Claire buys a jacket that originally cost $76, the price is marked down 25%and Claire has a coupon to further reduce the price by 10%. How much does Claire pay for the jacket?

Answers

Answer 1

Answer:

$51.30

Step-by-step explanation:

76 decrease 25% =

76 × (1 - 25%) = 76 × (1 - 0.25) = 57

57 decrease 10% =

57 × (1 - 10%) = 57 × (1 - 0.1) = 51.3


Related Questions

Can someone please help me.... I need help with 43 muiltiplyed by 6 divedied by 2 simplafied to a frcation!

Answers

Answer:

Your Answer will be 129, not a fraction. It will be a whole number

Step-by-step explanation:

43 x 6 = 258

258 / 2 = 129

i dont get this please help with the explanation and steps

Answers

Midpoint is the point in the middle
XZ is 11 unit away from each other so middle of it will be 2.5

I need help doing this ?

Answers

It should be approximately 21.6 years.

Answer:

It would be 21.6

Step-by-step explanation:

First 2% of 16000 is 320.

Now we take our wanted value of 22900 and subtract 16000 from it to get 6900.

We take our difference of 6900 and divide this by 320 and get 21.5625

That rounded to the nearest tenth is 21.6

Rationalize the denominator 2√5/√6

Answers

Step-by-step explanation:

to rationalise the denominator, you need to multiply the denominator with itself and the numerator.

Sally goes fishing with Dan. They catch 6 trout. If they equally split up the trout, how may will each one get ​

Answers

Answer:

they will get 3 each

Step-by-step explanation:

They would get three each because there is two of them and they’re six trout right, and, you have to divide six and two to get three


you’re welcome :)

Can you help me on quadratic formulas?

Answers

Sure. Where is the question and I hope I can answer it

I take it as you want to learn about the formula.

The quadratic formula is a formula where you can solve x for any quadratic equation in form  ax^2+bx+c=0.

The formula is x= [tex]\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex].

The +- means + or - for the 2 solution in each equation.

*All above information is what you need to know about the quadratic formula and solve for answer, but I will go a step further in my answer to prove the quadratic formula always work.

[tex]0=ax^2+bx+c[/tex]

[tex]0=(ax+\frac{b}{2})^2-\frac{b^2}{4}+c[/tex] (This step is completing the square)

[tex](ax+\frac{b}{2})^2=\frac{b^2}{4}-c[/tex]

[tex](2ax+b)^2=b^2-4ac[/tex]

[tex]2ax+b=+or-\sqrt{b^2-4ac}[/tex]

[tex]2ax=-b+ or -\sqrt{b^2-4ac}[/tex]

[tex]x=\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex]

This is my way of proving this formula although there are many other ways to do it too, if there is any questions, feel free to ask me in the comment :-).

Find the area of the figure.

Answers

418/2cm I think so, area of the figure

Solve for c: c=5 5/6 x 2

Answers

Hi there!

c=11 2/3

1.Convert 5 5/6 into mixed number:

[tex]5 \frac{5}{6}=\frac{35}{6}[/tex]

2.Convert 2 into fraction term:

[tex]2=\frac{2}{1}[/tex]

3.Convert both fraction into same denominator:

[tex]\frac{35}{6}=\frac{35}{6}[/tex]

[tex]\frac{2}{1}=\frac{12}{6}[/tex]

4.Multiply the two terms:

[tex]\frac{35}{6}[/tex]·[tex]\frac{12}{6}=\frac{70}{6}[/tex]

5.Simplfly the fraction term:

[tex]\frac{70}{6}=\frac{35}{3}[/tex]

[tex]\frac{35}{3}=11 \frac{2}{3}[/tex]

Therefore, c=11 2/3.

Make b the subject of the formula a = b + 6

Answers

Answer:

b=a-6

Step-by-step explanation:

Find area of triangle ABC

Answers

Area of a Triangle = A = ½ (b × h) square units

Step-by-step explanation:

where B and C are the base and height of the triangle, respectively.

Please answer need it ASAP!!!!

Answers

Answer:

C but see the discussion below.

Step-by-step explanation:

Remark

You are given 2 items and ask for a third. That is a classic trig question.

Givens

angle = 27

opposite side = 18

hypotenuse = ?

Solution

Sin(27) = opposite side / hypotenuse

Sin(27) = 18 / hypotenuse                         Multiply by the hypotenuse

hypotenuse * sin(27) = 18                         Divide by sin(27)

hypotenuse = 18 / sin(27)

hypotenuse = 18 / 0.45699

hypotenuse = 39.6484

Comment

This is a very difficult question to pick an answer for. Everything depends on what you have been told about 5 when rounding. I always use a very simple method. It the rounded number is a 5 then you bounce the answer up. Otherwise leave it alone.

I think the correct answer (according to my rule) is that the answer is C, but your teacher could actually use a rule which would round it up to 39.7. I'm going to answer C but if you get it wrong, then D is the answer.

Mr datu has enough money to pay 8 workers for 15 days if he adds 4 more workers for how long can he pay at the same rate?

Answers

Answer:

10 days

Step-by-step explanation:

Mr Datu can pay 8 workers for 15 days,

Then at the same rate he can pay 1 worker for the number of days = 15×8

                                                                                                                = 120

If he adds number of workers = 4

Then total number of workers = 8 + 4 = 12

With the same rate Mr Datu can pay 12 workers for number of days = [tex]\frac{120}{12}[/tex]

                                                                                                                 = 10 days

Therefore, Mr Datu can pay 12 workers for 10 days a the same rate.

yo
What are the coordinates of the point on the directed line segment from (−5,5) to (10,−5) that partitions the segment into a ratio of 2 to 3?

Answers

Answer:  So the ratio is gonna be 5:3...

Step-by-step explanation:

Find x.
2x + 40
3x
4x
X + 50
x= [?]
I
Enter

Answers

Answer:

[tex]x = 27[/tex]

Step-by-step explanation:

A shape exterior angles add up to 360.

All of these angles are exterior angles so we can add up all of them to and set it equal to 360 to find x.

[tex]3x + 4x + 2x + 40 + x + 50[/tex]

[tex]10x + 90 = 360[/tex]

[tex]10x = 270[/tex]

[tex]x = 27[/tex]

Which expressions does the model represent? Choose ALL the correct answers

Answers

Answer:

the first one and the last one

Step-by-step explanation:

the other 2 have numbers above 1.

what is the perimeter of a triangle whose sides are 4x, 3x+5, and 9-x?

Answers

Answer:

if these expression represent side lengths, then you simply add those three expressions, and that's the perimeter.

Step-by-step explanation:

I explore this idea a bit. obviously x < 5 (because 5-x has to be positive.

2x-5 > 0 is a requirement, also, so x > 2.5 is required.

1/2 gallon of apple cider is $2.80. What is the price per ounce ?

Answers

Answer:

35 cents

Step-by-step explanation:

If this answer helped you then please consider liking this and marking it as brainliest :)

​Which situation matches the inequality below?

x + 250 < 1,200

A. A hiking trip, consisting of an x-mile first leg and a 250-mile second leg, will be greater than 1,200 miles.

B. Last year 1,200 people took a trip from the hotel to the waterfall. If 250 more people will take the trip in addition to the number of people, x, who have already taken it this year, the total will be greater than last year's.

C. Taking a trip on a raft is safe if the weight of guests and their belongings (x pounds) and the weight of the guide and her equipment (250 pounds) together are less than 1,200 pounds.

Answers

Answer:

C is the correct answer

I need answer ASAP: You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 40 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gasoline. Another car is red. It can travel 22 2/5 miles on 4/5 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon for each​ car? Which car could travel the greater distance on of​ gasoline?

Answers

Answer:

Blue:  32.4 mpg

Red:  28 mpg

The Blue car will travel farther on a gallon of gasoline

Step-by-step explanation:

Blue: 40.5/1.25=32.4 mpg

Red: (22 2/5)/(4/5) =22.4/0.8=28 mpg

Can someone please help me with this?!

Answers

Answer:

C. 39.6

good luck, i hope this helps :)

Six more than twice a number is greater than negative fourteen. Solve the inequality for the unknown number

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2x+6 > -14

Subtract 6 from both sides

2x > -20

Divide both sides by 2

x > -10

The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.

What is the solution to the equation?

The distribution of weights to the variables involved that establishes the equilibrium in the calculation is referred to as a result.

Inequality is defined as an equation that does not contain an equal sign. Inequality is a term that describes a statement's relative size and can be used to compare these two claims.

Six more than twice a number is greater than negative fourteen.

Let x be the number. Then the equation will be

2x + 6 > - 14

Simplify the inequality, then the value of x will be

2x > - 20

x > - 10

The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.

More about the solution of the equation link is given below.

https://brainly.com/question/545403

#SPJ2

Simplify 3x^2y^3•x^4y

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

3x²y³·x⁴y = 3x²x⁴y³y = 3x²⁺⁴y³⁺¹ = 3x⁶y⁴

What is a number that when you multiply it by 3 and subtract 2 from the product, you get 37?

Answers

Step-by-step explanation:

3n -2 =37

3n = 39

n = 13

hope this helps

hallar la medida del angulo "y"​

Answers

Answer: y = 11.25

Step-by-step explanation:

Mi espanol es terrible :l

Todos los angulos terminaran acompletando 90° grados

Entonces hagamos una ecuacion

3y + 4y + y = 90

8y = 90

Divide por 8

y = 11.25

Esta parte no es necesaria

Para ver si es verdad hagamos el math

3(11.25) = 33.75

4(11.25) = 45

y = 11.25

33.75 + 45 + 11.25 = 90

Joshua goes to a local farmers market and see sinuses apples $9.80 per 10 pound bag which is a unit rate of the price per pound

Answers

Answer:

$0.98

Step-by-step explanation:

Given data

Cost of sinuses apples = $9.8 for 10 pound

We want to find the cost per pound

Hence

if 10 pounds cost $9.8

  1 pound will cost x

cross multiply

x= 9.8/10

x= $0.98

Hence a pound will cost $0.98

How many quarters and dimes would you need to have both 12 coins and $3 at the same time?

Answers

Answer:

12 quarters and no dimes

Answer:

(6,6)

(8,10)

(12,0)

1

X-

2 ✓

3

5 X

7

8 of 8

46.8g of sugar is needed to make 6 cakes. How much sugar

is needed for 11 cakes?

g

Answers

Answer: 85.8g

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that 46.8g of sugar is needed to make 6 cakes. Therefore, the amount of sugar needed to make 1 cake will be:

= 46.8/6

= 7.8kg

Then, the amount of sugar needed to make 11 cakes will be:

= 7.8 × 11

= 85.8g

Write the equation and solve. Show all work.

Jaidyn sold half of her comic books and then bought 16 more. She now has 36. How many did she begin with?

Answers

Answer:

she begin with 40 comic books

Victoria is going to invest in an account paying an interest rate of 1.5% compounded quarterly. How much would Victoria need to invest, to the nearest hundred dollars, for the value of the account to reach $3,300 in 13 years?

Answers

Answer: P = 2716.3448786 or about 2700

Step-by-step explanation:

The amount that need to invest, to the nearest hundred dollar is to be considered as the 2,700.

Calculation of the amount:

Since

The interest rate be like = 1.5% = 1.5% / 4 = 0.38%

The time period = 13 * 4 = 52

The future value = $3,300

The PMT is = $0

Now the following formula is used;

So,

= -PV(RATE,NPER,PMT,FV,TYPE)

After applying it, the present value should be $2,700

Learn more about rate here: https://brainly.com/question/24546293

If these two shapes are similar, what is the measure of missing length b?

Answers

Step-by-step explanation:

the length of B = 7 milimeter

plz mark my answer as brainlist if you get it help ful .

Other Questions
PLZ help i'll give brainliest. Suppose you deposit $1000 in an account earning 6% simple interest each year. How much would you earn in interest after 6 months? hey guys i really need help pls dont waste the points i actually want help to understand how to solve equations like:x + 2y = 4ory= -3/4x - 1To get both the X value and the Y value? I would really appreciate it loves Scenario: B. Paul and his wife are investigating the possibility of starting a new restaurant in Beaufort, a small town in the South Carolina low country. It has been Paul's lifelong dream. Paul has won a lottery and is trying to decide if this is what he wants to do with the prize money. He decides to do an analysis of the competitive environment. After his analysis, he discovers several important issues. First, it will cost most of Paul's lottery winnings to finance a restaurant in Beaufort. Second, it will be difficult to attract new customers because they have so many eating choices available to them in Beaufort and the surrounding towns. Finally, the competition in the restaurant industry is considered fierce by industry analysts and this is frightening to someone like Paul, who has never worked in that industry. Which of the following factors would Paul have considered while analyzing the competitive environment?a. technology b. substitutes c. legal factors d. economic factors e. demographics The information that Paul has collected in his competitive analysis can be referred to as:______. a. corporate espionage. b. competitive intelligence. c. domain selection. d. strategic vision e. mission statement what is the volume of Triangular Prism 8cm8.9cm15cm8cm story the Lion and the mouse THE PEAK TUTORS12 Calculate the volume of concentrated sulphuric acid (density 1.84 g/mL), containing 98.0% H2SO4 by mass, thatwould contain 40.0g pure H2SO4.A 32.2mL B 52.2mL C 22.2mL D 42.2mL help me with this question please How would the passage be different if it were written from a third person perspective Choose the best translation of the following sentence.I like the one who is tall.J'aime celle qui est grande.O J'aime ceux qui sont grands.O J'aime celui grand.J'aime celles qui sont grandes. yooo wsp could I pls get help with my math?? tysmwhich of the following options could represent a possible set of interior angles of a triangle?1) 100, 130, and 1302) 25, 3, and 353) 45, 105, and 1204) 30, 70, and 80 Which is a response?a. lightb. a loud noisec. running awayPls help thank you:) Cmo resolver esta fraccin de 2/5 de matemticas Please please help me 15 is no more than the difference of a number x and 2 as an inequality? Molly is getting balloons for her father's birthday party. She wants each balloon string to be 9 feet long. At the party store, string is sold by the yard. If Molly wants to get 67 balloons, how many yards of string will she need? A yogurt shop offers 10 different flavors of frozen yogurt and 14 different toppings. How many choices are possible for a single serving of frozen yogurt with one topping? Choose the two expressions that are equivalent to 5. 75 1. 15 A: 575 115B: 5,750 1,150C: 5,750 115D: 575 1,150 what are 16 essential art tools for artists? Helpppppp my teacher will check my work when we i go back to school 1.) What does it mean that some democracies were dismantled by dictatorships? 2.) how you think people in England might have felt about the spread of these dictatorships?