Answer:
first car : 115 liters
second car: 135 liters
Answer:
car 1 = 173.08 liters
car 2 = 76.92 liters
Step-by-step explanation:
the first step is to find what ratio of car 1 is to car 2
that is 18:8
total ratio is 26
the combination of car 1 and 2 = 26
the total km = 3350
total fuel = 250 liters
car 1 = 18 x 250 liters
26
= 173.08 liters
car 2 = 8 x 250 liters
26
= 76.92 liters
173.08 + 76.92 = 250
If m TUV = 64, mZTUW = 7x - 2,
and mZWUV = 24, find the value of x.
1
ud
V
X =
What is 60% of 125? Enter your answer in the box.
Answer:
75
explanation: because i looked it up
Divide
(2xy + 10) by 2
PLS FAST
Answer:
xy+5
Step-by-step explanation:
Answer: xy + 5
Work: So, we are going to divide everything by two. So, in the current equation, it divides everything by two, including the current two, which cancels it. So, after all the division, we get the current answer; xy + 5
I hope this helps, and Happy Holidays! :)
3y=6x-1 what would the slope of my line be?
Which answer choice do I choose?
Solve for x.
4(1 - x) + 2 x = -3(x + 1)
HELPP!!!!! ASAPPP!!!!!!
Sam is collecting pennies. On the first day of the month, Sam is given 10 pennies. Each day after than he gets 2 more pennies. Which of the following equations defines how many pennies he has after the nth day?
an = 2n + 10
an = 10n + 2
an = 20n – 20
an = 10n - 2
Answer:
4n plus 16
Step-by-step explanation:
the imaginary unit i is defined as i = ?
The sum of two angles is 138.6° one angle has a measure of 54° what is M The measure in degrees of the second angle
Answer:
84.6 degrees
Step-by-step explanation:
138.6 - 54 = 84.6
What is the slope of the line represented by the equation y=- } - 5x?
0 -5
or win win
O 5
Hurry please!
Answer:
The slope of the line represented by y = -5x is "-5".
Step-by-step explanation:
y=mx+b
M=slope
b=Y-intecerpt
NEED ANSWER FAST 13 POINTS!
Answer:option 2
Step-by-step explanation:
Answer:
im pretty sure its option number 2
Noel’s brother is 3 times as old as Noel. The sum of their ages is less than 20. What’s the oldest age that Noel could be?
Identify:
Strategize:
Set up:
Solve:
Check
please help meeee!!!!
Answer:
The oldest Noel can be is 6
Step-by-step explanation:
6x3=18
18<20
Noel: 6
Noels' brother: 18
HELP ASAP
suppose the fee is 7.5% of the selling price. determine the total cost of the game(fee included) original cost of the game is $76.
show your work
Answer:
Original Cost: $76
Fee: 7.5%
Take 7.5% of 76 (76 times .075) and add the result to the original amount $76
So, 76 times .075= 5.7
5.7+76= 81.7
Step-by-step explanation:
Amy is putting a new floor in her bathroom. She created a scale drawing of her bathroom floor using a scale of 1/3 inch= 1 foot. In the drawing, the bathroom measure 3 inches by 3 1/3 inches. Amy is purchasing squares tiles that measure 1/3 foot on each side. The cost of each tile is $3.00. How much will Amy pay for the tiles for bathroom floor
Answer:
$2,430
Step-by-step explanation:
Scale of the drawing = ⅓ in. to 1 ft
Measurement of the bathroom on paper = 3 in. by 3⅓ in.
Actual measurement of the bathroom:
3*3 = 9 ft
3⅓ * 3 = 10 ft
Area of the bathroom = 9*10 = 90 ft²
Let's find how many square tiles would cover 90 ft².
The side length of 1 tile is said to be ⅓ ft.
Therefore, the area of 1 tile would be ⅓*⅓ = ⅑ ft².
Number of tiles that would cover 90 ft² would be:
90/⅑ = 90*9
= 810 tiles
If 1 tile cost $3.00, therefore 810 tiles would cost:
810 * 3 = $2,430.
Step-by-step explanation:
I LONELY
2x6x0x7-1-5+16x87x9+0-2x67=
Answer:
12388
Step-by-step explanation:
Used calculator
Solve the inequality.
-12p -82-2(1 + 8p) – (6 - 4p)
How do u do this?
Answer:
If you were to factor this inequality the answer would be
-6(4p+15)
If you were to simplify this inequality the answer would be
-24p-90
I don't really know how your question is set up or how your teachers teach this but here are two possible answers. I hope this helps
To make 1 batch of vegetable soup, Sam needs 16 ounces of water and 8 ounces of vegetables. How does the amount of water compare to the amount of vegetables?
Answer:
There is two ounces of water for every ounce of vegetables.
Step-by-step explanation:
Given that:
Sam needs 16 ounces of water and 8 ounces of vegetables to make 1 batch of vegetable soup.
