Answer: C
Step-by-step explanation:
C beacause one X cannot have two different Y values
pls write the steps u did
When two parallel lines are intersected by a transversal, the same-side exterior angles are supplementary. That means that their sum is 180.
Using that logic, if the two roads were parallel, then the sum of their same-side exterior angles will add up to 180. Yet their same-side exterior angles add up to 170 (130 + 40 = 170), hence they can't be parallel.
See the drawing attached below.
Using supplmenatry angles (two angles whose sum of measures add up to 180 or a straight line), we can say that:
m<DIE + m<HID = 18
40 + m<HID = 180
m<HID = 140
Similarly:
m<BHC + m<CHI = 180
130 + m<CHI = 180
m<CHI = 50
Using verticle angles therome, (when two lines intersect, the angles opposite to eachother are congruent, or have the same measure), we can say that:
m<DIE = m<GIH = 40
m<GIE = m<HID = 140
m<CHI = m<AHB = 50
m<BHC = m<AHI = 130
Four friends, Ananth, Bala, Chandana, and Dev, have trading cards in the ratio of
7 : 6 : 5 : 4 (respectively). After they’ve redistributed the cards, the ratio is now 20 : 17 : 15 : 14. Who
gained the most cards?
Answer:
Ananth
Step-by-step explanation:
Ananth: 20x - 7x = 13x cards gained
Bala: 17x - 6x = 11x cards gained
Chandana: 15x - 5x = 10x cards gained
Dev: 14x - 4x = 10x cards gained
Ananth gained 13x, which is more than everyone else
I hope this helped, please mark Brainliest, thank you !!
Find the new price for the markup given. Round to the nearest cent if necessary.
$132.75 discounted 40%
Jenna works in an ice cream shop. When she starts her shift the tub of chocolate ice cream is 2/3 full. When she finishes her shift 6 1/2 h later,
there is only 1/6 of the tub left. What was the average hourly change in tub fullness?
13
1
13
5
39
5
39
Answer:
1/13
Step-by-step explanation:
Ice cream
starting = 2/3 full
After Jenna's shift = 1/6 of the tub
Total Time = 6.5hours
Amount of ice cream consumed = [tex]\frac{2}{3} - \frac{1}{6}[/tex]
= [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 0.5
Rate per hour = amount of ice cream consumed -=/ total time
= 0.5/6.5 = 1/13 ice cream consumed per hour
A cylinder and a cone have the same diameter: 8 inches. The height of the cylinder is 3 inches. The height of the cone is 18 inches. Use π = 3.14. What is the relationship between the volume of this cylinder and this cone? Explain your answer by determining the volume of each and comparing them. Show all your work. (10 points)
Answer:
The volume of the cylinder is 1.5 more that the one of the cone (i think)
Step-by-step explanation:
HOPE THIS HELPS (i am not sure it is correct)
PLZZ MARK BRAINLIEST if correct
Answer:
Step-by-step explanation:
A cylinder and a cone have the same diameter: 8 inches. The height of the cylinder is 3 inches. The height of the cone is 18 inches.
Use π = 3.14.
Find the slope given the two points:
(3, 70) , (15, 90)
Answer:
x= 5/3
Step-by-step explanation:
What is -4.5 = 1.5 - x
Answer:
x=6
Step-by-step explanation:
A circle has its center at (6, –3). One point on the circle is (3, 1). Which is another point that lies on the circle?
Answer:
(4,0)
Step-by-step explanation:
A camera has a listed price $627.98 before tax. If the sales tax rate is 7.25%, find the total cost of the camera and it's sales tax included. Round your answer in the nearest cent, as necessary.
which of these tables represents a linear function?
Answer:
table b
Step-by-step explanation:
Linear equations have a constant pattern in the y values and the second table consistently decreases by 1
Please quick You purchase a car using a $15,000 loan with a 5% simple interest rate.
(a) Suppose you pay the loan off after 4 years. How much interest do you pay on your loan? Show your work. (10 points)
Answer:
a) $3000
Step-by-step explanation:
a)
interest = Principal x rate as decimal x time
interest = 15,000 x 0.05 x 4
interest = 3000
The freezing point of helium is 0.95 Kelvin. What is this temperature in degrees Fahrenheit?
Answer:
-457.96
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
273.15 + °C = K
°C = K - 273.15
0.95K to °C = 0.95 - 273.15 = -272.2°C
°C to °F
(9/5 °C) + 32 = °F
(9/5 × -272.2) + 32 = °F
-489.96 + 32 = °F
= -457.96°F
please mark brainliest
1.If a number a is always less than another number b, which of the following expressions expresses their relationship?
A.a≤b
B.a≥b
C.a>b
D.a 0
D.x 9
Which of the following sentences is the word equivalent of the expression above?
A.The product between 3 and a number is no less than 9.
B.The product between 3 and a number is greater than 9.
C.The product between 3 and a number is no more than 9.
D.The product between 3 and a number is less than 9.
Answer:
Let's define the symbols:
x < y
means that x is strictly less than y.
x ≤ y
means that x is less than or equal to y.
(both of these signs can be in the other direction, take that in mind).
A) " a is always less than another number b"
Here we should have:
a < b.
a is always less than the other number b.
This is not in the options, so i suppose that there is a mistake in the question.
B) The expression "above" is not shown here, so i will just writhe the correspondent expression for each option, and you can see which one matches with the expression above.
a) "The product between 3 and a number is no less than 9"
3*n ≥ 9.
b) "The product between 3 and a number is greater than 9."
3*n > 9
c) "The product between 3 and a number is no more than 9"
3*n ≤ 9
d) "The product between 3 and a number is less than 9"
3*n < 9
Evaluate the function when x = 5: h(x) = 3x + 5
Answer:
h(x)=20
Step-by-step explanation:
x=5
3(5)+5
15+5
20
Hope this helps!
Answer:20
Step-by-step explanation:
Hello!
So first you want to plug in 5 to all of the x
h(5) = 3(5) + 5
No you want to do 3(5)
3(5) = 15
h(5) = 15 + 5
Now you add 15 + 5
15 + 5 = 20
h(5) = 20
So your answer is 20
What is the mapping notation that will transform triangle ABC to triangle A'B'C'?
Answer:
A'B'C' = A'(8,-3) B'(8,-6) C'(2,-6)
Step-by-step explanation:
Hope this helps you.
Answer:
Abc=e A
Step-by-step explanation:
someone explained
Help Please PLEASE PLEASE
Answer:
the length is 14 the width is 15 and the area is 210
If a line contains the point (0, -1) and has a slope of 2, then which of the following points also lies on the line?
(0, 1)
(1, 1)
(2, 1)
Answer:
(1,1)
Step-by-step explanation:
In triangle MNO, NO = MN and angle MM = 13°. Find angle MO
Answer:
If NO=MN then angle M=O, so if angle O is what you are asking for, it should be 13 degrees
Step-by-step explanation:
An exterior angle of a triangle is 152°. If the non-adjacent angles are congruent, then what are the measures of all of the interior angles of the triangle?
a. 62°, 59°, 59°
b. 90°, 45°, 45°
c. 152°, 14°, 14°
d. 28°, 76°, 76°
9514 1404 393
Answer:
d. 28°, 76°, 76°
Step-by-step explanation:
The sum of the "non-adjacent" interior angles of the triangle is equal to the exterior angle, so is 152°. If those angles are congruent, each is half of 152°, or 76°. The remaining angle is the supplement to 152°, so is 180-152 = 28 degrees.
The interior angles are 28°, 76°, 76°.
What si the equation in slope intercept form of the line that passes through the points (-4,2) and (12,6)
Answer:
b = -12
Step-by-step explanation:
In order to find the slope intercept you must first find the slope of the given points.
[tex]-4,2 = 12,6[/tex]
[tex]S=\frac{y2-y1}{x2-x1}[/tex]
Substitute:
[tex]\frac{12--4}{6-2}[/tex]
[tex]12--4=12+4=16[/tex]
[tex]6-2=4[/tex]
[tex]S=\frac{16}{4}[/tex]
Now find the slope intercept
[tex]16\div4=4[/tex]
[tex]SI=y=mx+b[/tex]
Substitute:
[tex]12=4\times6+b[/tex]
Solve:
[tex]4\times6=24[/tex]
[tex]12=24+b[/tex]
Subtract 24 on both sides:
[tex]12-24=-12[/tex]
[tex]x=-12[/tex]
[tex]y=-12[/tex]
Hope this helps.
The sum of two numbers is 46. The difference of those numbers is 22. What are the two numbers?
Answer:
34 and 12
Step-by-step explanation:
so two numbers are x and x-22
then x+x-22=46
2x=68
x=34
x-22 = 12
The numbers are 34 and 12, which gives sum 46 and difference 22.
What is algebra?Algebra is a study of mathematical expressions, in which numbers and quantities are represented in formulas and equations by letters and other universal symbols.
Let the two numbers are a and b.
According to given conditions,
The sum of a and b is 46,
And the difference of a and b is 22.
Implies that,
a + b = 46 (1)
a - b = 22 (2)
Add equation (1) and (2),
2a = 68
a = 34
Substitute the value of a in equation 1 to get the value of b,
34 + b = 46
b = 46 - 34
b = 12
The required numbers are 34 and 12.
To know more about Algebra on:
https://brainly.com/question/24875240
#SPJ2
Use f(x) = 2x + 5
Find f^-1 (11)
Answer:
If you're looking for the inverse, the answer is:
[tex]\frac{x}{2}-\frac{5}{2}[/tex]
Which of these triangle pairs can be mapped to each other using both a translation and a reflection across the line
containing AB?
Answer:
ABC to XYZ
Step-by-step explanation:
Line AB can be moved across to line XY and it will be a perfect match
Answer:
its A
Step-by-step explanation:
bc its A
Each square in the grid is a unit square with an area of 1 square unit. What is the area of the figure? square units
Answer:
The total area of the figure is: 16 square units
Step-by-step explanation:
The Area is basically a measure of how much space in square units there is inside an object.
Given that each square in the grid is a unit square with an area of 1 square unit.
The figure clearly shows that there are 14 complete squares and 4 half square units.
Thus, the total area of the figure is:
(1 × 14) + (1/2 × 4)
=14 + 2
= 16 square units
Therefore, the total area of the figure is: 16 square units
A triangle has a base of 15 feet and a height of 9.5 feet. What is the area of the triangle?
O 142.5 ft2
O 71.25 ft2
O 24.5 ft2
O 5.5 ft2
HELP ASAP
Answer:
71.25 ft2
Hope this helps. Pls give brainliest.
Answer:
71.25
Step-by-step explanation:
multiply them together then divide by 2.
Write a unit rate for the situation.
$12.50 for 5 ounces
$__ per ounce
Answer:
The correct answer is $2,50.
Step-by-step explanation:
The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.
We have been told that $ 12.50 is the price for 5 ounces, but what we want to know is how much 1 ounce costs.
To determine this, what we must do is divide the total price by the quantity of ounces, in order to determine the unit price:
12.50 / 5 = 2.50
In this way we can verify that the unit price of 5 ounces is $ 2.50
p+1/p=7 then p^3+1/p^3
please can i have the asnwer !!
9514 1404 393
Answer:
(3, 2), (4, 0)
Step-by-step explanation:
Two integer grid points are crossed by the curve on or above the x-axis:
(x, y) = (3, 2), (4, 0).
Joe pays $25.10 for 2.5 pounds of wall-paper. What is the price, in dollars and cents, per pound of wall paper?
Answer:
10.04
Step-by-step explanation:
25.10/2.5=10.04
Answer:
10.04
Step-by-step explanation:
All you do is divide 25.10 by 2.5, the total($25.10) by the amount(2.5) then that is where
25.10 divided by 2.5 comes from, therefore your answer is 10.04
Mary rolls a fair dice and flips a fair coin.
What is the probability of obtaining an even number and a tail?
Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
even number is 3/6 = 1/2
and the coin is 1/2
so 1/2 x 1/2 = 1/4
Answer:
1/4
Step-by-step explanation: