Answer:
41
Step-by-step explanation:
Elizabeth has $72 to spend on painting supplies needed to repaint her house. Rollers
cost $4 each, and paintbrushes are $3 each. She needs at least 15 rollers and
paintbrushes combined and wants at least five of each.
Kiran and Clare like to race each other home from school. They run at the same speed, but Kiran's house is slightly closer to school than Clare's house. On a graph, their distance from their homes in meters is a function of the time from when they begin the race in seconds.
As you read the graphs left to right, would the lines go up or down?
What is different about the lines representing Kiran's run and Clare's run?
What is the same about the lines representing Kiran's run and Clare's run?
Answer:
1. Down.
2. Clare's line would be higher because she begun further away from her house.
3. The lines would have the same slope since they are going the same speed.
Step-by-step explanation:
QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Solve (x - 3)2 = 5.
O A. x = 8 and x = -2
B. X=5115
C. x=3+ V5
O D. x=-31,5
Answer:
x = 3 ± √5
Step-by-step explanation:
Given:
(x - 3)² = 5
Find:
Value of x
Computation:
(x - 3)² = 5
x² - 6x + 9 = 5
x² - 6x + 4 = 0
x = [-b ± √b² -4ac] / 2a
x = 3 ± √5
A carpet salesman sold 5,000 yards of carpet in one month at an average of $3 per yard. His commission was 16%. How much money did he make that month?
Answer:
5000x3.00= total sales 15000 x 16% or.16
= 2400
Step-by-step explanation:
1.Find Gross Sales
2. Get retail sales 3.00 x 5000
3. Total Sales times commission 15000 x .16
water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle
Answer:
orange juice
Step-by-step explanation:
1 water -> 2÷8
= 0.25
1 orange juice ->1.50 ÷ 3
= 0.50
hence, orange juice is more expensive
Two weeks ago price was $220 now it's $325. What is the percent increase? What is percent increase if there is an additional $50 baggage fee with the new ticket price?
Answer:
68.18%
Step-by-step explanation:
325+50=375
375-220=155
155÷220×100%
≈68.18%
Determine the center of the circle whose equation is (x – 5)2 + (y + 7) = 14
Answer:58 approximately c
Step-by-step explanation:
what is clairouts equation
The angles of a triangle add up to 180 degrees.
The second angle is 20 degrees larger than the smallest angle.
The third angle is 3 times as big as the smallest angle.
Find the measure of the smallest angle (in degrees)
Answer: 32 degrees
Step-by-step explanation:
small angle : x
middle angle: x + 20
large angle: 3x
Form an equation: 5x + 20 = 180
5x = 180 - 20
5x = 160
x = 160/5
x = 32
Michael and his family
brought some logs of
firewood with them on
their camping trip. The
first night, they burned
2 logs in the fire. The
second night, they
burned 3 logs in the
fire.
Hey Can somone please help meeee
Answer:
7/6 or 1.16 repeating
Step-by-step explanation:
7/8//3/4
7/8 x 4/3
7 x 4/ 8 x 3
7 / 2 x 3=
7/6 or 1.16 repeating
Explain why √3x+2 = -16 has no solution.
2. Charlie has a collection of marbles in three sizes, small, medium, and large. He has four times as
many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times
the number of medium marbles.
a. Write algebraic expressions to represent the number of small marbles, medium marbles, and
large marbles Charlie has. Write algebrauc expressions to represebt the number of small marbles, medium marbles, and large marbles charlie has.
Answer:
Step-by-step explanation:
The required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s and l = 3 + 5m.
In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication and division,
Here,
Let the number of small marbles be s, medium marbles are m and large marble is l.
According to the question,
He has four times as many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times the number of medium marbles.
m = 4s
and
l = 3 + 5m
Thus, the required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s and l = 3 + 5m.
Learn more about arithmetic here:
brainly.com/question/14753192
#SPJ2
describe a family member in 3-5 sentences (use nouns) make it easy and simple please!!
Kristin wants to buy a pair of jeans that cost $35 and are on sale
20% off. She is also buying two T-shirts at a full price of $9.99 each.
She must pay 6.5% sales tax. How much will she pay for the clothes
Answer:
$51.10
Step-by-step explanation:
First, find 20% of $35, then add the sale price of the jeans and the two t-shirts. Take the total and find the sales tax and add that onto the cost.
100 - 20 = 80 If you multiply the jeans by 80% it gives you the price for the jeans saving you from having to subtract the discount from the original price.
35 * 0.80 = $28.00 jeans 28.00 47.98
9.99 + 3.12
+ 9.99 $51.10
47.98
X 0.065
$3.12
help me plis What is the exact measurement of the line segment? A. B. C. D.
Answer: where is the line segment
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
22c + 33d?
Chose three answers
Answer:
55cd
Step-by-step explanation:
Help me and pls explain how you got the answer
Answer:
The length of the missing side is 8.5 ft
Step-by-step explanation:
To find the length of the missing side, we can use the Pythagorean theorem which states [tex]a^2 + b^2 = c^2[/tex] where c is the length of the longest side of a right-angle triangle while a and b are the other two sides. Note that the Pythagorean theorem ONLY applies to right-angle triangles.
[tex]a^2+b^2=c^2\\(6)^2+(6)^2=36+36=72=c^2\\\\c=\sqrt{72}= 8.48[/tex]
Rounding to the first decimal place, we get c = 8.5ft
ice cream is served for dessert if Gio serves himself and 3 friends half a cup of ice cream how many total pints did Gio and his friends eat?
Answer:
0.25 pints
Step-by-step explanation:
To find how many pints they ate, find the number of pints in half a cup.
In 1 cup, there are 0.5 pints.
This means in half a cup, there will be 0.25 pints.
So, Gio and his friends ate 0.25 pints
9(2+2p) show distributive property
Answer:
9(2+2p)
9 x2 + 9 x 2p
18 +18p
Which line is the steepest:
A
B
C
D
Hello pls help me with two of these questions;)
Answer:
1-A-15
2-C
Step-by-step explanation:
7-21 is an increase by 3 times, so 5*3=15
The second is kinda blurry, so it's a little hard to explain.
In figure AB and CD bisect each other at O. State the 3 pairs of equal parts in ∆AOC and ∆BOD. Is ∆AOC ≅ ∆BOD? Give reasons
Answer:
SEE EXPLANATION
Step-by-step explanation:
[tex] In\:\triangle AOC \:\&\:\triangle BOD[/tex]
[tex] AO \cong OB.... (given) [/tex]
[tex] \angle AOC \cong\angle BOD [/tex]
[tex] (vertical \: \angle s) [/tex]
[tex] CO \cong OD.... (given) [/tex]
[tex] \therefore \triangle AOC \:\cong\:\triangle BOD[/tex]
[tex] (SAS \: postulate) [/tex]
So, the 3 pairs of equal parts in ∆AOC and ∆BOD are:
[tex] AC = BD[/tex]
[tex] m\angle OAC = m\angle OBD[/tex]
[tex] m\angle OCA = m\angle ODB[/tex]
The middle school is 3.43.4 blocks north of Marissa’s home. The grocery store is one block further north of her home, past the middle school. The firehouse is 3\frac{1}{2}3 2 1 blocks south of Marissa’s home and the police station is one block further south than the fire station.
Step-by-step explanation:
jddjjdjfh the best answer voters do
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?
Answer: Yes you can afford
Given that IG FT which of the following statements is true
Answer:
C
Step-by-step explanation:
estimate the product of 26.4×2.7
Answer:..
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
okay, 26.4*2.7 = 26*3 (when estimated)
26*3=78(or just somewhere around 70)
is 3/12 less than or greater than or equal 3/4?
Answer:
3/12 is less than 3/4
Step-by-step explanation:
3/12 is the same as 1/4, which is 0.25
3/4 is 0.75
Keisha found three pieces of cable in her tool drawer. Here are their lengths (in meters).
4.9, 10, 14.94
What is the total length of the three pieces?
Answer:
29.84
Step-by-step explanation:
4.9+10+14.94
4.9+10=14.9
14.9+14.94=29.84