EXPERT HELP: DON'T GUESS AND EXPLAIN THE ANSWER
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Helppp last question, giveing 12 pts
Philip is conducting a survey to determine the weight of 100 cows on a farm. Which of the following questions is an appropriate statistical question for this survey?
What is the weight of each cow on the farm?
How many cows on the farm are overweight?
What is the average age of the cows on the farm?
What is the number of cows that have normal body weight?
Answer:
I think the second one or the last one
Step-by-step explanation:
A box of 14 cookies costs $8. What is the cost of 1 cookie?
Answer:
A cookie costs $4/7
Step-by-step explanation:
Let's write an eqution in which X represents the cost of a cookie
14x=8
Now divide both sides by 14
[tex]x=\frac{8}{14}[/tex]
Now simplify by 2
[tex]x=\frac{4}{7}[/tex]
So a cookie costs $4/7
Find the scale factor for the dilation shown.
Consider these sample means for the number of weekend hours spent studying for a Monday exam.
A 2-column table with 2 rows. Column 1 is a labeled Sample with entries 1, 2, 3, 4. Column 2 is labeled Sample Mean with entries 8, 5, 6, 4.
Which statements are true? Check all that apply.
The variation in the sample means is less than 5.
The variation in the sample means makes population predictions invalid.
The actual population mean most likely will be between 4 and 8.
The sample means can be used to make predictions about the population mean.
The population mean is greater than 8.
Can someone please explain how you got the answer. Will give brainlest if explained
Answer:
Who studies anymore, honestly?
Step-by-step explanation:
Answer: 1 the variation in the sample means is less then 5 .
3 the actual population mean most likely will be between 4 and 8 .
4 the sample means can be used to make predictions about the population mean .
Step-by-step explanation:
Geometry i need help, please EXPLAIN how you got iy
Answer:
start where r is at, then go down 2 units to then to the right 2 times
Step-by-step explanation:
not sure but worth a try
HELP ASAP!!ANSWER USING GIVEN FRACTIONS!!FIRST CORRECT ANSWER WILL GET BRAINLIEST!!
Answer:
Step-by-step explanation:
1. 21/100
2. 9/100
3. 49/100
hope this helps
Simplify the algebraic expression and show how you did it -
3k - 7k + 7 - 10k
Answer:
-14k+7
Step-by-step explanation:
Multiply k and 3
Multiply k and 1
The k just gets copied along.
The answer is k
k
3*k evaluates to 3k
Multiply k and 7
Multiply k and 1
The k just gets copied along.
The answer is k
k
7*k evaluates to 7k
3*k-7*k evaluates to -4k
3*k-7*k+7 evaluates to -4k+7
Multiply k and 10
Multiply k and 1
The k just gets copied along.
The answer is k
k
10*k evaluates to 10k
-4k - 10k = -14k
The answer is -14k+7
3*k-7*k+7-10*k evaluates to -14k+7
The final answer is
-14k+7
(I used a calculator called WebMath :) Sorry if its really confusing! )
The area of the trapezoid is 9 square centimeters.
What is the trapezoid's height, h?
h = ______ centimeters.
Answer:
Height : 3 cm
Step-by-step explanation:
The formula for a trapezoid is
a+b ×height
2
Rearrange for formula :
[tex]2 \times \frac{area}{ base + base } [/tex]
[tex] 2\frac{9}{ 4 + 2 } = 3cm[/tex]
Use a net of the square pyramid, if necessary, to find the surface area of the pyramid.
Answer:
27 units squared
Step-by-step explanation:
First, we find the surface area of one of the triangles.
(3*3*0.5)
4.5
Next, we find the surface area of all of the triangles.
(4.5*4)
18
The next step is to find the surface area of the square.
(3*3)
9
The last step is to add the surface areas of the square and triangles together.
(18+9)
27
The surface area of the entire shape is going to be 27 units squared.
Someone please help :(
Help and the one with the best answer gets branlest.
Answer:
There is a cluster from 19 to 21 (True)
There is a gap at 24 (False)
The data set is symmetric (True)
The peak of the data set is at 20 minutes.
Step-by-step explanation:
hellqp plews u will be in the hall of fame if u help
Find the area of the shaded section only in the figure below.
simple angle question
Sabah has $450 to pay for college textbooks. She expects to pay about $75 per book. Her friend told her that 4 of them can be checked out of the library for free.
Complete the equation below to find the total number of books that Sabah can get for her classes. Use b to represent the total books.
Answer:
75(b - 4) = 450
Step-by-step explanation:
Brainly already had a question like this lol
Which of the following is the best interpretation of the data displayed in the line plot below?
A. Small dogs weigh more than housecats.
B. The weights of small dogs are more consistent than the weight of housecats.
C. The housecats' weights have a higher mean and are more consistently centered around their mean.
D. The small dogs' weights have a higher mean and are more consistently centered around their mean.
Answer: C. The housecats' weights have a higher mean and are more consistently centered around their mean.
Step-by-step explanation:
if we were being more technical then he would be correct because the house cats have a higher mean than the smaller dogs.
SD= 9.9
HC= 11
so the house cats have a higher mean than the smaller cats, in addition has a more consistent mean then smaller dogs due to the range of the lowest in the highest number.
Answer:
C. The housecats' weights have a higher mean and are more consistently centered around their mean.
Step-by-step explanation:
hope this helps :)
A building in the shape of a pyramid was recently built. Each side of the pyramid’s square base has a length of 40 feet and the pyramid’s height is 60 feet. What is the volume of the pyramid?
Answer:
Step-by-step explanation:
The base of this pyramid is a square with sides of 8 ... 12-5 Volumes of Pyramids and Cones ... building. If the height is 100 feet and the area of the base is about 15,400 ... has side lengths of 2 feet. ... For new construction ... 40. WRITING IN MATH Compare and contrast finding volumes of pyramids and cones with finding.
Step-by-step explanation:
32,000ft
this th correct answer
PRODIGY QUESTION I NEED HELP IN ORDER TO WIN BATTLE! 20 POINTS!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
3 2/4
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Answer:
900
Step-by-step explanation:
First, you figure out what one hour is worth, (which was 300)
Then, you multiply whatever answer you have by how many hours you need. (In this case, we needed 3 hours so I multiplied by 3)
In the end, the answer was 900. Ratio form: 3:900
Hope you have a good day and good luck!
Rosa conducted a survey of 25 students' favorite types of music. The results are shown in the table. Of the 600 students in the whole school, how many would you expect to prefer Pop/Rock?
Answer:
400
Step-by-step explanation:
The following statement.
Wanda made an estimate that the angle below was about 170 degrees.Why did her estimate not correctly describe the angle measurement?
A. that estimate is too large
B. that estimate is too small
C. because the measurement is smaller than 90 degrees
D. because the measurement is closer to 180 degrees than to 90 degrees
Answer:
A. that estimate is too large
The angle is about 135°
Do they put on laughing gas for when you get your braces? And do they numb your teeth-?
Answer:
no to both questions, they might numb your gums but im not 100% sure.
Step-by-step explanation:
a box of cashews,peanuts, and almonds contain 120 nuts. For every 2 chashews, there are 3 peanuts and 5 almonds. How many more almonds are there than cashews?
4 in 5 students like juice.
There are 25 students.
How many like juice?
Step-by-step explanation:
5×5=25
4×5= 20 students
A store sells 20 oz bottles of soda for $1.60 or 12 oz bottles of soda for $1.08. Which one is a better buy? How much would your savings be per bottle of soda?
Answer:
The second is a better buy by 0.09
Step-by-step explanation:
Answer:
the 12 oz is better because it costs less and youd be saving $0.52 per bottle
Step-by-step explanation:
Can you guys please help me with the top part thank you
Answer:
Hey mate.....
Step-by-step explanation:
This is ur answer......
= 10x - 5Hope it helps you,
mark me brainliest plz....
Follow me!!! :)
If a system of linear equations has one solution, what does this mean about the two lines?
A. Parallel lines
B. the same line
C. Intersecting lines
Answer:
The same lines
Step-by-step explanation:
2 similar lines overlap each other, so each point on the line is a solution to the system of equations because it is a solution to "both lines".
7th and 8th graders at Marshall Middle are going on a field trip. The 7th graders use 10 small buses and 12 large buses for 504 students. The 8th graders use 5 small buses and 7 large buses for 279 students.
1. How many students can fit on a small bus?
2. How many students can fit on a large bus?
Pls pls help!
omg i did this i just fogot