Last year, Mia spent $31.68 on 24 pens, each of which cost the same amount of money. (a) How much did each pen cost? Show the work that leads to your answer. (b) This year, Mia needs to buy 30 pens, each of which costs $1.45. How much more will Mia need to spend on pens this year than last year?

Answers

Answer 1

Answer:

(a) $1.32 per pen.

Step-by-step explanation:

(a) The total amount, $31.68, distributed amongst 24 pens, equates to each pen costing a total of $(31.68/24) = $1.32 per pen.

(b) The total amount of money which Mia will have to spend on pens this yeah is $(1.45*30) = $43.5, which is $11.82 more than $31.68. Therefore, Mia will need to spend $11.82 more on pens this year.

Hope this helped!


Related Questions

DON’T REPLY IF YOU DON’T WATCH THE DREAM SM








So this is a work in progress, sorry Fundy looks weird, this is their reaction to Tommy getting exiled- again

Answers

Answer:

it looks decent just give it make it more detailed otherwise it looks good

Answer:

your drawing is good but I can't understand your ques

Can you help me find X 2x=10? Pretty please

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

2*5 = 10

Answer:
5

Example:
2x5=10

Ethan has already jarred 4 liters of jam and will jar an additional 6 liters of jam every day.
How many days does Ethan need to spend making jam if he wants to jar 40 liters of jam in
all?

Answers

Answer:

how many days it i think it would be 6 days.

Step-by-step explanation:since he has already jared 4 littters you subtract 40-4 which equals 36 then do multiples of 6 till you get to 40

Answer:

6 days

Step-by-step explanation:

y = 6x + 4

40 = 6x + 4

40 - 4 = 6x

36 = 6x

36/6 = 6x/6

6 = x

and, New innings hidjsjs. dbsjsjjz djskskkdjd ​

Answers

Answer:

THANK YOU?

Step-by-step explanation:

DNSNJSMSNNFJD

Please, give me brainliest

900'00'9su divided by 699.4763pt

Answers

Answer:

HI

Step-by-step explanation:

WOW

simplfy -3+7 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Answers

Answer:

Add -3 and 7. 4

Step-by-step explanation:

Uh ur welcome

Answer:

4

Step-by-step explanation:

I do it this way whenever there is a  - and a - I just add them but add negative sign. IF like in this problem - and a + I subtract...

Hope this helps :3

which linear function represent the table?​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:So, if the graph is a straight line, it is the graph of a linear function. From a table, you can verify a linear function by examining the x and y values. The rate of change for y with respect to x remains constant for a linear function. This rate of change is called the slope.Mar 9, 2011

An online furniture store sells chairs for $200 each and tables for $750 each.
Every day, the store can ship a maximum of 16 pieces of furniture and must
sell at least $6000 worth of chairs and tables. If x represents the number of
tables sold and y represents the number of chairs sold, write and solve a
system of inequalities graphically and determine one possible solution.

Answers

So I hope this helps and is exactly what you are looking for

What is 6.25 as a percent?

Answers

Answer:

625%

Step-by-step explanation:

6.25 multipied by 100 equals 625.

AHHHHHHH HHHHEEEEEEEELLLLLLLLLPPPPPP

Answers

7/2

The expression that best estimates 6 3/4 divided by 1 2/3 is 7/2. 6 3/4 (or 6.75) divided by 1 2/3 (or 1.66...) comes out to 4 1/20 (or 4.05). The closest value to this in the options available is 7/2 (or 3.5). This answer is only .55 away from the correct value, while the rest of the options are far less close.

Natalie and John are both saving coins in jars for a rainy day. Natalie currently has 1 1/8 jars of coins, and John has 9/14 of a jar of coins. If John gets all his coins to Natalie, how many jars of coins would she have all together?

Answers

Answer:

Natalie will have [tex]1\frac{43}{56}[/tex] jars of coins all together after receiving John's coins.

Step-by-step explanation:

Given that:

Coins Natalie have = [tex]1\frac{1}{8}[/tex] jars of coins

Coins John have = [tex]\frac{9}{14}[/tex] jars of coins

When John will give all his coins to Natalie.

Total coins Natalie have = Her coins + John's coins

Total coins Natalie have = [tex]1\frac{1}{8}+\frac{9}{14}[/tex]

Total coins = [tex]\frac{9}{8}+\frac{9}{14}[/tex]

Total coins =[tex]\frac{63+36}{56}=\frac{99}{56}[/tex]

Total coins = [tex]1\frac{43}{56}[/tex]

Hence,

Natalie will have [tex]1\frac{43}{56}[/tex] jars of coins all together after receiving John's coins.

Please help ASAP

Question is in picture

Answers

Answer:

A,C,D

Step-by-step explanation:

Susie bought 30 cookies for $12.
How would you figure out the price per cookie? How much does one cookie cost?

Answers

Answer:

2.50 a cookie

Step-by-step explanation:

Because you divide 30/12 and it doesnt equal a whole number because its in dollars if that makes sense

Answer:

you would divide 30/12= 2.5 per cookie

Step-by-step explanation:

I need help asap I will give you brainlest

Answers

Answer:

Y=2

Step-by-step explanation:

YW thanks!

It is y=x + 2 because as x increases y increases also

40 points!!!
PLEASE HELP I NEED IT RN!!​

Answers

Answer:

parallel lines never  intersect

perpendicular  lines intersect at a right angle

Step-by-step explanation:

(p^2-4)(9-q^2)+24pq​

Answers

Answer:

-p²q² + 9p² + 4q² + 24pq - 36

General Formulas and Concepts:

Algebra I

Expanding by FOIL-ing (First Outside Inside Last)Combining Like Terms

Step-by-step explanation:

Step 1: Define expression

(p² - 4)(9 - q²) + 24pq

Step 2: Simplify

Expand by FOIL-ing:                    9p² - p²q² - 36 + 4q² + 24pqCombine like terms:                    -p²q² + 9p² + 4q² + 24pq - 36

Answer:

9p^2-p^2q^2-36+4q^2=24pq

Step-by-step explanation:

multiply the parentheses

multiply the term in the first (   ) by each term in the second (   )   (FOIL)

9p^2-p^2q^2-4x9-4x(-q^2)=24pq

Multiply the numbers (multiplying two negatives = a positive )

9p^2-p^2q^2-36=4q^2+24pq

Hope that helps

find x if 20% of x equals 12% of (x + 20)​

Answers

Answer:

x = 30

Step-by-step explanation:

We have to find x

Given that:

20% of x = 12 % of (x +20)

This can be written as:

0.2(x) = 0.12 (x + 20)

0.2x = 0.12x + 2.4

Subtracting 0.12x from both sides we get:

0.2x - 0.12x = 0.12x - 0.12x + 2.4

0.08x = 2.4

Dividing both sides by x we get:

0.08/0.08x = 2.4/0.08

x = 30

Answer:

x = 30

Step-by-step explanation:

Set up an equation:

0.2x = 0.12(x + 20)

Distribute 0.12 and solve for x:

0.2x = 0.12x + 2.4

0.08x = 2.4

x = 30

So, the answer is x = 30

Write a linear function f with the values f(-4) = 0 and f (4) = 2.​

Answers

Answer:

y + (1/4)(x + 4)

Step-by-step explanation:

One point on the graph is (-4, 0); another is (4, 2).

The change in x from the first point to the second is 8; this is the 'run.'

The change in y is 2 (which is 2 - 0).  This is the 'rise.'

Thus, the slope of the line is m = rise / run = 2/8 = 1/4

Let's use the point-slope form of the equation of a straight line:

y  - k = m(x - h).  Substituting 0 for k and -4 for h, we get:

y - 0 = (1/4)(x + 4), or

y + (1/4)(x + 4)

10 groups of 20 what is it

Answers

Answer:

200

Step-by-step explanation:

10*20=200.

I am not positive what you are asking but that is the answer I am able to give at this moment.

I hope I at least helped you. :)

If th ere are 10,000 stu dents enrolled in the college an d the institution is funded at the rate of $300 per student unit. At the 95 % confidence level, estimate the interval th at covers the total funding of the college . for full credit, round the answer to TWO decimal places!

Answers

Complete question :

A college is funded depending on the mean number of credit units a student takes. A survey involving 16 students yielded the mean number 12 units with a standard deviation 3 units. Assume normal population

If th ere are 10,000 stu dents enrolled in the college an d the institution is funded at the rate of $300 per student unit. At the 95 % confidence level, estimate the interval th at covers the total funding of the college . for full credit, round the answer to TWO decimal places!

Answer: (35823600 , 36176400)

Step-by-step explanation:

Mean number of units = 12

Standard deviation = 3

Number of samples (n) = 10000

Fund rate = 300

Mean = 10000 * 300 * 12 = 36000000

Standard deviation = 10000^0.5 * 300 * 3 = 90000

Fir 95% C. I

Z0.05 = 1.96

Interval = mean ± 1.96 * SE

(36000000 - 1.96*90000) ; (36000000 + 1.96*90000)

(35823600 , 36176400)

Find all possible values of b such that 4x^2+bx+3 can be factored?

Answers

Answer:13,7,8 but if there’s an answer choice go with 7,8

Step-by-step explanation: Assuming b is an integer, we first look at factors of 4, being 1 and 4 or 2 and 2. The factors of 3 are 1 and 3 only. So the factorisation possibilities are (x+3)(4x+1), (4x+3)(x+1) and (2x+1)(2x+3).

Expanding these we get: 4x²+13x+3, 4x²+7x+3 and 4x²+8x+3, giving values of b=13, 7 and 8

The possible values of b in the given polynomial are 7, 8 or 13.

What is a polynomial?

In mathematics, a polynomial is an expression consisting of indeterminates (also called variables) and coefficients, that involves only the operations of addition, subtraction, multiplication, and non-negative integer powers of variables.

Given is a polynomial, 4x²+bx+3, we need to find all possible values of b such that 4x²+bx+3 can be factored.

4x²+bx+3

4×3=2×2×3

2×2×3 = 2×6 and 2+6 = 8

2×2×3 = 4×3 and 4+3 = 7

2×2×3 = 12×1 and 12+1 = 13

b=7, b=8, and b=13

4x²+7x+3 = (4x+3) (x+1)

4x²+8x+3 = (2x+1) (2x+3)

4x²+13x+3 = (4x+1) (x+3)

Hence, the possible values of b in the given polynomial are 7, 8 or 13.

Learn more about polynomial click;

https://brainly.com/question/11536910

#SPJ2

the ratio of the volume of two spherical steels balls is 27:64. what is the ratio of their diameters

Answers

Answer:

16:9

Step-by-step explanation:

  Thank me pleasee :D

Rachel drew the two graphs below.

Graph R

On a coordinate plane, a line goes through points (0, 0) and (2, 1).
Graph S

On a coordinate plane, a line goes through points (0, 0) and (1, 2).

Rachel says that Graph R has a greater constant of variation than Graph S. Which statement explains whether Rachel is correct?
Rachel is correct; Graph S is nonproportional.
Rachel is correct; Graph R goes farther along the x-axis.
Rachel is not correct; both graphs go through the origin and have the same constant of variation.
Rachel is not correct; Graph S is steeper than Graph R.

Answers

Answer: A

Step-by-step explanation:

Answer:

A. Rachel is correct; Graph S is nonproportional.

Step-by-step explanation:

Getaway Travel Agency surveyed a random sample of 454545 of their clients about their vacation plans. Of the clients surveyed, 212121 expected that they would go on 333 vacations in the next year. There are 516516516 Getaway Travel Agency clients. Based on the data, what is the most reasonable estimate for the number of Getaway Travel Agency clients who expect to go on 333 vacations in the next year? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) A 454545 (Choice B) B 241241241 (Choice C) C 275275275 (Choice D) D 467467

Answers

Answer:

A 454545 is the correct answer

Answer:

its 241

Step-by-step explanation:

i did it on khan

The new Virgo the Vampire Hunter novel is 540 pages. Skyler has read 145 pages in 5 hours. Ramon has read 124 pages in 4 hours who reads faster, Skyler or Ramon? How long will it take Ramon to read entire book if he continues to read at his current rate?

