HELP TIME SENSITIVE: Find the missing side for the value of x round to the nearest tenth

HELP TIME SENSITIVE: Find The Missing Side For The Value Of X Round To The Nearest Tenth

Answers

Answer 1

Answer:

9.0, B

Step-by-step explanation:

Remember: SOH CAH TOA

sine is opp/hyp, cos is adj/hyp, and tan is opp/adj

In this case, you want to use tan because the sides you want to work with are the opposite and adjacent sides.

The opposite side is x, and the adjacent side is 12.

tan(x)= opp/adj

tan(37°)= x/12

12(tan(37°))= x

12(0.75))= x

9= x

So, the answer is 9.0, B.


Related Questions

jeff ordered walnuts and almonds for his bakery. He ordered a total of twenty-five pounds of these ingridients. Walnuts cost $5 per pound, and almonds cost $10 per pound. He spent a total of $150. Write a system of equations that describe the situation. Let X represent punds of Walnuts and Y represent pounds of almonds jeff bought.

Answers

The first equation would be, x+y=25. The second equation would be 5x+10y=150. When dealing with money you need to attach the value of the money to the variables

Find the area of a triangle ABC when m

Answers

Answer: (

1

,

1

)

,

(

2

,

2

)

,

(

3

,

0

)

(

0

,

5

)

,

(

3

,

4

)

,

(

2

,

0

)

(

2

,

3

)

,

(

4

,

5

)

,

(

3

,

3

)

Step-by-step explanation:

I don’t know what the question is because you didn’t classify it

GIVING 20 POINTS AWAY PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION ASAP!!

Answers

Answer:

D 144 in hope this helps you on your test

Each side of a square piece of sheet metal is 6 meters long. What is the sheet metal's area?

Answers

Answer:

36

Step-by-step explanation:

length(6) multiplied by width (6) finds the area of a square

Answer:

The answer is 36 jus multiply 6 by 6

Delilah finds her answer is 90, but she copied the expression incorrectly from the board. If her reasoning and answer for the expression she copied are correct, what expression might she have written?

Answers

Question:

Three students were working on 630,000÷700 in math class.

a. Desiree finds the quotient is 9,000 and Micah finds the quotient is 900.

    Determine which student found the correct quotient.

b. Delilah finds her answer is 90, but she copied the expression incorrectly from the board. If her reasoning and answer for the expression she copied are correct, what expression might she have written?

Answer:

a. Micah is correct

b.

[tex]Expression = 63000 \div 700[/tex]

[tex]Expression = 630000 \div 7000[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Expression = 630000 \div 700[/tex]

[tex]Desiree = 9000[/tex]

[tex]Micah = 900[/tex]

Solving (a): Who is correct?

To do this, we first calculate the quotient of the expression.

[tex]Expression = 630000 \div 700[/tex]

Divide 630000 by 700

[tex]Quotient = 900[/tex]

Hence:

Micah is correct

Solving (b): What Delilah must have copied?

We have:

[tex]Delilah = 90[/tex]

There are no options to pick from. So, we just need to work out expressions that equals 0.

Possible expressions are:

[tex]Expression = 63000 \div 700[/tex]

[tex]Expression = 630000 \div 7000[/tex]

3.Which of the following is not a plane figure?

A.cone
B.paper
C.pentagon
D.square

4.Which is not a solid figure?

A.cube
B.cylinder
C.prism
D. rectangle

5.These are the three dimensions a solid figure, except one.

A.beat
B.height
C.length
D.width​

Answers

Answer:

I'm not sure about the other ones but I'm pretty sure 4 is cube

what two decimals have a sum of 8.6

Answers

4.2 and 4.4 hope this helped

did i get this right lol

Answers

Answer:

pretty sure.

Step-by-step explanation:

i believe in you.

find the length of AB on the kite?

Answers

I don’t know thrhehajjahajahdjebwhahabwvdksjabab

Is anyone gay? Female? 14 or 15?

Answers

Answer:

My sister is

Step-by-step explanation:

You water your roses every sixth day and your hydrangeas every fifth day. Today you water both plants. In how many days will you water both plants on the same day again?

Answers

Answer:

Either 5 or 6 I'm not sure but I got this

Nicole sold t-shirts at a festival and made a profit of $83. She made $5 for each t-shirt she sold. Her total expenses were $22. How many t-shirts did she sell?

Answers

Answer:

21

Step-by-step explanation:

83+22=105

105/5=21

Calculate the diameter of a circle if its circumference is 25.1cm​

Answers

Answer:

d≈7.99 cm

Step-by-step explanation:

Using the formulas

C=2πr

d=2r

Solving for d

d=C/π=25.1/π≈7.98958

area of a trapizium is 84m².its pararrell sides are 12m and 9m. find its hiegh

Answers

Answer:

8m

Step-by-step explanation:

We can convert the trapezium into a rectangle to make finding the area easier.

Say that the top side is 9m, and that the bottom side is 12m.

12 - 9 = 3

3/2* = 1.5

*Note that we are dividing by two to get the "overhang" of the bottom side.

Now that we have our overhang, we can find the length of the "t-rect"**.

**"T-rect" refers to a rectangle that has been formed by changing a trapezium into a rectangle.

12 - 1.5 = 10.5

9 + 1.5 = 10.5

The length of the t-rect is 10.5.

84/10.5 = 8

The height of the t-rect is 8m.

Since the height of the original trapezium is equal to the height of the t-rect***,

***Since we have only adjusted the length

this also means that 8m would also be the height of the original trapezium.

Now, there is a second way of doing this.

Find the median of 12 and 9.

9, 10, 11, 12

10, 11

The median is 10.5.

84/10.5 = 8

You get the same answer. These methods could be used as a solve-then-check method to another problem like these.

Hope this helps. Have a nice day.

Mr.Klimek made his wife a rectangular vegetable garden. The width is 5 3/4 ft, and the length is 9 4/5 ft. What is the area?

Answers

Answer-

A=wl=5·9=45

Explanation-Area

tell me FUNEY and ill give RBALINES

Answers

Dog water has the properties of both dog and water

May I have the crown please?

Answer:

Who’s there?

Tank.

Tank who?

You’re welcome.

Who’s there?

Luke.

Luke who?

Luke through the peep hole and find out.

Who’s there?

Figs.

Figs who?

Figs the doorbell, it’s not working!

Who’s there?

Hal.

Hal who?

Hal will you know if you don’t open the door?

Who’s there?

Says.

Says who?

Says me!

Who’s there?

Euripides.

Euripides who?

Euripides clothes, you pay for them!

Step-by-step explanation:

use the expression 4z + 8 + 3x + b to answer the following

part A what are the different terms in this expression

part B what is the constant in this expression

part C what are the coefficients of the variable terms​

Answers

Answer:

part a:

4z, 8, 3x, and b

part b:

8

part c:

4 and 3

The mean age of 5 people in a room is 27 years.
A person enters the room.
The mean age is now 27.
What is the age of the person who entered the room?

Answers

The answer is 135
27 x 5=135

Answer:

thee answer is 27

Step-by-step explanation:

As the first part was 27 and the second pARTR 27 NO MATHS NEED TO BE INCLUDED AS 27 IS THE CORRECT

Cell phone Plan A costs $60 per month and comes with a free $500 phone. Cell phone Plan B costs $50 per month but does not come with a phone. If you buy the $500 phone and choose Plan B, how many months is it until your cost is the same as Plan A's?

Answers

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

60x=50x+500
-50x=-50x+500
10x=500
500/10 = 50

It would take 50 months for your plan to be the same as A

Please help me with this.
The figure below consists of a square and a right triangle. Find the missing length x.

