Indicate below whether the equation in the box is true or false 1/8 = to 2/4 true or false​

Answers

Answer 1

Answer:

false

Step-by-step explanation:

1/8 = .125

2/4 = .5

therefore 1/8 does not = 2/4


Related Questions

Solve for r in terms s, t, u, v.
su=rtv

Answers

Answer:

r = su/tv

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

BracketsParenthesisExponentsMultiplicationDivisionAdditionSubtractionLeft to Right  

Equality Properties

Multiplication Property of EqualityDivision Property of EqualityAddition Property of EqualitySubtraction Property of Equality

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

su = rtv

Step 2: Solve for r

[Division Property of Equality] Divide tv on both sides:                               su/tv = rRewrite/Rearrange:                                                                                         r = su/tv
Making r subject of formula, we get:

r = su/tv

the same digits are used for the expression 2^5 and 5^2 explain how to compare the value of the expressions

Answers

Answer:

5^2 < 2^5

Step-by-step explanation:

2^5 = 2x2x2x2x2 = 32

5^2 =  5x5 = 25,

since 25 is less than 32, the comparison 5^2 < 2^5 is correct, or 25 < 32

The value of 2^5 is greater than 5^2.

What is an expression?

An expression in maths a sentence with a minimum of two numbers or variables and at least one math operation.

Given that the same digits are used for the expression 2^5 and 5^2

2^5 = 32

5^2 = 25

Therefore, 2^5 > 5^2

Hence, The value of 2^5 is greater than 5^2.

For more references on expression, click;

https://brainly.com/question/14083225

#SPJ2

If the wages of 13 workers for 4 days are $9828, find the wages of 1 1 workers for 5 days.

Answers

Answer:

10395

Step-by-step explanation:

[tex]9828 \div 4 \div 13 = 189[/tex]

[tex]189 \times 11 \times 5 = 10395[/tex]

Answer:

945

Step-by-step explanation:

9828 divided by 13 = 756

756 divided by 4= 189

189 x 5= 945

945 x 11= 10,395

Your welcome

what is the appoximate distance between points d and e round your answer to the nearest hundreth

Answers

The distance between the 2 points is approximately 8.25
What she or he said have a good day

What is the value of j?

Answers

Answer:

34 degrees

Step-by-step explanation:

Since, this is an example of supplementary angle you will do the following :-

180 degrees - 146 degrees = 34 degrees

Hope this helps, thank you !!

determine whether the parallelogram is a rectangle or rhombus J(5,2), K(2,5), L(-1,2), M(2,-1)

Answers

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:



PLEASE HELPPPPPPPP....?.......
If a+b=15 and ab=54 then find
1)
[tex] {a}^{2} + {b}^{2} [/tex]
2)
[tex](a - b )^{2} [/tex]
3)
[tex]a ^{2} - {b}^{2} [/tex]

Answers

Answer:

a = 9

b = 6

I hope you can do the rest yoyrself, as I coulsnt find how to type it out ;-;

Answer:

1) 117

2) 9

3) 45 or -45

Step-by-step explanation:

a=9

b=6

1) a²+b²=9²+6²=81+36=117

2) (a-b)²=(9-6)²=3²=9

3) a²-b²=81-36=45

It’s also possible that a=6 and b=9, in which case

1) (same)

2) (same)

3) 36-81=-45

please help me on this will give you brainliest!!

Answers

Answer:

0.926

Step-by-step explanation:

Since it ask as decimal you will have to 0. and then the number which 926. Hope this helps, thank you !!

2 (X+3)
What is x ?

PLS HELP ASAP

Answers

Step-by-step explanation:

2(x+3)

2x+6

devide each in 2

2x/2 and 6/2

2 and 2 go out

X=3

x + 5 = 17
×=____ help​

Answers

Answer:

The answer is X=-2

Step-by-step explanation:

Subtract 5 from both sides

The five cancels itself out on the left side

X+5=17

-5       -5

x =    -12

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Move all terms not containing x to the right side of the equation. Hope this helped! :)

11/44 as a equivalent fraction

Answers

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

11/44 = 1/4

Divide the numerator and the denominator by 11

11 ÷ 11 / 44 ÷ 11

1/4

Hope this helped!

Have a supercalifragilisticexpialidocious day!

