HEB has dish soap that costs $2.80 for a 12oz bottle. Fiesta has the same dish soap that costs $2.00 for a 8 oz tube.

The unit rate at HEB is $
per ounce. The unit rate at Fiesta is $
per ounce. So
has the better buy for dish soap.

Answers

Answer 1

Answer:

The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.

Step-by-step explanation:

To calculate unit rate, you divide the price by the oz.

So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.

To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.


Related Questions

Solve this to get 25 points. Correct answer gets brainliest!

Answers

Answer:

T = 59

U = 27

V = 94

Step-by-step explanation:

(5x +4) + (8x + 6) + (2x+5) = 180

15x + 15 = 180

15x = 165

x = 11

On March 8, 2017, one Chinese yuan was worth 0.14 U.S. dollars.
On that date, how many dollars was 170.22 yuan worth?
Round your answer to the nearest hundredth of a dollar.

Answers

pues las etapas de ahí son textos el inicio nos interesa pero luego se tornan muy interesantes

Help me please i need it

Answers

kcf

keep change flip

5/6x1/4=5/24

Answer:

5/24

Step-by-step explanation:

To divide a fraction by a whole number place one over the whole number and multiply:

[tex]\frac{5}{6}[/tex]×[tex]\frac{1}{4}[/tex]

Then you multiply across the top and bottom and get your answer

[tex]\frac{5}{24}[/tex]

plzzzzz help smart people will mark brainlyest DUE IN 3 MIN( DONT ANSWER IF YOU DONT KNOW THE MATH) PLZ SHOW WORK :p

Answers

Answer:

11) 9

12)10.27

13)4.05

14)8.1

Step-by-step explanation:

In Δ LMN

angle N = 90 degrees, angle L = 45 degrees

The sum of measures of a triangle is 180 degrees.

45 + 90 + angle M = 180

angle M = 180 - (90+45)

angle M = 45 degrees

This goes under 45 - 45 - 90 degree theorem,

therefore, This is an isoceles triangle.

Therefore the two adjacent sides would be equal.

11) LN = MN

if LN = 9

then, MN = 9

This goes under 45 - 45 - 90 degree theorem,

12) LM = 1/√2 * LM ............(hypotenuse)

9 = 1/√2 * LM

LM = 9 * √2

LM = 9 * 1.414. ........(as value of √2 is 1.414)

therefore, LM = 10.27

In Δ OPQ

angle Q = 90 degrees, angle P = 60 degrees

The sum of measures of a triangle is 180 degrees.

60+ 90 + angle O = 180

angle O = 180 - (60 + 90)

angle O = 30 degrees

This goes under 30 - 60 - 90 degree theorem,

14) side opposite to 60 degree is OQ,

OQ = √3/ 2 * OP

7 = √3 / 2 * OP

OP = 7* 2 / √3

OP = 14/ √3

OP = 8.1

13) This goes under 30 - 60 - 90 degree theorem,

side opposite to 30 degrees is PQ,

PQ = 1/2 * OP

PQ = 1/2 * 8.1

= 4.05

Please help! due soon!!!!!

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

First, we isolate the -4y and make the equation "4y=3x-16." Now we divide the equation by 4 to get "y=3/4(x)-4". The y-intercept in this case is -4. The only equation given that has a y-intercept of -4 is answer D.

D is the answer I believe

Classify the following triangle. Check all that apply.
70
15.8
8
80"
30
15
A. Obtuse
B. Isosceles
C. Scalene
D. Equilateral
E. Right
F. Acute

Answers

We are to check the options and choose which applies to the triangle

The options which applies is option C, Scalene and option For, Acute

Obtuse: It is not an obtuse angle because none of the angles are greater than 90°

Isosceles: It is not an isosceles triangle because it has no two equal sides

Scalene: It is a scalene triangle because all the sides are not equal sides

Equilateral: It is not an equilateral triangle because all the sides are not equal

Right: It is not a right angle because none of the angles form a straight line equivalent to 90°

Acute: It is an acute angle because the angles measures less than 90°

The correct answer is Scalene and acute

Read more:

https://brainly.in/question/6701976

3. A pitcher of water contains 1/4 liter of water. The water is poured equally into 5 glasses.
a. how many liters of water are in each glass? (EXPLAIN)
b. Write the amount of water in each glass in MILLILITERS.

Answers

Answer: 1/20

Step-by-step explanation:

1/20 liters because 5 times 4/1 (5 divided by 1/4) equals 1/20

A bag contains 324 sweets Amelia takes 1/9 of the sweet from the bag the remaining sweets are divided between Isabella and Olivia in the ration 1:5 how many sweet dose Olivia have ?

Answers

Answer:

Olivia has 240.

Step-by-step explanation:

Amelia took 36 and there were 288 left over. A ratio of 1:5 with 288 would be 48 and 240 so therefore, Olivia has 240.

can someone answer these question

Answers

Answer:

y=5

Step-by-step explanation:

Given x=1, the equation would come to be y = 5^1, or y equals 5 to the first power. You'll need to focus on the 5^1, 5 to the first power is 5, that's your answer.

Please help me I need it soon

Answers

Ok so first you need to just ask ya teacher for help
bottom right = 20 degrees
left side of 104 = 76 degrees
right side of 104 = 76 degrees
bottom of 104 = 104 degrees

5. Sarah has 5 less dollars than Jessica. Sarah has 17 dollars.
A: Write an equation that describes this solution.
B. What is the solution to the equation?

Answers

Answer:

A. J = 17 + 5

B. J = 22

Jessica has $22.

Answer:

22

Step-by-step explanation:

17+5 because the 5 represents how many more do jessica got and 17 means how much sarah got it total

Can you please help me?

Answers

Answer:

Please find attached pdf

Step-by-step explanation:

What value of m makes the triangles similar? A)6 B)9 C)1.5 D)5

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

2x2=4

3x2=6

:D

Answer:

6

Step-by-step explanation:

small triangle is 2 and 3

big triangle is 4 and m

2 times 2 is 4

3 times 2 is 6

Sorry if this is wrong...

Algebra 2!!

The equation of the piecewise function f(x) is below. What is the value of f(3)?

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

Ask your self which equation you should use. Since it says F(3) then we have to find an equation that would fit this correctly. For example if we look at -X^2, X<-2 we could see that 3 is clearly not less than -2, leading to the conclusion that this is not the right equation.. If you look at the last equation it says that x has to be greater/equal to 0 which is true. So then we are left with the equation...

F(3)=x+2

F(3)=3+2

F(3)=5

In AEFG, the measure of ZG=90', the measure of ZE=51°, and FG = 5.2 feet. Find
the length of EF to the nearest tenth of a foot.

Answers

Answer: 6.7 feet

Step-by-step explanation: sin 51= 5.2/x

xsin51= 5.2

xsin 51/sin 51 = 5.2/sin 51

​x= 5.2/sin 51 =6.6911≈ 6.7 feet

A coat bought for £48 in a sale
had been reduced by 20%. What
was the price of the coat before
the sale?

Answers

Answer:

£57.6

Step-by-step explanation:

Help quickly please!!!!!!!!!!

Answers

radius: 4.25 in

diameter: 8.5 in

circumference: 26.35 in

area: 226.87 in²

8. 620÷103 i want to know the answer I filipin cant figer it out!

Answers

Answer:

the answer is a decimal rounded to 6.02










Solve the inequality.
−9<−1/5x









Solve the inequality.

−9<−1/5x

Answers

Multiplying a negative and a positive equals a negative: (-) × (+) = (-)

[tex] - 9 < - \frac{ 1}{5} x[/tex]

Multiplying both side of the inequality by -5 and flip the inequality sign:

[tex]( - 5) \times ( - 9) = 45[/tex]

[tex]45 > x[/tex]

Now, swap the sides of the inequality and flip the inequality sign:

[tex]x < 45[/tex]

Phil made a number line showing the multiples of 3/6...

What is the product 2 x 3/6?

Answers

the answer would be 6/6 because they want you to multiply 2 x 3/6

A kennel has 90 dogs in total, some are puppies and some are adult dogs. The ratio
of puppies to adult dogs in a kennel is 3:2. How many adult dogs are there?

Answers

Answer:

36

Step-by-step explanation:

90÷5=18

18×2=36

We multiply two because the ration for adults is 2

How many kilometres on the ground is represented by 9 cm on the map?

Answers

Answer:

22500

Step-by-step explanation:

You have to multiply 9 by 25000.

consider the equation -2x+3y=6 write an equation in slope-intercept form

Answers

Answer:

6=-2x+3

Step-by-step explanation: I don't know if this is what you mean

If 24 houses can be built by 3 builders in a fixed period of time, how many houses can be built by 7 builders

Answers

Answer:

Possibly 56

Step-by-step explanation:

24 divided by 3 is 8.  8 x 7 is 56.

what is the sum of the measures of the interior angles of a hexagon ​

Answers

Answer:

Hexagon has 6, so we take 540+180=720. A heptagon has 7 sides, so we take the hexagon's sum of interior angles and add 180 to it getting us, 720+180=900 degrees.

Hexagon has 6, so we take 540+180=720

please helpp will make right answer brianlyist

Answers

Answer:

y=3/2x+12

Step-by-step explanation:

use desmos graphing calculator

The product of 17 and a number s is 102.

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

PLease mark brainliest

Answer:

102/17 =6. To get the value of the no u need to divide product by the factor given

Can someone please help

Answers

You just plug in the -2 for x to get the equation -2^2–3•-2+4= 6
f(x)= x^2-3x+4
f(-2)= (-2)^2 - 3(-2) + 4
= 4+6+4
=14

R is inversely proportional to A.
R= 12 when A= 1.5
a) Work out the value of R when A= 5.
b) Work out the value of A when R= 9​

Answers

Answer:

a) R = 3.6

b) A = 2

Step-by-step explanation:

From the above question, we are told that:

R is inversely proportional to A.

Mathematically =

R ∝ 1/A

= R = k × 1/A

R = k/A

Where k = Constant of Proportionality

We are given

R= 12 when A= 1.5

Hence, we find k

R = k/A

k = RA

k = 12 × 1.5

k = 18

a) Work out the value of R when A= 5.

We have our formula

R = k/A

k = 18

A = 5

R = 18/5

R = 3.6

b) Work out the value of A when R= 9​

We have our formula

R = k/A

k = 18

9 = 18/A

Cross Multiply

9A = 18

A = 18/9

A = 2

a person ate 2000 calories in a day of those calories 35% were from fat how many calories are from fat​

Answers

Answer:

700

Step-by-step explanation:

Other Questions
What is the difference between the absolute value of -10 and the absolute valueof 6? 1. Why are all horse species related? I WILL GIVE BRAINLIEST BUT ONLY IF YOU PLEASE GIVE EXPLANATION The hot mantle rises and causes the ____ to thin and break apart , or rift. What current flows through a hair dryer plugged into a 120-volt circuit if it has a resistance of 30ohms? Jesus sent John forth as an Apostle immediately.TrueFalse Which of these is a correct use of a parallel structure. Estimate the concentration of the sodium chloride solution that has the same water potential as the onions I need help please i will give brianleist I need some help people What event following La Salle's death impacted settlement in Arkansas?A. Joliet and Marquette established a trading post along the Red River.B. Colbert befriended Native Americans and settled at the confluence of the Arkansas and Mississippi Rivers.C. De Soto continued La Salle's mission and discovered the mouth of the Mississippi. D. De Tonti went in search of La Salle and founded the Arkansas Post. in what way did the boycott hurt the busing system 2.It's either letter A or letter CWhich statement describes a tragedy only?A. It usually has an unhappy ending.B. It usually has dialogue.C. It usually has conflict.D. It usually has a funny ending. Work out 5 3/4 - 2 1/4 What is the equation of the line? are single replacement reactions reversible. Draw a Picture:Four towns are located along astraight highway. Abacus is 50miles west of Barometer. Deka is 30miles east of Barometer. Calculus is10 miles west of Deka. How far is itfrom Abacus to Calculus? What types of gifts have you given to someone who is important to you? Check any that applymoneya special possessionmy timemy friendshipO a helping hand If at most 5 students can sit at a table what is the minimum number of tables needed to seat 33 students Could someone please help me on this question? Im having a proper Brain fart right now