9514 1404 393
Answer:
4 feet
Step-by-step explanation:
Desmos is useful for finding the answer to this. The problem statement tells you the angle with the x-axis is 75°. If we put the ladder in the first quadrant, the slope will be -tan(75°). We can raise its end to the 15 ft level by making the y-intercept be 15. Then the x-intercept answers the question: 4 ft.
_____
Additional comment
The angle mode needs to be set to Degrees in the Desmos settings for this equation to produce the correct graph.
the answer is 15.5 for this question
2. Charlie has a collection of marbles in three sizes, small, medium, and large. He has four times as
many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times
the number of medium marbles.
a. Write algebraic expressions to represent the number of small marbles, medium marbles, and
large marbles Charlie has. Write algebrauc expressions to represebt the number of small marbles, medium marbles, and large marbles charlie has.
Answer:
Step-by-step explanation:
The required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s and l = 3 + 5m.
In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication and division,
Here,
Let the number of small marbles be s, medium marbles are m and large marble is l.
According to the question,
He has four times as many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times the number of medium marbles.
m = 4s
and
l = 3 + 5m
Thus, the required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s and l = 3 + 5m.
Learn more about arithmetic here:
brainly.com/question/14753192
#SPJ2
water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle
Answer:
orange juice
Step-by-step explanation:
1 water -> 2÷8
= 0.25
1 orange juice ->1.50 ÷ 3
= 0.50
hence, orange juice is more expensive
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?
Answer: Yes you can afford
Elizabeth has $72 to spend on painting supplies needed to repaint her house. Rollers
cost $4 each, and paintbrushes are $3 each. She needs at least 15 rollers and
paintbrushes combined and wants at least five of each.
Define area. Give an example of how it is used in the real world. What label (units, units 2 , or units 3 ) is used for it?
btw i'm not in college im in middle school
Answer:
total space of an object is area.
it is used in for calculating area of rooms as measurements.