Answer:
3+4x
7-12
2x+14=18
four times a number
four times a number is added to seven
Step-by-step explanation:
The measurement of Angle N is 64°. Which angle measurement is complementary to Angle N?
Select one:
36°
116°
90°
26°
Answer:
116°
Step-by-step explanation:
complementary angles add to 180 so
180-64= 116
Find the missing dimension. Use the scale factor 1: 8.
Model length: 6 cm.
Actual length: ?cm.
What is the actual length
Answer:
9cm
Step-by-step explanation:if im wrong sorry
HELP PLEASE
A popular scale for model trains has a ratio of 3 inch to 20 feet. If a toy train is 4.5 inches long, how long is the real train?
A. 60 ft
B. 24.5 ft
C. 90 ft
D. 30 ft
Someone please help me and thank you:)
Answer:
your answer is F . s=1/6r .
Fred bakes 10 dozen cookies for the bake sale ( 1 dozen = 12 cookies) he makes the following type of cookies
1/2 of Fred’s cookies are chocolate chip
1/4 of Fred’s cookies are peanut butter
1/8 of Fred’s cookies are snickerdoodle
1/8 of Fred’s cookies are oatmeal raisin
How many chocolate chip cookies did Fred make?
How many peanut butter cookies did Fred make?
How many snickerdoodle cookies did Fred make?
How many oatmeal raisin cookies did Fred make?
Answer:
60 cookies are chocolate
30 cookies are peanut butter
15 cookies are snickerdoodle
15 cookies are oatmeal raisin
Step-by-step explanation:
Evaluate the function, find f(-2):
f(x) = 2x^2 +3x
Answer:
B) 2
Step-by-step explanation:
f(-2) = 2 * (-2)^2 + 3(-2)
f(-2) = 2 * 4 - 6
f(-2) = 8 - 6
f(-2) = 2
Dom buys a stock option for $2500 that pays out 15% annual interest compounded monthly. What is Dom's balance after 6 years?
Answer:
375
Step-by-step explanation:
The ratio of x to 4 is not less than 9
Answer:
x/4 > 9
Step-by-step explanation:
Functions W and Z are both linear functions of x. Which statement comparing the functions is true?
Answer is in the file below
tinyurl.com/wpazsebu
WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
the answer it's B we got the same test
PUT THE B
Answer:
mm option a is right
Step-by-step explanation:
bcz there is only 1 zero less in weight of elephant as compared to whale hope it may help u
how do i do number 2
Answer:
If you have a spinner spin it 2 times if u dont have one just use a virtual one on the internet
Step-by-step explanation:
Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
By spinning it once, you have a 1/3 chance to land on A. By spinning it again, you have another 1/3 chance to land on A. If you add 1/3 and 1/3, you get 2/3.
PLZ HELP ASAP WILL MARK U BRANLYEST... thanks:)
Step-by-step explanation:
Here we are going to use the Pythagoras theorem to get the Hight of the Television
[tex] {42}^{2} - {32}^{2} = x[/tex]
X Being the unknown side
[tex] {42}^{2} - {32}^{2} = 740 \\ x = \sqrt{740} = 27.2[/tex]
So the height is 27.2in
The Are of the screen would be L x B
27.2 x 32 = 870.2 in^2
We will use Pythagoras for the last question also
[tex] {40}^{2} + {32}^{2} = 2624 \\ \sqrt{2624} = 51.23[/tex]
She will need 51.23 in screen size
Please help look at picture
round to the nearest tenth
Solve the proportion below.
Answer:
where?????????????????????:/
Answer:
i would but where it is?
I need help
5th Grade: Module 2 - Lesson 23
please send me picture why bc i need do a division of that and show my work please help
Answer:
your
Step-by-step explanation:
account
DELETED :)
Enjoy the rest of your day lovebug, if helpful... dont hesitate to mark as brainliest! ;)
-6(2x - 6) - 4x + 7 Simplify the algebraic expression.
Answer:
− 1 6 + 4 3
Step-by-−
−6 ( 2 − 6 ) − 4 + 7
− 1 2 + 3 6 − 4 + 7
− 1 2 + 3 6 − 4 + 7
− 1 2 + 4 3 − 4
− 1 2 + 4 3 − 4
− 1 6 + 4 3
step explanation:
Distribute
Add the numbers
Combine like terms
Y-3=2(x+1)
Missing values?
Which expression is equivalent to 6-8 x 65?
Answer:
12-16 X 130
Step-by-step explanation:
Lol its asking for an equivalent expression meaning the same thing soooo... I just multiplied each number by two: 6X2= 12) 8X2=16) 65X2= 130) so the expression will be 12-16 X 65.
ps.
If u get any other answers with a different one than mine it doesnt mean its incorrect because there are infinite equivalent answers for this expression
Given g(x)=-2x+2, solve for x when g(x)=8
Answer:
x=±3. Explanation: g(x)=2x2−10 g(x)=8. ie 2x2−10=8 2x2=18 x2=9 x=±3.
Step-by-step explanation:
What is the soultion: 1/2x + 3/2 (x + 1) - 1/4 = 5? A. 5/2 B. 13/8 C. 15/8 D. 17/8
Answer:
C. 15/8 is the correct answer and the mixed form would be 1 7/8
Step-by-step explanation:
Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio. 4:15
Answer: 8:30, 16:60, 32:120
Evaluate the expression when a=4 and b=-3.
-a +4b
Answer:
-16
Step-by-step explanation:
-a +4b
By putting the value a = 4 and b = -3
= -(4) + 4 × (-3)
= -4 - 12
= -16 (Ans)
Which triangles are similar? I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Answer:
A and B!!!
Step-by-step explanation:
what is the solution to the equation below -5/4 x + 2/5 equals -13 / 30
Dylan and Marcella decided to build a fence. Dylan worked alone for 2 hours. Marcella arrived, and they worked 1 hour together. Dylan left, and Marcella worked 1 hour alone. The fence was then ½ done. Individually, it takes Dylan 3 more hours to build a fence than Marcella. How long would it take Dylan and Marcella each to build the fence by themselves?
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
Answer:
Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!
Step-by-step explanation:
4.99 / 12.4 = 0.402419...
6.49 / 21 = 0.30904...
0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.
Have an amazing day! ^-^
Helpp worth 20 points!!
write the equation of the line below
Answer:
y = -x -2
Step-by-step explanation:
Answer:
-x - 2 = y
I hope this is correct :P
Mason spends $24 on hot dogs and buns for his graduation picnic. Hot dogs cost $3 per pack and buns cost $2 per packGraph the equation that models this situation, given that represents packs of hot dogs and y represents packs of buns
Answer: i don’t know
Step-by-step explanation: because I don’t know
A male African elephant weighs
7 Tons. A male African lion at the local zoo weighs
1
50
of
the weight of the male African elephant.
How many pounds does the lion weigh?
The lion weighs
pounds.
0.14 Short Tons = 280 pounds
(I dont know how a fat A* Lion weighs 280 pounds, but just go with it-)
Identify the scalar
[10 12
0.75 15 11
8 10