The answer is A
You’re welcome
Answer:
so you answered your own question?
it costs $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost?
Answer:
$8.75
Step-by-step explanation:
I HOPE THIS HELPS YOU OUT WITH YOUR QUESTION! PLZ LET ME KNOW IF IT DID! IT MAKES ME FEEL GOOD THAT SOMEONE APPRECIATES IT! ANYWAY, IF YOU HAVE A FEW MINUTES PLZ GOT TO MY PROFILE AND THANK MY ANSWERS (THE MORE THE MERRIER)
What is the area of the figure?
18 yd2
54 yd?
72 yd?
90 yd?
Answer:
72yd2
Step-by-step explanation:
making figure into 2
1st figure
= 6×5
= 30yd^2
2nd figure
= 14×3
= 42yd^2
Area of the full figure
= (30+42)yd^2
= 72yd^2
PLZZZ MARK ME AS BRAINLIEST:)
4.) A store is having a sale in which all items are marked 30% off.
4a.) Which equation represents the selling price, s, in dollars, of an item originally
priced p dollars after a markdown of 30%?
a.) s=0.3p
b.) s=0.7p
c.) p=0.35
d.) p=0.75
Answer:
0.70p
Step-by-step explanation:
"30% off" means paying only 70% of the original sales price (subtracting 30% from 100% yields 70%). Next, find the decimal equivalent of 70%:
It is 0.70. Finally, multiply the price p by 0.70: 0.70p (Answer b)
Answer:
d
Step-by-step explanation:
what are the pair of solutions?
Please help!!!!! Due Today in a couple hours!!!!!
Answer:
select them all. all is correct
Step-by-step explanation:
Answer:
All of them
Step-by-step explanation:
HELP I WILL GIVE YOU BRAINLIEST
Question: What is the solution to this quadratic?
I think it is 5 because it crosses on the x axis at 5
Select the expression that has a value of 23.
6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
(6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8
6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8)
(6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8
Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!
A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2
Show work, if possible. Thanks❤️
Answer:
its B
Step-by-step explanation:
Pls helppp due soon!!
Answer:
I think the answer is B
Step-by-step explanation:
Sorry if it's wrong
Answer: i think its b
Step-by-step explanation:
Help me pleaseeee right now please
Answer:
x | y
-2 | -5
-1 | -3
0 | -1
1 | 1
2 | 3
3 | 5
The pattern is as x increases by 1, y increases by 2.
Step-by-step explanation:
What is the measure of the missing angles?
Answer:
[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]
The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 andthe chicken wrap costs $3.10. Today they made $268.30 from the 136 wraps sold. How many of the wraps
sold were vegetarian?
a. 57 wraps
c. 63 wraps
d. 75 wraps
b. 73 wraps
Answer:
I think it is 73
Step-by-step explanation:
Because i tryed all of the other numbers and they didnt work
HOPE THIS HELP !!!!!!!!!!!!!!!! :)
PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST
Answer:
∠A = 60°
∠B = 42°
∠C = 78°
Step-by-step explanation:
∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°
∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°
∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°
∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°
∴ (12x)° = 180°
∴ 12x = 180
∴ x = 180/12
∴ x = 15
∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°
∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°
∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°
solve the triangle a=? b=7m c=10m
Answer:
[tex]\sqrt{149}[/tex]
Step-by-step explanation:
The third side of a triangle can be any value in the range of -
1 ≤ a < 17.
What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique planeGiven are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.
The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -
a < {b + c}
a < {7 + 10}
a < 17
a ∈ [1, 16]
Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -
1 ≤ a < 17.
To solve more questions on triangles, visit the link below -
https://brainly.com/question/12538366
#SPJ2
43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest
Answer:
$200
Step-by-step explanation:
Hey There!
So first we want to find the price of each pound of banana
To do this we divide the cost by amount of bananas bought
86/43=2
so each pound of bananas cost $2
now we just multiply 2 and 100
2x100=200
so 100 pounds of bananas would cost $200
hope this helps :)
Answer:
50
Step-by-step explanation:
Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.
Please help! I will give branliest!
Answer:
1. 1/2
2. 1/4
3. 1/4
In the kite picture above, find all the missing measures.
M<1=
M<2=
M<3=
Answer:
90
51
39
Step-by-step explanation:
hope this helps u have a great day
Answer:
opposite angles are ≈ diagonals of a kite are ⊥
∠1=90°
∠2=51°
∠3= 90°-51°=39°
∠3=39°
[tex]----------\\hope ~ it ~ helps\\\\have ~ a ~ great~ day.[/tex]
Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.
find the lateral surface area of the figure below
Answer:
242
First is 9 times 10 which is 90, then 4 times 8 is 32 divided by 2 which is 16 times 2 since there are two, 32 again. 8 times 10 is 80. 4 times 10 is 40.
90 + 32 + 80 + 40 = 242
Step-by-step explanation:
I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this
I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?
14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12
what is the unit rate for the 14 roll option
Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)
Step-by-step explanation:
14/18 is 1.29 (Rounded)
10/12 is 1.20.
The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy
Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help
Answer:
Richie should add the number 36 to both sides.
Step-by-step explanation:
To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:
12/2=6
6^2=36
What is 5% of 700
Need ASAP
Answer:
35
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 35
Step-by-step explanation:
all i did was multiply 5% by 700
A recipe for biscuits calls for 1 cups
of flour. How much flour would be
needed if the recipe is tripled?
A 4 1/2 cups
B 3 cups
D 6 cups
Answer:
A
Step-by-step explanation:
1 1/2 × 3 = 4 1/2
.........
1) Determine if the side lengths could form a
triangle. Use an inequality to prove your
answer.
29ft, 38ft, 9ft
9514 1404 393
Answer:
cannot form a triangle
Step-by-step explanation:
The triangle inequality requires the sum of the shorter sides exceed the longest one.
9 + 29 > 38
38 > 38 . . . . . . . . FALSE — not a triangle
I need help right now I’m in my class plz help
Answer:
1/3x + 1/2
Step-by-step explanation:
combine like terms 1/3x plus 2/3x equals 3/3x - 2/3x = 1/3x
and 3/4-1/4 = 2/4.
Answer:
1/3x+1/2
Step-by-step explanation:
1/3x+2/3x-2/3x+3/4-1/4 eliminated +2/3x-2/3x
1/3x+3/4-1/4
1/3x+2/4 simplify 2/4 to 1/2
1/3x+1/2
Pleaseee needing helppp
Answer:
You were correct.
Step-by-step explanation:
If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then
y = 4 * 2 - 3
= 8 - 3
= 5
Hope it helps :)
Write a quadratic function for the graph
shown below in the form
f(x) = (x - h)? +k.
The time spent watching television in hours on a daily basis of eight different people was used to create the box plot shown above. Which of the sets of times below matches the given box plot? A. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 4, 4, 5 B. Time Watching Television: 1, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 5 C. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 3, 4, 5 D. Time Watching Television: 1, 1, 1, 2, 3, 3, 4, 5
a time watching television d