Answer:
1. complementary
2. not complementary or supplementary
3. not complementary or supplementary
4. complementary
5. supplementary
Step-by-step explanation:
You can tell if two angles are complementary if their combined angle values add up to 90 degrees
[tex]A+B=90[/tex]
You can tell if two angles are supplementary if their combined angle values add up to 180 degrees
[tex]A+B=180[/tex]
If they don't add up to these values then they are neither complementary nor supplementary
[tex]A+B\neq 90[/tex] [tex]A+B\neq 180[/tex]
plz mark me brainliest. :)
MATH HELP PLZ! MAKRING BRAINLIST
Answer:
60 ML is you answer please mark me as brainllest
Step-by-step explanation:
It’s just a graph, but I need the answers.
Answer:
1 hour is 100 dollars
Step-by-step explanation:
i*d*k if its what u were looking for but yeah
How would you find the following shapes volume?
Answer:
calculate the volume of big semi Circle and then Subtract the volume of small semi circle from big semicircular
Step-by-step explanation:
The basic formula for volume is length × width × height.
Please help! I don't wanna fail!
Answer:
32.55
Step-by-step explanation:
Richard had 5625 marbles he decides to put them equally into nine jars how many marbles will there be in five jars
125 i believe
Step-by-step explanation:
Answer:
5625 divided by 5 is your answer. 1125 marbles in each jar.
Which equation describes the graph?
True or False: Similar and congruent mean the same thing.
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Answer: False
Step-by-step explanation: Similar means that only the angles are the same, but the sides are not. Congruent means the angles and sides are the same.
-9e - 4 > 41
show u work plz
Answer:
e = -5
Step-by-step explanation:
-9e - 4 > 41
+4 +4
-9e > 45
divide by -9 on both sides
e = -5
Hope dis helped!
9, 14, 7, 9, 3, 12, 5,4
Find the mean and median travel times for these students.
If necessary, round your answers to the nearest tenth
Mean: _ minutes
Median: __ minutes
Answer:
mean: 65
median: 9
Step-by-step explanation:
You take all the numbers you have and add them up. Make it simple by adding smaller numbers together. Then once you have the total which is 65 you divide it by the total of numbers you have and then round because after dividing you get 8.125 and the safest way to round is to 9.
**EZ 35 POINTS**
Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve
A school club sold 300 shirts. 31% were sold to fifth-graders, 52% were sold to sixth graders, and the rest were sold to teachers. How many shirts were sold to each group -- fifth graders, sixth graders, and teachers? Explain or show your reasoning.
Answer:
Fifth graders= 93 shirts
Sixth graders= 156 shirts
Teachers= 51 shirts
Step-by-step explanation:
31% of 300 is 93
52% of 300 is 156
The total number of shirts sold to fifth graders and sixth graders is:
156+93= 249
The number of shirts sold to teachers is:
300-249= 51
HELP ME PLZ ITS DUE AT 11:59 AND I HAVE MORE
Answer:
Step-by-step explanation:
1: no
2 yes
3 no
4 yes
5 no
6 no
7 always
8 always
9 never
10 always
11 always
12 never
13 108
14 80
15 70
16 123
17 38
18 167
19 10
20 154
100 POINTS!!!
Consider this dilation. Answer each question below and explain your reasoning.
Step 1: Is the image of the dilation a reduction or an enlargement of the original figure? Explain.
Answer:
It's actually an enlargement of the figure.
Step-by-step explanation:
Because if the figure originally was M' (-2,2), S' (4,2), V' (2, -2). And now the shape is M (-3, 3), S (6, 3), V ( 3, -3). This means that the Triangle got bigger.
The scale factor of the smaller shape inside of the bigger shape is 2 and the scale factor of the bigger shape is 3 making the bigger shape well bigger.
Simplify 12/3 + 6•2.
O A.
dot
B. 20
C. 16
D.
9
What are the roots of 2x² – 5x + 2 = 0?
Write and solve a proportion to complete the statement. 12.6 kg= ? ib
Answer:
27.78 pounds
Happy to help
Hope it's write
BRAINLIEST FOR THE CORRECT AWNSER!! This graph shows the solution to which inequality?
Answer:
d
Step-by-step explanation:
so first off because it is a dotted line then it can only either be < or >.
If the shaded region is about the line than y is greater than but if its below the line then y is less the and because its above then y is greater than.
can someone pls help me
Answer:
The slope
Step-by-step explanation:
Y= y intercept
hope this helps :)
can u pls help me with this question asap
Answer:
I believe that answer A would be the best choice. It makes the most sense with what the question is asking for.
Step-by-step explanation:
Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
what quadrant is 0,-3
Answer:
it would be quadrant 4.
Step-by-step explanation:
you have to go down and it would be right there
At my school their are 12 more boys than twice the
number of girls. The total student population is 312
students. How many students are boys and how many
students are girls?
Answer:
12 boys and 300 girls
Step-by-step explanation:
There are twelve more boys than girls
A linear equation is shown on the graph. Which equation best represents the
relationship between x and y?
SOMEONE PLEASE HELP ASAP
Answer:
y=2x+1
Step-by-step explanation:
Factor the expression completely.
18X2-8
18x=2-8
18x=-6
x=-3
that would be my answer if not then ask someone else
Solve 9 ax + 10 ax = 11ax + 32 for x. Assume at 0.
Can someone help
Reflect the quadrilateral ABCD over
the y-axis to create A'B'C'D'.
Answer:
B (-2,4)
C (-3,1)
D(2,1)
A (2,3
Step-by-step explanation:
when you want to reflect over the Y-axis just flip the signs on X coordinate ([X],Y) and when you want to reflect over the X-axis flip the signs on the Y coordinate (X,[Y])
Nevaeh and Trishant are selling candy for a fundraiser. Nevaeh sold 13 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $316. Trishant sold 4 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $262. What was the cost for a box of each type of bars?
Answer:
13$
Step-by-step explanation:
ayo help me :)
Which angle has the same degree measure as a half circle?
acute angle
obtuse angle
right angle
straight angle
none of the above
Answer:
Straight angle
Step-by-step explanation:
Half circle is 180 degrees
For her daughter’s birthday party, Mrs. Tanner paid $75.00 for 15 movie tickets.
Which unit rate describes the price of each ticket?
A. $1.00 per ticket
B. $3.00 per ticket
C. $5.00 per ticket
D. $7.50 per ticket
Answer:
C-$5.00 per ticket
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
$75.00 / 15 = $5
Each ticket costs $5
Kayla buys a video game for $19 plus a 6% tax. Michael buys a volleyball for $18 plus a 6% tax Enter the diference in the
amount Kayla and Michael paid, including tax. Round your answer to the nearest cent.
Answer:
$1.06
Step-by-step explanation:
Kayla: 19 increase 6% =
19 × (1 + 6%) = 19 × (1 + 0.06) = 20.14
Michael: 18 increase 6% =
18 × (1 + 6%) = 18 × (1 + 0.06) = 19.08
Difference: 20.14 - 19.08 = 1.06