i need help with my last two questions:)

I Need Help With My Last Two Questions:)

Answers

Answer 1

Answer:

5. (a)

6. (b)

I am hoping that this will help you


Related Questions

Hester sells televisions. She earns a fixed amount for each television and an additional $15 if the buyer gets an extended warranty. If Hester sells 15 televisions with extended​ warranties, she earns $1,275. How much is the fixed amount Hester earns for each​ television?

Answers

Answer: [tex]\$ 70[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

Hester get a fixed amount and an additional $15 for an extended warranty

Suppose x is the amount of fixed amount

for 15 television sale, the price is $1275

Thus, we can write

[tex]\Rightarrow 15(x+15)=1275\\\Rightarrow x+15=85\\\Rightarrow x=\$70[/tex]

Therefore, the fixed amount of television is [tex]\$70[/tex]

So my teacher gave me this super hard problem that i could't answer...its 999999999999x99999999999+9 billion can yall help me

Answers

Answer:

10^22

Step-by-step explanation:

Answer:

sure is = 9023000000

Step-by-step explanation:

Is it possible to use dynamic geometry software to draw a triangle with
angles of 50°, 65°, and 70°? Explain.

Answers

Answer:

no

Step-by-step explanation:

The sum of the angles of a triangle must be equal to 180

50+65+70

185

This is not equal to 180 so it does not make a triangle

Help plzzzzzzzzzzzzzzzzz

Answers

Answer:

this answer is -1.8

Step-by-step explanation:

because you add and subtract all of them

Answer:

0.9

Step-by-step explanation:

Basic angle =

[tex]cos { }^{ - 1} ( \frac{4}{5} ) = 36.870 \: degrees \\ [/tex]

Therefore,

[tex]theta = 180 + 36.870 = 216.87 \: degrees[/tex]

Therefore,

[tex] \sin( \frac{theta}{2} ) = \sin(108.435 ) = 0.9[/tex]

Marcus mows lawns for his summer job. He earns $15 per lawn. If he earned $75 dollars during the week, how many lawns did he mow?

Answers

Marcus mowed 5 lawns

Explanation: 75 divided by 15 = 5

Draw the graph of the equation
g(x) = -3x +2.
You can refer to the section "Drawing Graphs in Mobius" in the unit "Introduction to
Mobius" for
practice in drawing graphs of lines in Mobius.
Part a: Find one point on the line. Often it's smart to start with the value x = 0 because multiplying by
and adding 0 are easy. In other words, find the y-intercept.
The point (0, Number ) is on the line g(x) = -3x + 2.
Part b: Find a second point on the line. Often it's easier to continue with the value x = 1 as multiplying
by and adding 1 are pretty easy.
The point (1, Number ) is on the line g(x) = -3x +2.

Answers

Use DESMOS to graph any function online.

The picture shows the graph of g(x) = -3x + 2.

Can someone help me pls

Answers

Answer:

60 degrees

Step-by-step explanation:

set up like 240-120

240-120=120

120 divided by 2 equals 60

therefor, the angle is 60 degrees

n-10+9n-3 step by step​

Answers

Answer:

10n−13

Step-by-step explanation:

Let's simplify step-by-step.

n−10+9n−3

=n+−10+9n+−3

Combine Like Terms:

=n+−10+9n+−3

=(n+9n)+(−10+−3)

=10n+−13

Double question help plz solve with more points

Answers

27 bc the side numbers the same

What is the volume of the rectangular prism below? Use the formula V = lwh. 4 ft 4 ft 8 ft​

Answers

Answer:

V=128

Step-by-step explanation:

Answer:

V =128ft^3

Step-by-step explanation:

V=lwh=4*4*8=128

the three steps shown below were used to find an expression equivalent

Answers

Answer:

You forgot to fully write the question

Step-by-step explanation:

(灬 º‿º 灬) ♡

A construction company wants to hire x carpenters for $220 a day and y plumbers for $260 a day. the company wants to hire at least 18 workers. it wants to pay no more than $4500 each day.
write a system of inequalities to model the situation (use >, <, <=, =>)​

Answers

Answer:6

Step-by-step explanation:

$220 × 6 = $1320 this is how much it cost to pay 6 carpenters for one day. Now lets find how much it cost to 12 plumbers at $260 a day. $260 × 12 = $3120 this is how much it costs to pay 12 plumbers a day.

juan drove 126 miles in 3 hours. If he continued at the same rate, how long would it take to travel 336 miles? ​

Answers

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

First you divide 126 by 3 to get the Miles Per Hour, you should get 42 Miles Per Hour, then, just divide 336 by 42 to get the numbers of hours he will have to drive, (which is 8)

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

126 miles - 3 hours

336 miles - x hours

Cross multiply

126x = 336 x 3

126x = 1008

Divide both sides by 126

x = 1008/126

x = 8

Omar is planning to buy some new baseball shoes. He has already saved $22.50 The shoes cost at least $38 dollars. He writes an inequality to determine how much more he will need to save

Answers

Answer:

At least $15.50

Step-by-step explanation:

Omar is planning to buy some new baseball shoes. He has already saved $22.50

The shoes cost at least 38 dollars.

At least means, greater than or equal to which is represented by the sign

The inequality is given as

22.50 + x ≥ 38

x ≥ 38 - 22.50

x ≥ 15.5

Therefore, he would need to save at least $15.50

The Smiths want to fence their square garden, which has an area of 289 square feet. What would be the minimum amount of fencing needed to complete the project? A) 68 feet of fencing B) 17 square feet of fencing C) 289 feet of fencing D) 17 feet of fencing

Answers

Answer:

68 feets of fencing

Step-by-step explanation:

Given that:

Area of square garden = 289 ft²

The side length of square garden can be obtained thus :

Area of a square = s²

Where s = side length

s² = 289

s = sqrt(289)

s = 17

Perimeter of square garden : 4s

Perimeter = 4* 17 = 68 feets

A river guide buys protein bars and bottles of water for participants on a rafting trip. Including taxes, the river guide pays $ 2.50 for each protein bar and $ 1.25 for each bottle of water, spending a total of exactly $ 22.50 . Which combinations of protein bars and bottles of water are possible for the given amounts? Select ALL that apply.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2.50   for water

1.25     for protein bar   interesting that is exactly half of the water

22.50   exactly was spent

I couldn't come up a slick equation, so I just applied some logic and used brute forced (trail and error) to solve the problem.

2.5Water + 1.25Protein =   22.5  

      8W     +           2P    =   22.5

      6W     +           6P    =   22.5

      4W     +          10P    =   22.5

      2W     +          14P    =   22.5

There are the possible combinations of both protein bars AND water, since he bought both.  He could have also bought 10 water or 18 protein bars, but that is not part of the combination.

Subtract 11/14-2/7?Make sure your answer is fully reduced.​

Answers

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

turn 2/7 into 4/14 then subtract that from 11/14 and you get 7/14 and the also can go as 1/2

Multiply -90/11 by -55/72 with explanation...

Pls fast...Will mark Brainliest for the best one...

Answers

Answer:

25/4

Step-by-step explanation:

Multiplying numerators gives 4950 and multiplying denominators gives 792. 4950/792. simplify to get simplest form as 25/4

Answer:-6.25

Step-by-step explanation:

Watch rep
Jayden invested $1,500 in an account in the year 2005, and the value has been
growing exponentially at a constant rate. The value of the account reached $1, 800 in
the year 2011. Determine the value of the account, to the nearest dollar, in the year
2019.
0
Submit ADC
c
'
AnCTOR
о
נ
11
Type here to search
S

Answers

Something happened when you copy and pasted the question, was it important to the question?

i need help asap, i need the answer!!!

Answers

Answer:

33/100

Step-by-step explanation:

3/10 × 10 = 33/100

Answer: 30 correct me if I'm wrong

Step-by-step explanation:

A local frame shop charges $5 per foot for the wood to make a frame. You want to have an 8 inch by 10 inch picture frame. How much will it cost?

Answers

Answer:15$

Step-by-step explanation:

Karla has spent $39 on food. She bought milk, cheese, and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese?

Let c = the amount spent on cheese

Click on the correct answer:

1)C+ 4c/5c=39

2)C+2c + 4c = 39

3)C+.5c + 4c = 39

4)C(.5c+ 4c) = 39

This is part of "Using Linear Equations to Solve Problems:Application" on Edmentum.​

Answers

Answer:

i think the answer is 3)C+.5c + 4c = 39

Step-by-step explanation:

Emila bought 3 2/3 kilogram of sugar on wednesday she bought 3/10 kilograms of sugar less on Thursday. How uch sugar did she buy on Thursday?

Answers

Answer:

[tex]1\frac{7}{10}[/tex] kg of sugar

Step-by-step explanation:

Amount of sugar on Wednesday: [tex]3\frac{2}{3}[/tex] kg

Convert the mixed number fraction to an improper fraction (multiply the whole number by the numerator)

[tex]3\frac{2}{3}[/tex] ⇒ [tex]\frac{6}{3}[/tex] ⇒ [tex]2[/tex]

Therefore, Emila bought 2 kg of sugar on Wednesday.

Because Emila bought [tex]\frac{3}{10}[/tex] kg less sugar on Thursday, subtract [tex]\frac{3}{10}[/tex] from [tex]2[/tex].

[tex]2-\frac{3}{10}[/tex]

Convert 2 into a fraction with 10 as the denominator

[tex]=\frac{20}{10} -\frac{3}{10}\\=\frac{17}{10}[/tex]

Convert the fraction into a mixed number

[tex]= 1\frac{7}{10}[/tex]

Therefore, Emila bought [tex]1\frac{7}{10}[/tex] kg of sugar on Thursday.

I hope this helps!

Help Me, Now! A. What equation represents the amount of money in Kade's account as a function of weeks passed?​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

question number four pls help I will mark brainiest​

Answers

I am not really sure but I think the answer is B

how did you get the number 8?

Answers

Answer:

gracias for the free points :)

Step-by-step explanation:

Answer:

From 8^2/8.

Step-by-step explanation:

PLEASE ANSWER THIS ASAP I WILL MARK YOU THE BRAINLIEST

Answers

Answer:

47% and 45%

Step-by-step explanation:

please mark brainiest

Plz show your work.

Answers

A ....................

The probability Bob guesses the winner of a certain baseball game is 4/5. The probability Joe independently guesses the winner of another game is 1/3. What is the probability that exactly one of them selects the winner? (Fraction answer)

Answers

SANA ALL SMART HAHAHAHHAAHHAHAAHA

A loan requires that the 4% interest be compounded monthly for five years find the number of compounding periods

Answers

Answer:

60 compounding periods

Step-by-step explanation:

The proper formula for compound interest is A = P(1 + r/n)^(nt), where r is the interest rate as a decimal fraction, n is the number of times that interest is compounded in 1 year, and t is the number of years.

In this problem, we don't need to calculate the Amount, but only the number of compounding periods.  That is nt, which here is 12*5, or 60.

Other Questions
1. Los estudiantes de primer grado de la IE Miguel Grau son 184, si la relacin entre los que usan anteojos y los que no usan es de 3/5. Cuntos estudiantes usan anteojos? AWrite an explicit formula for an, the nth term ofthe sequence 17, 15, 13, ... WILL MARK BRAINLEST You want to estimate how many fish there are in a pond. Suppose you cature 145 fish, tag them, and throw them back into the pond. After a couple of days, you go back to the pond and capture 580 fish, of which 29 are tagged.An estimate for the number of fish in the pond is fish plz help me with the puiz Which examples demonstrate common education and qualifications for Management and Entrepreneurship careers? Check all that apply.Horatio is good at following instructions.Marissa has strong visual design skills for arranging displays.Letisha has a bachelors degree in marketing.Quentin has many years of experience in public relations.Devon is able to stand for long periods of time.Lloyd is skilled at planning and managing budgets. A researcher sets up an experiment involving the use of some sophisticated equipment. The research proposal is approved by the IRB and a grant to cover the cost of the equipment is received from a funding agency. The researcher does not mention that he owns stock in the company he chooses to supply the equipment. The same type of equipment is available from other companies, of comparable quality and price. Is this ethical or unethical Guys pls help me!!!!!!!! Based on "Globalization and Cultural Identity," how is the author's viewpoint distinguished from that of others?Some believe that western advertisements positively influence other countries and the author disagrees.Some believe that popular products will change quickly and the author disagrees.Some believe that advertisements do not affect globalization and the author disagrees.Some believe that investing in advertising products will improve lives around the world and the author disagrees. How is this effect of dissolvedsubstances important in nature? I need help ASAP.......If you were interviewing someone what questions would you ask??? UHHHH HELP ME PLEASE THANK U How did Auguste help Jacques? Ace Company purchased 10,000 bonds issued by Jack Company in 2018 for $53 per bond and classified the investment as securities available-for-sale. The value of the Jack investment was $83 per bond on December 31, 2019, and $100 per bond on December 31, 2020. During 2021, Ace sold all of its Jack investment at $148 per bond. In its 2021 income statement, Ace would report: Multiple Choice A gain of $950,000. A gain of $480,000. A gain of $470,000. A gain of $1,420,000. Can a triangle be formed with the sides lengths of 8 cm, 5 cm and 13 cm?The side lengths of 8 cm, 5 cm and 13 cm _______ form a triangle.Drop down options:cannotcan Is it the first one the second one the third one the fourth one ??not to be rude but please hurry !!! 20 points !!! What does it mean to "borrow" from other time signatures in music Can anyone help me please ? Box 1 has more mass than Box 2. find the volume of the solid figure Carly had some markers. After she bought 16 more, she had 40 markers. Howmany markers did Carly start with?