Each page of scrapbook has 144 square inches. In arts and crafts class there will be 13 students. How many pages of scrapbook paper does the camp need?

Answers

Answer 1

Answer:

4752 pages!

Step-by-step explanation:

Each page of a (1) scrapbook has 144 square inches. So, in total it will be 4752, because there's 13 students. You do 13x144 since there's 13 students and each scrapbook contains 144 square inches. Hope this helps! Have a great day <3

Answer 2
It’s 1,872 because if you multiply 144 x 13 you will get 1.872

Related Questions

What is the mean of 2,9,1,10,4,4

Answers

Answer:

2+9+1+10+4+4 = 30

30/6 = 5

The mean is 5

[tex]\huge\text{Hey there!}[/tex]

[tex]\large\textsf{When you see or hear the word \underline{mean} it simply means the \underline{\bf average}.}\\\large\textsf{You simply have to ADD ALL the GIVEN NUMBERS, then DIVIDE}\\\large\textsf{the TOTAL NUMBERS you have in the given set.}[/tex]

[tex]\large\text{Equation: }\mathsf{\dfrac{2 + 9 + 1 + 10 + 4 + 4}{6}}[/tex]

[tex]\large\textsf{2 + 9 + 1 + 10 + 4 + 4}[/tex]

[tex]\large\textsf{2 + 9 = 11}[/tex]

[tex]\large\textsf{11 + 1 + 10 + 4 + 4}[/tex]

[tex]\large\textsf{11 + 1 = 12}[/tex]

[tex]\large\textsf{12 + 10 + 4 + 4}[/tex]

[tex]\large\textsf{12 + 10 = 22}[/tex]

[tex]\large\textsf{22 + 4 + 4}[/tex]

[tex]\large\textsf{22 + 4 = 26}[/tex]

[tex]\large\textsf{26 + 4 = 30}[/tex]

[tex]\mathsf{\dfrac{30}{6} = 5}[/tex]

[tex]\boxed{\boxed{\large\textsf{Answer: \huge your mean is: \bf 5}}}\huge\checkmark[/tex]

[tex]\text{Good luck on your assignment and enjoy your day!}[/tex]

~[tex]\frak{Amphitrite1040:)}[/tex]

Write the phrase as an expression.

a number c increased by 17

An expression is __?

Answers

Step-by-step explanation:

c + 17

is the expression formed .

hope this will be helpful to you.

plz mark my answer as brainlist if you find it useful.

C+17 is the expression form

pls help will give brainliest

Answers

Answer:

7.5

Step-by-step explanation:

I think I may be wrong but 15/2 equals 7.5

Hello! im anijhae i have to say myself im not very smart this answer may be wrong but i got 7.5! because 15/2 simplified is 7.5 cause, 2 4 6 8 10 12 14 16 no 15 so 14.5 could also he the answer ‍♀️

A machine cuts a strip of carpet into two pieces. The length of the smaller piece is 5 meters greater than the length of the larger piece. If the length of the smaller piece is 12 meters, the length of the bigger piece is (?)
meters and the total length of the carpet is (?)
meters.

Answers

Answer:

7 meters and 19 meters

Step-by-step explanation:

12-5=7

12+7=19

Answer:

I think you mean "the length of the smaller piece is 5 meters shorter than the length of the greater piece."

If that's so, then the answer is that the larger piece is 17 meters, and the total length is 29 meters.

If you mean what you wrote, then the answer is that the larger piece is 7 meters and the total length is 19 meters.

Step-by-step explanation:

giving brainliest to the best answer

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Can someone help me with this? I'm kinda confused.

Answers

Answer:

C-cashews cost $9.50 pound

Step-by-step explanation:

Answer:

It's C

Step-by-step explanation:

I told u in the comment thing, ad when you go from 1 up, it leads to 9.5

Carl needs to calculate how much money he made selling snacks at the baseball games yesterday and today. Cotton candy costs $1.59 per bag, hot dogs cost $1.75, and popcorn costs $1.25. Carl sold 25 bags of cotton candy at yesterday's game.

Calculate how much Carl made yesterday on cotton candy and then write an expression showing the total amount of money he made on cotton candy during both games if he sold h number of bags today.

Answers

Answer:

$39.75 + t

(t is the amount he made today)

Step-by-step explanation:

You multiply $1.59 · 25, then, you add today's money, but we don't know what that is, so we mark it as $39.75 + t

$1.59 x 25= 39.75 + t

Due in 30 min pls help

Answers

Answer:

70 students

Step-by-step explanation:

100 × 2 = 100

35 × 2 = 70

Help me with an explanation too please!




I dont care about "jOhNy" and his math. At all.

Answers

Answer:

he is correct.

Step-by-step explanation:

Classify the quadrilateral by selecting its most specific name.

(Choose one)

trapezoid

parallelogram

kite

rectangle

square

rhombus

Answers

rectangle definitely not a parallelogram

You can buy 5 items for $10, how much will it cost for 8 items?

Answers

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

Looking at the Price for 5 Items (10 dollars), That means the Price Per Item Is 2 dollars. Now we know the Cost per Item, We need to multiply the Cost per item by 8 (2*8) making it 16.

Cost of 5 items = $10

Cost of 1 item = 10/5 =2

Cost of 8 items = 8×2=$16

Therefore, the cost of 8 such items would be $16.

A figure is reflected from Quadrant IV to
Quadrant III.

Answers

There is no image so there is no info on the quadrants
no photo? text me if there is?!

Rocky pays a flat rate of $5 per month plus $0.10 per minute for his long-distance phone plan. He wants his total monthly bill to be less than $20.

Part A
Write an inequality that represents the maximum number of minutes, m, Rocky can talk to stay within his budget.

Answers

Answer:

5 - 20/0.10 =

Step-by-step explain

20-5 = 15

15/0.10 = 150

150 = 2h and 30min

so he has to use 2h/30min on the phone

PLS ANSWER TO GET POINTS

Answers

1. A

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:

3520km, 24mph

Step-by-step explanation:

4 x 880km/hr = 3520km

60/40 = 1.5 * 16 = 24mph

Which equation matches the solutions

Answers

Answer: The answer is #3

Step-by-step explanation:

The correct answer is 3

pls answer pls question in he picture

Answers

Answer:

The answer is C: 168 cm

Step-by-step explanation:

please help and explain how you got the answer

Answers

first one because you’re multiplying everything inside the parenthesis by 3

All except the third, because when you distribute the three you get 15w+24 that is equivalent to -3(-5w-8).

help pls i have a D in math rn i really need help if you could :(

Answers

Answer:

If it is talking about the 0 in the center of the graph,it is called the origin

Step-by-step explanation:

The Answer is origin

Which algebraic expression represents “a number divided by nine”?
9 + a
9a
StartFraction 9 Over a EndFraction
StartFraction a Over 9 EndFraction

Answers

Answer:

D: a/9

hope this helps <3

PLS HELP WITH SCREENHOT ASAP

I GIVE BRAINLIEST THANKS :)

Answers

Answer:

1.) 6 & 3.) 18

I think, I'm not sure. Sorry if I'm wrong.

2. is A and 1. is C (a number greater than X). let me know if you need further help!! have a great day

Solve the following problems and create a number line to represent the solution.
Upload a picture of your work.

Answers

1. X is greater than or equal to -8

2. X > 12

Explanation:

1. Divide both sides by -3 to isolate your variable, X. When dividing be a negative, your less than sign flips to a greater than sign.

2. Multiply both sides by 2 to isolate your variable. This gives you X>12
1. X greater than equal to -8
2. X>12

whats 1,258 divided by 24

Answers

Answer:

52

Step-by-step explanation:

The value of the expression is 52(10/24).

What is an expression?

An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.

Example: 2 + 3x + 4y = 7 is an expression.

We have,

1258 ÷ 24

This can be written as,

= 1258 / 24

  24 ) 1258 ( 52

          1248

             10

Now,

= 52(10/24)

Thus,

52(10/24).

Learn more about expressions here:

https://brainly.com/question/3118662

#SPJ5

b. Demonstrate that the two expressions are equivalent by substituting a with the value of 4, and then complete the sentence below.

Answers

Answer

2x+5=43

Step-by-step explanation:

5 more than 2 times a number is 43

Hey bro just wanted tuitions know if we can come overhead to the woods and then

Segment XY is transformed using rigid transformation to get segment X′Y′ as shown in the graph.
Which series of transformations correctly maps XY¯¯¯¯¯¯¯¯ to X′Y′¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯?

A. a reflection over the line y=x followed by a translation up 3 units
B. a reflection over the line y=3 followed by a translation right 7 units
C. a reflection over the x-axis followed by a translation right 11 units and up 2 units
D. a reflection over the y-axis followed by a translation right 3 units and down 4 units

Answers

I think C sorry if I’m wrong!!
I’m unsure but I think it’s letter c

PLEASE HELP ASAP! ILL MARK BRAINLIEST!! A farmer ships 4 times the amount of oranges as tangerines. The farmer ships 8,260 oranges. How many tangerines does he ship? Write an equation then solve.

Answers

Answer:

2,065 tangerines

Step-by-step explanation:

4t = 8,260

t = tangerines

hope this helps :)

Answer:

2065

Step-by-step explanation:

You would do something like for every one tangerine there are 4 oranges. The operation you could use would be 8260 ÷ 4 = 2065.

Hope this helps

PLS HELP! ASAP
Which relationships describe angles 1 and 2?

Select each correct answer.

complementary angles

adjacent angles

vertical angles

supplementary angles

Answers

They’re adjacent angles, they share a same side. And complementary angles because they add to 90

Answer:

i believe these are complementary angles

PLEASE HELP! I NEED AN ANSWER ASAP!

Name the correct angle using the given picture.

Answers

Answer: <6 and <8 are verticle angles

<5 and <8 are alternate interior angles

<2 and <5 are adjacent angles

<3 and <8 are supplementary angles

<7 corresponds to <8

Step-by-step explanation:

Correct me if im wrong

Can someone tell me what 800/600+700-2300*32234 equals?

Answers

The answer would be -74,137,498.67 when you follow the order of operations. (PEMDAS).

I need help on this please!

Answers

5 is 432 and 6 is 36.5

Answer:

5. 432 square inches

6. 36.5 square meters.

Step-by-step explanation:

5. We need the area of the window. Area of a rectangle = length x width

24 x 18 = 432 square inches.

6. We need the area of the parallelogram. Area of a parallelogram = base x height.

7.3 x 5 = 36.5 square meters.

Let me know if you have questions.

It would be great if you answered this question for me! Thanks!

Answers

Answer:

V=hpir²

1/2 full

Cylinders This One=(1/2)hpir^2

given

h=250

r=100

so

V=(1/2)(250)pi(100)²

V=125pi10000

V=1250000pi

approx pi=3.141592

V=3926990 cm^3

divide by 1000

3926.99 liters

about 3927 liters

Other Questions
Find the average rate of change of f(x)=2x^2-8x from x=2 to x=5. Simplify your answer as much as possible. 1) James deposited $4,000 into an account. He madeno additional deposits or withdrawals. James earned5.75% annual simple interest on the money in theaccount.What was the balance in dollars and cents in Jamesaccount at the end of 5 years? Prince Charming invests $3000 for 5 years at a rate of 4% per year simple interest.Calculate the total interest he will receive. Problem 1.9. Find the relative ertrema of the following function. Determine whether eachertremum is a marimum or a minimum.f(x) = [tex] \frac{ {x}^{2} }{ {x}^{4} + 16 } [/tex] Read the excerpt from part 2 of "An Occurrence at Owl Creek Bridge." "The Yanks are repairing the railroads," said the man, "and are getting ready for another advance. They have reached the Owl Creek bridge, put it in order and built a stockade on the north bank. The commandant has issued an order, which is posted everywhere, declaring that any civilian caught interfering with the railroad, its bridges, tunnels or trains will be summarily hanged. I saw the order." "How far is it to the Owl Creek bridge?" Farquhar asked. "About thirty miles." "Is there no force on this side the creek?" "Only a picket post half a mile out, on the railroad, and a single sentinel at this end of the bridge." "Suppose a mana civilian and student of hangingshould elude the picket post and perhaps get the better of the sentinel," said Farquhar, smiling, "what could he accomplish?" Based on the excerpt, which is the most reasonable plot prediction? PLS HELP ME THIS DUE TODAYFind a simile about Joe Clarke in paragraph 4 (leaned like a powerful tree . . .). Write a paragraph explaining how the simile helps the reader understand Mr. Clarke. A student creates a chart listing some characteristics of four substances. Characteristics of Four Substances Substance 1 Substance 2 Substance 3 Substance 4 A mixture Poor conductor of heat and electricity Forms crystals when solid High luster 0 Conducts electricity when dissolved in water Brittle when solid Contains particles that cannot be seen with the naked Good conductor of heat and electricity Malleable eye Dull appearance with no luster Ductile Hard and brittle when solid Cannot be separated by filtration High melting and boiling points Which substance is most likely a metal element? {45x+6y=15-x+18y=11 is.......................... I only need the ones that are highlighted. PLZZZZZZZZ HEALPPPPPP Sara threw her math book off a building . The height of the book, seconds after being thrownis modeled by the equation below. The height measured in feet. h(x)=-5(x+2)(x-7) what is the height of the book when it is thrown? 17.2(20+45)-3/4 (12) someone please help me answer this!!! In order to graph a system of linear equations, I need my equations to be in whatform? naing ducts Of Differences Show that (x - 1)(x - 1) and x 2x + 1 are equivalent expressions by drawing a diagram or applying the distributive property. Show your reasoning. My answer choices are, a,an,e,en please help me Which of these best desrcibes the harlem renaisscane Donna bought 3 bags of dog treats for $6.93. What is the cost per bag of dog treats? PLEASE HURRY I NEED THIS ASAP!! What are the Necessary conditions to form a natural lake