Answers

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

pythagreom thereom, since the figure on the left is a square all of its sides are equal so that one side that shares a side with the triangle is 9cm

9^2+b^2=15^2

b^2=144 square it

b= 12


Last week, while running
the mile, Eva's time was
2 1/2 minutes over her
average time. This week,
her she ran - 4 1/2 minutes
from her average What is
the difference in the two
running times?

Answers

Answer:

the difference is 2 minutes

Step-by-step explanation:

is that -4 1/2???? cause then it would be -2

Need help 6th grade math

Answers

Answer:

Where's the question?

Step-by-step explanation:

Answer:

Can you give the question in the comments, so I can answer it for you?

Step-by-step explanation:

A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?

Answers

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer:

24 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound times 7 pounds= 112 ounces

26.88/112= .24

PLEASEEE HELP 25 points

Answers

Answer:

slope= 1/10x and the slope represents the increase of the rental cost after x miles driven.

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

WIL GIVE BRAINLIEST PLEASE!!!

The average cost of producing a security system based on the total number of systems produced, x, is represented by the following function.
f(x)=400+20000/x
The mathematical range is all real numbers excluding 0, but the reasonable range is limited to y > __

Answers

Answer:

400

Step-by-step explanation:

just took the test lol

Please help me with this question?!

Answers

Answer: d

Step-by-step explanation:


Is letter C a function?

Yes or no

Answers

Yes letter c is not a function
letter C is a function because each X is assigned to a different Y value

Help me with this problem

Answers

ㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ

PLz help me
Aaliyah needed to get her computer fixed. She took it to the repair store. The technician at the store worked on the computer for 3 hours and charged her $66 for parts. The total was $441. Write and solve an equation which can be used to determine xx, the cost of the labor per hour.

Equation:
Answer: x =

Answers

Answer:

x=125

Step-by-step explanation:

First identify what the varible means,

x = the cost of the labor per hour.

Next, write out an equation

3x + 66 = 441

Solve,

3x+66=441

Step 1: Subtract 66 from both sides.

3x+66−66=441−66

3x=375

Step 2: Divide both sides by 3.

3x/3 = 375/3

x=125

please help, no need to show work :))

Answers

Answer:

incenter

Step-by-step explanation:

It is the center of the circle that can be inscribed in the triangle, making the incenter equidistant from the three sides of the triangle.

Answer:

it creates the point of concurrency called the incenter

B.) incenter

Other Questions
Guys pls help me!!!!!!!!!! What has been your experience with the healthcare system? Describe your positive or negative experience. what is the significance of Bleeding Kansas help lol Organisms on earth areth-based Ilfe forms.hydrogenoxygencarbonHurryyyy!! Complete the equation for the horizontal line that passes through (5 -7) Any DBZ fans??????????????????????//?????????????? Tony purchases a house for $135,000. The value of the house increases by 13% every year. Find the value of the house after 27 years. Graph y = 6/5x+1Plz use a graph and show me 3. Despite differences in prokaryotic and eukaryotic cells, all cells have ___________ in them. Help me with my math Find the inverse of the function.f(x) = 16 - 1/3 x What was the purpose of the Berlin Conference? a. to establish African nations as free and independent b. to establish rules for European colonization of Africa c. to give independence to European colonies in the Americas d. to divide up African territory with Asian nations f(x)=x^2-8x graphing form Which constitution has a Supremancy ClauseAlaska (DUnited States (CFlorida (BNew York (A is this true or false (30)(-80) - 50 = 50 - (30)(-80)? A carefully constructed garment will look better if you press as you sew.TrueFalse The graph represents the movement of a car over the span of 8 seconds. What is theaverage acceleration of the car from 2-4 seconds? 9 ft7 ftWhat is the volume of the cone to the nearest cubic foot? (Use II = 3.14) What is the solution to the system of equations.y= x - 1x + 4y = 16 How did Great Britain's occupation in imperial wars affect the cultural, political, and economic development of the 13 English colonies?