Answer:
y/2 = 4.5
Step-by-step explanation:
1/4x + 2y = 11/4
distribute by 4 to eliminate fractions
x + 8y = 11
+ -x - 6y = 7
2y = 18
y = 9
half of 9 = 4 1/2
Eva took a taxi from her house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $3.20 plus $3 per mile. The total fare was $33.20, not including the tip
Answer: 10 miles
Step-by-step explanation:
You can set this up as an equation where x will represent the number of miles charged. So if we know how much the pick up fee is, how much it is per mile and the total charge we can set up the equation as follows:
3.20 + 3x = 33.20
If we solve for x we will find out how many miles she traveled. So to do so we need to get x on one side and the other numbers on the other side of the equal sign. So to begin we'll subtract 3.20 from both sides:
3x = 30.00
and then divide both sides by 3:
x = 10
So she traveled 10 miles.
The Taxi ride was 10 miles.
What is an equation?An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.
We can set an equation where x will represent the number of miles charged. So, the total charge we can set up the equation as follows:
3.20 + 3x = 33.20
If we solve for x we will find out the miles she traveled.
Then subtract 3.20 from both sides:
3x = 30.00
then divide both sides by 3;
x = 10
Therefore, she traveled 10 miles.
Learn more about equations here;
https://brainly.com/question/25180086
#SPJ3
PLEASE NEED HELP ASAP
Answer:
Trapezoid
Step-by-step explanation:
They're showing us (with red arrows/triangles) that the bottom and top are parallel, but do not state anything like it for the sides.
That means it's at least a trapezoid.
As nothing suggests the sides are parallel, it's likely not a parallelogram (and it doesn't look like one).
It's also not a kite, as there is no indication that pairs of neighboring sides are equal in length.
As we don't think it's a parallelogram, it's thus not a rectangle (every rectangle is a parallelogram).
Similar with rhombus (every rhombus is a parallelogram) and square (every square is a parallelogram AND a rhombus).
Please help will give brainliest
At a local aquarium there is a large cylinder shaped fish tank. The fish tank has a diameter of 8 feet and a height of h feet. Which equation can be used to find V, the volume of the cylinder of cylinder in cubic feet? 8.6.A *
V = π(8)²h
V = π(4)²h
V = π(4h)²
V = π(8h)²
Answer:
(A) V = π(8)²h
Which expression is equivalent to the following: 5(6f + 5)
Answer:
30f+25 I hope it is a right answers
I hope this answers is useful for you
An architect is making a plan for a new circular playground. If the playground needs to be surrounded by a fence and the diameter of the playground is 25 meters, how much fencing needs to go up?
Answer:
78.54 m
Step-by-step explanation:
To obtain how much circular fence, we obtain the Circumference of the circular playground.
The Circumference of a circle, C = 2*pi*r
pi = 3.14 ; r = diameter / 2 = 25 /2 = 12.5 m
C = 2 * 3.14 * 12.5
C = 78.539816
Hence, the fencing which need to go up is ;
78.54 m
The points (-1,r) and (11, -1) lie on a line with slope -3/4
Find the missing coordinate r.
Answer:
8
Step-by-step explanation:
y = (-3/4)x + c
Sub (11,-1) into the equtaion
-1 = (-3/4)(11) + c
c = 29/4
y = (-3/4)x + 29/4
when x = -1,
y = (-3/4)(-1) + 29/4
y = 8
r = 8
Helpppppppp pleaseeeeeeee and can you give an explenations also?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
A(-3 , 3) -> A'(-9 , 9)
B(3 , 3) -> B'(9 , 9)
C(3 , 0) -> C'(9 , 0)
A'B'C' is a dilation of ABC about the origin with factor of 3
ΔA'B'C' ~ ΔABC: all the corresponding angles are the same measurement
At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. Jacoby says the cost per pound is the same at both shops. Is Jacoby correct? Explain your reasoning.
Answer:
Jacoby is correct.
Step-by-step explanation:
Shop A= $6 ÷ 2 = $3/pound
Shop B= $15 ÷ 5 = $3/pound
Why is the applied effort only ½ of the weight to be lifted in the movable single pulley system?
Answer: I would find that the anwser would be, It requires only ½ the effort to lift the load because there is more than 1 rope arm.
Step-by-step explanation
Just took a test on this, I passed
HELP ME PLSS BRAINIEST
Nora is a high school basketball player. How many points would Nora score in a game if she made 4 free throws (worth one point each) and 2 three point shots? How many points would Nora score in a game if she made x free throws and y three point shots?
Answer:
10
Step-by-step explanation:
4(1)+2(3)=10
Nora would score 10 and for x free throws and y three point shots x + 3y.
What is linear Equation?When graphed, a linear equation always produces a straight line because it is an algebraic equation with each term having an exponent of 1. It is referred to as a "linear equation" for this reason.
One-variable linear equations and two-variable linear equations exist.
Given
points on free throws = 1
points on 4 free throws = 4x1 = 4
and points on 2 three point shot = 2x3 = 6
total points are 4 + 6 = 10
and if she made x free throws then points are = 1x
and for y three point shots = 3y
total points for x free and y three point shots
x + 3y
Hence the points are 10 and x + 3y.
Learn more about linear Equation;
https://brainly.com/question/29739212
#SPJ2
PLZZZZ HELP
A. 178.3
B. 196.5
C. 250.8
D. 292.5
E. 297. 1
Answer:
E, 297.1
Step-by-step explanation:
First, find the area of the triangle using the formula a= (bh) / 2
Base x height would be 16 x 12, which is 192
192 / 2 is 96 sq meters
Then, find the area of the circle using the formula a= Pi (r^2)
If the diameter is 16, the radius would be 8 because you divide by 2
8^2 is 64, 64 times Pi is approximately 201.1
Finally, add the areas together, 96 + 201.1 is 297.1 or E
Match each type of investment with its disadvantage.
T-bills
Property
A-rated bonds
Stocks
lesser return
arrowRight
higher risk
arrowRight
costly and time-consuming
arrowRight
no steady cash flow
arrowRight
Answer:
Lesser returns > T bills
Higher risks > A-rated bonds
Costly and time consuming > Property
No steady cash flow > stocks
Step-by-step explanation:
I just took the test
Can anyone give me the answer and tell me how you did it?
Mary sells fruit with four of her friends. They want to make enough money so that, after splitting the earnings evenly,each person earns $30.
Solve the equation for this problem.
After you find the answer you need to find out if its cents, dollars,partners,or fruit
Thank you!
Answer:
the answer is 150
Step-by-step explanation:
» Which shape is a parallelogram with 4 right angles?
Answer:
rectangle
Step-by-step explanation:
Answer: Rectangle
Step-by-step explanation: Hope this helps ! :)
PLS HELP ASAP! HURRY, GIVING BRAINLY!
Which quadrilaterals are considered parallelogram
Answer: Rectangle, Rhombus, Square
Step-by-step explanation:
Nirvany went on a 65,000 m hike. She divided the distance traveled evenly over 5 days. Approximately how many miles did Nirvany walk each day?
Answer:
13000m
Step-by-step explanation:
Given data
Total distance travelled= 65,000
Number of days= 5 days
Hence the distance covered per day is
= 65,000/5
=13000m
Therefore the distance covered per day is 13000m
How many days in 33 weeks?
Plss hellpppp....
Answer:
There are 231 ;)
Step-by-step explanation:
Answer:
231:)
Step-by-step explanation:
Help! 30 Points! Find x
Answer:
do math
Step-by-step explanation:
What is the solution of the system?
2x + 5y = 14
2 + 3y = 16
pls help
Answer:
x=-14/3,y=14/3 but if there is x at the second wan.then,x=19/2,y=-1
The price per night for a hotel room is different at three different hotels. Hotel Nights Price (in dollars) A AA 3 33 192 192192 B BB 5 55 300 300300 C CC 7 77 455 455455
Answer:
Hotel B is the least expensive
Step-by-step explanation:
Given
See attachment for clear details
Required
The least expensive
To do this, we simply divide the total cost by the number of nights to get the unit price
i.e.
[tex]Unit = \frac{Price}{Nights}[/tex]
Hotel A
[tex]Nights = 3\\Price= 192[/tex]
[tex]Unit = \frac{192}{3}[/tex]
[tex]Unit = \$64[/tex] per night
Hotel B
[tex]Nights = 5\\Price= 300[/tex]
[tex]Unit = \frac{300}{5}[/tex]
[tex]Unit = \$60[/tex] per night
Hotel C
[tex]Nights = 7\\Price= 455[/tex]
[tex]Unit = \frac{455}{7}[/tex]
[tex]Unit = \$65[/tex] per night
From the calculations above;
Hotel B is the least expensive because 60 is less than 64 and 65
what is the product of (8-3a)(8-3a)
Answer:
i think is is 64a
Step-by-step explanation:
Answer:
[tex](8 - 3a)(8 - 3a) \\ 8(8 - 3a) - 3a(8 - 3a) \\ 64 - 24a - 24a + 6a {}^{2} \\ 64 - 48a + 6a {}^{2} \\ 6a {}^{2} - 48a + 64[/tex]
Joey went bowling at the Frank's Bowling Center. Shoe rental was $1.25 and games
were $1.50 each. If he spent $8.75 on shoe rental and games, how many games did
he bowl?
HELP PLS
Answer:
5 games
Step-by-step explanation:
1.50x + 1.25 = 8.75
1.50x = 7.50
x = 5
Jack earned $ 172,874 in 6 months. On an average, about how much did he earn each month?
Answer:
172,872÷6=28,812.33 I believe this is the answer
6th Grade Math:
A 5-pound bag of cat food costs $11. What is the unit price of the cat food?
Answer:
The unit rate is 2.20. For a single pound of cat food it would cost $2.20
Which point represents the unit rate?
A
B
C
D
Answer:
d
Step-by-step explanation:
Worth lots of points
What is the rule for the following geometric sequence? 64, -32, 16, -8
A: an=32(-1/2)^n-1
B:an=32(2)^n-1
C:an=32(1/2)^n-1
D:an=32(-2)^n-1
what is the greatest common factor of 12 and 26
Answer:
2
Step-by-step explanation:
The greatest common factor is 2
Answer:
2
Step-by-step explanation:
2 is the greatest number that will go into both 12 and 26.
Hope this helps
- Please mark brainliest :)
There are 32 females in a dance recital. This is the ratio men to women 3:8. How many men are at the dance recital????
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Answer:
there are 12 men
Step-by-step explanation:
men:3×4=12
woman:8×4=32