he graph below represents the price of sending video messages using the services of a phone company. What is the constant of proportionality? A graph is shown. The values on the x axis are 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. The values on the y axis are 0, 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168, 192, 216, 240. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 48 and 4, 96 and 6, 144 and 8, 192. These points are connected by a line. The label on the x axis is Video Messages Sent. The label on the y axis is Price in cents. 12 24 46 48

Answers

Answer 1

Answer:

24.

Step-by-step explanation:

Basically constant of proportionality is a ratio.

We take two points, we'll take the order pair (2,48)

It will always be y/x so y is 48 and x is 2

48/2    -  now we simplify

answer: 24

hope this helps! :))


Related Questions

HELPPPP look at image

Answers

Answer:

She is wrong because each our, she earns 8$. 3 hours would give her $24 and another half-hour would give her 4 more dollars which would bring her to $28

Step-by-step explanation:

Cause she is wrong 28

if a = and b = -1 what is the value of ab -b^2

Answers

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

To solve you need to replace the variables with their numbers.

3(-1) - (-1^2)

-1 x -1 = -1

3 x (-1) = -3

-3 - (-1) =

-2

I need help with this...

Answers

Answer:

the answer is X=4

Step-by-step explanation:

if you add four as x you'll have to get six and six times five = 30

=P

Answer:

5x+2(5)=30 so 5x+10=30 so x=4

Step-by-step explanation:

There are 300 dogs spread around 12 kennels across Texas. If x represents kennels and y represents the number of dogs, what is k, the constant of proportionality?

Answers

I am pretty sure the constant is 25

A 3-pack of light bulbs costs $3.45. A 4-pack of the same light bulbs costs $4.20.
Which pack has better value?

Answers

Answer:

The 4-pack light bulbs

Step-by-step explanation:

Price of a light bulb in 3-pack

= 3.45÷3

= $1.15

Price of a light bulb in 4-pack

= 4.20÷4

= $1.05

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Answers

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Other Questions
According to the synthetic division below, which of the following statementsare true?Check all that apply. 9x - 4 = 5x - 4 + 4x Someone please help me, please can u swrite a essay for me? Can you please help me I will give out the brain thing and extra pointsWhat factor of production does a piece of machinery used to make t-shirts fall intoQuestion 3 options:LandCapitalLaborEntrepreneurship helpstate the multiplicity for each root[tex]3(x^{2} + 5)^ {2} ( {x}^{2} - 25)^{3} (x - 8)^{4} = 0[/tex]state the multiplicity for each root Mr. Stevens is the principal of a high school. Why might he want to export data from a database of students exam scores? Jennifer painted a tabletop that is shaped like a circle. The circumference of the tabletop is 6 feet. Which measurement is closest to the area of the tabletop in square feet?A. 18.84B.28.26C. 37.68D. 113.04 3 (1 - x)=2 (-4x + 7)Solve for X. as an object falls: a) both velocity and acceleration increaseb) velocity increases and acceleration decreasesc) velocity increases and acceleration is unchanged I WILL GIVE BRAINLIESTFinding out that Grandma is also embarrassed of her Grandmother is an example of:HyperboleVerbal ironySituational ironyDramatic irony Solve for n.n - 26 = -13n = a. 320 km in 5 hours is a rate of ______ per hour.b. 48 books bought for $360 is at the rate of _______ per book.c. If 900 litres of water flows through a tap in 2 hours, it is the rate of _____ per minute.d. Richard works for 10 hours and is paid $145. His rate of pay is _____ per hour.e. 5kg of peas cost $12.58, which equals _____ per kg. Why should you allow a minimum of 24 hours of rest between intense stretching activities-? Which symbol in a chemical equation separates the reactants from the products? What's is "My city is very small" in french? (Giving brainliest!!!)How do you solve 7,124 26 using standard algorithm? I need number 10 if you can get 11 then could you help me with that too?If it is correct I will give a Branliest!!! A small truck has a mass of 2085 kg. How much work is required to decrease the speed of the vehicle from 22.0 m/s to 13.0 m/s on a level road? Help me fast please ill give 20 points