Answer:
hdgeuehd eidbvoedveud dbzjdvsje sisbs e sid idea tiff
kahn academy question please help
Answer:
1/20
Step-by-step explanation:
[tex] \frac{3}{4} \div \frac{15}{1} \\ \frac{3}{4} \times \frac{1}{15} \\ \frac{3}{60} = \frac{1}{20} [/tex]
Answer:
1/20
Step-by-step explanation:
What is the quotient and remainder of 41 divided by 3
Answer:
13 is the quotient and the remainder is 2
13*3=39
39+2=41
Step-by-step explanation:
The quotient and remainder of 41 divided by 3 are 13 and 2 respectively.
We have to given that,
To find the quotient and remainder of 41 divided by 3.
We can divide it,
⇒ 41 ÷ 3
3 ) 41 ( 13
- 3
-------
11
- 9
---------
2
Hence, We get;
After divide,
Quotient = 13
Remainder = 2
Therefore, the quotient and remainder of 41 divided by 3 are 13 and 2 respectively.
Learn more about the divide visit:
brainly.com/question/28119824
#SPJ6
OLEASE HELP!!! GIVING BIRRELENTYLIST
10 POINTS HELP ASAP!!!
Answer:
I think it is -7
Step-by-step explanation:
The diameter of the circular railroad crossing sign below is 16 inches. Find the area of the sign. Use 3.14 for π.
A=πr2=π×r×r i well give you 15 points
Answer:
200.96
Step-by-step explanation:
Area is
[tex]\pi {r}^{2} [/tex]
Where r is the radius, we can find the radius since the radius is half of the diameter. Since the diameter is 16, the radius is 8. Now let plug it in the equation.
[tex]\pi(8) {}^{2} [/tex]
Which equals
[tex]64\pi[/tex]
Use 3.14 as pi then multiply
[tex]64 \times 3.14[/tex]
Which is 200.96
someone help on this please
Answer:
C, D, F
Step-by-step explanation:
Simply put your equations into a free graphing calculator such as
DESMOS
and it's quite simple!
hope this helps!!
Jamar has a large rectangular box that is 6ft x 8ft x 7ft. Will this box fit a pipe that is 12 ft. Long? Determine the length of the longest straight object that can fit in Jamar's box and show how you know whether the pipe will fit or not.
Answer:
9.21ft
Step-by-step explanation:
Given data
L= 6ft
W= 8ft
H= 7ft
Let us find the diagonal of the side, this represents the longest size of pipe the box can take
z^2= L^2+ H^2
z^2= 6^2+ 7^2
z^2= 36+49
z^2= 85
z= √85
z= 9.21ft
Hence the 12ft cannot fit into the box
the length of pip that can fit is 9.21ft
given cos A = 0.36, find angle A in degrees. round your answer to the nearest hundredth.
Answer:
68.9°
Step-by-step explanation:
[tex]cos^{-1}[/tex](0.36) ≈ 68.90
I do not understand it answer with explanation too please
Answer: x = 10
Step-by-step explanation:
The sum of all interior angles in a polygon add up to 360°
Meaning to find X we grab those numbers/variables and make them equal to 360°. This will give us an equation.
106 + 94 + 135 + x + ( x + 5 ) = 360
335 + x + x + 5 = 360
340 + 2x = 360
subtract 340 from both sides
2x = 20
Divide by 2
x = 10
Now solve the angle equations to find their angle.
( 10 + 5 ) = 15
x = 10
Now to check if it's right add them together
106 + 94 + 15 + 10 + 135 = 360 ( ITS CORRECT )
What is 3 to the third power (4 + 4)
Answer:
216
Step-by-step explanation:
Answer:
(4+4)= 8 essa é resposta para mim mas não sê si esta certa
Plz help I don’t understand this question:)
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Evaluate the following expression. 4 –1 + 2
Answer:
5
Step-by-step explanation:
13) Find the missing side to the nearest tenth.
11 cm
50°
r
Answer:
17.1
Step-by-step explanation:
11/cos(50)=17.1
someone please help me with this question, I've been sitting here for a while trying to figure it out.
Answer:
B) h=10
Step-by-step explanation:
5sq rt 2=sq rt 50
Pythagorean theorem
(sq rt 50)^2=50
h^2=50^2+50^2=100^2
h=10
HELP ME PLEASE!! 10 POINTS!!
A store owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will sell for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cost 20 cents per lb with sugar candies. How much does 1 lb of sugar candies cost. I WILL MARK BRAILIEST, PLEASE HELP ME! I don't get it!
Answer: 1.65
I hope this isn't too late : )
The cost of 1 lb of sugar candies is $1.65.
What is multiplication?In mathematics, multiplication is a method of finding the product of two or more numbers. It is one of the basic arithmetic operations, that we use in everyday life.
here, we have,
Explanation
Given to us
weight of candy mix = 100 lb,
weight of jelly beans = 100 lb,
Cost of jelly beans = 20 cent per lb = $0.20 per lb,
Cost of candy mix = $1.36 per lb.
Total cost of candy mix:
Total cost of candy mix = weight of candy mix * Cost of candy mix
= 100 lb * $1.36
Total cost of Jelly beans:
Total cost of Jelly beans = weight of Jelly beans * Cost of Jelly beans
= 20 lb* $0.20
Weight of Sugar candies:
weight of Sugar candies = weight of candy mix - weight of jelly bean
= 80 lb
Total cost of sugar candies:
Total cost of candy mix = Total cost of jelly beans + total cost of sugar candies
100 lb * $1.36 = 20 lb* $0.20+ 80lb*x
solving we get,
x = 1.65
Hence, the cost of 1 lb of sugar candies is $1.65.
Learn more about cost and weight:
brainly.com/question/13129990
#SPJ6
Kevin paid $9.20 per hour. He worked 8 hours. He gave his mother 1/4 of his earnings. How much did Kevin have left?
Answer:
$55.2
Step-by-step explanation:
Please please help will give Brain!!
Answer:
its the last one
Step-by-step explanation:
When an equation in slope intercept form is y=-3r , what is the y-intercept?
Answer:
slope= 3
y intercept= (0,0) hope this helps
Step-by-step explanation:
Which value of x is a solution to this equation? 5 x 2 - 36 x + 36 = 0
1/3+1/4
IN FRACTION FORM
Answer:
7/12
Step-by-step explanation:
Plz mark brainliest :D
Answer:
7/12
Step-by-step explanation:
1
3
+
1
4
=
1
3
+
1
4
=
4
12
+
3
12
=
4+3
12
A supermarket is having its grand opening on Saturday morning. Every fifth
customer will receive a $10 coupon for a free turkey. Every seventh customer
of
will receive a $3 coupon for 2 gallons of ice cream. You are the manager of
the store and you expect 400 customers. How many of each type coupon
should you plan to give away?
Answer:
Well you expect 400 customers and in every fifith customers you give them a free turkey so you have to divide that then divide figure out how many times you'll give away a coupon so you also divide 400 with 3
what is the slope of (16,9), (17,9)
Answer:
0
Step-by-step explanation:
It's a horizontal line, it has no slope.
help please for 20 points!
Answer:
Yellow has more
Step-by-step explanation:
2/6 4/12
3/12
I made them have the same denominators so I can see which has more
Graph the equation y=-1/4(x-2)(x+6) khan academy
Answer: x=−6,2
Step-by-step explanation:
Rearrange the equations.
^ photo
what is 99 + 1 ???????
100
or if this is a meme its
199
Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST
Answer:
$1.8
Step-by-step explanation:
divide .45/2 and get .225
multiply this by 8 and get 1.8
it would cost 1.8n
Answer:
$1.80
Step-by-step explanation:
45/2 = 22.5 cents per pencil
0.225 × 8 = $1.8
compare 1/2 and 1/6 fast
i need help
Answer:
1/2=3/6 1/6<3/6
1/6<1/2
Step-by-step explanation:
Write an inequality for this graph. Please help
what is the domain and range of {(-5,0), (-8,4), (-4,-4), (1,-5)}?
Answer:
All the domains are x values (-8, -4, 1)
All the ranges are y values: (4, -4, -5)
Step-by-step explanation: