Answer:
1. 7:1
2. 1:8
Step-by-step explanation:
1. Start by counting the number of triangles. We see: 56 triangles. Then, count the hearts. We see: 8 hearts.
So, the ratio of triangles to hearts is 56:8 which we simplify to get: 7:1.
2. Start by adding triangles to hearts. We get: 56+8 which equals 64.
The amount of hearts equals 8 so the ratio of hearts to (hearts + triangle) is! 8:64 which equals 1:8.
Please help me out
No links!
Thank you
Answer:
4 batches of fudge brownies
1 batch of peanut butter brownies
Step-by-step explanation:
5 × 4 = 20
6 × 1 = 6
20 + 6 = 26
:)
the slope of the line that passes through the point
(2,4) and is (3,8)
PLEASE HELP...........
Answer: Just do 2355
Step-by-step explanation: its that
Answer:
Oh my ga- srsly!? You need help with that!?
Step-by-step explanation:
The other answer another user gave is INCORRECT.
Go ask your teacher for help, tell me what you know. I'll help you in the comments.
(08.06 MC)
Clara and his friends bought cheese wafers for $3 per packet and chocolate wafers for $2 per packet at a carnival. They spent a total of $25 to buy a total of 11 packets of wafers of the two varieties.
Part A: Write a system of equations that can be solved to find the number of packets of cheese wafers and the number of packets of chocolate wafers that Clara and his friends bought at the carnival. Make sure you say what each variable means! (Which one is which wafer type?) (5 points)
Part B: How many packets of chocolate wafers and cheese wafers did they buy? Explain how you got the answer and why you selected a particular method to get the answer. (5 points)
A:
Let x = cheese wafers and Y = chocolate
Set up the two equations:
Total packets: x + y = 11
Total cost: 3x + 2y = 25
B: Solve:
Rewrite x+y = 11 as x= 11-y
Replace x in the second equation:
3(11-y) + 2y = 25
Simplify:
33-3y +2y = 25
Combine like terms:
33-y = 25
Subtract 33 from both sides:
-y = -8
Divide both sides by -1:
y = 8
Now replace y in the first equation to solve for x:
x +8 = 11
x = 3
They bought 3 cheese wafers and 8 chocolate wafers.
Used the substitution method, which eliminates one of the variables so you can solve for the second variable.
What is the area of the figure at the right?
A 80 in.2
C 96 in 2
B 88 in.2
D 120 in.2
Answer: 88 in2
Step-by-step explanation:
16 * 4 = 64
8 * 3 = 24 / 2 = 12
12 + 12 + 64 = 88
The area of the figure is 88 square inch.
Thus, option (B) is correct.
To find the Area of given, divide the figure into 3 parts.
The formula used here are:
Area of rectangle = length x widthArea of Triangle = 1/2 x base x height1. Area of Rectangle whose length = 16 inch and width is 4 inch
= 16 x 4
= 64 square inch
2. Area of Triangle whose base = 8 inch and height= 3 inch
= 1/2 x 8 x 3
= 4 x 3
= 12 square inch
3. Area of Triangle whose base = 8 inch and height= 3 inch
= 1/2 x 8 x 3
= 4 x 3
= 12 square inch
Now, the total Area of figure
= Area of Rectangle + Area of Triangle + Area of Triangle
= 64 + 12 + 12
= 64 + 24
= 88 square inch.
Thus, option (B) is correct.
Learn more about Area here:
https://brainly.com/question/30307509
#SPJ6
The newest pair of airpods cost $160.00 at Best Buy. If sales tax, in the state, is 5%, how much will you have to pay for the tax itself?
Answer:
8$ in tax will be paid
Step-by-step explanation:
5% sales tax means 0.05 cents on the dollar will be taxed so take 0.05 times 160 you get 8$ in tax
92(23+36)=
A. 5,148
B. 5,248
C. 5,418
D. 5,428
Answer:
D
Step-by-step explanation:
92(23 + 36)
92(59)
92*59=5428
Answer: D. 5,428
Step-by-step explanation:
According to the rules of Order of Operations we first solve the problem in parentheses.
23+36=59
Then we multiply that number by 92.
59 x 92 = 5,428
Please help !!
What is the length , in centimeters , of line segment EF ?
Answer:
6
Step-by-step explanation:
The perimeter of ABC is 36 so each side is 12 cm. Since the vertices of DEF are the midpoint, then the side EF is 6 cm
can anybody answer this? asap
Question:
A ribbon with a length of p cm is cut into three parts. The length of the first part and the second part are x cm and 2x cm respectively.
(a) Write an expression for the length of the third part.
