Answer:
200 questions
Step-by-step explanation:
If he missed 68 questions and got a 66%, that means 68 is 34% of the total number of questions
To find the total questions, divide 68 by 0.34
68/0.34
= 200
So, there were 200 total questions on the final exam
Caitlin purchased a prepaid phone card for $20. Long distance calls cost 7 cents a minute using this card. Catin used her card only once to make a long
distance all the remaining credit on her card is $168. how many minutes did her call last?
Correct question is;
Caitlin purchased a prepaid phone card for $20. Long distance calls cost 7 cents a minute using this card. Catin used her card only once to make a long distance all the remaining credit on her card is $16.8. how many minutes did her call last?
Answer:
45 minutes 43 seconds
Step-by-step explanation:
We are told that she purchase the prepaid phone card for $20.
Now she has $16.8 after making the call.
Therefore;
Amount spent on the call = 20 - 16.8 = $3.2
We are told that the long distance call costs 7 cents per minute. Which is $0.07 per minutes
Thus, time spent = $3.2/$0.07 = 45.714 minutes or 45 minutes 43 seconds
Jika 5log2 = x dan 5log6 = y, maka nilai 4log150 adalah
Menjawab:
y + 2x
Penjelasan langkah demi langkah:
Menulis ulang pertanyaannya
4log5 = x
4log 6 = y
4 log 150 = 4log (2 * 3 * 5 * 5)
= 4log 6 + 4log 5 + 4log 5
Substrat
= y + x + x
= y + 2x
Oleh karena itu ekspresi yang dibutuhkan adalah y + 2x
Its not a quiz/test its homework thats due in a bit :)
Just to clear any misunderstandings that might arise
Answer:
MN = 25
Step-by-step explanation:
If LN=45, then the addition of both quantities will be 45.
LN = 3x + 2 + x + 19
3x + 2 + x + 19 = 45
4x + 21 = 45
4x = 45 - 21 = 24
x = 6
Now that we found the value of "x", we can find the lenght of MN
MN = x + 19
MN = 6 + 19
MN = 25
Hope it was helpful ;)
Answer: MN = 25
Step-by-step explanation:
Since the length is already given we just add the equations equal to it.
45 = 3x + 2 + x + 19 Combine like terms
45 = 4x + 21 Subtract 21 from both sides
24 = 4x Divide by 4
x = 6
Now we plug x into the equation needed.
X + 19
6 + 19 = 25
A ski slope is 320 yards long with a vertical drop of 100 yards. Find the
angle of elevation of the ski run. Round to the nearest degree.
Answer:
18°
Step-by-step explanation:
A ski slope is 320 yards long with a vertical drop of 100 yards. Find the
angle of elevation of the ski run. Round to the nearest degree.
The formula for angle of elevation is given as:
sin θ =Opposite/ Hypotenuse
Opposite = Vertical drop = 100 yards
Hypotenuse = Ski slope = 320 yards.
Angle of elevation =
sin θ = 100/320
sin θ = 0.3125
θ = arc sin(0.3125)
= 18.209956864°
Approximately = 18°
2. What is an
example of TIME?
high and low
slow and fast
sharp and fluid
(Dance class)
Answer:
the awnser should be. slow and fast
I really need help PLZ and show work
Answer:
I'm pretty sure it's 6(x+8)=60
Step-by-step explanation:
Answer:
the third one or 3(x+8)
Step-by-step explanation:
60/3 = 20
Can someone please help me with this
Answer:
D
Step-by-step explanation:
A has the rate of change of 3
B has the rate of change of 5
C has the rate of change of 9
D has the rate of change of 20
I need help with these questions please help it's due tomorrow
Based on the lesson, identify the first operation needed to solve the following equation.
- 3 = 11
multiplication
addition
subtraction
division
Answer:
Im going with B hope this helps
Step-by-step explanation:
The school band is selling t-shirts for a fundraiser. The initial cost for a steamer to apply the decals is $100. It is predicted that the cost of material for each shirt is $12. The function that shows the band's average cost per t-shirt after x t-shirts are sold is:
Answer: Vertical asymptotes is x = 0 and the horizontal asymptotes is y = 12.
The average cost approaches to 12 when the number of shirts increases.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Initial cost for a steamer to apply the declas = $100
Cost of material for each shirt = $12
Function representing the band's average cost per t-shirt after x t-shirt are sold is given by:
We need to find the vertical asymptotes , horizontal asymptotes and the average cost to make a t-shirt approaches as the number of t-shirts increases,
For vertical asymptotes , we will make denominator equal to zero.
So, it will be
Thus, vertical asymptotes is x= 0.
Similarly,
For horizontal asymptotes, we first check the degree of both numerator and denominator.
Since we can see that both have the same degree i.e. 1.
So,
So, the horizontal asymptotes is y = 12.
