Kaitlan sold 60% of her hockey card collection at the fall market sale. If she sold 240 cards, how many cards were in her collection?

Answers

Answer 1

Answer:

400

Step-by-step explanation:

Ok so if 60% of the total is 240 than create an expression:

60% of x=240

Now divide both sides by 3:

20% of x=80

Multiply both sides by 5 ( because 5 times 30 is 100):

100% of x=400

Thats the answer hope this helped! :)

Answer 2

400 cards were in her collection.

What is Algebra?

A branch of mathematics known as algebra deals with symbols and the mathematical operations performed on them.

Variables are the name given to these symbols because they lack set values.

In order to determine the values, these symbols are also subjected to various addition, subtraction, multiplication, and division arithmetic operations.

Given:

Total hockey cards sold= 240

So, Kaitlan sold 60% of her hockey card

let the total number of Hockey cards be x.

So, 60% of x= 240

60 x /100 = 240

x= 24000/ 60

x= 400

Hence, 400 cards were in her collection.

Learn more about Algebra here:

https://brainly.com/question/24875240

#SPJ5


Related Questions

I really need help solveing this and I need it fast ​

Answers

the output of N would be 16 !

8.7w-3=5.5w+3.4
Please solve ​

Answers

Answer:

w=2

Step-by-step explanation:

8.7w-3=5.5w+3.4

-5.5w   -5.5w

3.2w-3= 3.4

       +3    3

3.2w= 6.4

w=2

please help I don’t know 4 and you may have to look very closely

Answers

It is -3, -3
Have a good day


10 ponits


y=4×5+2

solve the equation for y

explain how ​

Answers

22. first you multiply because of PEMDAS which is 4 times 5 equals 20 then plus 2 which is 22 and that’s how you get y.

Answer:

y=22

Step-by-step explanation:

y=20+2

HELP I WILL MARK BRAINLIST

Answers

B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B

help pleaseee
will name the brainliest

Answers

2m^4

So basically choose B. You basically had to find the prime factors of each term in order to find the GCF

Answer:

2m^4

Step-by-step explanation:

What is the measure of angle B in the triangle?

Answers

Answer:

The measure of angle B in the triangle is 22

Step-by-step explanation:

have a nice day !!

Answer:

m∠B= 22°

Step-by-step explanation:

∴ ∠A+∠B+∠C= 180

→ [tex]120+x+(x+16)=180[/tex]

→ [tex]x+x+16=180-120[/tex]

→ [tex]2x=60-16[/tex]

→ [tex]2x=44[/tex]   ⇒ [tex]\frac{44}{2} =22[/tex]

So, m∠x°=22°

[tex]------------[/tex]

hope it helps...

have a great day!!

Write the equation of a line
containing the point (-4, 1) and a
slope of -2 in Point-Intercept Form.

Answers

Answer:

0

Step-by-step explanation:

The answer is 0 I think

Hope it help

What single percentage change is equivalent to a 15% decrease followed by a 16% decrease?

Answers

Decrease of 28.6%.

Step-by-step explanation:

The multiplier for a increase of a% is 1 + a/100.

The multiplier for a decrease of b% is 1 - b/100.

Decrease of 15%

1- 15/100 = 1- 0.15 = 0.85

Decrease of 16%

1- 16/100 = 1 - 0.16 = 0.84

Both:

0.85*0.84 = 0.714

Change:

The initial percentage is 100% = 1.

0.714 - 1 = -0.286

Negative, so a decrease

The answer is a decrease of 28.6%.

Identify the y-intercept of y=4x - 2/3

Answers

The y-intercept of the equation y = 4x - 2/3 is 2/3.

Answer:

y- intercept = - [tex]\frac{2}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

y = 4x - [tex]\frac{2}{3}[/tex] ← is in slope- intercept form

with y- intercept c = - [tex]\frac{2}{3}[/tex]

is this a function?......​

Answers

Answer:

yes it is a polynomial function

Yes it is function.....no problem

ahh please help!! (•☆•)♡♡♡aa please help me like it would mean the world​

Answers

Search the questions up

Can someone please help me you don’t have to do all of it but help thanks

Answers

12,13 17 18 19 20 21 22 25 28 30 35

Help with this quistion

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Elephants can walk 5 kilometers in an hour. If a herd of elephants walks for 8 hours, how far will they have gone?

Answers

Answer:

They will have walked 40 kilometers.

Step-by-step explanation:

5 kilometers every hour for 8 hours = 5x8=40

or

Hour                Kilometers walked

  1                             5

  2                            10

  3                            15

  4                            20

  5                            25

  6                            30

  7                            35

  8                            40

A factory makes rods by cutting plastic pipes that are 5 feet long into 13 rods. How long is each rod? I NEED IT NOWW

Answers

Answer:

0.3846 feets

Step-by-step explanation:

Given that :

Full length of rod = 5 feets

Number of equal length rod cut from full length rod = 13

Length of each rod cut :

Full length of rod / number of equal length rod cut

5 feets / 13

= 0.3846 feets

Can someone plz help me.?

Answers

The Answer Is = 164.6

step by step explaination
2x + 4 < 8

Answers

Answer:

X<2

Step-by-step explanation:

2x+4<8

subtract 4 from both sides

2x+4-4<8-4

simplify

2x<4

divide both by 2

2x/2<4/2

x<2

Find the rate of change between the following points:

1. (-4, 2) and (0, 5)

2. (1, 0) and (8, 6)

3. (-5, 12) and (-1, 2)


If your answer ends as a fraction, leave it as a fraction. No decimals.

Please help!

Answers

this the 2 one i hope it's right

Multiply.
(3x + 2)(3x - 2)
A. 9x2 + 12x - 4
B. 9x2 - 4
C. 9x2 - 12x - 4
D. 9x2 + 4


Answers

option B

tell me if u need step by step :)


Regular Sire (12 ounces)
Cont: $3.19
Family Sire (18 ounces)
Cost: $4.69 What is the unit rate (per ounce) for regular size box of either cereal round to the nearest hundredths place value

Answers

0.27 per ounce for regular
And
0.26 per ounce for family

Can someone help me with this? It’s dues tomorrow this is for science but there’s no science

Answers

Answer:

Sorry, I can't see what your question is.

Step-by-step explanation:

*URGENT* HELP PLEASE

Answers

Answer:

No.

Step-by-step explanation:

All of the values I calculated show that the ball will no be capable of reaching that far for the player to catch the ball.

What is this series written in sigma notation?

2.5 + 2.5(1.2) + 2.5(1.2)2 + ⋯ + 2.5(1.2)87

Answers

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

Believe me, dawg!

The series is (d)

What is series?

A series is the cumulative sum of a given sequence of terms.

Given:

2.5 + 2.5(1.2) + 2.5(1.2)2 + ⋯ + 2.5(1.2)87

If we look at the power it is always one less the term i.e., for first term the value of k=0.

So, the series in the form of summation can be written as

[tex]^{88}\sum_{k=1}[/tex] 2.5 (1.2)^(k-1)

Learn more about series here:

https://brainly.com/question/12707471

#SPJ2

What is the function graphed below?
O y= x + 0.5
O y= 2 x + 0.5
O y=x
O y=(0.5)

Answers

Answer:

A.  y= x + 0.5

Step-by-step explanation:

We see that:

y- intercept is b = 0.5, point (0, 0.5) Rate of change is m = 1 as each next value of y is greater by 1.

The function is:

y = mx + by = x + 0.5

Correct choice is A

Question is in the picture

Answers

Reflection over the y-axis, translation 2 units down

Answer:

The answer is option B, reflected over the y-axis and translated 2 units down.

HELP ME PLEASE!!!!!!

Answers

the answer is d (the last one) 1/6.

i hope this helps.

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Because their's 3 with 2 shaded in

WILL GIVE BRAINLIEST! NEED FAST!
A clinical trial on a new weight loss pill was conducted on 1000 people who weighed between 200 and 210 pounds. If 650 people lost more than 15 pounds in 1 year, which equation can be used as a first step to determine the percent of people in the clinical trial who lost more than 15 pounds in one year?

Answers

Answer:

650=65% of 1000

Step-by-step explanation:

650-600=65 or 65%

Katia makes crafty using glass jars she can buy a package of 12 jars for nine dollars

Answers

Answer:

swer:

Katia bought 60 jars with $45.

Solution:

From Question,  

Katia bought a package of 12 jars = $ 9.

So, we need to find that how many jars katia can buy with $45.  

12 jars bought for 9 so per 1 jar price can be calculated by dividing 12 by 9

= 1.33

So, 1 jar price is $1.33

From the Question, So for $45 the jar bought is calculated by multiplying price of one jar and 45

1.33  45 = 60.

Hence we can conclude 60 jars bought for $45 by katia for making crafts using glass jars.

Step-by-step explanation:

HELP ASAP PLEASE


Find the slope of the line represented by the table below
x 0 4 8
y 20 15 10

Answers

Answer:

divie by 10 and your anser is 100

Step-by-step explanation:

Other Questions
What is the acronym for "altered mental status"? I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?14 rolls of paper towels for $18or 10 rolls of paper towels for $12what is the unit rate for the 14 roll option Which of these causes the day/night cycle on Earth? A) Earths rotation B) Earths polar tilt C) Earths revolution D) Earths circle of illumination help ASAP please. I'll mark brainliest What is a result of the federal and state governments having concurrent powers?A. Citizens can choose which state or federal laws are worth obeying. B. The federal and state governments sometimes disagree over who has power over a certain area.C. The states check with the federal government before passing laws.D. The federal and state governments cooperate to create laws that help certain states more.Dont be giving me concurrent powers include taxing building roads or none of that i want A B C or D The half-life of a certain radioactive material is 83 hours. An initial amount of the material has a mass of 67 kg. Write an exponential function that models the decay of this material. Find how much radioactive material remains after 5 hours. Round the answer to the nearest thousandth. PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST Read the excerpt from The Secret Garden."That's fresh air," she [Mary] said. "Lie on your back and draw in long breaths of it. That's what Dickon does when he's lying on the moor. He says he feels it in his veins and it makes him strong and he feels as if he could live for ever and ever. Breathe it and breathe it."Which event is foreshadowed in this excerpt?A)the arrival of springB)a dramatic improvement in Colin's healthC)the growing friendship between Mary and ColinD)Colin's ability to live forever What is 5% of 700Need ASAP I NEED HELP ASAP I ONLY HAVE 10 MINUTES LEFT!!!!The average newborn baby weighs 7.0 pounds, give or take 1 pound. The average newborn hippopotamus weighs 40 pounds, give or take 1 pound. Which statement is true about the percent error of each of the two newborns? a. A newborn baby has a smaller percent error b. A newborn hippopotamus has a smaller percent error c. Both newborns have the same percent error d. There is not enough information to decide What are substances that cannot be broken down into simpler substances? a. elements b.compoundsc. molecules d.protons someone go to my pin account and see my pets https://www.pinterest.com/horsegirlmag/_saved/ PLZ HELP FAST-Two recordings were made of a musical performance: one analog, onedigital. Copies were made of each recording to sell. The table belowcompares the copies made using analog and digital signals. I need help with this problem please if you can help I would really appreciate it and the problem is number 10 Help! Check if my answer is right please, Im marking brainliest!!!A. 46.1B. 50.1 - (my answer)C. 76D. 54.2Show work, if possible. Thanks I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this Electric charges that build up in the clouds and on the ground result in what?Question 1 options:A.) FrictionB.)RainC.)LighteningD.)Static Hair Syndrome With the age of technology on the rise, we are always constantly online. As we surf the web, websites take our data and use it for their personal gains. Even though we accept the terms and agreement, do you think it's still ok for companies to use our data? 15x3 - 5xy + 5xy, factorization El soluto y el solvente de un caf con leche.