Ratio is defined as the quantitative relation between two numbers.
We will use ratio to compare the amount of water to amount of vegetables.
Ratio of water to vegetables
16 : 8
Dividing by 8
[tex]\frac{16}{8}:\frac{8}{8}[/tex]
2:1
Hence,
There is two ounces of water for every ounce of vegetables.
Does anyone know how to do these? I don't understand them at all... :(
Answer:
For the first 2 questions, you need to find the square roots of those numbers. The second 2 question, you need to do those problems. Remember that absolute value is always positive. Then, plot those numbers on the coordinate plain.
Edit: plane*
Step-by-step explanation:
Grant spent half of his weekly allowance. Then he earned $5 back by doing the dishes. What is his weekly allowance if he ended with $15?
Answer:
Grant's weekly allowance is $20.
Step-by-step explanation:
We know that Grant ended with $15. We can say that Grant's weekly allowance is x.
x/2 + 5 = 15
Now to solve:
x/2 + 5 - 5 = 15 - 5 (subtract 5 from both sides to isolate the x/2)
x/2 = 10
x/2 * 2 = 10 * 2 (multiply both sides by 2 to isolate the x)
x = 20
Grant's weekly allowance is $20.
Is 6,7,8 a Pythagorean triples?
Answer: No
Step-by-step explanation: 6^2+7^2=85
8^2=64
help pls thanks huys
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Let the unknown number be x.
8 = -4(1) + x
8 = -4 + x
x - 4 = 8
x = 8 + 4
x = 12
Answer:
[tex]a_{n}[/tex] = - 4n + 12
Step-by-step explanation:
The n th term of an arithmetic sequence is
[tex]a_{n}[/tex] = a₁ + (n - 1)d
where a₁ is the first term and d the common difference
Here a₁ = 8 and d = a₂ - a₁ = 4 - 8 = - 4 , then
[tex]a_{n}[/tex] = 8 - 4(n - 1) = 8 - 4n + 4 = - 4n + 12
Michael, who really likes to have a bag of chips with his lunch, is comparing chip prices at the store. He can buy a 10-pack of Double Cheese Crisps for $7.80 or a 15-pack of Cheddar Skins for $11.85. Which brand costs less per bag?
Answer:
10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80 cost less per bag
Step-by-step explanation:
Step one:
given
10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80
15-pack of Cheddar Skins cost $11.85
Required:
The unit cost per bag
Step two:
The unit cost of 10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80 is
7.8/10= $0.78
The unit cost of 15-pack of Cheddar Skins cost $11.85 is
11.85/15= $0.79
Answer:
double cheese crisps
SOMEONE HELP ME PLEASE ILL GIVE BRAINLY
Answer:
1st 3rd and 4th
Step-by-step explanation:
Answer:
The second one is the correct answer
Step-by-step explanation:
You have
[tex] \frac{1}{4} [/tex]
so it is Stretch
and -1 so Right 1 (When the number is in parentheses, the changes on the x-chart are reversed.) and finally +3 so Up3
a student earned a grade of 80% on a math test that had 20 problems how many problems on this test did the student answer correctly
Answer:
16
Step-by-step explanation:
To find 80% of 20, multiply .80 x 20
.80×20 = 16
This is how you multiply percentages--put the decimal point 2 places to the left, then multiply. In this case, you're looking at 80%, so move the decimal point two places to the left
80.0 becomes .80
Then multiply that by the number you're trying to find the percentage of
pls solve the question attached
Answer:
The answer is 75.011
add the given values only make sure the decimal points are in the same line
work out the value of x
will give brainliest
Answer:
x = 35
Step-by-step explanation:
we know that all triangles add up to 180
you first need to make an expression in which the angles equal 180
105 + 140 + x = 180
145 + x = 180
subtract 145 from both sides
x = 35
please help me on this
Answer:
32.64 < 3.264
7.489 < 7.498
0.350 > 0.305
9.164 < 9.614
Step-by-step explanation:
The first digit to the right of decimal point is in the tenths place. The second digit to the right of decimal point is in the hundredths place. The third digit to the right of decimal point is in the thousandths place. The fourth digit to the right of decimal point is in the ten thousandths place and so on.
i really need help,please. also happy holidays!
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Can you help me with explanation will give brainiest
Answer:
Area of rectangular garden = lxb = 10*5
= 50 sq. inch
when area increases by six times
new area = 50*6 = 300 sq inches
now,
let x be increasement in both length and width
(5+x) (10+x) = 300
50 + 5x + 10x + x² = 300
x² + 15x - 250 = 0
x²+ 25x-10x -250 = 0
x(x+25) - 10 (x+25) = 0
( x-10) (x+25) = 0
either x + 25 =0
x = -25 length can be negative
0r x-10 = 0
x = 10
so 10 inches is increase on both side
Step-by-step explanation:
What does y=kx mean
Answer:
k is the slope of the graph.
Step-by-step explanation: