Answer: C i think
Step-by-step explanation:
Answer: the answer is d from process of elimination
Step-by-step explanation:
I can rule out a because it's not just reflecting it once, I can rule out b because
rotating it 180 degrees nearly just mirrors it, I can rule out c because that puts it to the left of the shape instead of the top left corner
6) You want to make a rectangular wooden box for your sea shell collection. You want the width of
the box to be 12 inches. You have less than 80 inches of wood. What are the possible values for
the length of your box? Remember that perimeter is found by adding up all of the sides.
A. x<28
B. x<56
C. x>28
D. x>56
[tex]B. x < 56[/tex]
Answer is given above.
Find an equation for the nth term of the arithmetic sequence.
a19 = -58, a21 = -164
a. an = 896 - 53(n - 2)
b. an = 896 - 53(n - 1)
c. an = 896 + 53(n + 1)
d. an = 896 - 53(n + 1)
Answer:
The common difference would be calculated as:
(a21-a19)/2
(-164--(-58 ))/2 (Replacing the values )
(-164 +58)/2 (Changing signs)
(-106)/2(Subtracting)
-53
Then we are going to replace the common difference(d) in the sequence formal with the 21st term . It is done for finding the first term of the sequence.
a21=a0+d*(n-1)
-164=a0+-53*(21-1) (Replacing the values)
-164=a1-53(20) (Subtracting)
-164=a1-1060 (Multiplying )
-164+1060=a1 (Adding 1060 on both sides of the equation)
896=a1
The answer would be : an= 896-53*(n-1), which is the option B.
PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST
A cell phone plan charges $15 a month plus $0.10 per minute for phone calls. Gertrude paid $32.50 last month for ____________minutes of phone calls. Group of answer choices
Answer:
d
Step-by-step eddddxplanation:
dd
Gertrude paid $32.50 last month for 175 minutes of phone calls.
What is the unitary method?The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value. Unitary method is a technique by which we find the value of a single unit from the value of multiple devices and the value of more than one unit from the value of a single unit. It is a method that we use for most of the calculations in math.
We are given that cellphone plan has a fixed cost of $15, this means that regarding if we use it or not, you'll pay at least $15.
Also, added to those fixed costs, we pay $0.10 per minute for phone calls.
Acording to the information, the bill for last month was $32.50, first step is to remove the fixed charges to know how much was spent on phone calls:
$32.50-$15= $17.5
Now, cross multiplication so that can calculate how many minutes she talked to spend $17.5:
$0.10____1min
$17.50___xmin
x = 175
Hence She talked 175 minutes over the phone.
Learn more about the unitary method, please visit the link given below;
https://brainly.com/question/23423168
#SPJ3
Write the equation of the line in slope intercept form that passes through (2, -4)and (-1,2)
y= -2x-2
Step-by-step explanation:
slope = -2 the slope intercept form is y-2= -2(x+2)
y= -2x-2
what is the awnser to -6 > -2 + n
Answer:
Step-by-step explanation:
n<−4
Let's solve your inequality step-by-step.
−6>−2+n
Step 1: Simplify both sides of the inequality.
−6>n−2
Step 2: Flip the equation.
n−2<−6
Step 3: Add 2 to both sides.
n−2+2<−6+2
n<−4
5 A cell phone company is offering 2 different monthly plans. Each plan charges a monthly fee pulls an additional cost per gigabyte of data
used.
Plan A: $50 fee plus $7.50 per gigabyte of data
Plan B: $60 fee plus $5.00 per gigabyte of data
Answer:
What are you tring to figure out? How many gigabytes?
Step-by-step explanation:
Justify each step in the solution path to solve the system of equations {4/5x+6y=15} {-x+18y=11.}
I WILL GIVE BRAINLIEST!![tex]4/5x + 6y = 15}\\{-x + 18y = 11}\\[/tex]
Step-by-step explanation:
4 /5x+6y=15
4/5x+6y-15=0
4x+30y-75=0
The problem is 44+(7x+12)=180, what is x?
Answer:
x=
124 /7
Step-by-step explanation:
Answer:
x=8
Step-by-step explanation:
Actually, the problem is 44+2(7x+12)=180. (There are two angles that equal 7x+12).
44+14x+24=180
68+14x=180
14x=180-68
14x=112
x=8
Solve for x.
Explain each step you took to solve this question.
30°
(9x-3)
Okay so I’m doing graph questions, so what’s “g(x) = x + 1” and what are the blanks?
Answer:
g(0) = 1, g(1) = 2, g(2) = 3, g(3) = 4, g(4) = 5
Step-by-step explanation:
g(x) is a function meant to modify the variable x.
Basically you take the x value in the table that you want to modify and you plug it into the g(x) function.
If you want 0, you do g(0) = (0) + 1 = 1.
Or if you want 3, you do g(3) = (3) + 1 = 4
Hope this helped!
x | y
-2 | -1
-1 | 0
0 | 1
1 | 2
2 | 3
do you like anime
Dan got 45 out of 72 correct in his test.
Answer:
About 62.5%
Step-by-step explanation:
Robin has $450 to spend on home repairs. The repairman charges $65 for the initial visit and $37.50 per hour or part of an hour. How many hours of work can Robin afford?
Answer:
6 hours
Step-by-step explanation:
First set up the equation. Seeing the word "per", we know that this will be the variable. The repairman charges an initial fee of 37.50, so we add that fee to the total cost of every hour. To find how much Robin can spend, you set it equal to 450
65x + 37.50 = 450
Now subtract 37.50 from both sides because neither number has a variable, so you can subtract them to simplify the equation
65x = 412.5
To isolate x and find what it's equal to, divide both sides by 65 to get rid of the coefficient.
x = 6.34.
However the answer should be 6 because robin cannot afford a full or part of a 7th hour
10. As x increases in the equation5x + y = 7, the value of y is
a. increases
c. does not change
b. decreases
d. cannot be determined
Answer:
B. Decreases
It’s B because as x gets larger the value of Y will become smaller.
Sally has four continents 2 dime 6 nickels and 10 pennies can you please help me
Answer:
60 cents
Step-by-step explanation:
hhgfghgfgucixoszfup
Answer:
The answer is D. $1.60
Step-by-step explanation:
4 quarters equal $1.00
2 dimes equal .20 (or 20 cents)
6 nickels equal .30 (or 30 cents)
and 10 pennies equal .10 (or 10 cents)
when you add all of this together, you get $1.60 in total, i hope this helps (:
It’s due today please help
Answer:
3/2
Step-by-step explanation:
Given f(x) =
-3/4 x + 2, find f(16).
Answer:
-10
Step-by-step explanation:
Hope this helped
Solve the system by substitution.
-2x = y
4x + 10y = 16
Answer:-2x=y
4x+10y=16
2x+5y-8=0
x=4
Answer is x=4
Step-by-step explanation:
5x+4y=12 in slope intercept form
2.) The distance between the entrance of a park and a waterfall on the graph is 4 1/2 inches. Use the scale to
calculate the actual distance between the entrance and the waterfall in miles. Show your work, and justily
your answer using your calculations.
A. 3 miles
B. 6 miles
C. 3.75 miles
D. 11.25 miles
Answer:
Step-by-step explanation:
if 3 inches is ................................................2.5 miles
4.5 inches.................................................? miles
=4.5*2.5/3=3.75 miles
choice C
A principal spent $7 on c calculators for her school. Which expression shows the total cost of the calculators?
A. c + 7 C. 7c
B. 7 − c D. 7/c
Answer:
C.
Step-by-step explanation:
You are multiplying $7 by c calculators.
plz help me asap wil give brainliest
Answer:
A: a>-21 1/3
Step-by-step explanation:
You solve this just like an equation. do -16 divided by 3/4, to get -21 1/3, and since you didnt divide by a negative number, you keep the sign the same.
someone help please
Answer:
Top left is 7x^2. Top right is 14x. Bottom left is -4x. Bottom right is -8.
Step-by-step explanation:
omg, what do i doooooo
so for algebra i have a 42! i never got that bad of grade before, only 60's or something bad like that.
then i looked further and apparently i didn't turn my test from January 29th.
my other grades however are good...for now
so yeah, my weakness is algebra, and also the teacher....
she looked at me in class while she said that some students need to open their mouth if they're struggling...
but me?
im struggling with everything
Answer:
when ever you need help just ask me. I will help.
Okay brainless is being weird and not letting me say anything but I u s e g o o g l e s o c r a t I c A t o n
An egg-packaging factory can package eggs in cartons that hold 12 eggs or in cartons that hold 18 eggs.
One day, the factory packages 5,616 eggs in the smaller cartons. The next day, the factory packages 5,616 eggs in
the larger cartons.
How many fewer cartons would be used if all the eggs are packaged in the larger cartons?
Answer fast and I will give Brainliest
Answer:i dont know...
Step-by-step explanation:
Answer:
156
Step-by-step explanation
Divide 5,616 by 12 and then divide 5,616 by 18 and then subtract the quotient of dividing by 18 from the quotient of 12.
( PLEASE GIVE BRAINLIEST!!! )
Sergio went to the library at 3:18 p.m. to do homework. He worked at the library for 57 minutes, then left to go home. What time did Sergio leave the library?
Answer:
The time would be 4:15 I think
please help me
i dont care which questions you answer
wll give brainliest
Answer:
3) 30 dollars
Step-by-step explanation:
y = 15x + 10 for Gerry's Gym. Substitute x with 6. You get 100.
y = 5x + 40 for Frank's Fitness Gym. Substitute x with 6. You get 70.
Subtract 100-70 for 30.
Hope it helps!
Answer:
for the fill in the blank
After THREE months the total cost of each gym will be the same.
At that time both gyms will have charged you a total of 55 dollars.
Step-by-step explanation:
i used a graphing calculator,
I need help asap....
Answer:
J.(4.1ft)
i hope i can help..
Two nonvertical lines are parallel if they have the same ___ and different ____
Answer:
The same slope and different y-intercepts.
Step-by-step explanation:
If the slope is different, they will collide.
If the y-intercept is the same, there will be infinite solutions.
Answer:
Slope and perpendicular lines
Step-by-step explanation:
solve for m. show you work. 6 (m - 8) = 30
Answer:
m=13
Step-by-step explanation:
Step 1: Simplify both sides of the equation.
6(m−8)=30
(6)(m)+(6)(−8)=30(Distribute)
6m+−48=30
6m−48=30
Step 2: Add 48 to both sides.
6m−48+48=30+48
6m=78
Step 3: Divide both sides by 6.
6m/6=78/6
m=13
have a good day <3
Dave uses 5 gallons of gas to drive 140 miles on the highway. If he travels at the same rate, how many miles can he drive on 7 gallons of gas?
Answer:
168 miles
Step-by-step explanation:
If he uses 5 gallons to drive 140 miles, that means that he can drive 24 miles for every gallon (140/5=24)
7 times 24 is 168 so he can drive 168 miles on 7 gallons of gas