Answers

Answer:

Ramon, 16 hours

Step-by-step explanation:

Who is correct? Thanks for the help

Answers

I believe Hector is correct

Explanation: for every 1 hour the income is $10, therefore working 32 hours will give you $320 as Hector stated, while working 18 hours will not give you $160 as Hannah stated, it will give you $180

The student council is trying to select a musical artist to play at the annual school dance. They polled a random sample of 150 students to see who they want to perform. The results were:

68 students selected Arianna Grande
59 students selected Luke Combs
23 students selected Rod Wave
If there are a total of 600 students in the 8th grade, what is the best approximation for how many students in the school selected Rod Wave?

a 153 students
b 77 students
c 272 students
d 92 students

Answers

Answer: d. 92

Step-by-step explanation: 150 time for equals 600. so all you gotta do is multiply 23 times 4

4 water tanks can hold a total of 432.4 gallons of water. On average,
how much water can each tank hold?

Answers

Answer: 108.1 g

Step-by-step explanation:

432.4/4 = 108.1

Answer:

. umm whats the question

Step-by-step explanation:

Does anyone know the answer

Answers

Answer:

the answer is d

Step-by-step explanation:

For 55 you times the average by the time it took and you get 55 same with kick 2 so kick 3 would be 2 seconds because 15 times 2 is 30

the answer is d sorry if i am late !

Help. Math Got Me Super Stumped

Answers

Answer:

x=-1

Step-by-step explanation:

I'm weird and love these types of problems.

Ok first off we need to get x alone. To do that we need to first get rid of the 7.

We can do that by adding it because you have to use the opposite operation to get rid of it.

5x - 7 (+7) = -12 (+7)

See if you add -7 + 7 you get 0 which is why you have to use the opposite.

5x = -5

To get x alone you have to divide 5 because 5 is being multiplied by x.

5x(/5) = -5(/5)

x= -1

So x= -1

If you ever need more help, don't be afraid to reach out. I hope that helps!

Answer:

I think it is -1

Step-by-step explanation:

Because -1 x 5 equals -5 and -5 - 7 equals - 12

Other Questions
Randy tells Ponyboy that Bob acted the way he did because his parents didnt set limits on him they never told him no. Do you think this is a believable explanation for Bobs behavior? Why or why not? Do you think that parents need to set limits on their teenage kids, or is Bobs behavior just an extreme - or unrealistic - example of what can happen? 2x + y = -2 x + y = 5 What is the value of x?Enter your answer in the box.X = Which of these businesses is part of the retail industry?Aa business that cleans carpets in homesBa business that plants and harvests cornCa business that produces gasoline from oila business that sells ice cream to fairgoers what types of therpist helps kids with mental emotions like depression? Hey! Help me with this Question Please! 15x18x47x9 I don't understand multiplication pls help! A. Describe one of the reasons for growing tension between federal and state power between 1824 and 1848, using one piece of historical evidence to support your description.B. Identify one political consequence of this source of tension. haaaaallllllppppppp my brains fried atm There were a total of 209 basketball games in the season the season played is for 19 months how many basketball games were played each month if each month has the same number of games? 12111415131617>1919200Which property was used to write the equation in step 2?Step 1: 5(x-7) - 55Step 2 5x-35-55Step 3 (5x=90Step 4X = 18VAdistributive propertyo addition property of equalityo subtraction property of equalityo division property of equalityYes Mohs hardness strontium Which of these cause-and-effect relationship is accurate? *Social Darwinism led to the passage of Prohibition laws.The rise of fascism in Italy influenced the Red Scare.The Treaty of Versailles contributed to the New Deal.O The Harlem Renaissance influenced the Civil Rights movement. Who were the first peoples in North America? (before the United States was established) How many blades of grass are needed to support a family of four eagles for a week? Solve for t : t3 + 4 =-4 What was the impact of these amendments on the South during the Reconstruction era? Simplify 3+(5+p) I need help nowwe I picked the blue one, was I correct? can someone help me with 5 10 squared