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

11/11= 1, 44/11= 4

write the word sentence as an equation and then solve the equation
-13 is 4 less than a number n.
for brainiest :)

Answers

Answer:

EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Step-by-step explanation:

Answer:

-9=n

Step-by-step explanation:

-13=4-n

+4 to both sides to get n by its self

-13+4=9

-13-4=9

-9=n

4a + 3b - 2a - 6b
.. help lol

Answers

Answer:

2a-3b

Step-by-step explanation:

Answer:

2a-3b

Step-by-step explanation:

Combine like terms,

4a-2a, 3b-6b

2a-3b

Find the volume of the prism.

Answers

Answer:

238m^3

Step-by-step explanation:

Volume = lwh (length times width times height)

so do 4 x 7 x 8 1/2

this gets you 238m^3 (because you have to cube your answer with units)

Help i need help i will mark you as brainiest if your answer is right

Answers

Answer:

free points :)

Step-by-step explanation:

my little bro need help 7th grade math
4( ?m - ?n)
8m - 20n

Answers

Answer:

it would be 2m and 5n

Step-by-step explanation:

because 4 * 2 is 8 for m

and 4*5 is 20 for n

Answer:

4(2m - 5n)

4×2m - 4×5n

8m-20n

Therfore ans are 2m and 5 n

HELP What is one advertisment related to the outsiders?​

Answers

Step-by-step explanation:

Hinton's editor, Velma Varner, advocates new names for both author and ..

During vacation, Dave and his brother, Scott, rode their bikes from their family's rental house to a pond to go fishing. Although they left the rental house together, Dave arrived at the pond a few minutes before Scott. This weekend, they plan to ride a nearby mountain trail and turn back after an hour if they can't complete it. Who will likely ride farther along the mountain trail?
A)dave
B )Scott

can u plz show the work on how to answere this problem

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

I'll put the work right now ill right in the comment area.

a farmer has enough food to feed 50 animals in his cattle for 15 days . how long will the food last if there are 25 more animals in his cattle?​

Answers

Answer:

The food will last for 10 days

Step-by-step explanation:

Proportions

The amount of food the farmer needs to feed his animals is proportional to the number of animals and to the number of days they are fed.

This can be written as:

Food=k*N*D

Where k is a constant, N is the number of animals and D is the number of days.

We know that the farmer has enough food to feed N=50 animals for D=15 days, thus:

Food=k*50*15=750k

If the same amount of food is used for 50+25=75 animals, then:

750k=k*75*D

Simplifying:

750=75*D

Dividing by 75:

D=10

The food will last for 10 days

What is the slope of a line perpendicular to the line whose equation is x+2y=-16x+2y=−16. Fully reduce your answer.

Answers

Answer:

im learning the same thing right now :(

Step-by-step explanation:

Answer:

ycucyd?7tsr u spyf xxx it?ti 68f?

Step-by-step explanation:

itzdit d?iyyc7r 0 cuoc68f

Write
3
2
3
as an improper fraction.

Answers

Step by step

Easy multiply 3 by 3 then add 2 that should be your top answer then keep your bottom 3 as your answer

Answer 11/3

Answer:

11/3

Step-by-step explanation:

3 times 3 equal 9 plus 2 equal 11

unknown variables in Equations

1. 7=w/14
2.42/n=7
3. 324/18=a


Answers

Answer:

w = 98

n = 6

a = 18

Step-by-step explanation:

Question 1)

7 = w/ 14

All you need to do is multiply each side by 14 to find w:

7(14) = W

W = 98

Question 2)

42/n = 7

For this one, first multiply each side by "n":

42 = 7n

and then divide both sides by 7:

N = 6

Question 3)

All you need to do for this question is divide 324 by 18 to find "a":

324/18 = a

a = 18

I hope this helps!

-TheBusinessMan

Ryan ordered some books online and spent a total of . Each book cost and he paid a total of for shipping. How many books did he buy?

Answers

Answer: 12 books

Step-by-step explanation:

First you need to remove the cost of shipping from the total amount:

= 75 - 3

= $72

The above is the total amount spent on the books without shipping.

If each book cost $6, the total number of books bought is:

= 72 / 6

= 12 books

19.- Según la gráfica ¿Cuál es la rapidez media entre 4 s y 8 s?
A. 8 m/s
B. 1 m/s
C. 0,5 m/s

Answers

Answer:

B. 1m/s es la respuesta correcta

Santos cuts a length of ribbon into 2-inch long pieces. He has enough ribbon to make 10 pieces. What is the total length of the ribbon that Santos has? Use the equation x/2=10.

Answers

i think it’s x=20 because you multiply both sides of the equation by two and then reduce the numbers with the greatest common factor of 2 and then multiply the numbers

Five-foot-tall Melody casts an 84-inch shadow. How tall is her friend if, at the same time of day, his shadow is 1 foot shorter than hers?

Answers

Answer:

The height of her friend is 4.826 feet.

Step-by-step explanation:

The length of the shadow ([tex]x_{S}[/tex]), measured in feet, is directly proportional to the height of the person ([tex]x_{P}[/tex]), measured in feet. That is:

[tex]x_{P} \propto x_{S}[/tex]

[tex]x_{P} = k\cdot x_{S}[/tex] (1)

Where [tex]k[/tex] is the proportionality constant, no unit.

We can eliminate this constant by constructing this relationship:

[tex]\frac{x_{P,M}}{x_{S,M}} = \frac{x_{P,F}}{x_{S,F}}[/tex] (2)

Where M and F represents Melody and Melody's friend. If we know that [tex]x_{P,M} = 5\,ft[/tex], [tex]x_{S,M} = 7\,ft[/tex] and [tex]x_{S,F} = 6\,ft[/tex], then the height of his friend is:

[tex]x_{P,F} = \left(\frac{x_{P,M}}{x_{S,M}} \right)\cdot x_{S,F}[/tex]

[tex]x_{P,F} = \left(\frac{5\,ft}{7\,ft}\right)\cdot (6\,ft)[/tex]

[tex]x_{P,F} = 4.286\,ft[/tex]

The height of her friend is 4.826 feet.

Help me out please!!!! (Operations of Functions) Giving alot of points for this if you answer these both two correctly.​

Answers

Answer:

1) 20

2) 4

Step-by-step explanation:

1)

I) Substitute t with 2:

2² + 5(2) + 6

II) Simplify/Evaluate:

2² + 5(2) + 6

4 + 10 + 6

14 + 6

20

2)

I) Setup the equation:

g(t) = 5t - 2 = 18

5t - 2 = 18

II) Solve it:

Reorder the terms:

-2 + 5t = 18

Add 2 to each side of the equation:

-2 + 2 + 5t = 18 + 2

Simplify:

0 + 5t = 18 + 2

5t = 18 + 2

5t = 20

Divide each side by 5:

t = 4

Hope I helped :)

Sam's two new aquariums each hold exactly 200 gallons of water. One aquarium will hold small fish and the other will hold large fish. Now he needs new fish for his aquariums.

•He will buy 5 small fish for every 10 gallons of water in the aquarium.
•He will buy 8 large fish for every 40 gallons of water in the aquarium.

What is the total number of fish Sam will have? What will be the ratio of Sam's small fish to large fish? Show or explain the steps you used to solve this problem.

Answers

In the 1st one he will have 100 small fishes. 200/10=20. 20x5=100
In the 2nd one he will have 40 large fishes. 200/40=5. 5x8=40
Sam will have a total of 140 fishes. 100+40=140
Ratio=40/100=4:10

Freddy usa gráfica para resolver el sistema de ecuaciones piensa 2 líneas que son gráficas de ecuaciones se cruzan en el punto 1,5 esta coordenada está en la forma número de pasos diarios número de pases de temporada o (d,s)

Freddy quiere comprobar su respuesta sustituyendo el punto 1,5 en ambas ecuaciones

arrestre de los mosaicos a las ranuras apropiadas para verfificar si este punto es una solución de sistema de ecuaciones

el punto 1,5 una solución a la ecuación d+s = 6 el punto 1,5 una solución la ecuación 10d + 28s = 78
el punto 1,5una solución sistema de ecuaciones ​

Answers

Answer:

hzhjjssiaiihdhkyegkzjdhdmkdkdldldlzññzkjzjdjjdjkdkdjjjdjcjhjkRfhhdgdududidudgffhzfhffffxxhjfy

Tanya wants to sew her own jean jacket. She found a sewing pattern for her size and realized she
needs 4 yards of fabric. She goes to the store and finds the denim fabric she likes, which is priced
at $7.50 per yard. She also needs to buy buttons to put on the jean jacket. She finds a pack of
buttons priced at $6.99. How much will Tanya spend at the store on her fabric and buttons?

