Paul organised an event for a charity.

Each ticket for the event cost £19.95
Paul sold 395 tickets.

Paul paid costs of £6000
He gave all money left to the charity

Work out the an estimate for the amount of money Paul gave to the charity?

Answers

Answer 1

Answer:

The answer is 2000. Hope this helps! If I could have brainliest I'm trying to rank up :)

Step-by-step explanation:

This question asks us to estimate the amount of money Paul gave to Charity.  

To work out an estimate we must start by rounding the numbers we are given to 1 significant figure and the

Starting with 19.95 --> this rounds to 20 and 395 rounds to 400.  

Then we have to multiply these numbers together:

20 x 400 = 8000

3. Finally subtract 6000 from our estimate

8000-6000=2000

The answer is 2000.


Related Questions

ASAP!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!
Complete the table below to solve the equation 2.5x - 10.5 = 64(0.5^x)


x f(x)= 2.5x - 10.5 g(x) = 64(0.5^x)


2

3

4

5

6



Answer in table format, picture below

Answers

Answer:

x = -0.35

Step-by-step explanation:

tep 1 - Multiply 64 and 0.5x. The answer ends up being 32x

Step 2 - You need to get all of the variables on one side and the regular numbers on the other side. To do that, you need to subtract 2.5x from each side so you are left with the equation -10.5 = 29.5x

Step 3 - The final step is to isolate the variable. To do this, you divide each side by 29.5 meaning that x = -0.35

PLEASE HELP! The AHS football team did a weigh-in at the start of training camp and the weights of the players were distributed normally. There were 60 players
at the start of camp. How many players are within one standard deviation of the mean?

Answers

This is very simple. All you have to do is multiply 60, the number of players, with 68% the proportion of players that are within one standard deviation from the mean.
Therefore:
60*0.68= 40.8
You should go with 40 players in this case to be conservative but if ur teacher says otherwise go with 41

At the beginning of spring, Elijah planted a small sunflower in his backyard. When it was first planted, the sunflower was 25 inches tall. The sunflower then began to grow at a rate of 1 inch per week. How tall would the sunflower be after 7 weeks? How tall would the sunflower be after w weeks?

Answers

Answer:32

Step-by-step explanation:25+ 1(7)

Which pairs are like terms in the expression below? Select all that apply.
25y + 15x – 0.2y – 6 + (–2)

A. 25y and 15x
B. 25y and –0.2y
C. 15x and –0.2y
D. –0.2y and 2
E. –6 and –2

Answers

Answer:

B.  and E.

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer
B and e
Hope this helps

Ruby, Joey and sully are baking cookies together. they need 3/4 cup of flour and 1/3 cup of butter to make a dozen cookies. Ruby brought 2 cups of flour and 1/4 cup of butter, Joey brought 1 cup of flour and 1/2 cup of butter, sully brought 1 1/4 cups of flour and 3/4 cup of butter. if the students have plenty of other ingredients that they need. how many whole batches of a dozen cookies can they make.​

Answers

Answer:

4 dozens.

Step-by-step explanation:

Since Ruby, Joey and Sully are baking cookies together, and they need 3/4 cup of flour and 1/3 cup of butter to make a dozen cookies, since Ruby brought 2 cups of flour and 1/4 cup of butter, Joey brought 1 cup of flour and 1/2 cup of butter, sully brought 1 1/4 cups of flour and 3/4 cup of butter, if the students have plenty of other ingredients that they need, to determine how many whole batches of a dozen cookies can they make the following calculation must be performed:

Flour: 2 + 1 + 1 1/4 = (4 1/4) / (3/4) = 4.25 / 0.75 = 5.666

Butter: 1/4 + 1/2 + 3/4 = (1 1/2) / (1/3) = 1.5 / 0.333 = 4.504

Thus, a maximum of 4 dozen cookies can be made.

-1. A coffee shop spends $400 for an order of 20 cases of paper cups. How much is
one case of paper cups? Write and solve an equation.

Answers

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

400/20=20

Eliana treated her sister to lunch while visiting her in Seaside. Their lunch cost $100, and the
sales tax in Seaside is 8%. If Eliana left a 20% tip on the $100, how much in total did she
pay?

Answers

Answer:

multiply the numbers

128

Step-by-step explanation:

Answer:

128 is the answer

Step-by-step explanation:

your welcome!

nesecito ayuda para hacer el ejercico es para hoy!!!!! Un número se multiplica por 37 y al sumar los productos parciales resulta 7890. ¿Cuál es la suma de cifras del número

Answers

If you translate it to English I’ll answer for you

if the store has a sale and all sofas are marked down 45% off . What would be the price of a sofa that was $950.​

Answers

Answer:

$522.50

Step-by-step explanation:

To find the price, multiply 950 by 0.55

950(0.55)

= 522.5

So, the sale price will be $522.50

The answer is 522.50. Hope you have a great day ☺️

lin run 5 laps around a track in 10 minutes. How many minutes per lap is that​

Answers

Answer:

2min per lap

Step-by-step explanation:

The answer would be 2 minutes per lap

A colony of 500 bacteria doubles in size every 200 hours. What will the population be 400 hours from now?​

Answers

Answer:

1000

Step-by-step explanation

200+200=400

so

500+500=1000

If AC = x + 6, and AB = 15 solve for x.

Answers

x = 9

AC = AB

15 = 6 + x

15 - 6 = 9

8 inches is which fraction of 1 yard?

Answers

Answer:

8/36 yard or 2/9

Step-by-step explanation:

Answer the following for the given figure.

Answers

Answer:
A. Angle 1 is congruent to angles 7,3, and 5
B. Angles supplementary to angle 3 are angles 4,6,2 and 8. Their measurements are 75. 180-105= 75

please help me with this

Answers

There is no picture or information!

63 POINTS JUST NEED ANSWER NO EXPLANATION NEEDED A rectangular prism has a width of 92 ft and a volume of 240 ft3. Find the volume of a similar prism with a width of 23 ft. Round to the nearest tenth, if necessary.

Answers

Answer:

[tex]60ft^3[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{92}{240} =\frac{23}{x} \\\\92x=23*240\\92x=5520\\x=5520/92\\x=60[/tex]

HELPPPPPPPPP PLEASEEEEEE
I WILLL MARK YOU BRILL

Answers

The third answer is the answer
it’s the third answer
s-10
taking 10 away from s is really just subtracting 10 from s.
:)

Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?​

Answers

If unit price means each pound then it’s 8.125

Answer:

the unit price would be 8.125

Step-by-step explanation:

Find parametric equations for the tangent line to the curve with the given parametric equations at the specified point. Illustrate by graphing both the curve and the tangent line on a common screen. x=t, y=e^-t, z=2t-t^2; (0, 1, 0)

Answers

Answer:

[tex]x = t[/tex]

[tex]y = 1 - t[/tex]

[tex]z = 2t[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]x=t[/tex]

[tex]y=e^{-t}[/tex]

[tex]z=2t-t^2[/tex]

(0, 1, 0)

The vector equation is given as:

[tex]r(t) = (x,y,z)[/tex]

Substitute values for x, y and z

[tex]r(t) = (t,\ e^{-t},\ 2t - t^2)[/tex]

Differentiate:

[tex]r'(t) = (1,\ -e^{-t},\ 2 - 2t)[/tex]

The parametric value that corresponds to (0, 1, 0) is:

[tex]t = 0[/tex]

Substitute 0 for t in r'(t)

[tex]r'(t) = (1,\ -e^{-t},\ 2 - 2t)[/tex]

[tex]r'(0) = (1,\ -e^{-0},\ 2 - 2*0)[/tex]

[tex]r'(0) = (1,\ -1,\ 2 - 0)[/tex]

[tex]r'(0) = (1,\ -1,\ 2)[/tex]

The tangent line passes through (0, 1, 0) and the tangent line is parallel to r'(0)

It should be noted that:

The equation of a line through position vector a and parallel to vector v is given as:

[tex]r(t) = a + tv[/tex]

Such that:

[tex]a = (0,1,0)[/tex] and [tex]v = r'(0) = (1,-1,2)[/tex]

The equation becomes:

[tex]r(t) = (0,1,0) + t(1,-1,2)[/tex]

[tex]r(t) = (0,1,0) + (t,-t,2t)[/tex]

[tex]r(t) = (0+t,1-t,0+2t)[/tex]

[tex]r(t) = (t,1-t,2t)[/tex]

By comparison:

[tex]r(t) = (x,y,z)[/tex] and [tex]r(t) = (t,1-t,2t)[/tex]

The parametric equations for the tangent line are:

[tex]x = t[/tex]

[tex]y = 1 - t[/tex]

[tex]z = 2t[/tex]

What is an equation of the line that passes through the point (3,-1)(3,−1) and is parallel to the line 5x+3y=65x+3y=6?

Answers

Answer:

6yx hope this helped dude!

Step-by-step explanation:

Answer:

6yx

Step-by-step explanation:

What is the value of n when n = 2 ?

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Is there an expression you need to solve?

n = 2 so the value would be 2

the length of a rectangle is 4 units more than it's width.The area of a rectangle is 25 more than 4 times the width.What is the width of the rectangle​

Answers

Answer:

solution,

let width of the rectangle be x then,

length(l)=4x

Area(A)=25l

now,

area of rectangle = 4x×x

25×(4x)= 4x square 100x= 4xsquarex=25 units

Step-by-step explanation:

in 2nd step one x cancel another in opposite side of =

A small rectangular tray measures 16 cm by 18 cm. How long is the diagonal?

Answers

18 cm I believe because a rectangle has parallels

Answer:

24.1cm

Step-by-step explanation:

There are 6 cabbages and 8 carrots in a bag. How many carrots need to be added to make the ratio of
cabbages to carrots 1:3?

Answers

Answer:

10 carrots

Step-by-step explanation:

So we have 6:8 which is 3:4, meaning that something needs to be changed

Solve for x assuming that we have 6 cabbages

1/3=6/x

x=18

Now we have 6:18, which is 1:3 simplified

There are already 8 carrots so subtract 8

18-8=10

Which equation is correct?

75 × 4 = 70 + 5 × 4

75 × 4 = 70 × 4 + 5 × 4

75 × 4 = 700 × 4 + 5 × 4

75 × 4 = 70 × 4 + 5

Answers

The answer is A
75 x 4= 70 + 5 x 4

What is the area of the triangle below? 00 17 O A. 136 sq. units O B. 68 sq. units O C. 25 sq. units O D. 50 sq. units​

Answers

Answer:

B) 68 units^2

Step-by-step explanation:

8 x 17 x 0.5 = 68 units^2

Find the height of a flagpole to the nearest tenth if the angle of elevation of tbe sun is 28 degrees & the shadow of the flagpole is 50 feet

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

tan28=h/50

h=50tan28

h=26.6ft

8) If 15 balls cost Rs 225 then the cost of 8 balls is​

Answers

Answer:

The cost of 8 balls is Rs $ 120.

Step-by-step explanation:

Given that 15 balls cost Rs $ 225, to determine the cost of 8 balls it is necessary to perform the following mathematical calculation:

(225/15) x 8 = X

15 x 8 = X

120 = X

Thus, the cost of 8 balls is Rs $ 120.

13x² -7x -8 how to solve this​

Answers

Answer:

132x-8

Step-by-step explanation:

I think I might be wrong, but hopefully this is helpful, and yet I still find this confusing.

It's a simplification I don't know if you needed that.

A new microwave costs $126.99 at Walmart. How much sales tax would
you pay if the tax rate is 7%?*
$135.88
$8.89
$135.87
$8.88

Answers

Answer:

135.87

Step-by-step explanation:

7% of 126.99 is 8.8893

add 126.99 to 8.8893

you get ~135.87

Answer:

8.89

Step-by-step explanation:

Take the cost of the item times the tax rate to find the amount of tax

126.99 * 7%

Change to decimal form

126.99 * .07

8.8893

Round to the nearest cent

8.89

Other Questions
Find the radius x of OC.a) 4 b) 6c) 12d) 12.8 Describe carbon monoxide and the effect it has on the cardiovascular system. Many Learners Perform Well In Grade 12 But still not accepted into Universities.Explain Two Reasons For This Find all numbers whose absolute value is -7. If there is more than one, separate them with commas. What's in a name? that which wecall a rose By any other namewould smell as sweet; So Romeowould, were he not Romeo call'd,Retain that dear perfection whichhe owes Without that title...Simile Metaphor Personification Repetition Imagery Explain why 11 pointIn 4/4 time, a whole rest getsbeat(s).1N3421 point What did Do Bois learn from his travels? In the text, the author states that CTE cant be diagnosed in people while theyre still alive. How do you think it would be beneficial to people with CTE to have it diagnosed while they were still alive? How do you think it could help doctors in their work preventing CTE in football players? Text: Many U.S. Football players had brain disease, data show Which of the following does NOT have a MOSTLY tropical climate?BrazilCosta RicaMexicoCuba (GIVING BRAINILEST) Read the passage. Then evaluate the need for a solution and consider each solution suggested. Which solution do you think is more likely to be successful? Explain your reasoning.People traveling to an island accidentally introduced mice into an ecosystem that previously had no mice. The population of mice quickly grew out of control. It started harming populations of native plants and birds. Scientists offered two solutions. One was to introduce cats to the island. The cats could hunt and eat the mice. The other suggestion was to introduce a disease that could infect the mice and reduce their population.Read the assignment carefully and make sure you answer each part of the question or questions.After you've written your response, go back and read it again to make sure your thoughts are clear. If in a stick of chalk, 3 gram is carbon, what is the weight of the chalk piece? 4--9w^2Can Someone help PLS Mrs. Johnson gets her morning coffee. She can't decide which size to order. Which size is the better buy? Explain. Small- 12 oz for $3.95Medium- 16 oz for $4.25Large- 20 oz for $4.55 One of the flags in front of the United Nations sits on a pole 80 feet tall and castsa shadow 16 feet long. At the same time of the day, another flag casts a shadow18 feet long. How high is the other flag?HELPPPPP x-2.8y=-12, -x+5.3y=24.5 How does the information in Cell Description #2 help the reader better understand the information in Cell Description #1? A. It defines a cells scientific process. B. It explains plant cells and chloroplasts. C. It provides new information about cells. D. It describes cell functions with familiar images. In autosomal recessive inheritance, if the offspring shows the trait, then one of the parents must also. true or false Jose deposits S300 into an account that pays simple interest at a rate of 6% per year. How much interest will he be paid in the first 3 years? Find the area of the following rectangle.length = 12 ft.width = 8 ft. f(x) = 3x - 3 g(x) = 4x + 5find (f+g) (3)