When the number of shirts increases ,The average cost to make a T-shirt approaches is given by
Hence, the average cost approaches to 12 when the number of shirts increases.
Answer:
The vertical asymptote is x = 0
The horizontal asymptote is y = 12
The average cost to make a t-shirt approaches $12 as the number of t-shirts made increases.
Step-by-step explanation:
Simplify the following expressions and evaluate any numerical expressions.
(−3x)2
Select one:
−9x4
−9x2
9x4
9x2
Answer:
-6x
Step-by-step explanation:
Why is it 9? Cuz its not 3(3)
3. Would it be more efficient to use an inequality vo
or to list all of the quantities less than 6? Explain.
Answer:
Inequality
Step-by-step explanation:
There are an infinite number of quantities less than 6 (5, 4, 3, 2, 1, 0, -1, -2, -3...) so it is much easier to write an inequality
y=xe^x how do you find the domain of the following function
9514 1404 393
Answer:
all real numbers
Step-by-step explanation:
Basically, you look for any values of x for which the function is not defined. There are none. So, the domain is "all real numbers."
__
The function is the product of a polynomial (x) and an exponential function (e^x). Each of those kinds of functions has a domain of "all real numbers". Multiplication is also defined for all real numbers, so there is nothing about this product that would restrict the domain.
Josiah earns $7 an hour for washing cars as a summer job. Complete the table of order pairs to show his total earnings for several hours. Then express the relation as a graph. How much would Josiah earn for 12 hours of washing cars?
Gia walked 1/4 mile from her house to the park, then 3/8 mile around the park, and then 1/4 mile back home. How many miles did she walk in all?
Answer:
7/8 miles
Step-by-step explanation:
Given data
From her house to the park= 1/4 miles
Around the park = 3/8 miles
back home= 1/4 miles
Total distance= 1/4+3/8+1/4
LCM= 8
=2+3+2/8
=7/8 miles
Im confused????? I think its 9/16 is it??
Answer:
yes indeed it is ma'am or by if u trans like Lil Nas X
Answer:
Yes it is
Step-by-step explanation:
Eyan bought 234 pounds of apples for $1.32 per pound, 112 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
Answer:
the money spend on tomatoes is $4.20
Step-by-step explanation:
The computation of the money spend on tomatoes is shown below
Let the money spend on tomatoes be x
So
[tex]2 \frac{3}{4} \times \$1.32 + 1\frac{1}{2} \times \$1.20 + x = \$9.63\\\\[/tex]
$3.63 + $1.80 + x = $9.63
x = $9.63 - $3.63 + $1.80
= $4.20
Hence, the money spend on tomatoes is $4.20
PLS HELP Its somewhat easy math
PLEASEEEE HELP!!!
Which equation should you solve to find x?
Answer: A
Step-by-step explanation:
A️Ex
Answer:
A. sin 34 = x/12
Step-by-step explanation:
Take my advice.
What negative number equals to the number 10
show how to rewrite 1/5 with the denominator 10.
Answer:
first blank: 2
second blank: 2
y^2-y-42
pls helpppppp i dunno how to do this one??
Pls help me with my homework
What is the greatest common factor of 16 and 24?
Answer:
8
Step-by-step explanation:
Answer:
The GCF is 8 I believe sorry if I'm wrong
Step-by-step explanation:
and if I'm wrong please correct me
Please help me guys
Which two statements are true
Answer:
Only 2nd option is the correct answer.
There is no other correct option given.
Step-by-step explanation:
Hope it helps you in your learning process.
A store sells 6 oranges for $13 . What is the cost for 10 oranges ? This is 100 points pls help ....?
Answer:
Approximately $21.67
Step-by-step explanation:
The cost of one orange:
13 ÷ 6 = 2.16666
The cost of 10 oranges:
2.166666 × 10 = 21.66666 ≈ $21.67
PLEASE LOOK AT ATTACHMENT-25 POINTS
Answer:
Step-by-step explanation: 10/2 = 5
20^2= x^2 + 5^2
400=x^2+25
x^2=375
x= 19.4
Answer:
h = 19.36 cm
Step-by-step explanation:
using Pythagorean theorem
20^2-5^2 = h^2
h^2 = 375
h = 19.36 cm
A tree is growing at a constant rate. It is recorded that at the 7th year since it was planted it was at a height of 25 feet. It was recorded again at the 10th year since it was planted and it was at a height of 31 feet. How much does the tree grow every year?
9514 1404 393
Answer:
2 feet per year
Step-by-step explanation:
In the 3 years between the 7th and 10th, the tree grew 6 feet from 25 ft to 31 ft. The rate of growth is ...
(6 ft)/(3 yr) = (6/3) ft/yr = 2 ft/yr
solve 3x≤ -6 graph the sloution
3x≤-6
x=-2
mark it on the x axis and then shade to the left
Answer:
x≤-2
Step-by-step explanation: