Answer:
its just 2/3 lol
Step-by-step explanation:
2/3 x 1 is 2/3
Graph y=x+4
Plz use a graph and show me
Answer:
there i graphed it
Step-by-step explanation:
Write down the rules for multiplication and division of whole numbers
Select all values equivalent to -10/7
1. -10/-7
2. -3 1/7
3. 1 3/7
4. - -10/-7
5. -1 3/7
Answer:
-1 3/7 and - - 10/-7.
Step-by-step explanation:
Since when you simplfy - 1 3/7 you get -1.428571429 and when you simplfy - - 10/-7 you get 1.428571429 which also the same as simplifying the - 10/7.
The point (-7, -3) is located in which quadrant
8
6
4
2.
2
-8-6-442
2
4
68 x
2
4
6
8
O Quadrant !
O Quadrant II
Quadrant III
PLSSS DO THESE 2 I WILL MARK THE BRAINLIEST!!!!!
Answer:
3: D
4: G
Step-by-step explanation:
Can i have brainliest plz
Answer this question to get marked as brainliest!!!!!
Answer:
23
Step-by-step explanation:
MLQ is likely a right angle so 90-32-35= 23
Pls can someone help thank you
Answer:
I think the answer should be 630.
E
15
E
What is the length in
units or EF?
Answer:
10 un
Step-by-step explanation:
15 = 1 2/3(9)
so
EF = 1 2/3(6)
EF = 10
5/2 c = 8 1/3
please help me
9514 1404 393
Answer:
3 1/3
Step-by-step explanation:
Multiply both sides by the reciprocal of the coefficient of c.
(5/2c)(2/5) = (8 1/3)(2/5)
c = (25/3)(2/5) = 50/(3·5) = 10/3
c = 10/3 = 3 1/3
Answer:
the answer is 3 1/3
Step-by-step explanation:
:))))
help please it’s due soon
Answer: 60 degrees
Step-by-step explanation: triangles are come to 180 if you add all angles correctly. therefore if you do 180-90-30, you'll get 60.
2 (0815010)
Last week, a ski shop received $2469.77 for selling 23 skis Kids skis sell for $89.99 and adult
siis sell for $129.99. How many adult skis did the store sell?
(2) 8
(3) 10
(4) 13
Will give BRAINlist!!!
Answer:
10
Step-by-step explanation:
What would 18.897x34.644 be, and how do you do it?
Answer:
654.667668
have a great day!
what is the remainder when 5x^55 −2x ^21 +1 is divided by x−1
Answer:
Probably 4
Step-by-step explanation:
See what you can get from the photo below
Determine the amount of interest owed after 2 years on a $850 loan at a 12.5% interest rate. Write an equation and solve the problem.
Answer:$212.50
Step-by-step explanation:
=850*.125*2
Answer:
$208.25
Step-by-step explanation:
Help, brainlest if best explained
Answer:
The correct answer is the first choice.
Step-by-step explanation:
Let's solve your inequality step-by-step.
−2x>6
Step 1: Divide both sides by -2.
[tex]\frac{-2x}{-2}[/tex] > [tex]\frac{6}{-2}[/tex]
x < −3 <== this equation matches the graph
ggggtreeewwqaaasffgggggyyyttttrffrrrrrff
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME
Ms. Brown is preparing for an upcoming project in her art class. The students will be making paper mâché bowls and flowers. To prepare for the lesson, Ms. Brown needs to make the glue mixture that her students will be using. The mixture includes flour, water, and salt. For every 2 cups of flour she uses in the mixture, she also adds 5 cups of water and 1 tablespoon of salt.
Which statements are correct about the glue mixture?
Select the three correct statements.
A
There is 1 tablespoon of salt for each cup of water in the mixture
B
There are
2/5 cups of flour for each cup of water in the mixture.
C
There are 5/2 cups of flour for each cup of water in the mixture.
D
There is 1/2 tablespoon of salt for each cup of flour in the mixture.
E
There are 2/5 cups of water for each cup of flour in the mixture.
F
There are 5/2 cups of water for each cup of flour in the mixture.
Answer:
A. There is 1 tablespoon of salt for each cup of water in the mixture.
B. There are 2/5 cups of flour for each cup of water in the mixture.
D. There is 1/2 tablespoon of salt for each cup of flour in the mixture.
Step-by-step explanation:
A. Mentioned in the question.
B. 5 ÷ 5 = 1 cup of water
2 ÷ 5 = 2/5 cups of flour
D. 2 ÷ 2 = 1 cup of flour
1 ÷ 2 = 1/2 a cup of water
WILL MARK BRAINLIEST JUST PLZ PLZ HELP
Answer:
is this from a text book
Step-by-step explanation:
Plz help me giving brainliest
Answer:
75
Step-by-step explanation:
80%=.80=80/100
80/100 times x=60
multiply the whole equation by the reciprocal of 80/100 which is 100/80
on the left side (80/100)(100/80)=1
on the right side 60(100/80)
6000/80
600/8
75
Write the ratio for cos B
Answer:
7/25
Step-by-step explanation:
Hey There!
Cosine is equivalent to the adjacent/hypotenuse
the adjacent of b is 7 and the hypotenuse is 25
so the ratio of cos b is 7/25
120 is 60% of what number?
Answer:
120 is 60% of 200
Step-by-step explanation:
Step 1 = 120 = 60% × Y
Step 2 = 120 = 60/100 × Y
Step 3 = Y = 120 × 100/60
Step 4 = Y = 120 × 100 ÷ 60
Step 5 = Y = 200
Which of the following graphs
shows a proportional relationship?
Answer:
there isnt any graphs to look at :(
Step-by-step explanation:
solve for m
0.2m=3.5
Answer:
m = 17.5
Step-by-step explanation:
Given 0.2m=3.5, we want to solve for m. This involves isolating m on the left side. To accomplish this, divide both sides by 0.2, obtaining:
m = 3.5/0.2, or m = 17.5
complete the conversion
7 c = ____ pt
C ASSESSMENT
Planning a Garden
Kelly and Roberto each make a plan for a community garden. They use identical
square plots for the gardens, but design different gravel borders, as shown below.
Roberto's Plan
Kelly's Plan
1 t !
1.5 ft
3 ft
31
X Ft
BR
361
xift
111
15H
After some discussion Kelly and Roberto decide to scrap their original designs and
make just one garden instead. They plan to place the twoxftbyxftsquare plots side
by side and then make a rectangular gravel border around the resulting it by 25t
plot. The area of the new garden and border will equal the sum of the areas of the two
original gardens and borders.
Task Description
Write expressions for the length and width of the plot consisting of the new garden
and its gravel border. Each expression must be a linear polynomial with integer
coefficients. Use your expressions to draw a sketch of the new garden and border.
At the IGA, a 3 lb bag of apples costs $3.54. What is the unit rate for the 3 lb bag?
Answer:
1.18 per pound
Step-by-step explanation:
3 pounds/3.54 = 1 pound / x Cross multiply
3*x = 3.54 * 1 Divide by 3
x = 3.54/3
x = 1.18 per pound
Solve the system by substitution.
4x-2y=14
y=12x-1
Answer ASAP pls pls
A line with a slope of 2 passes through the point (3,9).
Write an equation for this line in point-slope form.
Answer:
The line passes through the point ( x1 , y1 ) = ( 3 , 9 ). Hence 2x - y + 3 = 0 is the required equation of the line
Hope that helps
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
7 =3 to the power of 8
2x - 12 = 18 Algebra amazing huh
Answer:
x=15
Step-by-step explanation: