Find the value of x.

Find The Value Of X.

Answers

Answer 1

As we can see here that a straight line is fallen on a line so we can say that these angles are linear pair

There fore

31⁰ + x + 4⁰ = 180⁰

x + 35⁰ = 180⁰

x = 145⁰

Hope it helps u mate


Related Questions

what is the volume and the surface area ?

Answers

Volume = pi x radius^2 x height
= pi x 13^2 x 15
= pi x 169 x 15
= pi x 2535
= 7963.94

SA=2 x pi x radius x height + 2 x pi x radius^2
= 2 x pi x 13 x 15 + 2 x pi x 13^2
= 1225.22 + 1061.86
= 2287.08

A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?

Answers

$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
$33.33 because if you divide 9 by 20 you get $2.22 then multiply that by 15 and then you get your answer &33.33

The difference between twice a number and 41 is -23

(Just need to translate it)

Answers

2x-41= -23

2x= 18

x=18/2

x=9

hope it helps

Paul's math teacher has several workbooks she wants to place them on a bookshelf but needs to know if they were all fit in one shelf The thickness and number workbooks is shown on the line plot.

Answers

Answer:

11/2 or 5 1/2

Step-by-step explanation:

i got it right

What should I know before precalculus?

please mark me brainliest and whoever marks me right down your name and I will mark you back

Answers

Answer:

hope it helps

Step-by-step explanation:

You'll be doing a lot of graphing, quadratic equations, polynomial equations, trig graphs and inverse graphs to name a few things so make sure you're good with algebra, geometry, and trigonometry. Trig identities and algebra skills

Help please I’m really struggling on are right now

Answers

Answer:

Total area = 28 ft²

Step-by-step explanation:

The shape is composed of 2 rectangles and 1 triangle.

✔️Area of rectangle 1 (the larger rectangle):

Length = 5 ft

Width = 4 ft

Area of rectangle 1 = L * W = 5*4 = 20 ft²

✔️Area of rectangle 2 (the smaller rectangle):

Length = 10 ft - 5 ft = 5 ft

Width = 1 ft

Area of rectangle 2 = L * W = 5*1 = 5 ft²

✔️Area of triangle:

Base = 2 ft

Height = 3 ft

Area of triangle = ½*base*height

Area of triangle = ½*2*3 = 3 ft²

✅Total area of the shape = 20 + 5 + 3 = 28 ft²

The stock market gained 45 points on Tuesday and lost 32 points on Wednesday. It had closed on Monday at 2760 points. Where did the market close on Wednesday?

Answers

Answer:

The market closed with a rating of 2773 points on Wednesday.

Step-by-step explanation:

Lets start with what we know:

Monday at close it had a rating of 2760 points.

Tuesday it gained 45 points.

Wednesday it had lost 32 points.

Once written out it becomes less intimidating to answer.

Monday + Tuesday + Wednesday = Answer

2760 + 45 - 32

= 2805 - 32

= 2773

2760(market on monday) + 45(how much gained on tuesday) = 2805 (points on tuesday)

2805(point on tuesday) - 32(how much lost on wednesday) = 2773 (points on wednesday/the answer)

Evaluate the expression for r = 4 and s = 5
10 + r(s - 1) =

Answers

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Substitute the values of r and s into the equation:

10 + r(s - 1 ) =

10 + 4(5 - 1 )

Then use Pemdas to solve the rest.

Parenthesis

Exponents

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

Help please!!!

Thanks

Answers

Answer:

25.6

Explanation:

t = 2 seconds

h = 8 + 40.8(2) - 16(2)^2

Solve for h by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.

h = 25.6

Eric's water bottle holds 500 mL. He drinks 4 bottles of water at soccer practice.
How many liters of water does he drink?
A.2 L
B.5 L
C .2L
D.5L

Answers

2 litres of water. A

Eric's drink 2 liters of water.

What is liter?

" Liter is a basic unit which is used to measure volume of any liquid."

According to question,

Capacity of one water bottle = 500mL

Capacity of 4 water bottles = [tex]500[/tex] × [tex]4[/tex]

                                              = 2000mL

1000mL = 1Liter

2000mL =2L

Hence we conclude that Option A is correct.

Learn more about Liters of water here

https://brainly.com/question/22384228

#SPJ2

If f(x)=4x-1 , what is f(1) ??

Answers

Answer:

f(1) = 3

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to Right

Algebra I

FunctionsFunction Notation

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

f(x) = 4x - 1

f(1) is x = 1

Step 2: Evaluate

Substitute in x [Function]:                                                                              f(1) = 4(1) - 1Multiply:                                                                                                           f(1) = 4 - 1Subtract:                                                                                                          f(1) = 3

Find the values of x and y.
A. x = 42, y = 26.3
B. x = 47, y = 30
C. x = 42, y = 30
D. x = 47, y = 26.3

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

2x + 1 = 85 (Alternate Interior Angles Theorem)

2x = 84

x = 42

(3y + 5) + (2x + 1) = 180 (Linear Pair Theorem)

3y + 5 + (85) = 180

3y + 5 = 95

3y = 90

y = 30

Answer:

x = 42, y = 30

Step-by-step explanation:

Alternate angles are equal so

85 = 2x + 1

2x = 84

x = 42°

Linear pair

(3y + 5) + (2x + 1) = 180

3y + 5 + 85 = 180

3y = 90

y = 30°

So I think the answer is x = 42° and y = 30°.

Hope it helps.

In ΔXYZ, x = 460 inches, y = 340 inches and ∠Z=47°. Find the area of ΔXYZ, to the nearest square inch.

Answers

Answer:

35.8

Step-by-step explanation:

Answer:

35.8

Step-by-step explanation:

Done the test

Tania bought 9.6 gallons of gas for $27.36. Find an equation that can be used to determine x, the price of each gallon of
gas? What is the price of each gallon of gas? Show work.

Answers

Answer:

9.6(x)= 27.36 27.36÷9.6=x x=2.85

PLEASE CLICK ON THIS IMAGE I NEED HELP

Answers

Answer:

The answer is C. the number of cups sold

Step-by-step explanation:

Answer:

The number of cups sold is the answer

Step-by-step explanation:

Y = The total earnings

0.5 = The price per cup

x= The amount of cups being sold

Is 3/2 greater than 1? Or Less than

Answers

Answer:

3/2 is greater than 1

Step-by-step explanation:

A little trick to immediately know if a number is more or less than when it involves fractions versus whole numbers is that improper fractions will always be greater than 1.

If you want to confirm this, dividing 3/2 equals 1.5, ergo 1.5 > 1.

In essence, improper fractions will always represent a number greater than one contrasted to proper fractions because if you put it on a perspective (let's say you have 13 pie slices but you only needed 12, that means there is a pie slice that's extra that makes it greater than the original pie slices).

Hope that helps :)

I really need help with my question

Answers

answer :

z=11

y=13

will be ur answers

Maria wants to buy a new car. She will choose a green car
or a silver car. The green car costs $16,898, and the silver
car costs $1,059.75 less than the green car. What is the
cost of the silver car?
please help do today

Answers

Answer:

1,059.75

Step-by-step explanation:

well the silver car is less then a green car right but just add them up

1,059.75




I hope this helped!!

WILL GIVE BRAINLIEST

Answers

Answer:

hey there, it's option A, -7.

Option A is the right one

Where does the adjacent interior angle go in a triangle?

Answers

Answer:

Any two interior angles that share a common side are called the "adjacent interior angles" of the polygon, or just "adjacent angles". Here the word adjacent is used in its ordinary English meaning of "next to each other".

Step-by-step explanation:

Create a binomial with a GCF (Greatest common factor of 6x^3.)

Help please, thank you so so so much!

Answers

Answer and Step-by-step explanation:

[tex](2x^{2} )(3x)[/tex]

I think this would be your answer, since it is a binomial and consists of 3, which is its greatest common factor.

I may be wrong though, so I'm sorry in advance if it is wrong.

#teamtrees #PAW (Plant And Water)

Please need help on this anyone

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Point-slope equation for line of slope 1 that passes through (4,1):

y-1 = 1(x-4)

In slope-intercept form:

y = x-3

570 milliliters equal how many centiliters

Answers

Answer:

It equals 57 centiliters.

Step-by-step explanation:

The reason why is because any number that has a 0 is subtracted to less without the 0, so for example lets say 1,680 milliliters equal how many centiliters the answer would be 1,680. Take out the 0 out of any number u add to if you want to know the centiliter

Answer: 57

Step-by-step explanation:

We can set up a proportion to solve for the number of centiliters.

1ml/ 570ml = 0.1 centiliter/ xcentiliter

Now, we cross multiply to solve for our unknown x:

x centiliter ≈ 570 ml / 1 ml * 0.1 centiliter → x centiliter ≈ 57.0 centiliter

Conclusion:

570ml ≈ 57.0 centiliter

9. The ratio of boys to girls in a class is 4:5. How
many students in the class if there are 24 boys?
A. 30
B. 52
C. 54
D. 56
Plsss need help I choose the Brainliest if it's good​

Answers

A.30
24 divided by 6 is for
5 times 6 is 30

Round 3,411 to the nearest hundred

Answers

3400 you round 11 down since it’s less than 50

Answer:

3,411 ≈ 3,400

Step-by-step explanation:

Locate the hundreds place and the number to the right of it.

3,411

Since 1 is less than or equal to 4, we round down.

3,411 ≈ 3,400

Hope this helps!

You can use this rule to work out the total cost of hiring a car. Total cost = £4 per hour plus £12. Arun hires a car for 5 hours. Work out the total cost.

Answers

Answer:

£32

Step-by-step explanation:

12 + 4(5) = 32

Stay safe! <3

Help me with this plz, both questions

Answers

1. ) A graph of a proportional relationship has a straight line that passes through the origin (0, 0).

2.) So....

a. This line is proportional. It passes through the origin and both x and y have a proportional relationship.

b. This line is not proportional. In (3, 3), the line suddenly goes up. Although it passes through the origin, it is not a straight line.

c. This line is not proportional. It has a straight line; but, the starting point is at (0, 3) and not (0, 0).

F(x)=1/ x shift 9 units right and 4 units down

Answers

Answer:

g(x) = 1/(x-9)  - 4

Step-by-step explanation:

f(x) shift 9 units right -> f(x-9) = 1/(x-9)

further shift 4 units down: 1/(x-9) - 4

help pls what is the area of this shape?

Answers

Answer:

I think 15 I dont see it in the options but im going to explain my answer

Step-by-step explanation:

4 + 4 = 8, 13 - 8 = 5 x 6 = 30 divided by 2 is 15

SO 8 x 13 = 104 - 15 = 89 so therefore its 89!

These 10 blocks are separated into 2 groups. Which equation represents how to find the number of blocks in each group?

A. 10 ÷ 2 = 5
B. 10 ÷ 5 = 2
C. 5 ÷ 2 = 10
D. 2 ÷ 5 = 10

Answers

Answer:

A) would be the answer

Step-by-step explanation:

this is the answer because 2 groups with 10 blocked all together has to have 5 blocks each group, also 5+5=10

A is the answer cause 5x2=10
Other Questions
Explain the importance of team dynamics (plz help) Maggie uses 6.9 pints of white paint and blue paint to paint her bedroom walls. 3 5 of this amount is white paint, and the rest is blue paint. How many pints of blue paint did she use to paint her bedroom walls? The measure of an angle is 178.2. What is the measure of its supplementary angle? For f (x) = 2x+1 and g(x) = x2 - 7, find (fg)(2). 1) d=rtd = distance traveled by a moving objectr = rate of speedtime the object travelst = time the object travelsYour first stop is in Bend, which is 122 miles away. Howfast do you need to travel in order to make it there in 3hours? (-18)/(-3) calculate value expression In which type of economy are bartering and trading commonplace?marketmixed-markettraditionalcommand help plz test 4/4 pts***---the system of simoultanious equationX+2y+z=62x+y+2z=6X+y+z=5 HELPPPPPPPP PLLLLEEASE Correct = First = BrainlestSelect the correct answer.Which topic could you use in classification writing?A. Describe how to cook over a campfire.B. Analyze why teenagers love fast food.C. Describe ways to raise money for a class trip.D. Explain why adults dislike loud music.E. Explain why teens prefer driving or taking the bus more than biking.PLEASE HELP ME THIS IS URGENT letter writing on lodging a complaint against bad condition of road in rural areas Guys can you help me with this iam stuck Due Date after 3 hours plz help he story of Shony Braun. What part of his story was most disturbing to you? How would you feel in his place? What would you have done if you were him? heelllllllllllllppppp :((((( A rational function g is given below. Find all values of a for which g(a)=16. g(x)=(4)/(x+1)+(20)/(x^(2)+2x+1) HELP ASAP.!!!!!!! Jahlil is saving money at a constant rate to buy a new TV. After saving for $3$ months, Jahlil has $\$330$ . After saving for $5$ months, Jahlil has $\$510$ . Construct a function that models the relationship between the amount of money Jahlil has saved and the number of months he has saved for. Show or explain how you constructed the function. Respond in the space provided. Cada verano mi familia____(visitar) a mi abulea. HELP ME ANSWER THESE QUESTIONS!!!!!!1. What is the above process?2.How does combustion add to global warming?3.when plants and animals die and decompose they release nitrogen in the form of? What landform develops when water causes deposition, bringing huge deposits of sediment to the mouth of a river? valley delta hill canyon The original perimeter of a rectangle is 30cm, if we enlarge it by a scale factor of 4what is the new perimeter?1201920480 5. In the food web below, what is one example of an omnivore? foxcricketsquirrelmouse