(b) If x = 10 and the length of the second part is four times the length of the third part, calculate the value of p.
Answer:
(a) y = (p - 3x) cm
(b) p = 35 cm
Step-by-step explanation:
Total length of the ribbon = p cm
The length of the first part = x cm
The length of the second part = 2x cm
Let the length of the third part be represented by y.
(a) Thus,
x + 2x + y = p
3x + y = p
y = p - 3x
An expression for the length of the third part is (p - 3x) cm
(b) If x = 10 cm, then;
length of first part = 10 cm
length of the second part = 2x
= 2(10)
= 20 cm
But,
length of the second part = 4y
i.e 20 = 4y
y = 5 cm
The value of p = 10 + 20 + 5
= 35 cm
p = 35 cm
Help plz hhhhhhhhhh plz
Andrea has 4 hours to spend training for an upcoming race. She completes her training by running full speed the distance of the race and walking back the same distance to cool down. If she runs at a speed of 8mph and walks back at a speed of 2mph, how long should she plan to spend walking back?
Answer:
Time spend in walking = 3.2 hour = 3¹/₅ hour
Step-by-step explanation:
Given:
Total time taken = 4 hour
Speed when run = 8 mph
Speed when walk = 2 mph
Find:
Time spend in walking
Computtaion:
We know that;
Time = Distance / Speed
Assume;
One side distance = D
So,
D/8 + D/2 = 4
2D + 8D = 64
10D = 64
D = 6.4
So,
One side distance = 6.4 mile
Time spend in walking = One side distance / Speed when walk
Time spend in walking = 6.4 / 2
Time spend in walking = 3.2 hour = 3¹/₅ hour
Select the correct answer.
The parent cosine function is shifted 5 units left, then vertically stretched by a factor of 4 and shifted up 2 units. Which statement is true about the graph of the transformed function?
A. midline is y=8
B. midline is y=5
C. midline is y=4
D. midline is y=2
Answer: d y=2
Step-by-step explanation:
Using shifting concepts, it is found that the midline is y = 2, given by option D.
--------------------------------
For the parent function [tex]y = \cos{x}[/tex], the midline is at [tex]y = 0[/tex].If the function is shifted up or down, the midline will also be shifted up or down.In this question, the parent function is shifted up 2 units, thus, the midline is also shifted up 2 units, and will be given by y = 0 + 2 = 2.The correct option is D.A similar problem is given at https://brainly.com/question/24465194
At a school bake sale, a total of 40 cupcakes and muffins were sold. The total number of cupcakes sold was 12 more than the number muffins. How many cupcakes were sold at the bake sale?
help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
2 (teal)
Step-by-step explanation:
this definition would be surface area not volume. volume is what could fit inside.
Elaina buys eggs and potatoes at a store. She pays a total of $25.92. She pays $2.57 for the eggs. She buys 5 bags of potatoes that each cost the same amount. Which equation can be used to determine the cost, x, of each bag of potatoes?
Options:
x = (25.92 - 2.57) / 5
x = 25.92/5 + 2.57
x = (25.92 + 2.57) / 5
x = 25.92/5 - 2.57
Answer:
A
Step-by-step explanation:
the total is 25.92 and Elaina buys 2.57 eggs. So, you would have to first subtract 2.57 from 25.92 . Then she buys 5 bags of potatoes for x price.
This means that 23.35 (25.92-2.57) will have to be divided by 5 to get the price of 1 bag of potatoes.
x= 4.67
what is a quadrilateral that is not a parallelogram
Answer:
Kite
Step-by-step explanation:
The kite has lines that criss cross which are not parallelograms.
Answer:
trapezium
Step-by-step explanation:
A trapezium is the quadrilateral that is not a parallelogram as its two sides are not parallel.
An ice cream shop has 5 flavors. Carlos wants to buy a five-scoop cone with 5 different flavors. How many cones could he buy if the order of the flavors is important?
A.30,140 cones
B.240 cones
C.120 cones
D.60 cones
E.26,970 cones
First to answer gets marked brainliest.
PLEASE HELP FOR 25 POINTS. PLEASE EXPLAIN ANSWER
Erin works out the same amount of time each day. Some days, he runs 5 miles. Other days, he walks 2 miles. He walks 4.2 mph slower than he runs. Determine how fast he runs and how long his workout takes.
Answer:
Step-by-step explanation:
15 minutes
The marked price of an
article is 25% above it's
cost price when it is
sold at a discount of 15% there is a gain of Rs. 200 then find.
the cost price of article.
The marked price of the article.
Answer:
The cost price of the item is $ 3,200, and the marked price of the item is $ 4,000.
Step-by-step explanation:
Since the marked price of an article is 25% above it's cost price, and when it is sold at a discount of 15% there is a gain of $ 200, to find the cost price of the article and the marked price of the article the following calculation must be performed:
X x 1.25 x 0.85 = X + 200
1.0625X = X + 200
6.25 = 200
100 = X
100 x 200 / 6.25 = X
20,000 / 6.25 = X
3,200 = X
3,200 x 1.25 = 4,000
Therefore, the cost price of the item is $ 3,200, and the marked price of the item is $ 4,000.
.
the solution set of 2(x+4)-3=-13
Answer:
x=-9
Step-by-step explanation:
[tex]2\left(x+4\right)-3=-13[/tex]
given
[tex]2\left(x+4\right)-3+3=-13+3[/tex]
addition property
[tex]2\left(x+4\right)=-10[/tex]
substitution property
[tex]\frac{2\left(x+4\right)}{2}=\frac{-10}{2}[/tex]
division property
[tex]x+4=-5[/tex]
substitution property
[tex]x+4-4=-5-4[/tex]
subtraction property
[tex]x=-9[/tex]
substitution property
Step-by-step explanation:
hope it is helpful to you
Ms. Keller is grading semester projects. In the past two hours, she has graded five projects. At this rate, she will grade (?) Projects in seven hours at a rate of (?) Projects per hour.
Answer:
17.5 PROYECT AND SEVEN HOURS RATE OF
2.5 PROYECT PER HOUR
Answer:
17.5 projects in seven hours at a rate of 2.5 projects per hour.
Step-by-step explanation:
First, find the unit rate of projects per hour.
Next, find the number of projects Ms. Keller would grade in seven hours by multiplying the unit rate by seven hours.
Therefore, at this rate, Ms. Keller will grade 17.5 projects in seven hours at a rate of 2.5 projects per hour.
which expression is equivalent to -1/3 (6x+15)-3
Tim's lawn in 20 meters by 30 meters. If Tim can mow 8 square meters of grass per minute, how long will it take him to mow the lawn.
Answer:
75
Step-by-step explanation:
20x30=600/8=75
There is 12 feet from the center of the room to the wall. How big is the floor? (JUST write the number: no units) *
Answer:
im gonna say 24
Step-by-step explanation:
Answer:
if the room is a square it would be 576 if it is 12 feet from the center of the room to the edge than if you make another line from the center to the opposite direction of the first line and push your new line to the edge of the room you would get 24 feet from one corner to another and if the room is a square then all sides will be the same length so all sides will be 24 feet. and the equation would be 24 times 24 and the answer to that equation would be 576HELP IF RIGHT WILL MARK BRIANLIEST!! NO LINKS!!!!!!!
Answer:
14 is the simplified answer, but the whole answer is 17 + -18/6
Step-by-step explanation:
Divide
−
18 by 6. h (−18) = 17 − 3 Subtract 3 from 17. h (−18)= 14
The final answer is 14.
Jeremy bought a painting in 2005 for $350. It is estimated that the value of the painting will increase by 12% each year. In what year does the value of the painting exceed $1000?
A. There are 34 musicians included in the data.
B. The range of the ages shown is 8 years.
C. Most of the musicians started to play at age 9 or older.
D. Fewer of the musicians started to play at age 12 than at age 5.
Answer:
Most of the musicians started to play at age 9 or older
loll please help!!:)
Answer:
10
Step-by-step explanation:
The diameter would be 10 because since the radius is 5, just multiply it by 2 and you get 10.
One school purchased 10 gallons of blue paint to decorate several of its classrooms. If
each classroom needs of a gallon of paint, then how many classrooms will get
painted?
Answer:
10 classrooms
Step-by-step explanation:
Divide it.
If each class needs 1 gallon, 10/1=10
Games-R-Us offers a video game rental program with a monthly fee of $10 plus $2 per game rental. Games2Go
charges a $2 monthly fee plus $4 per game. Which function rule would represent Games-R-Us and Games2Go
where f(x) represents the total amount and x represents the amount per game?
Games-R-Us:f(x) = 2x + 10
Games2Go:x) = 4x + 2
Games-R-Us: f(x) = 2x + 10
Games2Go: v) = 22 + 4
Games-R-Us:/(x) = 10x + 2
Games2Go: ) = 2x + 4
Games-R-Us:) = 10x + 2
Games2Go: f(x) = 4x + 2
Answer:
Games-R-Us:f(x) = 2x + 10
Games2Go:x) = 4x + 2
Step-by-step explanation: