Answer:
Tendrá que hacer 250.000 salidas para obtener 5 kilogramos de miel.
Step-by-step explanation:
Con la información proporcionada, puedes usar una regla de tres para calcular cuántas salidas tendrá que hacer para obtener 5 kilogramos de miel dado que las abejas tienen que hacer 50.000 salidas para obtener 1 kilogramo de miel:
1 kilogramo → 50.000 salidas
5 kilogramos → x
x=(5*50.000)/1
x=250.000
De acuerdo a esto, la respuesta es que tendrá que hacer 250.000 salidas para obtener 5 kilogramos de miel.
Ok so my mom is verbally abusive towards me and makes me cry almost everyday. I really want to run away but I have cameras all sides and some inside and a tracker on my phone that can read texts and show my precise location. I can’t go out of the window because my room has a sensor and I don’t have a roof slope like most of y’all do. I could go out of the kitchen window but one of the backyard cameras will see me jump the fence and leave. what do you think i should do? And what to pack because if I run away today I need to know what to pack and advice.
Answer:
turn on air plane mode then connect to the wifi or use vpn
Step-by-step explanation:
from the well stuffed 52 cards 2 cards are drawn randomly.find the probability of the first card is ace and the second card is Jack of heart( without replacement) by showing tree diagram
Answer:
1/13 or 4/32
Step-by-step explanation:
2x^2+6x+4
Show work please!!
Answer:
You don't have to do anything
Step-by-step explanation:
It's simplified already unless you want a graph.
Sam bought an $85.00 jacket for 40% off of the regular price. How much did ge pay for the jacket?
Answer:
i think he payed 34 since 40 percent of 85 is 34.
Step-by-step explanation:
To find the discount price, multiply the original price ($85) by the discount ( 100-40=60): 85 x 0.6= $51 is what he paid.
Ashley owns 40 shares of a certain stock. Yesterday the value of each share went up by 10 dollars. What was the total change in value of her shares?
Answer:
$400 change
Step-by-step explanation:
If Ashley owns 40 shares, and each share went up by $10, you can do
40x10=400 to find the change in value
Help ASAP please.due in a few minutes.
Answer:
Rumble charters
Step-by-step explanation:
OK bus line:
55 +3.50(25)
55+87.5
=142.50
Rumble charters:
75+2.25(25)
75+56.25
=131.25
From looking at the steps we could tell that Rumble charters bus line would be cheaper.
its the second one
Step-by-step explanation:
1. 3.50×25+55=142.5
2. 2.25×25+75=131.25
Which values of x make 2 x + 3 < 17 a true statement?
Melanie's bedroom floor has length equal to 6x + 5 and width equal to 9x - 4. What equation represents the area of the floor?
Answer:
54x ²+21x-20
Step-by-step explanation:
I need help with this question can someone help me please?
Answer:
The correct answer is option D
Hope this helped you! If it did help please consider giving brainliest!
Please do not forget to give a thanks and leave a rating!
Answer:
the answer is D Have a great day
someone answer this!!!! Please:)
3+(5+4)(8-6)
3+(9)(2)
3+18
21
What is the slope of this graph?
Answer:
m = 4
Step-by-step explanation:
Points on the graph: ( -3, -3) and ( -2, 1)
Slope:
m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(1+3)/(-2+3)
m=4/1
m = 4
7(3+5) = 8 + ___
What number or expression could fill in the blank that would make this true
Answer:
_ = 48
Step-by-step explanation:
7 (3 + 5) = 8 + _
7 x 3 + 7 x 5 = 8 + _
21 + 35 = 8 + _
56 = 8 + _
_ = 56 - 8
_ = 48
Hope that helps!
Answer: x = 48
PEMDAS
7 (3 + 5) = 8 + x
7 (8) = 8 + x
56 = 8 + x
isolate x by subtracting 8
48 = x
The tax rate is 8.5%. What is the tax on $95 round to the nearest hundredth
Answer:
8.075 original, rounded 8.01
Step-by-step explanation:
8.5%=0.085 x 95 = 8.075 or 8.01 rounded
um someone pls help me
Answer:
s : m : l
2u : 3u : 7u
small bag=15kg
medium bag=22.5kg
large bag=52.5kg
Represent each of these temperatures in degrees Fahrenheit with a positive or negative number.
5 degrees above zero
3 degrees below zero
6 degrees above zero
2 3/4 degrees below zero
Your parents are buying a new car for $15,000. They pay 6.25% sales tax . How much do they pay for the car including tax
Answer:
$15,937.50
Step-by-step explanation:
15000 × 1.0625 = 15937.5
How can I tell if a system of equations has one, no, or infinitely many solutions?
Answer:
There are many ways to interpret if whether or not a system of equations has solutions or not. Here is one way that is most ideal for most, if not, all equations: using graphs.
If the graphs of the set of equations do NOT intersect, then there are no solutions (because no x or y value will ever make both equations true)If the graphs of the set of equations DO intersect at one point, then ONLY that one point will make both equations true. (One solution)If the graphs of the set of equations are identical on the graph, then there are infinite solutions that make both equations true.what's
[tex]99 - 11 × 9[/tex]
Answer:
the answer is 0
Step-by-step explanation:
9×(_11)asw_99
Answer:
0 Ans .....
Step-by-step explanation:
Solution:
=99-11x9
=99-99
=0 Anwers ...........
f(x) = x2. What is g(x)?
Answer:
Step-by-step explanation:
x-2
sketch graphs of these three quadratic relations on the same set of axes.
a) y=x^2 + 8
b) y= x^2 - 5
c) y= x^2 - 10
Four people share 2/7 pound of peanuts equally. What fraction of a pound of peanuts does each person receive? Enter your answer in simplest form.
Slime was a toy product manufactured by Mattel, sold in a plastic trash can and introduced in February 1976. It consisted of a non-toxic viscous, squishy and oozy green or other color material made primarily from guar gum.
This equation shows how the cost of a photography session is related to its duration in hours.
c = 20d
The variable d represents the duration of the session in hours, and the variable c represents the cost. What is the duration, in hours, of a photography session that costs $20?
Answer:
1 hour
Step-by-step explanation:
c= 20d
here, c=$20
$20=20d
or, d= 1 hr
Help me out :) 15 points! Show work, and only answer if you know how to do it correctly.
Answer:
28
Step-by-step explanation:
First u have to find the bisector,then u have to descrese 18
Which equation has a slope of 3?
y=3y is equal to 3
y=3−xy is equal to 3 minus x
y=3x−1y is equal to 3 x minus 1
y=x+3
Answer:
the third one
Step-by-step explanation:
slope intercept form is y = mx + b
where m = slope
for the third one m = 3
therefore the third one is the correct answer
Find the value of x and y. Give your answer in simplest radical form.
Answer:
Step-by-step explanation:
19)
6/x = x/12
x^2 = 72
x = √72
x = 6√2
y^2 = 12^2 + (√72)^2
y^2 = 144 + 72
y^2 = 216
y = 6√6
21)
14 - 8 = 6
y/8 = 6/y
y^2 = 48
y = √48
y = 4√3
x^2 = 6^2 +(√48)^2
x^2 = 36 + 48
x^2 = 84
x = √84
x = 2√21
Step-by-step explanation:
i say you tomorrow ok my friend
6(3c - 5d + 6) =6(3c−5d+6)=6, left parenthesis, 3, c, minus, 5, d, plus, 6, right parenthesis, equals
Answer:
[tex]18c - 30d + 36[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]6(3c - 5d + 6)[/tex]
Required
Expand
[tex]6(3c - 5d + 6)[/tex]
Open bracket
[tex]6(3c - 5d + 6) = 6*3c - 6*5d + 6*6[/tex]
[tex]6(3c - 5d + 6) = 18c - 30d + 36[/tex]
So, the result of the expression is:
[tex]18c - 30d + 36[/tex]
Dishwasher detergent is sold in individual packets. The 20 packet box sells for $5.49. The 60 packet box sells for $10.97. The 90 packet box sells for $18.95. Which is the best buy?
Answer:
60 packets
Step-by-step explanation:
Given that :
Unit cost of 20 packets
$5.49 / 20 =$0.2745
Unit cost of 60 packets :
$10.97 / 60 = $0.1828333
Unit cost of 90 packets :
$18.95 / 90 = $0.2105555
The 60 packets has the least cost per unit, hence it is the best buy.
3. Multiply: 7(-12)
help
Answer:
Your answer is -84 hope this helps
Step-by-step explanation:
brainlest?
Answer:
-84
Step-by-step explanation:
multiply 7 by -12 to get the asnwer of -84.
7x-12=-84
factor out the gcf from each polynomial 30x^2-18x^3+6x^4
Answer:
43
Step-by-step explanation:
Help plz so I don't get phone taken
1) d/r = t
2) P/3 = s
3) 8.2cm
4) C/2pi = r
5) P/3r = q