Gwen bought a 2 1/4 pound bag of Finch bird seed and 3 1/2 pound bag of parrot bird seed . The total cost for the two bags was $16.79. Find the cost per pound if it is the same for both types of bird seed
Options:
A. $2.74
B. $2.84
C. $2.88
D. $2.92

Answers

Answer 1
a. 2.74 jdndidhe susbs susbs susan’s susbs susisbw susbs ss
Answer 2
That would be D. Since it’s the same type of food

Related Questions

Need help with this Algebra sheet

Answers

Answer:

Can help! (specify the kind of help - tutoring, Assignment help, etc.)

Find the measure of the angle indicated -- Parallel Lines Cut By Transversal
HELP PLZ ASAP ASAP PLZ HELP

Answers

110 is correct!———
Thank you

Which comparison is not correct? 0 < -4 -9 < 1 2 > -3 -7 < -5

Answers

0 > -4 is incorrect hope this helps

The comparison is not correct and will be 0 < - 4. Then the correct option is A.

What is inequality?

Inequality is defined as an equation that does not contain an equal sign. Inequality is a term that describes a statement's relative size and can be used to compare these two claims.

Let's check all the options, then we have

A. 0 < -4, the value 0 is greater than negative 4. So, this is incorrect.

B. -9 < 1, the value 1 is greater than negative 9. So, this is correct.

C. 2 > -3, the value 2 is greater than negative 3. So, this is correct.

D. -7 < -5, the value negative 5 is greater than negative 7. So, this is correct.

The comparison is not correct and will be 0 < - 4. Then the correct option is A.

More about the inequality link is given below.

https://brainly.com/question/19491153

#SPJ2

Lorenzo had 5 7/8 ft of lumber. He used 3 5/12 ft to make some shelves. About how much lumber does he have left?

Answers

Answer:

About 2 1/2... I don't really know sorry if it is wrong.

The answers is 2 11/24

A spinner has 12 equal-sized sections with the numbers 1,2,3,4,5,5,5,6,6,7,8,8 Find each probability.
(1). P(1) (2.) P(5) (3.) P(8) (4.) P(odd number) (5.) P(even number)
(6.) P(number less than 5)


PLEASE HELP ASAP!!!

Answers

Answer:

probability of 1 is 1/12

probability of 2 is 1/12

probability of 3 is 1/12

probability of 4 is 1/12

probability of 5 is 3/12

probability of 8 is 2/12

Step-by-step explanation:

don't simplify the fractions but those are your answers. hope this helps haha

1/12 3/12 2/12 are the answers

Please Help!!
Rectangle A′B′C′D′ is a dilation of rectangle ABCD.


What is the scale factor?

Enter your answer in the box.

Answers

Answer:

1:4

Step-by-step explanation:

4 is the scale factor

in a number line sheryl gets to move one space to the right if she tosses heads she must move two spaces to the left is she tosses tails. If she starts at 0 and tosses 3 heads and 2 tails where will she land

Answers

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

At the City Zoo, 19 of the zoo is set aside for the monkeys. There are 4 different monkeys, each with an equal-sized area. What fraction of the zoo is set aside for one monkey area?

Answers

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

Stay happy n' positive!

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

can i have brainliest

help me lol (please)

Answers

Answer:

team A won because they finished the races with the least amount of time

Step-by-step explanation:

Answer:Sure thing? But first what do you need help with? And just maybe I will help you with whatever you need help with?

Step-by-step explanation:

The sum of two numbers is 46. The larger number is two less than three times the smaller number. Find the numbers?

Answers

Let x and y be the two numbers.

x + y = 46

x = 3y - 2

Put value of x from equation 2nd to 1st

4y - 2 = 46

y = 48/4 = 12

x =3*12 - 2 = 34

So, the two numbers are (34,12)

Question 2.............

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

the answer is b. (1,715 cubic centimetres)

Factor the polynomial
16z2 + 25

Answers

16z^2 + 25

This polynomial is already in lowest terms.

Answer: Cannot be factored.

This happens with certain polynomials.

this cant be factored

Can Anyone help and explain it a little better

Answers

D. Melinda will pass Jason after 3 hours, and they each will have traveled 210 miles.
The correct answer I D

Find the area of these two rectangles, show your work.

Answers

Answer:

1. 4.5

Step-by-step explanation:

3 x 1.5 = 3 x 1 1/5 = 4.5

Pleaseeeee help! Ill give brianliest!

Answers

Answer: B

Step-by-step explanation:

I multiplied 6.3 * 5 * 5 and got 157.5

Please help!! look at the picture as well!!

Answers

Answer: i’m sorry please mark me a thanks i really need help with a school project and i need points to ask a question i hope you have a good day

Brandi has to deliver a message to a friend who lives 14 miles away.
She can deliver the message to Jake who then delivers it to Marissa.
Marissa delivers it to Kelly who then finishes the delivery.
Each of the four friends walks the message the same distance.
Use an equation to find how far each friend travels with the message.
a 12 ÷ 4 = 3 miles
b 14 ÷ 4 = 312 miles
c 14 ÷ 3 = 423 miles
d 14 ÷ 5 = 245 miles

Answers

its c, cause i think she passes it to 3 friends to make ut three so sorry if im wrong
I believe it is C because there are 3 friends and none of the other equations make sense but I am truly sorry if I’m wrong!

A pair of boots has an original price of $95. They are on sale for 35 percent off. What number can you multiply $95 by to equal the discounted price of $61.75?
A.0.35
B.0.60
C.0.65
D.0.95

Answers

Answer: C- 0.65

Step-by-step explanation:

Answer:
0.65
Step-by-step explanation:
We are given that,
Original cost of the pair of boots = $95
Also, the boots are 35% off.
Since, the discount is 35% of the total amount.
The remaining amount to be paid = 100 - 35 = 65% of the total amount.
Thus, the discounted price = 65% of the total amount
i.e. The discounted price = 65% × $95 = 0.65 × $95 = $61.75
Hence, we need to multiply 0.65 to $95 to get the discounted price of $61.75.

The dance committee of Pine Bluff Middle School earns $72 from a bake sale and will earn $4 for each ticket they sell to the Spring Fling dance. The dance will cost $400. Write a two-step inequality for this.

Answers

T > 80 is the answer. Hope I helped

Answer:T>80

Step-by-step explanation:

The price of grapes is $2.19 per
pound. The price of bananas is
$0.59 per pound. The price of pears
is $1.49 per pound.
Part A
Write an expression to represent the
total price of g pounds of grapes, b
pounds of bananas, and p pounds
of pears.
Part B
What is the total cost for 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears?

Answers

Answer:

down there

Step-by-step explanation:

part a: g(2.19)+b(.59)+p(1.49)

part b: 3(2.19)+3(.59)+2(1.49) =11.32

i. t h i n k.

The expression that represents the total cost is 2.19g + 0.59b + 1.49p which is $11.32.

What is the value of the expression?

When the relevant components and basic processes of a numerical method are given values, the expression's result is the result of the computation it depicts.

The definition of simplicity is making something simpler to achieve or grasp while also making it a little less difficult.

The cost of a pound of grapes is $2.19. Bananas are available for $0.59 per pound. Pears are available for $1.49 per pound.

Let 'g', 'b', and 'p' be the grapes, bananas, and pears. Then the expression for the total amount is given as,

⇒ 2.19g + 0.59b + 1.49p

The total cost is given as,

⇒ 2.19 x 3 + 0.59 x 3 + 1.49 x 2

⇒ $11.32

The expression that represents the total cost is 2.19g + 0.59b + 1.49p which is $11.32.

More about the value of the expression link is given below.

https://brainly.com/question/23671908

#SPJ2

Shelby needs 4/8 of a cup of oatmeal for each batch of cookies she is baking. If she wants to make 7 oatmeal cookies, how much oatmeal does she need?

Answers

Answer: lol

Step-by-step explanation:

First of all, the question never states how many cookies are in a batch, so...

Assuming there are x amount of cookies in a batch...

she would need (7/x)*(1/2) cups of oatmeal

Under his cell phone plan, Cameron pays a flat cost of $41 per month and $5 per gigabyte. He wants to keep his bill under $65 per month. Write and solve an inequality which can be used to determine x, the number of gigabytes Cameron can use while staying within his budget.

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

65 >41+5x

24 >5x

4=x

41+4=45

Cameron can use 4 gigabytes and still be within his budget

Directions: Drag each tile to the correct box.

Place the parallelograms in order from least area to greatest area.

Answers

Answer:Its 5*4, 4*3, and 6*4

Step-by-step explanation:

5x4
4x3
6x4

I think these are the answers

What are the solution and the answer?

