Answer:
1. Proportional
2. Not proportional
3. Proportional
Step-by-step explanation:
We have three questions with 2 ratios and are asked if they are proportional or not.
To define proportionality, basically its if the two ratios equal the same value when put in a certain way.
And that way is :
[tex]\frac{x}{y} =\frac{x}{y}[/tex]
You will substitute the numbers with the letters, in which you will cross multiply :
[tex]\frac{x * y}{x*y}[/tex]
So subtitute :
1.
[tex]\frac{1}{3} *\frac{7}{21}[/tex]
[tex]\frac{1*21}{7*3}[/tex]
[tex]21=21[/tex]
Therefore 1. is proportional.
2.
[tex]\frac{3}{4} *\frac{24}{18}[/tex]
[tex]\frac{4*24}{3*18}[/tex]
[tex]\frac{96}{54}[/tex]
96 = 54
Therefore 2. is not proportional.
3.
[tex]\frac{1}{5} *\frac{6}{30}[/tex]
[tex]\frac{1*30}{5*6}[/tex]
[tex]\frac{30}{30}[/tex]
30 = 30
Therefore 3. is proportional.
Plzzz help I will give you 25 points
PLS HELP ME ! IM GIVING BRAINLIEST
Answer: 15 feet
Step-by-step explanation:
I divided 20 by 12 on the calculator and I got a repeating decimal (1.6666) Then, not clearing the calculator, I multiplied that by 9 and if you followed the steps, you should get 15.
Reena bought a mobile phone for 16,240 that included a GST of 12%. Find the price of the mobile phone before the GST was added.
Person who answers will be marked brainliest
Answer: 14500
Step-by-step explanation:
Let the price of the mobile phone before the GST was added be represented by x.
Therefore,
x + (12% × x) = 16240
x + 0.12x = 16240
1.12x = 16240
x = 16240/1.12
x = 14500
The price of the mobile phone before the GST was added was 14500
True or False. The cross section of a Sphere is an ellipse.
a. True
b. False
Answer:
False! all cross sections of spheres are circles!
Step-by-step explanation:
Find the slope of the line that passes through the pair of points
(-13,7) and (1, -14)
Answer:
m= -3/2
Step-by-step explanation:
I hope this helps
Need Help on Algebra 2 Question To Finish My Unit Exam (10.12)
Answer:
3rd option
Step-by-step explanation:
Find the length of AB.
АE:14
AD:12
AB:
BC:18
Answer:
Whre is the question I don't get it
Write an equation of a like that passes through the points (9,5) and (6,7)
Answer:
y=-2/3x+11
Step-by-step explanation:
m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(7-5)/(6-9)
m=2/-3
m=-2/3
y-y1=m(x-x1)
y-5=-2/3(x-9)
y=-2/3x+18/3+5
y=-2/3x+6+5
y=-2/3x+11
Which of the following are solutions to the equation below?
Check all that apply
x2 + 4x + 4 = 12
Answer:
C. 2√3 - 2Step-by-step explanation:
[tex]x^2 + 4x + 4 = 12\\\\x^2+2\cdot x\cdot2+2^2=12\\\\(x+2)^2=12\\\\x+2=-\sqrt{12}\quad\vee\quad x+2=\sqrt{12}\\\\x=-2\sqrt{3}-2\quad\vee\quad x=2\sqrt3-2[/tex]
Solve the quadratic equation numerically (using tables of x- and y- values).
x squared + 2 x + 1 = 0
Answer:
x=-1
Step-by-step explanation:
Step 1: Factor
[tex]x^{2} +2x+1[/tex] => [tex](x+1)(x+1)[/tex]
Step 2: Solve for x.
[tex]x+1=0[/tex]
[tex]-1[/tex] [tex]-1[/tex]
-----------------
[tex]x=-1[/tex]
5. A cell phone company charges $50 connection fee plus $20 per line. Jake must spend under $140 on his
family's cell phone bill. How many cell phones can his family have? Write the linear inequality that models this
situation then solve the problem. Please show your math work
I WILL GIVE BRAINLIEST!!
Answer:
4 lines
Step-by-step explanation:
50+20*lines < 140
20*lines < 90
lines < 4.5
what will happend if agricultural land decrease
can i get the crown please ↑ ↑ ↑ ↑ ↑ ↑
they have pictures thats
the answer
Complete the equation. Answer as a fraction in its simplest form.
9xy * (2/3x)^3 = ( / )x^4 y
Step by Step Solution
STEP
1:
2
Simplify —
3
Equation at the end of step
1:
2
9xy • ((— • x)3)
3
STEP
2:
Equation at the end of step
2:
23x3
9xy • ————
33
STEP
3:
Multiplying exponential expressions :
3.1 x1 multiplied by x3 = x(1 + 3) = x4
Dividing exponents:
3.2 32 divided by 33 = 3(2 - 3) = 3(-1) = 1/31 = 1/3
Final result :
8x4y
————
3
Step-by-step explanation:
What is the amount of sales tax owned in a $39 jacket if the tax rate is 5%
Answer:
$1.95
Step-by-step explanation:
1. Last month, John's dog ate 45 cans of dog food in
30 days. How many cans should John buy to feed his
dog for the next 6 days?
Please help me !!!
Answer:
9 cans
Step-by-step explanation:
45/30=1.5
1.5*6=9
Answer:
9 Cans of dog food
Step-by-step explanation:
You have to divide 45 the amount of cans within the 30 days. 45/30=1.5.And you have to multiply this by 6 days. 1.5×6=9
4. y = 94(0.75) *8 is an example of exponential growth
O True
O False
Answer:
false
Step-by-step explanation:
solve y= 8x + 1 and 6= 6x + 3
Answer:
The first one is 5 the second one is 0.5
Step-by-step explanation:
Use desmos it makes your life easier
Hope this helps! :)
There are _____ tenths in 2 tenths
Please?
Answer:
Not sure what you mean, but there are 2 tenths in two tenths?? Just incase you meant "How many hundredths are in two tenths", the answer would be 20 hundredths.
Step-by-step explanation:
best anwser gets brain thank you show work
Answer: 1.567 × 10⁹
Step-by-step explanation:
1.6 × 10⁹ = 1.6 × 1000000000 = 1,600,000,000
3.3 × 10⁷ = 3.3 × 10000000 = 33,000,000
1,600,000,000 - 33,000,000 = 1,567,000,000
10⁹ = 1,000,000,000
1.567 × 1,000,000,000 = 1,567,000,000
Hope this helps!
if Emma has all a's and one d what is her gpa? she has 6 classes in total
Answer:
3.5 GPA
Step-by-step explanation:
I used a GPA calculator.
Can someone help me answer these two questions
Answer:
1. c. 2
2. a. positive
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
Answer:
slope is 2
horizontal line = 0, not undefined
Step-by-step explanation:
4 times 67 please only serious awnsersss
Answer:
268 hope i helped
Step-by-step explanation:
Answer:
268!
Step-by-step explanation:
You can easily g0ogle this so you don't need to waste points!
Need help with this assignment!
Answer:
x=3
Mark me if I helped you❤️
can you find the area for this?
Answer:
b. is the right answer of your question
Answer:
106.5=0.01065
26.6=0.00266
60.35=0.00266
53.25=0.005325
18 decreased 12%
NEED HELP ASAP
Answer:
17.88
Step-by-step explanation:
18- 12/ 100=
447/24=
then simplify
Answer:
20.16
Step-by-step explanation:- 12% × 18 =
- 12 ÷ 100 × 18 =
- 12 × 18 ÷ 100 =
- 216 ÷ 100 =
- 2.16
Clare used 30% less butter this month than last month when baking holiday treats. If she used 250 tablespoons of butter last month, how many tablespoons did she use this month?
Answer:
175 tablespoons.
Step-by-step explanation:
250 × 30% = 75
250 - 75 = 175
please help me ASAP this is very important explain for brainlist.
Answer:
68%
Step-by-step explanation:
17 divided by 25 = .68
What is the measure of angle C? Enter your answer in the box. ° A quadrilateral inscribed in a circle. The vertices of quadrilateral lie on the edge of the circle and are labeled as A, B, C, and D. The interior angle A is labeled as left parenthesis x plus 15 right parenthesis degrees. The angle B is labeled as left parenthesis x plus 10 right parenthesis degrees. The angle D is labeled as left parenthesis x plus 24 right parenthesis degrees.
Answer:
can u upload a pic of the question
Answer:
Quadrilateral ABCD is inscribed in this circle.
What is the measure of angle C?
Enter your answer in the box.
92°
how to make 9.37% into decimal
Answer: divide by 100 is .0937
Step-by-step explanation:
At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?
Answer:
$96
Step-by-step explanation:
14.40 / 6 = $2.40
$2.40 x 40 =
$96
Hope that helps!
The solution is $ 96
The cost of 40 pints of ice cream is given by the equation A = $ 96
What is an Equation?Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.
It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.
Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.
Given data ,
Let the cost of 40 pints of ice cream be A
Now , the equation will be
The cost of 6 pints of ice cream = $ 14.40
So , the cost of 1 pint of ice cream = cost of 6 pints of ice cream / 6
Substituting the values in the equation , we get
The cost of 1 pint of ice cream = 14.40 / 6
The cost of 1 pint of ice cream = $ 2.40
Now ,
The cost of 40 pints of ice cream A = 40 x cost of 1 pint of ice cream
Substituting the values in the equation , we get
The cost of 40 pints of ice cream A = 40 x 2.40
The cost of 40 pints of ice cream A = $ 96
Therefore , the value of A is $ 96
Hence , the cost is $ 96
To learn more about equations click :
https://brainly.com/question/19297665
#SPJ2