Answers

Answer:

$36.99

Step-by-step explanation:

Fabrics per yard = $7.50

Pack of buttons = $6.99

Fabrics needed = 4 yards

How much will Tanya spend at the store on her fabric and buttons?

Total cost of fabric and button = cost of 4 yards of fabric + pack of buttons

= 4(7.50) + 6.99

= 30 + 6.99

= 36.99

Total cost of fabric and button = $36.99

Other Questions
6. The writing of the Texas Constitution of 1845 established v=u + atu= 2a = -5t = 1/2Work out the value of v. Short writingAnalyze two examples that Illustrate an increased role for women inAmerican Society from 1880 to 1917. what is the difference between applied linguistics vs linguistics applied ? 60% of the students in the marching band are girls there are 30 girls in a marching band how many students are there altogether? I _____ to bedtime stories every night. A 10-meter-long, 150 kg beam extends horizontally from a wall.One end of the beam is fixed to the wall and the other end is attached to the same wall by a cable that makes an angle of 60 with the horizontal. A 75 kg sign is hung from the beam 2.50 meters from the wall.Determine the magnitude of the tension, in [N] on the cable necessary to keep the system in equilibrium. Plz give me ans.When. .... a truck just left the weigh station on interstate 40. it weighted 6 tons 500 pounds and had a load of 1,200 pounds. How much would the transfer truck alone weigh? Saras Salsa Company produces its condiments in two types: Extra Fine for restaurant customers and Family Style for home use. Salsa is prepared in department 1 and packaged in department 2. The activities, overhead costs, and drivers associated with these two manufacturing processes and its production support activities follow.Process Activity Overhead cost Driver QuantityDepartment 1 Mixing $6,000 Machine hours 2,400 Cooking 10,800 Machine hours 2,400 Product testing 114,000 Batches 750 $130,800 Department 2 Machine calibration $325,000 Production runs 650 Labeling 18,000 Cases of output 160,000 Defects 6,000 Cases of output 160,000 $349,000 Support Recipe formulation $84,000 Focus groups 50 Heat, lights, and water 42,000 Machine hours 2,400 Materials handling 80,000 Container types 10 $206,000 Additional production information about its two product lines follows. Extra Fine Family Style Units produced 35,000 cases 125,000 casesBatches 350 batches 400 batchesMachine hours 1,000 MH 1,400 MHFocus groups 34 groups 16 groupsContainer types 4 containers 6 containersProduction runs 260 runs 390 runs1. Using a plantwide overhead rate based on cases, compute the overhead cost that is assigned to each case of Extra Fine Salsa and each case of Family Style Salsa. 2. Using the plantwide overhead rate, determine the total cost per case for the two products if the direct materials and direct labor cost is $10 per case of Extra Fine and $9 per case of Family Style. 3-A. If the market price of Extra Fine Salsa is $19 per case and the market price of Family Style Salsa is $13 per case, determine the gross profit per case for each product. 3-b. What might management conclude about the Family Style Salsa product line. when the cube root of a positive number n is squared, the result is 5, what is the value of n?A) 2.9B) 3.8C) 11.2D) 25.0E) 42.7type out explanation for brainliest :) Rena's rowboat drifts 23 feet from shore,followed by 9 more feet. The rowboat's currentposition can be represented by -23 + (-9). Whatinteger represents the rowboat's position? A concordat is a treaty between two different popes.TrueFalse A qu hora_____(despertarse) t por la maana?* please help me!! i will mark brainliest!! Read the excerpt from "Let Bindi Have the Limelight.""I got him [Candy] two weeks after my dad died," Bindi wrote on her personal zoo blog, Bindi's Say. "He helps me feel lots better!" . . . A sense of security is critical for any grieving child, and Bindi, naturally, had found it in an animal -- one who'd sit on her shoulder as she'd rollerblade and on her lap during interviews. As she prepared to take on life without Dad, a small friend provided big comfort.What does this excerpt help readers understand about Bindi? How long does it take you to drive 500ft? How will you promote rhythmic activity in your daily life? Andre received and spent money in the following ways last month. For each example, write a positive or negative number to represent the change in money from his perspective.His uncle gave him $25 as a present. What basic nutrients necessary for life are present in soil?rocks, minerals, microorganisms, root hairs, animalshydrogen, carbon, oxygen, nitrogen, phosphorous, sulfurwaste matter, bacteria dead plants, animalsiron, magnesium, silicon, sodium, calcium, potassium