Answers

Answer:

I think its 40 if i did it right Ill show you how i did it

Step-by-step explanation:

First I added 12+12 and the is 24.

The I added 8+8 and that was 16.

Lastly I added 16+24= 40

i think it’s 40 hope it helps

Patrick spent the day at the mall. First, he bought six clocks for $15 each. Later, he found a five dollar bill. After that, he bought one mule for $10. Also, he returned four clocks. Write the total change to Patrick’s funds as an integer.

Answers

Patrick is has $5. After he spent $15 on the clocks he had no money in guessing then found the $5 then returned four clocks each clock cost $2.50 so if he returned for of them it would be $10. Patrick then went and bought a mule for $10 leaving him the dollars that he found.
He found $10 and then lost 15

Please help me with this question!!1

Answers

Answer:

12 and 16

Step-by-step explanation:

it just means what ever number is greater

Answer:

12 and 16

Step-by-step explanation:

PLEASE HURRY


The diagram shows a pair of similar figures, one contained in the other. Name a point and a scale factor for a dilation that moves the larger figure to the smaller one.


Group of answer choices

Center: A Scale Factor: (13)

Center: A Scale Factor: 3

Center: C Scale Factor: (13)

Center: E. Scale Factor: 3

Answers

The correct answer is Center: E Scale Factor: 3

Center: E would be the answer

What is the estimated difference of 8 6/11 - 5 7/13? (⬅Those are mixed number fractions.)
Giving brainliest to the correct answer

A) 4 1/2

B) 4

C) 3 1/2

D) 3

Answers

The answer would be D)3
41/2 because it’s in between the numbers 86 and 57 have a great day

A store sold 100 performance fiber bars for $130.write and solve an equation to find the price of 1 fiber bar.

Answers

Answer:

130 divided by 100 = x

Step-by-step explanation:

When you divide 130 by 100 you get a dollar and 30 cents

HEYOO PEEPS What is different about these two trains? Explain how this describes speed and velocity.

Answers

Answer:

one train is going to the east and one train is going to the west they may be going the same speed but different directions.

Step-by-step explanation:

Answer:

The direction of travel

Step-by-step explanation:

What anime is your pic from?

Other Questions
Translate? Translate because I wasn't paying any attention in class today so I don't really know what it says Why do countries like France,Spain and the U.S didn't prohibit discrimination based on race or abolish slavery in their constitutions like Haiti's constitution did ? You can buy 3 items for $6, howmuch will it cost for 10 items? NEED HELP ASAP PLS THANK YOU An adaptation is an inherited characteristic that can be--Group of answer choices A) structural or behavioralB) structural or geographicalC) acquired during the organisms lifetimeD)the result of artificial selection Consider the advantages and disadvantages of online education and education in a traditional classroom setting. Which method of learning is better for students? Write an essay in which you try to persuade a classroom teacher that either online or classroom learning is best. online I am for online learning. need 5 paragraphs Classify triangle 1 and Classify triangle 2 Themanagement of a sugar manufacturing company sets aside a sum of $50,000 in its budget for the purchase of newmachinery that would double the production. In the given scenario, the management is in the process of planning theof the companyoperating budgetOfinancial budgetOmarketing budgetOstatic budget Question 211 ptsIs the following chemical equation balanced or unbalanced?2 Na + HCI-->H2 + NaClBalancedUnbalanced To the right is a data table showing the distance and time traveled by plane Plz whoever has the best answer i'll give brainliest. Use the pic for more info and I will mark as brainlest what do you call a baby polar bear The perimeter of a rectangular section of a roof is 96 yards. The length is 18 yards. What equation could you use to find the width w of thissection of the roof? -2(x + 2) =Please help what is the volume for this prism 7 1/2cm 12cm 15 1/2cm if a chicken cross the road and a car is going 90 mph would the chicken fly or get killed ? What was one wayProgressiveswanted to regulate railroads?by limiting the fees railroads couldcharge for carrying freightO by limiting the number of states through which railroads could travelO by determining the wages paid to railroad workersO by determiningthe amount of taxes the railroads had to pay Josie is the CRM manager for a toy company. Under what pathway in the Marketing, Sales, and Services career cluster would Josie's job fall?A. MerchandisingB. Marketing ManagementC. Professional Sales Can someone plz help me on this thank you sooo much The pictures below show four objects that a student placed outside in the sunlight.Which object should reflect the greatest amount of light?A: Aluminum foil B: Clear glass C: Black towel D: White paper