EVERYONE LMK who is your celebrity crush i wanna see

Answers

Answer 1

Answer:

so uh yall probably never heard of her but shiiiiiiiiiii

Step-by-step explanation:

her name is chicken nuggies ;)


Related Questions

The vertex of a parabola is (-1, -8) and the zeros are (-5, 3) Determine the equation of the parabola in standard and factored form

Answers

Answer:

Part A

The equation of the parabola in standard form is f(x) = 0.5·x² + x - 7.5

Part B

The equation of the parabola in factored form is f(x) = 0.5·(x + 5)·(x - 3)

Step-by-step explanation:

The coordinates of the vertex of the parabola, (h, k) = (-1, -8)

The zeros of the parabola = -5, 3

Part A

The quadratic equation representing the parabola can be written as follows;

y = a·(x - h)² + k

The standard form of the equation is f(x) = a·x² + b·x + c

k = c - b²/(4·a)

h = -b/(2·a)

c = k + a·h² = -8 + a

From the zeros of the parabola, we have;

f(-5) = a × (-5)² + b×(-5) + c = 25·a - 5·b + c = 0

f(3) = a × (3)² + b×(3) + c = 9·a + 3·b + c = 0

Therefore, we have;

25·a - 5·b + c = 0...(1)

9·a + 3·b + c = 0...(2)

From which we have;

25·a - 5·b + c = 25·a - 5·b - 8 + a = 26·a - 5·b - 8 = 0

9·a + 3·b + c = 9·a + 3·b - 8 + a = 10·a + 3·b - 8 = 0

We then have;

26·a - 5·b = 8...(3)

10·a + 3·b = 8...(4)

Making 'b', the subject of both equations (3) and (4), equating the values, we find the value of 'a' as follows;

From equation (3), we have;

26·a - 5·b = 8

∴ b = (26·a - 8)/5

From equation (4), we have;

10·a + 3·b = 8

∴ b = (8 - 10·a)/3

From b = b, by transitive property, we have;

(26·a - 8)/5 = (8 - 10·a)/3

3 × (26·a - 8) = 5 × (8 - 10·a)

78·a - 24 = 40 - 50·a

∴ 128·a = 64

a = 64/128 = 1/2 = 0.5

a = 0.5

∴ b = (26·a - 8)/5 = (26 × 0.5  - 8)/5 = (13 - 8)/5 = 1

b = 1

c = -8 + a

∴ c = -8 + 0.5 = -7.5

c = -7.5

The equation of the parabola in standard form is therefore presented as follows;

f(x) = 0.5·x² + x - 7.5

Part B

The equation of the parabola in factored form is given as follows;

With the aid of a graphing calculator, we have;

f(x) = 0.5·x² + x - 7.5 = 0.5×(x² + 2·x - 15) = 0.5·(x + 5)·(x - 3)

The equation of the parabola in factored form is f(x) = 0.5·(x + 5)·(x - 3)

y = -3x + 4
y = 3x - 2
graph​

Answers

Answer:

Look at the graph bellow

Step-by-step explanation:

use the slope and y-intercept to graph.

Select the correct answer.
A machining company needs to manufacture more than 20 fixtures in a day. The company uses five identical machines to make the fixtures. If each machine produces x fixtures, which inequality represents this situation?
A.
5x > 20
B.
5x < 20
C.
5x > 20 + 5
D.
5x < 20 + 5

Answers

Answer:

I thinks its D.

Step-by-step explanation:

Find the missing angles?

Answers

Answer:

100°

Step-by-step explanation:

Since x and the 100 degree angle which is highlighted in blue are vertical to each other, they are parallel to each other as it is vertically opposite angles.

If they are parallel, it means

Angle highlighted in blue = 100°

x = 100°

need this one 3.97x62.4

Answers

Answer:

247.728

Step-by-step explanation:

(3.97)(62.4)

=247.728

y=46(1.034) x growth or decay

Answers

Answer:

growth

Step-by-step explanation:

1.034 < 1 means the number will get larger

Answer:

Step-by-step explanation:

Since the ratio or rate is greater than one this is an exponential growth function

In order to become a member of the library all star members club there is a $40 signup fee and a $2 monthly fee

Answers

Answer:

do you need an equation? if so it would be 2x+40

Step-by-step explanation:

A flagpole casts a shadow 15 feet long. Brad is 6 feet tall. If Brad casts a 4.5ft shadow, how tall is the flag pole? (Will mark brainliest!!)

Answers

Answer is 20 ft tall

(m - 8) ÷ 2 in standard form (no links)

Answers

Answer:

1/2m - 4

Step-by-step explanation:

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better

Can someone help with explanation?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

multiply 7 times 4 then you add that when you

add 4+1=5 then you multiply those two

What is the measure of the missing angles?

Answers

Answer:

[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]

Pleaseee needing helppp

Answers

Answer:

You were correct.

Step-by-step explanation:

If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then

y = 4 * 2 - 3

= 8 - 3

= 5

Hope it helps :)

you are correct, the answer is 5

A cartoonist has 150 pieces of original
artwork to give to his publishers and
some fans who won his online contest.
He plans to send 30 drawings to his
publishers. He is sending at least
3 pieces of artwork to each contest
winner. How many contest winners
could there be?

Answers

Answer:

25

Step-by-step explanation:

150 divided by 30 times 5

Hope this helps. I May be wrong though.

25 divide the anwser

The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 andthe chicken wrap costs $3.10. Today they made $268.30 from the 136 wraps sold. How many of the wraps
sold were vegetarian?
a. 57 wraps
c. 63 wraps
d. 75 wraps
b. 73 wraps

Answers

Answer:

I think it is 73

Step-by-step explanation:

Because i tryed all of the other numbers and they didnt work

HOPE THIS HELP !!!!!!!!!!!!!!!! :)

Multiplying by which number is equivalent to an increase of 23% ?

Answers

Answer:

1.23

Step-by-step explanation:

Increase by 23%

x + 23% of x = x + (23/100)x = x + 0.23x = (1 + 0.23)x = 1.23x

1.23 is the answer

I NEED THIS ANSWERED QUICKKKK

Answers

Answer:

2/4=4/8

Step-by-step explanation:

you do 2×2=4 and 4×2=8. You multiply both denominators by 2.


The answer is A
You’re welcome

Answers

Answer:

so you answered your own question?

en un gimnasio pusieron 27 filas de sillas . en cada fila pusieron 48 sillas , cuantas sillas se pusieron en el gimnasio?

Answers

Answer:

1296

Step-by-step explanation:

Answer:

what i dont understand the word

Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!

A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2

Show work, if possible. Thanks❤️

Answers

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

The slope is -8. The point
(3, 12) lies on the line. What is the equation for each linear

Answers

Answer: y=-8x+36

Step-By-Step:
y=-8x+b
12=-8(3)+b
12=-24+b
b=36

find the hcf of 52 and 117 and express it in the form of 52x + 117y​

Answers

i think the answer is 13(4x+9y)
Hope this helps you :):):)

43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest

Answers

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

Hey There!

So first we want to find the price of each pound of banana

To do this we divide the cost by amount of bananas bought

86/43=2

so each pound of bananas cost $2

now we just multiply 2 and 100

2x100=200

so 100 pounds of bananas would cost $200

hope this helps :)

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.

A triangle with Side lengths a units, b units, and c units is shown.
WHICH EQUATION IS TRUE FOR THE TRIANGLE?
A- Sin (55°)=a/c
B- Cos(55°)=c/b
C- Cos(55°)=a/b
D- Tan(55°)=c/a
Will give brainliest!

Answers

Option A  is the correct answer because the ratio between the opposite side and the hypotenuse side is correct.

Triangle :

A right-angled triangle is a triangle, that has one of its interior angles equal to 90 degrees or any one angle is a right angle. Therefore, this triangle is also called the right triangle or 90-degree triangle. The right triangle plays an important role in trigonometry. Let us learn more about this triangle in this article.

A triangle with Side lengths a unit, b units, and c units.

"Opposite" is opposite to the angle θ

"Adjacent" is adjacent (next to) to the angle θ

"Hypotenuse" is the long one

A)

Sin 55 = a/c

Sin  θ = opposite / hypotenuse

Option A ) is correct  Sin 55 = a/c  

B)

Cos(55°)=c/b

Cos θ =  Adjacent / hypotenuse

Cos 55 = c/ b is not equal to the Adjacent / hypotenuse

Option B)  is not a correct answer because the ratio is between  Adjacent and Hypotenuse.  

C)

Cos(55°)=a/b

Cos θ =  Adjacent / hypotenuse

Cos 55 = a/ b is not equal to the Adjacent / hypotenuse

Option C)  is not a correct answer because the ratio is between Adjacent and Hypotenuse.  

D)

Tan(55°)=c/a

Tan θ  = Opposite / Adjacent

Tan 55 =  c/a is not equal to the  Opposite / Adjacent

Option D)  is not a correct answer because the ratio is between Opposite and Adjacent.  

Learn more about Trignometry : brainly.com/question/22986150

#SPJ1

Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help

Answers

Answer:

Richie should add the number 36 to both sides.

Step-by-step explanation:

To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:

12/2=6

6^2=36

HELP ME ASAP !!!!!!!*

Answers

add her scores together and divide by 3
85+70+98=253
253 divide by 3 is 84.33

Answer:

d is correct i think

Step-by-step explanation:

My brain aint working

Camden is going to invest $600 and leave it in an account for 12 years. Assuming the interest is compounded continuously, what interest rate, to the nearest hundredth of a percent, would be required in order for Camden to end up with $920?

Answers

Answer:

320 i think lol

Step-by-step explanation:

Answer:

3.56

 

Step-by-step explanation:

Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Select the expression that has a value of 23.

6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
(6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8
6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8)
(6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8

Answers

i believe the first one which is:
6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
I think its the first choice, the other choices dont seem right to me

I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this

Answers

It is black just letting u know
Other Questions
find the measure of missing angles.A=B=C= Charlie is a car salesman he earns $800 plus a 9% commission on all of her sales for the week if charlie receive the payment for $1960 this week how much where is total sales. Which expression represents the area of the shaded rectangle? Which of the following expressions is equivalent to 7(2-4n) Which of the following statements are generally true about culture?A. Culture has no impact on how we view the world.B. Culture is passed along from one generation to the next.C.Culture doesn't include how we dress, speak, or eat.D. Culture refers to the beliefs and values only within our close families. Can anyone help me with this and can you also explain how you got that answer please Need answer to all questions please and thank yoh what is our goal when solving a system of equations? Calculate the momentum of a 1000 kg sports car traveling at 30 m/s. Evaluate the following expression when x = 1 and y = 2 and z = 6 -3y2-4y + 5 A line passes through the point (10,8) and has a slope of5/2 What can you infer about the reason why communism became so popular in the late 19th and early 20th centuries?Group of answer choicesThe world economy kept collapsingThe concept of democracy had become extremely unpopularWorking people faced extremely difficult conditions back thenCommunist leaders were extremely skillful liars How do you write 31/20 as a percentage? - Your science class is going to play a game of tug-of-war and you need to divide up theteams. There are 11 people participating. If you want equal teams, how would youdecide who is on which side and why? Use what you have learned about Newton'sLaws of motions to explain. Help me with this!!!! What was the spice trade? Where did it start?Answer in 2-3 sentences please Why is the by catch from industrialized fishing so harmful for ocean ecosystems? ellen has a coupon for 1.55 off a loaf of bread. the regular price of the bread is 4.63. the loaf is cut into 14 slices. what is the price per slice if ellen uses her coupon? Chris plants25 pumpkin seeds in 5 equal rows. How many seeds does Chris plant in each row? Make an array to-represent the problem then solve the problem Only the U.S. Congress may declare a) Taxes b) Laws c) War d) Holidays