Answer:
2 sticks
Step-by-step explanation:
4 chickens times 1/2 cups each
will give you 4/2
4/2 is 2
hence, the answer
Answer:
4 sticks of butter
Step-by-step explanation:
if each chicken needs half cup, then that would be one stick of butter. and 4 chickens need 2 cups of butter, which would be 4 sticks of butter...i hope this made sense...
what is the distance between (-1, 2) and (5, -2)on a graph put into a decimal form.
Given:
The two points are (-1,2) and (5,-2).
To find:
The distance between the given points.
Solution:
Distance formula:
[tex]d=\sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}[/tex]
Using the distance formula, the distance between the given points is
[tex]d=\sqrt{(5-(-1))^2+(-2-2)^2}[/tex]
[tex]d=\sqrt{(5+1)^2+(-4)^2}[/tex]
[tex]d=\sqrt{(6)^2+16}[/tex]
[tex]d=\sqrt{36+16}[/tex]
On further simplification, we get
[tex]d=\sqrt{52}[/tex]
[tex]d=7.2111[/tex]
[tex]d\approx 7.21[/tex]
Therefore, the the distance between the given points is about 7.21 units.
HELP ME!!! I’LL GIVE BRAINLIEST!!! PLEASE
Answer:
A) Replace one equation with the sum/difference of both equations
Step-by-step explanation:
6x-5y=1
+
-2x+2y=-1
=
4x-3y=0
In 12 years, Janice will be 8 times as old as she was 2 years ago. How old is Janice
now?
Janice is currently 4.
In 12 years, Janice will be 16, and 2 years ago she was 2. That being said, 16 is eight times more than 2, thus meaning she is currently 4 years old.
I hope this helps!
Help me with this plz
Answer:
Dragon = $36, Yuki = $30
Step-by-step explanation:
Dragon Sushi:
$12/8 pieces = $1.50/piece
$1.50/piece x 24 pieces = $36/24 pieces
Yuki's Steakhouse =
$15/12 pieces = $1.25/piece
$1.25/piece x 24 pieces = $30/24 pieces
What is the value of each expression?
7/8 + 4/8
Answer:
7/8 + 4/8 = 1 3/8.
Step-by-step explanation:
In words the answer is 1 and 3/8.
Help 100 points
Write "yes" for sides that form right triangles and "no" for sides that
do not form right triangles. Prove that each answer is correct.
1. 7, 24, 25
2. 30, 40, 45
3. 21.6, 28.8, 36
4. 10, 15, 18
5. 10.5, 36,50
6. 2.5, 6, 6.5
Answer:
1) yes 2) yes 3) yes 4) No 5) yes 6) no
Step-by-step explanation:
brainliest for ripromano please anybody else dont answer
Answer:
ahhh you didnt have to !!
Step-by-step explanation:
thank you so much, ill do the same!! check my page for a question w free brainliest
Rotate the triangle 180 degrees around the origin
Mark u brainliest and give 30 points.No random answers and pls give answers with explanation/steps or i will report u.
Answer:
I use equal signs throughout but they are meant to be less than or equal to signs.
s=sandwiches
4.5s+6 less than or equal to 50
The answer is s is less than or equal to 12
Step-by-step explanation:
Finding Inequality
1. we know everything costs 50 in total so that is on one side of the equal sign.
____=50
2. we know he already spent 6 dollars so the money he can spend is 6 dollars less.
____+6=50
3. Each sandwich costs 4.50 $ so how much money does he have left to spend? we figure that out by multiplying the price by the number of sandwiches.
4.5s+6=50
Solving
1. 4.5s-6=50
First use the addition property of equality and add 6 to both sides.
2. 4.5s=56
Then use the division property of equality and divide each side by 4.5
3. you get a decimal but since you can't buy half a sandwich the answer is
s is less than or equal to 12
Rebecca is climbing up a 500-foot cliff. By 1:00 P.M., she has
climbed 125 feet up the cliff. By 4:00 P.M., she has reached
an altitude of 290 feet. Find the average rate of change in
Rebecca's altitude during the three hours. Give the rate in feet
per bour.
Answer:
Step-by-step explanation:
(290 ft - 125 ft)/(3 hours) = (165 ft)/(3 hours) = 55 ft/hour
I need help QUICKLY plzz, due soon
Answer:
log(144) or 2.158
Step-by-step explanation:
Answer:
log(144)
Step-by-step explanation:
When you evaluate and multiply it out, this is what it turns out to be. Hope this helps!!!:)
y = 6x - 13
5x - 2y = 5
Using the substitution method
Answer:
x=3, y=5
Step-by-step explanation:
Please help me on this problem.
Answer:
snowcone
sorry to do this to you I need to answer a question to be able to ask one sorry
Ron has two bags of different stickers. The first bag has 3 cars, 2 trucks, and 5 dinosaurs. The second bag has 6 cars, 4 trucks, and 2 dinosaurs. Ron will randomly select 1 sticker from each bag. What is the probability that Ron will select a dinosaur sticker from each bag?
1/2 chance to get a dinosaurs sticker for the first bag. 1/6 chance to get a dinosaurs sticker for the second bag.
Find the area of the composite figure.
21 ft
12 ft
9 ft
9 ft
6 ft
6 ft
Answer:
738 square ft
Step-by-step explanation:
Area of the composite figure
= 21*(12 + 9 + 6) + 9*(9 + 6) + 6*6
= 21*27 + 9*15 + 6*6
= 567 + 135 + 36
= 738 square ft
PLEASE HELP!!
How could writing a problem using an exponent be easier to understand than repeated multiplication?
Answer:
One reason, is because it clearer and easier to read.
Seeing two numbers (3^5) can let you know, in this example, 3x3x3x3x3 is harder to understand than 3^5.
3 is the number being multiplied, and 5 tells you how many times.
~Hope this helps~
Ben flipped a coin and got heads
7/15
of the time. If he flipped the coin 45 more times, how many times would you expect Ben to flip tails?
7
28
35
24
Answer:
28
Step-by-step explanation:
X-y=3 slope intercept
Please solve this....
Answer:
the value will be equal to 0
Step-by-step explanation:
see the attached picture for solution --
jackie leaves the house to meet her friend at the park. she walks 1 mile west and 2.5 miles north. how many miles is the quickest way back for jackie from her starting point
Answer:
2.5 miles west and 1 mile north
Step-by-step explanation:
A box of cereal contains 510 grams of cereal. To make a bowl of cereal, n grams of cereal is removed from the box. What equation models the relationship between the quantity of cereal removed, n, and the quantity of the cereal remaining in the box, b?
Answer:
its 34
Step-by-step explanation: i
Give the solution for the graph
Please Help!
Write a equation for each hanger!
Answer:
Step-by-step explanation:
A: 2x = 3
B: w+1.3 = 2.7
C: 3y = 5.1
D: z+⅓ = ½
Please help will give brainliest
Answer: B) 112 m
Step-by-step explanation: Hope this helps! There are 168 hours in a week. You divide by 3 because it moves 2 meters every 3 hours. Then you multiply by 2.
3(x-4) = 2(-2x + 1)
this is confusing me
Answer:
x = 2
Step-by-step explanation:
Distribute
3 (−4) = 2 (−2+1)
3 − 12 = 2 (-2x +1)
Distrubute again
3x - 12 = -4x + 2
Add twelve to both sides of the equation
Simpfly
3x = -4x + 14
Add 4x to both sides of the equation
simpfly
7x = 14
Divide both sides of the equation by the same term
Simpfly
x = 2
Which expression is equivalent to
3x +10- x + 12?
A. 26x
B. 4x + 22
C.2x + 22
D. 24x
Answer:
2x + 22
Step-by-step explanation:
3x - (1)x = 2x
10 + 12 = 22
therefore 2x + 22 is your answer
Answer:
C
Step-by-step explanation:
subtract : 3x - x = 2x
Add : 10 + 12 = 22
Answer: 2x + 22
One number is five less than a second number. Five times the first is 8 more than 6 times the second. Find the numbers.
The value of the first number is ____
Answer:
-38
Step-by-step explanation:
Let's say that x= 1st number and y=2nd number.
In order to find the first number, you have to find out the 2nd number which it says, "5 less than a second number", it would be y-5. then it says the "5 times the first is 8 more than 6 times the second". then there should be an equal sign because there is the word "is". The expression would be: 5(y-5)=6y+8. then solve the y. which is -33, then plug in the y to the y-5 and there you go!
someone please answerrrrrr
how do you convert 7/6 into a mixed number or how do you covert fractions into a number in general.
Answer:
1 1/6
Step-by-step explanation:
You can convert 7/6 into a mixed number by subtracting 1 from the improper fraction, because 1= 6/6
7/6 -6/6= 1 1/6
Answer:
7/6 would be 1 1/6
Step-by-step explanation:
To make it a number in general turn into a decimal.
what is y+5<8y+5<8 plase help me
Answer:
If you're solving for y, the answer s (0,3/8)
Step-by-step explanation: