help me with my problems

(sorry if the text is small)

Help Me With My Problems(sorry If The Text Is Small)

Answers

Answer 1
#1 is x3
Bc x goes up 3 each time and y goes up 2 each time

Related Questions

The elephant eats 220 pounds of food a day costing $45. The tax on the food is 12%. How much does the zoo spend on elephant food. (NEED ANSWERS ASAP)

Answers

So 220 pounds of food a day is 45$ a day so the tax is 12% so since 45$ a day and 12% for tax so if you minus it is 5.4

Help meeeee pleaseeee

Answers

Answer:

I'm pretty sure it's F.

The answer is F. Youre welcome

divide $200 in the ratio 3:2 what is the result?

Answers

$120 and the ratio is 3:2
$200 6:4 and half
the ratio is gonna be120 to 80

Please help me asap!! It is due tonight!

Answers

2)

9cm, 12cm, 16cm

8cm, 15cm, 17 cm

6cm, 8 cm, 10 cm

3)

87 inches

Can also be 49.5

Hope it helps~~

The answer is 2&3 good luck on school and have a wonderful day

PLZZZ HELLPPPP :< i wanna get an A!! ill mark first on brainliest u gettin all meh points!!

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

This is because in order to find the area, you need to dfine R^2*PI and half of 12 is 6 so 6*6 is 36 and 36 times 3.14 is 113.04 and since you need to convert it into cal, times that by 22 which is C

The answer is C or 3

What is the area of this figure?

Enter your answer in the box.


Answers

I think the answer is 5

Answer:

81 m2

Step-by-step explanation:

Solve the equation by showing the work
-4x + 2 = -18

Answers

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

-4x + 2 = -18

subtract 2 from both sides

-4x + 2 - 2 = -18 - 2

simplify

-4x = -20

divide both sides by -4

-4x/-4 = -20/-4

simplify

x = 5

hope this helps :) have a nice day !!

Select the correct choice below​ and, if​ necessary, fill in the answer box to complete your choice.

Answers

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

Slope equals y 2 minus y 1 divided by x 2 minus x1

1-(-4)/4-(-2)

5/6


It 5/6 hope it helps you

Lin's father is paying for a $20 meal. He has a 15% off coupon for the meal. How much will he pay?

Answers

Answer:$17

Step-by-step explanation:

x/20=15/100 then solve for x

Answer:

Lin's father will pay $17.

Step-by-step explanation:

15 ÷ 100 = 0.15.

0.15 x $20 = $3.

$20 - $3 = $17.

Someone can help me with this, Right?



Simplify the expression.
4r+(4j+3j)+4r

Answers

I’m not sure if this is right but I believe it’s 8r+7j

a group of friends went to lunch the bill sales tax and tip was 48.60 a sales tax of 7% was added the group then tipped 18% on the amount after the sales tax was added what was the amount in dollars of the sales tax(show the steps pls)

Answers

Answer:

Sales tax = $2.79

Step-by-step explanation:

(18 x 48.6) /100

= 8.748 = $8.75 tip amount total

48.60-8.748 = 39.852 sales total

(39.852 x 7)/100

= 2.78964 = $2.79 sales tax

39.852 - 2.78964 = 37.06236 = $37.06 cost of bill

Sales tax was asked = $2.79

2.79 hope this helps you!

The cylinders are similar. Find the surface area of the purple cylinder.

Answers

Answer:

Survace area = 24in

Step-by-step explanation:

I think its 6in x 4in

so like since the green cylinder is 6in i think you multiply it with the purple

(sorry if its wrong)

Surface area=24 with height differences I believe that the answer hope to help!!

Find the surface area of a cylinder with radius r = 6 and height h = 14.8 to the nearest tenth of a square cm. Use π = 3.14.
A).783.7 cm2
B).226.1 cm2
c).391.9 cm2
D).1,673 cm2

Answers

Answer:

A. hope this help:)

Step-by-step explanation:

Can someone help me with this question?

Use the distributive property to rewrite this equation.

​ 11(3x+4y)11(3x+4y)

Answers

Answer:

33x+44y

Step-by-step explanation:

multiply 11 by each term

121(3x+4y)^2 Is the answer:)

Write an inequality to find the maximum number of containers you can buy for $15 if the cost of a gallon of orange juice is $3.50. Use c to represent the containers.

Please help ASAP!!!

Answers

Answer:

4 gallons

Step-by-step explanation:

If a container is 3.50 then we can divide 15 by 3.50. This will get us 4.3. Since this is not a whole number, we round down, thus getting 4. Now to check our answer we multiply 3.50 by 4, getting 14. Since 14 is less than 15, we know we can buy 4 containers of orange juice. So c=4.

Answer will be 4 orange juice and a left over of $1

Elisa took 25 minutes to get dressed and eat breakfast. She listened to music and cleaned her room for 20 minutes. She then read a book for 35 minutes and worked on a model for 50 minutes before going outside to play. In hours and minutes, how much time was spent on all these activities?

Answers

Answer:

2 hours & 10 minutes

Step-by-step explanation:

25+20+35+50= 130 minutes— 2 hours & 10 minutes

Hope this helps!

Answer: 2 hours and 5 minutes

25+20+35+50= 125
An hour is 60 min each
125 divided by 60 will give you 2 hours and 5 min.

you guys gotta help me i'm so confused

Answers

Answer:

If we let "m" be the price of the meal, then the cost of the three meals would be 3m.

Then, if the friends give 9 extra dollars, the total cost will come down to 3m+9.

Let me know if this helps!

Answer:

Step-by-step explanation:

witch ones are bigger.
a. 5/9 or 11/18

b. 3/8 or 4/9

Answers

Answer:

for a it would be 11/18 and for b it would be 4/9

Step-by-step explanation:

This is because I did the same butterfly method. 5 times 5 times 18 which is 90 for 5/9 and 9 times 18 is 99 for 11/18, you can also write it as 5/9 and 11/18 but cross multiply. This is also what I did with the second one.

b, the smaller the number the bigger the fraction.

Dirk ran out of paper towels. At the store, he finds a 2-pack of Quick Clean paper towels for $1.74 and a 4-pack of Soft 'n Strong paper towels for $3.60. Which brand is the better value?

Answers

*random halloween notepad, don’t judge*

The better value is Quick Clean. Quick Clean is $0.03 cheaper per roll of paper towel.
To get there -
1. divide your price by your amount to get the unit price for one of the item (in this case paper towels)
2. do the same for your other price.
3. make sure you are keeping things labeled and separate so you know what means what :)
4. compare the two prices and decide which one answers the question you are being asked (again in this case which is a better deal)

Hope that helps!

I suck at basic Geometry. ( episode 2)



( oh yeah, please explain how to get it, this one is easy, im just making sure my answer is correct)

Answers

Answer:

B and C

Step-by-step explanation:

Triangles are similar if they have the same angles and their sides are proportional

The answer is B and c

Need help ASAP (You dont have to show work, just answer it)

Answers

Answer:

$50.40  is the answer

Step-by-step explanation:

12% of  45 is 5.40  so if we add $5.40 and $45 we get $50.40

hope this helps ^-^ have a wonderful day

The zoo spends $50.40 on elephant food.

PLEASE HELP ME ASAP
Explain how to write:
a. The sum of a number and the product of the same
b. The ratio of twice a number and 5

Answers

Answer:

a. a*(a+b)

b. 2(a)+5

Step-by-step explanation:

Lets just say that a is your number. B was the second number in your first equation being added to a.

2(x-5)=6(2-1/2x) solve for x

Answers

Answer:

22/5 or 4.4

Step-by-step explanation:

2x-10= 12-3x

2x=22-3x

5x=22

x=22/5 or 4.4

22/5
Let's solve your equation step-by-step.
2
(
x

5
)
=
6
(
2

1
2
x
)

If 6 bushels of apples is equal to 24 pecks of apples, what is the ratio of bushels to pecks?
1.) 1/2
2.) 1/6
3.) 1/12
4.) 1/18

Answers

2

Hope this helps!!:)

Answer:

Answer is

Step-by-step explanation:

1:4 is the correct answer

Please help me asap!

Answers

Answer:

6. [tex]\sqrt{31}[/tex]

7. [tex]3\sqrt{5}[/tex]

8. [tex]4\sqrt{10}[/tex]

Im not 100% sure about number 6.

Exact form: [tex]\sqrt{30.8125}[/tex]^

Hope this helps:)

Brainliest?

Make a sketch of the cross section resulting from the slice shown in the right square pyramid below. Then, using complete sentences, describe the cross section.

Answers

Answer:3

Step-by-step explanation:

38+s6$

Put the equation 3y-4x=-6 into slope intercept form please!!! EXPLAIN!!!!1!!1!!!!

Ill give brainliest:DD

Answers

The answer would be Y= 4/3 x - 2
The answer is y = 4/3x - 2.

can someone help me with this pls im gonna lose my mindd

Answers

Answer:

HHHHHHI||||||||||||||||||||||||||

Step-by-step explanation:

Answer: -9 for the third row it would be -9 -2 5

Step-by-step explanation:

Your welcome

Heey someone plz help me quick! thx :))

Answers

Answer:

109

Step-by-step explanation:

every straight line equals 180 so the sum of the angles should add up to 180

180-71= 109

side note- interior angles add up to 180

I think the answer is 109

Saint's data shows that his wheat would grow to be 2 ⅕ inches taller when he provided ⅗ cup extra water per plant. How much taller can Saint expect his wheat to be if he added 1 whole cup of water?

Answers

Answer:

5 cup water

hope its help

answer: 5 cups are water
Other Questions
5-[6-2-(1-8) -3 +6]+5 = After the production of eggs, these cells will directly travel to the *Sperm ductTestisoviductegg cell Are the ratios 3:5 and 6:10 equivalent? A group of 8 friends went to lunch and spent a total of $76, which included the food bill and a tip of $16. They decided to split the bill and tip evenly among themselves. Which equations and solutions describe the situation? Select two options.The equation StartFraction 1 over 8 EndFraction (x + 16) = StartFraction 76 over 8 EndFraction represents the situation, where x is the food bill.The equation StartFraction 1 over 8 EndFraction (x + 16) = 76 represents the situation, where x is the food bill.The solution x = 60 represents the total food bill.The solution x = 60 represents each friends share of the food bill and tip.The equation 8 (x + 16) = 76 represents the situation, where x is the food bill. complete it l.The signature represents the amount of beats in each bar true or false2.Bigger instruments gives higher pitched sound true or false The patrol-boat picked up signals of a ship inA distressB distressedC distressing Find the measure of each missing angle explain work Crees que la especializacin puede limitar las capacidades del ser humano? Por qu? Calculate the number of moles of H2SO4 required to react with 0.93 moles of Al. Do not include units in your answer. Round to the tenths place or further. Based on the lesson learned here, please write those sentences below in Spanish:1. Your words (tus palabras) matter (verb like gustar) to me always.]2. I don't care (verb like gustar) about this. I don't care about anything.3. Does she always have a headache? (or) Her head hurts (verb like gustar) always?4. This love (este amor) fascinates (verb like gustar) her.5. Your words never interest (verb like gustar) them.6. Excuse me sir, why do you worry (reflexive verb) so much (tanto) for this?7. Do you enjoy (encantar; is a verb like gustar) waking up early (reflexive verb)?8. it never bothers (verb like gustar) anyone to go to bed early?9. No one gets up early (reflexive verb).10. Do you have (verb tener) any Mexican friend? Which of these elements show that "A Letter to the Editor" is not a mysteryplay? Choose the three correct answers.A. It has lines of dialogue that give the setting.B. It gives information instead of having action.C. It is a letter instead of a drama.OD. It is a written work meant to be in a newspaper.E. It centers on solving something using clues.Helppp!! find the equation of a straight line passing through the point (1,2) and making an intercept of 3 on the positive y-axis. Use the Distributive Property on 45x-6 What a main difference between Earth and Jupiter?A. Earth is an inner planet with a solid rock surface composition, while Jupiter is an outer planet with a gas surface composition.B. Earth is an inner planet with a relatively long distance from the sun, while Jupiter is an outer planet with a relatively short distance from the sun.C. Earth is an outer planet with a gas surface composition, while Jupiter is an inner planet with a solid rock surface composition.D. Earth is an outer planet with a relatively short distance from the sun, while Jupiter is an inner planet with a long distance from the sun. El gato de la familia de Juan esA. sus gatosB. su perroC. su mascotaD. tu mascota Why were there only a few African American scientists in the late 1800s and early 1900s what specific event prompted Dr.Bass to create the body farm? The highlighted phrase in Twinkle, Twinkle, Little Star would be labeled B C A AABA write an essay of 300-350 words about... the devil has retired...there are only humans left Which of these had the GREATEST effect on the rise of white-collar jobs after World War II?A)the development of computer technologyB)the growth of the entertainment industrythe increase in department store franchisesDthe decline in political power of labor unions