Can someone help me with this please?

Can Someone Help Me With This Please?

Answers

Answer 1

Answer:3:7

Step-by-step explanation:


Related Questions

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?

Answers

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer:  Yes you can afford

2. Charlie has a collection of marbles in three sizes, small, medium, and large. He has four times as
many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times
the number of medium marbles.
a. Write algebraic expressions to represent the number of small marbles, medium marbles, and
large marbles Charlie has. Write algebrauc expressions to represebt the number of small marbles, medium marbles, and large marbles charlie has.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s  and l = 3 + 5m.


What is arithmetic?

In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication and division,

Here,
Let the number of small marbles be s, medium marbles are m and large marble is l.
According to the question,
He has four times as many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times the number of medium marbles.
m = 4s
and
l = 3 + 5m


Thus, the required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s  and l = 3 + 5m.

Learn more about arithmetic here:

brainly.com/question/14753192

#SPJ2

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Answers

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive

help me plis What is the exact measurement of the line segment? A. B. C. D.

Answers

Answer: where is the line segment

Step-by-step explanation:

Answer:

B

Step-by-step explanation:

how to represent with an integer mary moves 3 steps backward as she dances

Answers

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

As she moves back, so it will be negative.

Since she moves back 3 steps, it will be -3.

Hope it helps :)

Please mark my answer as the berainliest

Answer:

-3

itwaseasy...............

Elizabeth has $72 to spend on painting supplies needed to repaint her house. Rollers
cost $4 each, and paintbrushes are $3 each. She needs at least 15 rollers and
paintbrushes combined and wants at least five of each.

Answers

4(15) + 3x = 72
60 + 3x = 72
3x = 12
x = 4
Answer: 4 paintbrushes

Define area. Give an example of how it is used in the real world. What label (units, units 2 , or units 3 ) is used for it?
btw i'm not in college im in middle school

Answers

Answer:

total space of an object is area.

it is used in for calculating area of rooms as measurements.

Other Questions
Why did Steve and Vic focused on smaller cities rather than Silicon Valley How did the basketball game starts? help please!! Find the missing length indicated. Round to the nearest hundredth (two decimal places), if needed. Who wrote the constitution of the United States of America Extended warrantiesCarnes Electronics sells consumer electronics that carry a 90-day manufacturers warranty. At the time of purchase, customers are offered the opportunity to also buy a two-year extended warranty for an additional charge. During the year, Carnes received $412,000 for these extended warranties (approximately evenly throughout the year).Required:1.Does this situation represent a loss contingency? Why or why not? How should it be accounted for?2.Prepare journal entries that summarize sales of the extended warranties (assume all credit sales) and any aspects of the warranty that should be recorded during the year. What is life like for people who live in rural villages of Africa? what is the "Wal-Mart Effect"? Simplify expression below (7 + i)-(6-4) 20 POINTS QUESTION PLEASE HELP. THANKS :)Discuss how new technology and the use of propaganda changed how governments waged war during World War I. Ill mark brainiest if your right need ASAP help me plis What is the exact measurement of the line segment? A. B. C. D. How is point of view in a novel or short story different from the author's point of view in an informational article?A. In novels and short stories, point of view is about the narrator while in Informational text it refers to the author.B. A short story's point of view is determined by the story's setting while an informational article can have only one point of view.C. Point of view in a work of fiction can be anything while point of view in informational articles must be first, second, or third person.In Informational text, point of view is more obvious to readers than in literary text-you just have to look for the pronoun. What is the value of x?EnterX :(Look at the photo) Elizabeth has $72 to spend on painting supplies needed to repaint her house. Rollerscost $4 each, and paintbrushes are $3 each. She needs at least 15 rollers andpaintbrushes combined and wants at least five of each. 2. Charlie has a collection of marbles in three sizes, small, medium, and large. He has four times asmany small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five timesthe number of medium marbles.a. Write algebraic expressions to represent the number of small marbles, medium marbles, andlarge marbles Charlie has. Write algebrauc expressions to represebt the number of small marbles, medium marbles, and large marbles charlie has. What famous English play tells the story of the decline of the Roman Empire?- Inferno- Julius Caesar - Paradise Lost- Divine Comedy The polysaccharide that is responsible for the strong structural nature of plant cell walls is The roof of Mr. Thompsons house is blank feet high to climb on top of his house healing a 13 foot ladder against the roof of his house in place is the base of the latter 5 feet from the house 1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a GreatDane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his foodcost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the monthand have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can youbuy your Great Dane? water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle