Joshua buys a bunch of watermelons for $7.75. He plans on feeding his friends watermelon as a snack, and there will be 15 people to feed. What is the unit price for one serving of watermelon? The unit price for 1 serving of watermelon is (round to the hundredths place):

Answers

Answer 1

Answer:

$0.52

Step-by-step explanation:

To find the unit cost of one serving of watermelon, divide the price of the bunch of watermelons by the number of people to be fed

unit price = price of the bunch / total people to be fed

$7.75 / 15 = $0.52


Related Questions

help please im so bad at these

Answers

Answer:

i'm not sure if this is right, but this is what i got from a calculator. steps are shown in the pictures.

Step-by-step explanation:

The probability Bob guesses the winner of a certain baseball game is 4/5. The probability Joe independently guesses the winner of another game is 1/3. What is the probability that exactly one of them selects the winner? (Fraction answer)

Answers

SANA ALL SMART HAHAHAHHAAHHAHAAHA

Plz show your work.

Answers

A ....................

If x=7 then which answers would I circle? A. X + 7 = 17 b. 7 = 17 - x c. 70 = 10x d. X/35 = 5 e. 15x = 105

Answers

Answer:

C. 70 = 10x

E. 15x = 105

Step-by-step explanation:

x = 7

Using method of elimination;

A. X + 7 = 17

Substituting the value of x;

7 + 7 ≠ 17 (Incorrect option)

B. 7 = 17 - x

Substituting the value of x;

7 ≠ 17 - 7  (Incorrect option)

C. 70 = 10x

Substituting the value of x;

70 = 10 * 7  (Correct option)

D. X/35 = 5

Substituting the value of x;

7 / 35 ≠ 5  (Incorrect option)

E. 15x = 105

Substituting the value of x;

15 * 7 = 105  (Correct option)

I NEED ANSWERS ASAP!!! PLEASE

Answers

Answer:

10 in by 48 in

Step-by-step explanation:

The volume (V) of a rectangular solid is calculated as

V = Ah ( A is the area of the base and h the height )

Here h = 3 and V = 1440 , then

3A = 1440 ( divide both sides by 3 )

A = 480 in²

The area of a rectangle = length × breadth

From the give options

10 × 48 = 480 ← is the only option

homies can one of yalls do this im confused

Answers

Answer:

ΔWUV⁓ΔSRT

Step-by-step explanation:

∠W⁓∠S

∠U⁓∠R

what’s the answer? (picture)

Answers

I think it would be B i’m sorry if it’s wrong have a good day!

Cara has one bag of toys that weighs 2 pounds and another that weighs 48
ounces. How many ounces of toys does Cara have?

Answers

Answer:

80 ounces

Step-by-step explanation:

one pound is equal to 16 ounces.

If we convert both pounds to ounces, we get 32. Simply add 32 to 28 to get your answer.

A local frame shop charges $5 per foot for the wood to make a frame. You want to have an 8 inch by 10 inch picture frame. How much will it cost?

Answers

Answer:15$

Step-by-step explanation:

*WILL GIVE BRAINLY PLS HELP."

write the equation of the linear relationship in slope-intercept form, using decimals as needed.​

Answers

Answer:

y = 0.55x + 1.5

Step-by-step explanation:

Slope is 0.55 and y-intercept is 1.5

Jake has $500 in his checking account. He wants to spend part of this money on new sneakers, $350 left in his checking account after buying the sneakers.

Answers

The question is incomplete:

Jake has $500 in his checking account. He wants to spend part of this money on new sneakers, $350 left in his checking account after buying the sneakers. Whta was the price of the sneakers?

Answer:

The price of the sneakers is $150.

Step-by-step explanation:

In order to find the answer with the information provided, you have to subtract the amount left in Jake's checking account after buying the sneakers from the amount he initially had on the account:

$500-$350=$150

According to this, the answer is that the price of the sneakers was $150.

Can someone help me find the measure of each angle in the diagram?

Answers

Answer:

we cant read the numbers cuz theyre too small

protocol for flushing a cooling water system at a nuclear reactor requires that a drain valve be opened while the fill pumps are active. the drain valve can empty the tank to thr cut-off in 10 minutes. the pump can fill the rank from the cut-off in 14 minutes. during the flushing process, how long will it take for the initially full tank to reach the cut-off level while following the protocol?​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

drain empties 1/10 of the desired amount per minute

pump fills 1/14 of the desired amount per minute

when both are active, the net drain is 1/10-1/14 = 1/35 of the desired amount per minute

It takes 35 minutes to reach the cut-off level.

help me pls theheheh

Answers

Answer:

108 schools

Step-by-step explanation:

!!please help me questions is at the bottom!!!

Answers

The cylinder is 11 cubic meters greater than the volume of the cone.

Can somebody help me with this. Will Mark brainliest.

Answers

Answer:

X=reference angle, 8=opposite side, and 11 is the hypoteneuse

Omar is planning to buy some new baseball shoes. He has already saved $22.50 The shoes cost at least $38 dollars. He writes an inequality to determine how much more he will need to save

Answers

Answer:

At least $15.50

Step-by-step explanation:

Omar is planning to buy some new baseball shoes. He has already saved $22.50

The shoes cost at least 38 dollars.

At least means, greater than or equal to which is represented by the sign

The inequality is given as

22.50 + x ≥ 38

x ≥ 38 - 22.50

x ≥ 15.5

Therefore, he would need to save at least $15.50

Multiply -90/11 by -55/72 with explanation...

Pls fast...Will mark Brainliest for the best one...

Answers

Answer:

25/4

Step-by-step explanation:

Multiplying numerators gives 4950 and multiplying denominators gives 792. 4950/792. simplify to get simplest form as 25/4

Answer:-6.25

Step-by-step explanation:

what is 3/12 as a precent

Answers

Answer: 25%

Step-by-step explanation:

Answer:

25% As a decimal its 0.25

Step-by-step explanation:

juan drove 126 miles in 3 hours. If he continued at the same rate, how long would it take to travel 336 miles? ​

Answers

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

First you divide 126 by 3 to get the Miles Per Hour, you should get 42 Miles Per Hour, then, just divide 336 by 42 to get the numbers of hours he will have to drive, (which is 8)

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

126 miles - 3 hours

336 miles - x hours

Cross multiply

126x = 336 x 3

126x = 1008

Divide both sides by 126

x = 1008/126

x = 8

Alternate exterior angles are congruent.
Which angle forms a pair of alternate
exterior angles with angle 1?

Answers

Answer:

angle 8

Step-by-step explanation:

because they both are alternate exterior angles

The total number of hours tea that Trent has practiced his guitar after D days is modeled by the equation shown t=3d

Answers

Answer:

The complete table is

d               t

1               3

3              9

5              15

Step-by-step explanation:

Here is the correct and complete question:

The total number of hours, t, that Trent has practiced his guitar after d days is modeled by the equation t = 3d.

Complete the table below.

d               t

1

3

               15

Step-by-step explanation:

For the first space, we are to determine the value of t when d is 1

From the given equation, t = 3d, put d = 1 and determine t

t = 3d

∴ t = 3(1) = 3×1

t = 3

For the second space , we are to determine the value of t when d is 3

Put d = 3 in the equation to determine t

t = 3d

∴ t= 3(3) = 3×3

t = 9

For the third space, we are to determine the value of d when t is 15.

Put t = 15 in the equation and then find d

t = 3d

∴ 15 = 3d

Divide both sides by 3

15/3 = 3d/3

5 = d

∴ d = 5  

solve for x in the equation below, show all work

Answers

Step-by-step explanation:

(3x-1)(x+1)=3(3x-4+x²)

open the brackets

=3x²+3x-x-1=9x-12+3x²

=3x²+2x-1=9x-12+3x²

collecting like terms

=3x²-3x²+2x-9x=-12+1

=-7x=-11

=x=11/7

Carlos purchased a bouquet of 20 flowers. In the bouquet, 25% are roses, 40% are daisies, and the rest are carnations. How many carnations are in the bouquet Carlos purchased? PLEASE HURRY

Answers

Answer: 7

Step-by-step explanation: 35% of 20 = 7

I hope you do good on your test :)

Answer:

7

Step-by-step explanation:

addd lol

 WHO KNOWS FUNCTIONS AND ALL THAT PLZZZ HELP ME ASAP I REALLY NEED IT PLZZ

Answers

the last set because a function can’t have the same two x values

In 2 years Peter will be twice as old as his sister Eve. The sum of their present age is 26.

i need answers asap thank youuu!!

Answers

Answer:

Eve is 8, 10 in 2 years and peter is 18, 20 in two years

Step-by-step explanation:

26/2=13

Eve = 13    Peter=13

Then just keep subtracting from eve then adding that on to peter. Then add two years everytime for the age they will be in two years

And yh it is basically trial and error

sorry if you get the explanation

A river guide buys protein bars and bottles of water for participants on a rafting trip. Including taxes, the river guide pays $ 2.50 for each protein bar and $ 1.25 for each bottle of water, spending a total of exactly $ 22.50 . Which combinations of protein bars and bottles of water are possible for the given amounts? Select ALL that apply.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2.50   for water

1.25     for protein bar   interesting that is exactly half of the water

22.50   exactly was spent

I couldn't come up a slick equation, so I just applied some logic and used brute forced (trail and error) to solve the problem.

2.5Water + 1.25Protein =   22.5  

      8W     +           2P    =   22.5

      6W     +           6P    =   22.5

      4W     +          10P    =   22.5

      2W     +          14P    =   22.5

There are the possible combinations of both protein bars AND water, since he bought both.  He could have also bought 10 water or 18 protein bars, but that is not part of the combination.

Rasheed has an account balance of
-$125.56. Does Rasheed owe the bank more or less than $125?

Answers

Answer:

Yes, He Owes More

Step-by-step explanation:

he or she owes the bank more money because he is in the negative range, so that means whenever you're in the negative range have to pay someone something (which basically means debt)

____________________________________________________________

Hope this helps!

Please give brainlist!

Answer:

yes rasheed owes more the banck than 125

Step-by-step explanation:

raseed owe the bank 125.56. wich is .56 more than 125

Select the correct answer.
Consider the graph of the function f(x) = e^x.

Answers

Answer:

Option A

Step-by-step explanation:

Equation of the graph → f(x) = eˣ

Range of the given function is (0, ∞).

If the graph of the given function is translated by 3 units up.

New function will be,

g(x) = eˣ + 3

And the range of the new function will be (3, ∞).

Option A will be the correct option.

The range of the new function will be (3, ∞).

What is the range of a function ?

The range of a function is the complete set of all possible resulting values of the dependent variable (y, usually), after we have substituted the domain

Equation of the graph → f(x) = eˣ

Range of the given function is (0, ∞).

If the graph of the given function is translated by 3 units up.

New function will be,

g(x) = eˣ + 3

And the range of the new function will be (3, ∞).

Therefore , Option A will be the correct answer.

To know more about Range

https://brainly.com/question/17553524

#SPJ5


1,000 cm = 0.01 km
Correct or incorrect

Answers

Answer:

Correct

Step-by-step explanation:

Answer:

Correct

Step-by-step explanation:

Hope this helps

Other Questions
The product of , and the sum of a number and - 4 is less than or equal to 64.What are all the possible values of the number? Show your work. What are some of the main characteristics of cardiac muscle that make them distinct from the other two types of muscle cells? Why are these characteristics important for understanding the functions of cardiac muscle? will give brainliest, Peter the Great improved Russia's _______ created a Russian naval force. and created a Russian naval force. 4.B.PART B: Which quote from the text best supports the answer to Part A?A "By the time he was 20, he was an options trader. By the time he was 25, he wasa multimillionaire and the head of an options trading company." (Paragraph 24)"But in the third great arena of life, love, Len is an abysmal failure. And thereason he was, was that Len is a cold fish." (Paragraph 24)C."And Len was wealthy enough to be able to afford a Park Avenuepsychoanalyst, who for five years tried to find the sexual trauma that hadsomehow locked positive emotion inside of him." (Paragraph 25)D. "He's not consigned to the hell of unhappiness, and that's because Len, like mostof you, is enormously capable of flow. When he walks onto the floor of theAmerican Exchange at 9:30 in the morning, time stops for him." (Paragraph 26) What is YZ?Enter your answer as a decimal in the box. At an amusement park 40%of the tickets were sold in the 1st hour if 800 tickets were sold in an hour how many tickets were sold in a day PLZZZ HELP!!! 80PTS!!!You are given a toy car and told it has a density of 0.54 g/mL and a volume of 38.2 mL. Calculate impulse, given that the toy car's acceleration is 10 m/s^2 and time is 10 s. WRITE THE NUMBER ONLY and DO NOT ROUND. what is the effect of the graph of the function f(x)=x^2 when f(x) is changed to f(x+8)? 1. Before joining the Dodgers, Jackie Robinson faces racism at a gas station and airport. How does Jackierespond? Subtract and simplify the expression. (14m + 3) (34m + 15) Rex has a collection of 160 toy dinosaurs to put into 4 boxes. He puts 5 handfuls of toy dinosaurs in each box. There are no toy dinosaurs left. Four friends estimate how many toy dinosaurs Rex has in each handful. Which estimation is the best? whats the answer here? Please tell! Write a short essay about How to study well in this time of pandemic Sarah rolls a fair dice 54 times.How many times would Sarah expect to roll a four? Simplified 1100/2500 Cups are sold in packages of 8. Napkins are sold in packages of 12. What is the fewest number of packages of cups and the fewest number of packages of napkins that can be purchased so there will be the same number of cups as napkins? Use an area model to multiply (x+5)^2. Write your answer as a sum. describe the issues faced by the following multinational states a. ukraine b. georgia c. kyrgyzstan please anyone help me please and thank you