Answer:
every other term is negative, so it would be -64
Step-by-step explanation:
hope it helps!
1/2 gallon of apple cider is $2.80. What is the price per ounce ?
Answer:
35 cents
Step-by-step explanation:
If this answer helped you then please consider liking this and marking it as brainliest :)
An Auto Shop charges $60 per hour
for labor plus a $30 fee for materials.
Which equation can be used to find
y, the total cost for x hours of labor?
Can someone please help
Answer:
60x + 30 = y | Honestly not sure if it's right but I wanted to help anyways!
Step-by-step explanation:
whats is x − 2 /3 = 1 5 /6??
Find x.
2x + 40
3x
4x
X + 50
x= [?]
I
Enter
Answer:
[tex]x = 27[/tex]
Step-by-step explanation:
A shape exterior angles add up to 360.
All of these angles are exterior angles so we can add up all of them to and set it equal to 360 to find x.
[tex]3x + 4x + 2x + 40 + x + 50[/tex]
[tex]10x + 90 = 360[/tex]
[tex]10x = 270[/tex]
[tex]x = 27[/tex]
If f(x) = 3x - 15, what is f(4)?
A. 3
B. -3
c. 12
D. -8
Answer:
B. -3
Step-by-step explanation:
f(x) = 3x - 15
f(4) means x=4, so you want to plug 4 into the equation.
f(4) = 3(4) - 15
f(4) = 12 - 15
f(4) = -3
Answer:
B
Step-by-step explanation:
f(4) has the same meaning (for this question ) as x = 4
Let x = 4
f(4) = 3*4 - 15
f(4) = 12 - 15
f(4) = - 3
B
Can you help me on quadratic formulas?
I take it as you want to learn about the formula.
The quadratic formula is a formula where you can solve x for any quadratic equation in form ax^2+bx+c=0.
The formula is x= [tex]\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex].
The +- means + or - for the 2 solution in each equation.
*All above information is what you need to know about the quadratic formula and solve for answer, but I will go a step further in my answer to prove the quadratic formula always work.
[tex]0=ax^2+bx+c[/tex]
[tex]0=(ax+\frac{b}{2})^2-\frac{b^2}{4}+c[/tex] (This step is completing the square)
[tex](ax+\frac{b}{2})^2=\frac{b^2}{4}-c[/tex]
[tex](2ax+b)^2=b^2-4ac[/tex]
[tex]2ax+b=+or-\sqrt{b^2-4ac}[/tex]
[tex]2ax=-b+ or -\sqrt{b^2-4ac}[/tex]
[tex]x=\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex]
This is my way of proving this formula although there are many other ways to do it too, if there is any questions, feel free to ask me in the comment :-).
2. Which of the following is the correct interpretation of confidence interval? (circle one)
a. If the same experimental process is done on many samples, with a given percentage certainty,
the population parameter will fall within a calculated range.
b. When many different processes are done on the same sample, with a given percentage certainty,
the population parameter will fall within a calculated range.
c. If the same experimental process is done on many samples, with a given percentage certainty,
each sample will determine its own calculated range with a given percentage certainty
3. In a certain study, a population parameter is predicted to be in the interval (42, 60) at a 95% confidence
level. What is a reasonable confidence interval if the confidence level is adjusted to 98%
Explain your answer.
Six more than twice a number is greater than negative fourteen. Solve the inequality for the unknown number
Answer:
Step-by-step explanation:
2x+6 > -14
Subtract 6 from both sides
2x > -20
Divide both sides by 2
x > -10
The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.
What is the solution to the equation?The distribution of weights to the variables involved that establishes the equilibrium in the calculation is referred to as a result.
Inequality is defined as an equation that does not contain an equal sign. Inequality is a term that describes a statement's relative size and can be used to compare these two claims.
Six more than twice a number is greater than negative fourteen.
Let x be the number. Then the equation will be
2x + 6 > - 14
Simplify the inequality, then the value of x will be
2x > - 20
x > - 10
The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.
More about the solution of the equation link is given below.
https://brainly.com/question/545403
#SPJ2
Which scenario matches the relationship shown in the table?
A. Adi makes 25 dollars an hour.
B. Adi spent 25 dollars on a calculator.
C. Adi divided 25 dollars between her sisters.
D.Adi makes 1 hour for every 25 dollars.
answer: A. Adi makes 25 dollars an hour.
Answer:
You are correct!! The table does show that she makes 25 dollars in 1 hour.
Am i suppose to answer it because you already said the answer is A. Well, You're right.
And Thank you!
i dont get this please help with the explanation and steps
Mason opens a savings account by making a $165.85 deposit. Every week, he deposits another $20.50 in the account. The following expression shows the amount of money that will be in the account x weeks after Mason opens it.
165.85 + 20.5x
How much money will be in the account after 10 weeks?
After 10 weeks, there will be $
in the account.
Answer:
370.85
Step-by-step explanation:
Paul plans to buy a movie that has a regular price of $19.99. It is on sale for 25% off, but Paul will have to pay 6% sales tax. Which is the MOST reasonable estimate of the total cost of the movie including tax?
A $14:00
B $15:00
C $16:00
D $17:00
Answer:
$16.00
Step-by-step explanation:
19.99 x .75 = 14.9925
14.9925 x 1.06 = 17.89205
There are 15 people on a bus. Some are adults. Some are children. There are more adults than children. Write down three different ratios of adults to children on the bus.
Answer:
Step-by-step explanation:
A ratio would mean that for every x number of adults there are a y number of children and the total in this scenario would need to total the 15 individuals in the bus. Therefore, since there has to be more adults than children then any of the following three ratios would be valid.
10 adults :: 5 children
14 adults :: 1 children
5 adults :: 3 children
All three of these ratios add up to be the 15 total individuals in the bus and also fit the requirement that there are more adults tan children.
Find the product for 1.29 x 5.4
show work please <3.
Answer:
6.966
Step-by-step explanation:
•Mark how many you have in the d.p
•If there is two or more add them up
•Multiply like normal given numbers
•Write where the decimal point is to be
Hope that helps
The answer you are looking for is 6.966. You multiply the numbers as normal, the place the decimal based off of how many numbers are behind the 2 decimal points given. 1.29 has 2 numbers behind the decimal, and 5.4 has 1. 1 + 2 = 3, so from the right of the last number on the right side, you move the decimal 3 places.
Here's an image to show you how I solved the problem.
I hope this helps!!
Find the composition of transformations that map ABCD to EHGF. 3 Reflect over the [? ]-axis , then translate (x+[ ],y+[ 1) . 2
Answer:
x3 y1
Step-by-step explanation:
ABCD reflects over [tex]X-[/tex] axis.
Then translated to [tex](x+[6],y+[-1])[/tex].
What is Transformation?A single or multiple changes in a geometrical shape or figure is called Geometrical Transformation.
What is Reflection?A geometrical transformation in which a geometrical figure changes his position to his mirror image about some point or line or axis is called Reflection.
We can see in the given figure that ABCD becomes EHGF after reflecting over [tex]X-[/tex] axis.
So now A became the point E.
We can see in the figure that the coordinates of A were [tex](-5,2)[/tex]
And now the coordinates of E are [tex](1,1)[/tex]
So, [tex](-5+[6],2+[-1])=(1,1)[/tex]
Hence the transformation is [tex](x+[6],y+[-1])[/tex].
Learn more about Geometric Transformation here -
https://brainly.com/question/24394842
#SPJ2
Solve for x
(5x-1) 8x
I need answer ASAP: You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 40 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gasoline. Another car is red. It can travel 22 2/5 miles on 4/5 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon for each car? Which car could travel the greater distance on of gasoline?
Answer:
Blue: 32.4 mpg
Red: 28 mpg
The Blue car will travel farther on a gallon of gasoline
Step-by-step explanation:
Blue: 40.5/1.25=32.4 mpg
Red: (22 2/5)/(4/5) =22.4/0.8=28 mpg
Y - 0.8x = 0.5
5y - 2.5 = 4x
*Substitution
ANSWER CORRECTLY WITH SHOWN WORK, PLEASE AND HURRY!!
Answer:
[tex]y=\frac{5+8x}{10} , x=x[/tex]
Step-by-step explanation:
y-0.8x=0.5
y*10-0.8x*10=0.5*10
10y-8x=5
10y-8x+8x=5+8x
10y/10=5/10+8x/10
y=5+8x/10
5*5+8x/10-2.5
8x+5/2-2.5=4x
y=5+8x/10, x=x
Consider the quadratic expression given below.
4x^2 + 8x -60
Factor the following expression completely.
hallar la medida del angulo "y"
Answer: y = 11.25
Step-by-step explanation:
Mi espanol es terrible :l
Todos los angulos terminaran acompletando 90° grados
Entonces hagamos una ecuacion
3y + 4y + y = 90
8y = 90
Divide por 8
y = 11.25
Esta parte no es necesaria
Para ver si es verdad hagamos el math
3(11.25) = 33.75
4(11.25) = 45
y = 11.25
33.75 + 45 + 11.25 = 90
Find the area of the figure.
What is a number that when you multiply it by 3 and subtract 2 from the product, you get 37?
Step-by-step explanation:
3n -2 =37
3n = 39
n = 13
hope this helps
Joshua goes to a local farmers market and see sinuses apples $9.80 per 10 pound bag which is a unit rate of the price per pound
Answer:
$0.98
Step-by-step explanation:
Given data
Cost of sinuses apples = $9.8 for 10 pound
We want to find the cost per pound
Hence
if 10 pounds cost $9.8
1 pound will cost x
cross multiply
x= 9.8/10
x= $0.98
Hence a pound will cost $0.98
Solving One-Step Equations
Compute:
x = 10 = 8
Answer:
x = 2
Step-by-step explanation:
x = 10 = 8 | Given expression
x = 2 | Subtraction property of equality (Subtract 8 from 10.)
Write an equation using slope intercept form when m=4 and b=12
Answer:
y = 4x + 12
Step-by-step explanation:
slope-intercept form is y = mx + b, where m = slope and b = y-intercept.
since you're given the values for m and b, all you need to do is plug those into the equation for slope-intercept form.
plug in 4 for m.
y = mx + b ⇒ y = 4x + b
plug in 12 for b.
y = 4x + b ⇒ y = 4x + 12
it doesn't matter which one you plug in first as long as you plug the value in for the correct variable.
the equation of your line in slope-intercept form is y = 4x + 12. i hope this helps! have a great day <3
Linda has to buy stickers, erasers, and a pencil. She can only spend $3. A sticker costs $0.35, an eraser costs $0.99, and a pencil costs $0.59. Can Linda buy 3 stickers and 2 erasers?
[Use the inequality 0.35x + 0.99y + 0.59 ≤ 3]
Answer:
No
Step-by-step explanation:
Step 1: Understand the inequality
The inequality 0.35x + 0.99y + 0.59 ≤ 3 contains 2 variables 'x' and 'y'. We can see the 'x' is multiplied by 0.35 which is the price of a sticker which means 'x' represents how many stickers Linda is buying. The 'y' is multiplied by 0.99 which is the price of a eraser which means 'y' is how many erasers Linda is buying. We ignore the 0.59 as that's the price for a pencil but Linda doesn't buy a pencil
Step 2: Sub in the values
[tex]0.35(3)+0.99(2)<3\\1.05+1.98<3\\3.03<3[/tex]
Step 3: Interpret the answer
Because the equality isn't true we can conlude Linda doesn't have the money to buy 3 stickers and 2 erasers
Answer:
no
Step-by-step explanation:
0.35x3=$1.05
0.99x2=$1.98
add $0.59+$1.98+$1.05
=$3.62
Victoria is going to invest in an account paying an interest rate of 1.5% compounded quarterly. How much would Victoria need to invest, to the nearest hundred dollars, for the value of the account to reach $3,300 in 13 years?
Answer: P = 2716.3448786 or about 2700
Step-by-step explanation:
The amount that need to invest, to the nearest hundred dollar is to be considered as the 2,700.
Calculation of the amount:Since
The interest rate be like = 1.5% = 1.5% / 4 = 0.38%
The time period = 13 * 4 = 52
The future value = $3,300
The PMT is = $0
Now the following formula is used;
So,
= -PV(RATE,NPER,PMT,FV,TYPE)
After applying it, the present value should be $2,700
Learn more about rate here: https://brainly.com/question/24546293
Erika write the following word expression on the board: The quotient of 24 and k. Write an algebraic expression for the word expressions. THEN evaluate (solve) the expression for k = 3
Answer:
a) x=24/k
b) x=24/3
x=8
Step-by-step explanation:
Quotient meant division and you are trying to find the quotient (x) so you divide 24 by 3 to get 8
Simplify 3x^2y^3•x^4y
Answer:
Step-by-step explanation:
3x²y³·x⁴y = 3x²x⁴y³y = 3x²⁺⁴y³⁺¹ = 3x⁶y⁴
How many dollars will Ms. Davis have saved after 30 weeks?
Ms. Davis has $54.50 saved
• She will save $33.25 each week for the next 30 weeks
• She will not spend any of the money
Enter your response here:
Answer:
$1,052
Step-by-step explanation:
.................
Answer: 1,052
Step-by-step explanation: Okay so she has $54.50 saved right now and she wants to save $33.25 each week for the next 30 weeks so we're multiplying. 33.25x30= 997.5 plus the money she has right now is 997.5+54.50= 1,052