of equality)

4x = 20

4x/4 = 20/4 (division property of equality)

x = 5

Which expression is equivalent to the following: 5(6f + 5)

Answers

Answer:

30f+25 I hope it is a right answers

I hope this answers is useful for you

Water and oil are mixed in the ratio 3:5. Find the density of the mixture if the density of water is 1g/cm ^3 and that of oil is 0.8g/cm^3

Answers

Answer:

Density of mixture is 7.0 g/[tex]cm^{3}[/tex].

Step-by-step explanation:

Density of mixture = density of water in the mixture + density of oil in the mixture

Given: water and oil were mixed in a ratio 3:5

           density of water is 1.0 g/[tex]cm^{3}[/tex] and that of oil is 0.8 g/[tex]cm^{3}[/tex].

Then,

density of water in the mixture = 3 x 1.0 g/[tex]cm^{3}[/tex]

                                   = 3.0 g/[tex]cm^{3}[/tex]

Density of the volume of water in the mixture is 3.0 g/[tex]cm^{3}[/tex].

density of oil in the mixture = 5 x 0.8 g/[tex]cm^{3}[/tex]

                                              = 4.0 g/[tex]cm^{3}[/tex]

Density of oil in the mixture is 3.0  g/[tex]cm^{3}[/tex].

So that,

Density of mixture = 3.0 + 4.0

                               = 7.0

Density of mixture is 7.0 g/[tex]cm^{3}[/tex].

How many days in 33 weeks?
Plss hellpppp....​

Answers

Answer:

There are 231 ;)

Step-by-step explanation:

Answer:

231:)

Step-by-step explanation:

Which point represents the unit rate?

A
B
C
D

Answers

Answer:

d

Step-by-step explanation:

help me plzzzzzzzzzzzz

Answers

The answer is -7!!!!!!!

Which of the following has the greatest magnitude?

70
|-781
1701
-70
18

Answers

B absolute value of -78.
Just pick the largest value regardless of sign

What is |-26|?

(a) -26,

(b) 26,

(c) 0,

(d) 1

Answers

Answer:

(b)26

Step-by-step explanation:

Step 1: Isolate the absolute value expression.

Step2: Set the quantity inside the absolute value notation equal to + and - the quantity on the other side of the equation.

Step 3: Solve for the unknown in both equations.

Step 4: Check your answer analytically or graphically.

Suppose you always eat a particular brand of cookies out of the standard sized package it comes in from the store. You notice that when you eat 3 at a time, there's always 1 cookie left over. You decide when you purchase the next package, you'll eat 5 at a time, but still, there's always 1 cookie left over. Since it really isn't helpful to always have a leftover cookie, you decide to eat 7 at a time, and there are no cookies leftover. If you know there are less than 100 cookies in the package, how many cookies are there?

Answers

Answer:

There are 91 cookies in the package of cookies

Step-by-step explanation:

The given parameter for the number of cookies are;

The number of cookies left when eating 3 at a time = 1 cookie

The number of cookies left when eating 5 at a time = 1 cookie

The number of cookies left when eating 7 cookies at a time = No cookie leftover

Let 'n' represent the number of cookies in the pack, let 'a', 'b', and 'c' be the multiples of 3s, 5s, and 7s in 'n', respectively, we have;

The number of cookies in the pack, n < 100

Therefore, we have;

3·a = n - 1

5·b = n - 1

7·c = n

∴ n - 1 is a multiples of 3 and 5 less than 100 which are;

15, 30, 45, 60, 75, and 90

Therefore, the possible values of 'n' are'

n = n - 1 + 1 = 15 + 1 = 16, 30 + 1 = 31, 45 + 1 = 46, 60 + 1 = 61, 75 + 1 = 75, 90 + 1 = 91

Multiples of 7 includes;

7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70, 77, 84, 91, and 98

Therefore, n = 91 which is the number that appear simultaneously in both search

The number of cookies in a package = 91 cookies

Other Questions
Where do you think Charles Wallace goes?A Wrinkle In Time can someone turn have helped protect 28 million acres of rainforest by securing long term rights to these lands to indigenous communities in rainforest countries around the world. into a small paragraph what is meant by the term bystander effect? a polygon has 10080 as the total interior angle how many sides has the polygon How did severe drought in the Great Plains lead to a mass deportation of Mexican Americans? Explain and give an example of each of the following types of Conflict Resolutiona. Mediation - b. Arbitration - Prove \triangle ABE\cong\triangle ACEABEACE. Be sure to state any congruencies and the criteria used to determine them. pls pls help anyone whos good at math help!!!! A set of buttons sells for $2.75 and costs $0.55 to make. Twenty percent of the profit (the difference between the purchase price and the amount it costs to make) from each set of pencils goes to RMS. If 500 sets are sold, what is the amount of money that will go to the school? i will give brainlyest A$195.00B$220.00C$275.00D$310.00 Write 200 as a product of primes.Use index notation when giving your answer. x-rays are harmful for human health. How many joules of heat are absorbed to raise the temperature of 125 grams of water at 1 atm from 35C to its boiling point, 100.C. what's x + y[tex] {x}^{2} + {y}^{2} + 2xy = 9[/tex] can someone help me answer these please! Helpp plz I will mark brainliestttt If the image of point J under a 180 rotation about the origin is (-8, 4), what are the coordinates of point J' ? The temperature of a piece of metal was 32C. It was then lowered into a glass ofhot water and the temperature of the piece of metal rose to 36. Find thepercentage increase in the temperature of the piece of metal. If each dimension of the rectangular prism is doubled, how will its total surface area change? o The surface area doubleso The surface area tripleso The surface area increases by a factor of fouro The surface area increases by a factor of eight A machine does 200J of work in 35seconds , calculate the power developed How to stop youth from doing illegal activities like trespassing and vandalism