Answer:
no idea
Step-by-step explanation:
i have no idea on how to solve this (im to lazy)
Answer:
Do you still need help.
Step-by-step explanation:
their is no point for brainly if you need to sign in I don't wanna be mean tho
but it helps with homework and learning how to do stuff you dont know how to do
A machine produces 80 boxes per
minute. How many boxes does the
machine produce 2 hours?
A. 220
B. 13,200
C. 29,100
D. 6,600
Answer:9,600 boxes
Step-by-step explanation:
60 mins in 1 hr = so 120 minutes in 2 hrs
80 boxes/ per minute
so 80 x 120 minutes = 9,600 boxes
Masha biked 20km 20 minutes faster than Dasha biked 20km. Find the speed of each cyclist if one biked 2km/h faster than the other.
Answer:
12 km/h and 10 km/hStep-by-step explanation:
Let the speed of Masha = s, speed of Dasha = d
Distance = 20 kmTime difference = 20 min = 1/3 hrSpeed difference = 2 km/hAs per above info we get following equations:
s = d + 220/s + 1/3 = 20/dSubstitute s and solve for d:
20/(d + 2) + 1/3 = 20/dGet rid of fraction by multiplying all terms by 3d(d + 2):
60d + d(d + 2) = 60(d + 2)60d + d² + 2d = 60d + 120d² + 2d = 120d² + 2d + 1 = 121(d + 1)² = 11²d + 1 = 11d = 10Find s:
s = 10 + 2 = 12The answer is
Masha's speed 12 km/h and Dasha's speed 10 km/h
Given
WXYZ ~ TUVZ, which of the following is not true?
Answer:HMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
Step-by-step explanation:
never saw that before
On a separate piece of paper, draw the different ways you can divide the given shape into simpler shapes. Describe each result.
Answer:
there will be 4 cornered shapes 1 rectangle that is almost a square and the shape I Forgot TvT
Answer:
Draw a vertical line to divide the shape into a rectangle and a trapezoid. Then draw a horizontal line to split the trapezoid into a rectangle and a triangle.
Step-by-step explanation:
Madison drove 58 miles
per hour for 3 hours and
15 minutes. How many
miles did she drive?
F(3)=?
f(x)=2x^2+x+7
Can some body please help with this
!!no fake answers please im low on points!!
Answer:
b
Step-by-step explanation:
You just completed a similarity transformation to show that ∆ABC is similar to ∆DEF. Let's see how the corresponding angles relate between these two similar triangles. Measure the angles of ∆ABC and ∆DEF and record their values.
Answer: Edmentum answer!!
Step-by-step explanation:
Answer:
Enjoy
Step-by-step explanation:
Angle Measure Angle Measure
∠A 26.57 ∠D 26.57
∠B 135 ∠E 135
∠C 18.43 ∠F 18.43
1. The quadratic function f(x) has a turning point at (5, -8). If g(x)= (x+7)-3, then at which of the
following does g(x) have a turning point?
(1) (-2,-11)
(3) (-7,-3)
(2) (12, -11)
(4) (12, -5)
help pls i will give BRIANLY
cat is to feline as____is to porcine
Answer:
pig Lol
Step-by-step explanation:
but seriously
Mr Todd buys 7 drinks at 48p each and 8 drinks at 52p each. What is the total cost of the 15 drinks?
Answer:
80p
if you are adding 4p every time you add a drink you will be adding 7 drinks therefore you have to do (7x4p) this will equal 28p then you have to add 28p to 52p
Hope this helps
6th grade math help me pleaseeeee
Answer:
2(9+h)
Step-by-step explanation:
2(h+9)
2h+18
where else
2(9+h)
18+2h or 2h+18
Find the slope and the y-intercept of the graph of the linear equation. y=3−12x
i need help finding the slope
Step-by-step explanation:
choose any two points and u will get
slope =1/2
3 A Gas station A charges $3.50 per gallon of gas plus 58 for a car wash. Gas station B charges $3.25 per gallon of gas plus S10 for a car wash. How many gallons of gas must a customer purchase for the total cost to be the same at both gas stations?
9514 1404 393
Answer:
8 gallons
Step-by-step explanation:
The $2 difference in the price of a car wash is made up by the gas purchase at the rate of $0.25 per gallon. So, it takes ...
$2/($0.25/gal) = 8 gal
to make the costs the same.
The customer must purchase 8 gallons for the total cost to be the same at both gas stations.
___
3.50g +8 = 3.25g +10 . . . . costs at each station for g gallons of gas + wash
0.25g = 2 . . . . . . . . . subtract 3.25g+8 from both sides
g = 2/.25 = 8 . . . . . . the way we did it above
What is the equation that best represents the relationship between x and y in the graph?
Answer:
y= -3/4x-3
Step-by-step explanation:
m= -3/4
y-int.= -3
cuántas aristas tiene un cilindro
what is the answer 1/2(4t + 6) = 25
Answer:
( 11 2 + y ) ( 11 2 + y ) = 8
Step-by-step explanation:
Answer:
t=11
Step-by-step explanation:
Step 1: Simplify both sides of the equation
1/2(4t+6)=25
(1/2)(4t)+(1/2)(6)=25
2t+3=25
Step 2: Subtract 3 from both sides
2t+3−3=25−3
2t=22
Step 3: Divide both sides by 2
2t/2 = 22/2
22 divided by 2 is 11
Can you Help me please lol
Answer:
Slope is 4/5
Step-by-step explanation:
The two points are (3,3) and (-2,-1)
The slope formula is Y2-y1 / x2-x1
So substituting in
-1-3/ -2 -3
-4/-5 = 4/5
You can check it by "walking" up 5 and over to the right 4 on the graph and see that it works.
What is the value of x?
Enter your answer, as a decimal, in the box.
Answer:
Step-by-step explanation:
The following ratio solves the problem
AM/MN = x / MP
(67.2 - 32) /67.2 = x / 81.9
35.2 / 67.2 = x / 81.9
Cross Multiply
67.2 * x = 81.9 * 35.2
67.2 x = 2882.88
Divide by 67.2
x = 2882.88 / 67.2
x = 42.9
Find the Area of a circle with a diameter of 10 inches
Answer:
78.5 inch²
Step-by-step explanation:
Given
diameter (d) = 10 inches
radius (r) = 10 / 2 = 5 inches
Area of circle
= πr²
= 3.14 * ( 5)²
= 3.14 * 25
= 78.5 inch²
Find using dirbubuttivity
1) {7/5×(-3/12) + (7/5 × 5/12)
1/4 BEFORE 7:00 is 6:___? (my parents are giving me hard times rn and i hate it)
Answer:
The answer would be: 6:45
Step-by-step explanation:
A skier is trying to decide wether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs $79. A season ski pass costs $400. The skier would have to rent skies with either pass for $30 per day. How many days would the skier have to go skiing in order to make the season pass less expensive than the daily passes?
Answer:
Step-by-step explanation:
to buy a monthly pass
Answer:
6 days. please see the pic including proof check for 5 day vs 6 day. hope it helps.
Salma will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plon has an initial fee of $55 and costs on additional $0.13 per mile driven. The second plan has an initial fee of $50 and costs an additional $0.15 per mile driven. For what amount of driving do the two plans cost the same? miles What is the cost when the two plans cost the same?
Answer:
Miles: 250
Cost: $87.5
Step-by-step explanation:
Plan 1: 250x0.13=32.5
32.5+55=87.5
Plan 2: 250x0.15= 37.5
37.5+50=87.5
Please help with this! I will mark brainliest!!! Explain your answer
Answer:
F and C
Step-by-step explanation:
None needed :)
F and C is the correct answer to the question
Could someone help I’m so confused
Answer:
6/4
Step-by-step explanation:
ratio of x to y is the slope so
you can use butterfly method/cross multiply (multiply numerator on one side to the denominator on the other to bring all the terms up and then solve for y)
4(y+3)=6(x+2)
4y+12=6x+12
y=6/4x
so it would be 6/4
Leah has meters of cloth, which she divides equally among her friends. Each friend gets meters of cloth.
Answer: 6
Step-by-step explanation:
Here's the complete question:
Leah has 8 4/7 meters of cloth, which she divides equally among her friends. Each friend 10/7 gets meters of cloth. She distributed the cloth to ---- friends.
Total length of the cloth = 8 4/7m
Number of friends = Unknown
Amount of length gotten by each friend= 10/7
The number of friends that she shred the cloth among will be:
= Total length of cloth / Length gotten by each friend
= 8 4/7 ÷ 10/7
= 60/7 ÷ 10/7
= 6/7 × 7/10.
= 60/10
= 6.
It was shared among 6 friends
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Write down the next two terms in this number pattern
19, 14, 9, 4,
Answer:
points. points.
Step-by-step explanation:
pointssss
also, -1, -6