Answer:
Step-by-step explanation:
The required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s and l = 3 + 5m.
In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication and division,
Here,
Let the number of small marbles be s, medium marbles are m and large marble is l.
According to the question,
He has four times as many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times the number of medium marbles.
m = 4s
and
l = 3 + 5m
Thus, the required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s and l = 3 + 5m.
Learn more about arithmetic here:
brainly.com/question/14753192
#SPJ2
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?
Answer: Yes you can afford
Define area. Give an example of how it is used in the real world. What label (units, units 2 , or units 3 ) is used for it?
btw i'm not in college im in middle school
Answer:
total space of an object is area.
it is used in for calculating area of rooms as measurements.
water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle
Answer:
orange juice
Step-by-step explanation:
1 water -> 2÷8
= 0.25
1 orange juice ->1.50 ÷ 3
= 0.50
hence, orange juice is more expensive
  Please help this is due today please i really need help it’s due in 5 hours!!!
Given parallelogram FGHI determine the missing information
Don’t answer with one answer, blank or ridiculous answer please this is serious
Answer:
y = 3 cm and x = 2.5 cm
Step-by-step explanation:
As we can see it is a parallelogram so
y = 3 cm (being opposite sides of parallelogram)
Now while calculating the diagonal we can use the Pythagoras relation. i.e
perpendicular (p) = 4 cm (IH)
Base (b) = 3 cm (FI)
Hypotenuse (h) = FH = ?
We know by using Pythagoras theorem
h = √ p² + b²
= √ 4² + 3²
= √ 25
= 5 cm
Here we got FH = 5 cm
so the value of x will be 2.5 cm as the diagonal bisects.
Hope it will help :)