Answer:
start by saying i do not know if this right....
just trying
1
1
4
-3
Step-by-step explanation:
At the start of the day, the temperature in London was -4.5 degrees Celsius, as shown on the
thermometer below. During the day, the temperature first increased by 6.5 degrees Celsius and then decreased by 2.5 degrees Celsius by midnight. What is the temperature at midnight?
Answer:
6,436
Step-by-step explanation:
20 percent of *blank* is 40.
what is the blank?
Answer:
200
Step-by-step explanation:
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣠⣤⣤⣤⣤⣤⣶⣦⣤⣄⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣴⣿⡿⠛⠉⠙⠛⠛⠛⠛⠻⢿⣿⣷⣤⡀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣼⣿⠋⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣀⣀⠈⢻⣿⣿⡄⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣸⣿⡏⠀⠀⠀⣠⣶⣾⣿⣿⣿⠿⠿⠿⢿⣿⣿⣿⣄⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⠁⠀⠀⢰⣿⣿⣯⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠙⢿⣷⡄⠀
⠀⠀⣀⣤⣴⣶⣶⣿⡟⠀⠀⠀⢸⣿⣿⣿⣆⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣷⠀
⠀⢰⣿⡟⠋⠉⣹⣿⡇⠀⠀⠀⠘⣿⣿⣿⣿⣷⣦⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣿⣿⣿⠀
⠀⢸⣿⡇⠀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⠃⠀
⠀⣸⣿⡇⠀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠻⠿⣿⣿⣿⣿⡿⠿⠿⠛⢻⣿⡇⠀⠀
⠀⠸⣿⣧⡀⠀⣿⣿⡇⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⠃⠀⠀
⠀⠀⠛⢿⣿⣿⣿⣿⣇⠀⠀⠀⠀⠀⣰⣿⣿⣷⣶⣶⣶⣶⠶⠀⢠⣿⣿⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⡇⠀⣽⣿⡏⠁⠀⠀⢸⣿⡇⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⡇⠀⢹⣿⡆⠀⠀⠀⣸⣿⠇⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢿⣿⣦⣄⣀⣠⣴⣿⣿⠁⠀⠈⠻⣿⣿⣿⣿⡿⠏⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠛⠻⠿⠿⠿⠿⠋⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
You offer to do the dishes for your family for the next month. You suggest that they can pay you in one of three ways.
1. $0.50 each day
2. $0.10 the first day, $0.20 the second day, $0.30 the third day, and so on.
3. $0.01 the first day, $0.02 the second day, $0.04 the third day, and so on, doubling every day.
Answer:
I say number 2
Step-by-step explanation:
0.02 is 2 cents while 0.20 is twenty sense. That would make more sense
PL HELP ME GIVING 100
Answer:
C ≤ 11
Step-by-step explanation:
c − 5.5 + 5.5 ≤ 5.5 + 5.5
add 5.5 to both sides
Is this a function?
Answer:
is a linear function
Step-by-step explanation:
because as you can see the numbers increases by 1
PLEASE HELPPP
The following tree diagram represents the possibilities of two spins on a fair spinner
What are the number of outcomes in the sample space?
Answer:
9 or 12
Step-by-step explanation:
A camper leaves her cabin and hikes 8 miles due south. Then, she turns and hikes 12 miles due west.
If there was a direct path from her cabin to her current position, how far is she from her cabin? Round your final answer to the nearest tenth of a mile.
8.9
14.4
104.0
20.0
Answer:
14.4
Explenation
We just use the pythagorus theorum
a^2+b^2=c^2
8^2+12^2=c^2
208=c^2
sqrt208=c
14.4=c
so the answer is c
thank you, hope it helps :)
Mlyhhjfkhouooyjfgokblb
Answer:
A. t is greater than 24
A bag contains pennies, nickels, dimes, and quarters. There are 50 coins in all. Of the coins, 10% are pennies and 38% are dimes. There are 8 more nickels than pennies. How much money does the bag contain?
PLZ HURRY WILL MARK BRAINLIEST
For every 15 students there are 3 teachers in the school. Based on this information, about how many teachers are in a school with 550 students?
Answer:
110 teachers
Step-by-step explanation:
So 5 students there and will also be there 1 teacher
550 divided by 5 is 110
( 550/5=110 )
which is the graph of y=3/4x -3
Answer:
A
Step-by-step explanation:
the formula y = mx + b is used here
lets look at the formula we were given
y = 3/4x -3
the first number we see, 3/4x is the slope of the line, where 1 = a 45 degree angle towards the NORTH EAST corner from 0, in this case it is less then 1 so it is less steep then 45 degrees, how i remember is that i can plot a point using the numbers the the fraction in reverse and connect a line from 0,0 to that line
4,3 is a point that a line with this slope would cross, but not this line, because it does NOT start at 0,0 , instead it crosses the y-axis lower because we took some of b away, in this case -3, so the line moves down 3, not changing the slope
i hope this makes sence and you are able to use it in multiple problems like this, comment this if you have any questions
take care m8
Create an expression with at least 6 terms that would simplify to 9x + y + 6
please hurry this is so frustrating.
Answer:
3x+3x+2x+1/2x+1
Step-by-step explanation:
ur welcome
This is 5th grade math pls help
Answer:
He can make 20 cakes
Step-by-step explanation:
Im in highshool so I know the answer
Answer:
20
Step-by-step explanation
Troy and two of his friends do yard work after school. After paying $35 for gas and supplies, the boys made $128 dollars. How much will each boy make? (make this into an equation)
Answer:
Each boy gets $31. The father paid $35 for gas and expenses. The boys made $128. Then we have $128 divided equally into 3 boys.
Answer:
128-35=$93
93 divided by 3 equals $31
Step-by-step explanation:
Hope this helped :)
I NEED HELP ASAP PLZ HELP
Answer:
1 1/2
Step-by-step explanation:
I would recommend using a mixed fraction calculator by calculator soup it really helps me with fractions.
Answer:
1 1/2
Step-by-step explanation:
First you take your expression:
(3/7)/(2/7)
-and because you are dividing a fraction by another fraction, it's basically multiplying the first fraction with the reciprocal of the second fraction.
So, we flip the second fraction upside down and multiply!
(3/7) * (7/2)
So, 3 * 7 = 21, and 7*2 = 14, making our total 21/14.
Next, we simplify our fraction by finding the GCF and dividing both sides of the fraction by the GCF, which is 7.
3/2
Lastly, we express it as a mixed number, 1 1/2
there answer it plzzz
GIVING THANKS AND BRAINLIEST FOR BEST ANSWER <3
::::::::
Answer:
B) 10
Step-by-step explanation:
6 + 4 = 10
Ms. Smith had $50. He found a $5 bill. What is the percent change in his money?
Answer:
10%
Step-by-step explanation:
a simple way to put it is 50 * 2 is 100, 5 * 2 is 10, so 10/100 is 10%
Oh lord help me...
When the Machine is operating, the change to a barrel of pellets is -3.4 kg per minute
Each full barrel contains 20 kg of plastic pellets.
**Are there enough pellets in a full barrel for the machine to make bags for 5.5 minutes?**
Marco purchased 2 boxes of cereal, 2 boxes of granola bars, and 3 packages of crackers. Each item cost c dollars. Marco wrote an expression for the cost of the cereal. Then he wrote expressions for the cost of the granola bars and the cost of the crackers. He used all of these to write an expression for the total cost. Which expression did Marco write to represent the total cost?
Answer:
c+c+c
Step-by-step explanation:
The expression to represents the total cost will be;
⇒ 3c dollars
What is an expression?Mathematical expression is defined as the collection of the numbers variables and functions by using operations like addition, subtraction, multiplication, and division.
Given that;
Marco purchased 2 boxes of cereal, 2 boxes of granola bars, and 3 packages of crackers.
And, Each item cost c dollars.
Now,
Since, Each item cost c dollars.
Hence, The cost of cereals = c
And, The cost of granola bars = c
And, The cost of crackers = c
Thus, The total cost = c + c + c
= 3c
Learn more about the mathematical expression visit:
brainly.com/question/1859113
#SPJ2
PLS HELP ITS DUE TODAY! thank u so much :)
Answer:
150
Step-by-step explanation:
Solve for MO.
A)6
B)9
C)15
D)21
Answer:
I believe the answer for MO would be 21 :)
Step-by-step explanation:
Well, the answer for NO is 15, but that is not what we are looking for. the other two answers don't make sense at all, therefore it has to be 21.
Graph the triangle ABC with the vertices A(-4,1), B (-2,1) and C (-1,-2)
Answer:
Step-by-step explanation:
The area of triangle is in last the sin a and cos c is to the right and bc is at the top in the attachment
Find the area of a square with sides of length 5/8 inch.
HURRY!!!! TIMED!!!
Answer:
25/64 sq.inch
Step-by-step explanation:
Area of a square = L*L = 5/8 *5/8 = 25/64
Answer:
25/64
Step-by-step explanation:
All you have to do is 5/8 * 5/8 = 25/64
9 3/4−2 1/5+ 2 1/2=
I-
Answer:
Answer is 10.05
Step-by-step explanation:
I hope it's helpful!
Due Today
Please answer this question before 11:45
Question: How can you use a diagram to solve comparison problems with fractions?
Give an explanation in answer. should be 4-grade type and needs to have at least 1 paragraph I will give brain.
Answer:
You can use a diagram to sort of break down the problem and make it easier to solve. And no im not putting a FULL paragraph.
Step-by-step explanation:
if u show work and its correct you will get brainliest if u cant show work plz tell me along with your answer
Answer:
H
Step-by-step explanation:
Hey There!
So first off the inequality sign has to be facing the 5 because that is the max amount of money he can spend on breakfast so we can immediately eliminate answer choices G and J
The reason the answer is not F is because your not adding b to 1.25
B is equal to the number of breakfasts Anthony can buy
Each breakfast cost $1.25 so it would be
5 is greater than or equal to 1.25b
Answer:
Step-by-step explanation:
b/c the breakfasts are $1.25 you would multiply how many he buys , by that cost, soo
5 ≥ 1.25 * b
so he can buy 4 breakfasts 1.25 * 4 = 5
this works out fine for the math. but, for one day .. no breakfast :(
Pls the equation should be y = mx + b this is my 3rd attempt at getting an answer GIVE ME THE ANSWER PLS
MY last question help please!
Stephanie spent $96 on trash cans. If each trash can cost $24, which equation will tell you how many trash cans Stephanie bought?
Answer:
$96 divided by $24 = 4
Step-by-step explanation:
Hope this helps :D
Answer : 96 divided by 24 = 4
Step-by-step explanation:
24 x 4 = 96