Can someone solve this please

Can Someone Solve This Please

Answers

Answer 1

Answer:

4. 2.4

5. [tex]0.123 = \frac{123}{1000}[/tex]

6. IV

Step-by-step explanation:

4. 3 < 5, so we don't add a tenth when rounding. Hence the answer is 2.4

5. [tex]0.123 = \frac{123}{1000}[/tex]. Because [tex]123[/tex] isn't divisible by 2 or 5, we know that this is the most simplified form.

6. Putting the I before the V negates the I. So IV = 5 - 1 = 4.


Related Questions

Ivan and Tanya share £150 in the ratio 4:1
Work out how much more Ivan gets compared to Tanya.


Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The £150 must be split 5 ways with Ivan getting 4 of those splits.

£150/5

----------------

£30

Ivan gets £30 times 4 (remember, Ivan gets a four split).

Tanya gets £30.

Ivan gets £120.

Tanya gets £30.

£120

- £30

----------------

£90

Ivan gets £90 more than Tanya.

Hope this helped!

Distribute 28(2b + 1f + 1p)

Answers

Answer:

56b + 28f + 28p

Step-by-step explanation:

i think

Two chemical plants, one at Macon and one at Jonestown, produce two types of fertilizer, low phosphorus (LP) and high phosphorus (HP). At each plant, the fertilizer is produced in a single production run, so the two types are produced in fixed proportions. The Macon plant produces 1 ton of LP and 3 tons of HP in a single operation, and it charges $600 for what is produced in one operation, whereas one operation of the Jonestown plant produces 1 ton of LP and 1 ton of HP, and it charges $1,000 for what it produces in one operation. If a customer needs at least 100 tons of LP and 180 tons of HP, how many production runs from each plant should be ordered to minimize the cost.

Answers

Answer:500

Step-by-step explanation:

There are 100 production runs from each plant should be ordered to minimize the cost.

What is Production?

The process of making or manufacturing goods and products from raw materials or components is called Production.

The Macon plant produce 1 ton of LP and 3 tons of HP in single operation, and it charge $600 for what is produced in one operation.

And, One operation of Jonestown plant produce 1 ton of LP and 1 ton of HP, and it charges $1,000 for what it produces in one operation.

And, A customer needs at least 100 tons of LP and 180 tons of HP,

Now, A graph of the requirements shows the feasible region is bounded by a polygon with vertices (Macon and Jonestown) as,

= (0, 180), (40, 60), (100, 0).

Hence, By checking costs of these solutions, we find the lowest cost to be obtained when 100 production runs should be ordered from Macon.

So, There are 100 production runs from each plant should be ordered to minimize the cost.

Learn more about the production visit:

https://brainly.com/question/26460726

#SPJ2

Please help geomtry!

Answers

Answer:

13

Step-by-step explanation:

By angle bisector property:

[tex] \frac{28}{49} = \frac{12}{2x + 7 - 12} \\ \\ \frac{4}{7} = \frac{12}{2x - 5} \\ \\ 4(2x - 5) = 12 \times 7 \\ \\ 8x - 20 = 84 \\ \\ 8x = 84 + 20 \\ \\ 8x = 104 \\ \\ x = \frac{104}{8} \\ \\ x = 13[/tex]

A number is divided into two parts, such that one part is 10 more than the other, if the two parts are in the ratio 5:3, find the number and the two parts.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

25:15

5x5=25

3x5=15

Four friends go to dinner. Each chooses a different meal. When the check comes, they decide they will each pay the same amount. If the costs of the meals (including tax and tip) were $12.20, $11.00, $8.50, and $7.50, what should each friend pay so they cover the whole bill?​

Answers

Answer: Each friend should pay $9.80

Step-by-step explanation: First add up all their checks, then divide them by 4 (4 because there 4 friends) to get the amount each friend needs to pay.

$12.20 + $11.00 + $8.50 + $7.50= $39.20

39.30 / 4 = $9.80

What is an
equation of the line that passes through the points (-5, 8) and
(5,0)?

Answers

Answer:

y=4/5x-4

Step-by-step explanation:

use formulas (y2-y1)/(x2-x1) and y=mx+b

slope (y2-y1)/(x2-x1):

(8-0)/(5-(-5))

=8/10

=4/5

equation (y=mx+b):

0=4/5(5)+b

0=4+b

b=-4

7. If AJKL - ANMP, find the value of x.
P x +5 N
49
14
M
J 9x + 1 L

Answers

Answer:

Since they are similar their sides are corresponding,

9x + 1 / x + 5 = 49 / 14

or, 14 ( 9x + 1 ) = 49 ( x + 5 ) { cross multiply}

or, 126x + 14 = 49x + 245

or, 77x = 231

or, x = 231/77

or, x = 3

Hope it helped

ALL THE BEST!!

( Hope u will mark me brainliest )

A bus that is traveling north at 48 km/h slows to a stop to pick up passengers. It then begins moving again. At the next corner, it turns to the east.

a. Identify the speed of the bus.

b. Identify one example of the velocity of the bus.

c. Identify each group of words or phrases that describe acceleration of the bus.

Answers

The answer is a ——aaa

What is the answer to 0.3 x 3 1/3 =

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

Hope this helpsss

Answer:

1

Step-by-step explanation:

The equation is 3/10 times 10/3, which is 30/30, which equals 1.

(hope this helps :P)

i need help with this

Answers

Answer:

The first one is 10.5, I am unsure about the second one but I think 338.56.

Question 5 of 20
Which of the following triangles are right triangles? Check all that apply.
A. A triangle with side lengths 8, 15, 17
B. A triangle with side lengths 9, 12, 15
C. A triangle with side lengths 5, 12, 13
D. A triangle with side lengths 6 inches, 8 inches, 12 inches

Answers

Answer:

B. A triangle with side lengths 9 12 15

Step-by-step explanation:

9/3= 3

12/3= 4

15/3 = 5

A perfect right triangle is 3, 4, 5.

A changes saved
Set up a proportion and use it to solve for x.
2
10
х
3

Answers

Answer:

C. 15

Step-by-step explanation:

The following proportional can be set-up for the figure given:

[tex] \frac{x + 3}{x} = \frac{10 + 2}{10} [/tex]

Solve for x

[tex] \frac{x + 3}{x} = \frac{12}{10} [/tex]

[tex] \frac{x + 3}{x} = \frac{6}{5} [/tex]

Cross multiply

[tex] 5(x + 3) = x(6) [/tex]

[tex] 5x + 15 = 6x [/tex]

15 = 6x - 5x

15 = x

x = 15

What is 100x100000000000000000000000000000000000. Show work

Answers

Answer:

1e + 37

Step-by-step explanation:

the work is to much!

Explain how to find the mean of a data set

Answers

You have to add all the numbers together then divide by the amount of numbers. For example,
1. 3, 5, 8, 4
2. 3+5+8+4= 20
3. 20 divided by 4 = 5
4. The mean is 5

Answer:

First, add the numbers in the data set. Then, divide the sum by the number of numbers. The quotient is the mean.

 

I hope this helps!

I will mark Brainliest
An example of a rational number is____.

A. negative Start Root 16 End Root

B. Start Root 27 End Root

C. negative Start Root 2 End Root

D. Start Root 57 End Root

Answers

Answer:

I think d. Sorry if I am wrong.

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP! Which of the following expressions are equivalent to (x+y) - (-z)?

A) (x+y)-z

B)x+(y+z)

C) none of the above

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

none of them equal (x+y)-(-z)

What is 12 divided by 8

Answers

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

Answer:

1.5 is the answer

hope it helps!

A full body treatment costs £125.00 Today there is a 10% discount, how much do you pay ?


Answers

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{10}{100} \times 125 = 12.5 \\ 125 - 12.5 = 112.5[/tex]

112.5 £

112$ is how much you pay

A line passes through the points (4,9) and (12,20) what is the slope of the line?

Answers

Slope form y2-y1 / x2-x1 = m
20 - 9 = 11
12 - 4 = 9

The slope of the line is 11/9

Answer:

11/8

Step-by-step explanation:

[tex]slope = \frac{y_{2} - y_{1} }{x_{2} - x_{1} }[/tex]

20 - 9 = 11

12 - 4 = 8

slope = 11/8

Brianna measured the length of the cafeteria table in inches. She measured the same table in feet. Which unit would Brianna need more of to measure the length of the table? feet or inches and why?

A. She will need more inches than feet since feet are larger.
B. She will need more inches than feet since inches are larger.
C. She will need need more feet than inches since feet are smaller.
D. She will need the same number of inches and feet since they are the same size.

Answers

Answer:

A .she will need more inches than feet because feet are larger

Step-by-step explanation:

It costs 12 dollars for 8 hot dogs. )
What is the price of one hot dog?
Hot dogs 8
Dollars 12

Answers

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$12, the amount of money divided by 8, the number of hot dogs, equals $1.50, the amount for 1 hot dog.

I put a random subject but can u please help with this question

Answers

Answer:

Parasitism

Step-by-step explanation:

Please include the steps that took you to get your answer. I am very confused on what to do with the 1/2.

Answers

First let's review how to expand this!

(ax+b)^2=a^2*x^2+2abx+a^2

In this case

(2x^2+1/2)^2=2^2*x^2+2*1/2*2x+(1/2)^2

=4x^2+2x+1/4

Done!

As one object gets closer to another object the force of gravity will increase?

Answers

Answer:

no

Step-by-step explanation:

gravity is relevant to when something is being affected by the gravitational pull on earth, or any other planet. for example, i throw an apple into the air. and it comes back down, as newton said. what must come up, must come down. because of gravity, two objects being closer together does not affect the gravitational pull whatsoever. and the force of gravity doesn't change. as gravity just works on it's own, independent of the object, not dependent on the object. however certain objects will fall abit faster than others.

Jada’s teacher fills a travel bag with 5 copies of a textbook. The weight of the bag and books is 17 pounds. The empty travel bag weighs 3 pounds. How much does each book weigh? whats the equation not the answer

Answers

5×3=15

17+15=32

Step-by-step explanation:

3÷17=15

15+5=20

Answer:

Step-by-step explanation:

For what value of x is the rational expression below equal to zero?
X- 4/X-6

Answers

When x equals to 4

4-4 = 0
-------------
4-6 = -2

0/-2 = 0

hope this helps

A $129.50 stereo is discounted 40%.The next month the sale price is discounted 60%. Is the stereo now free if not what is the sale price?
Let’s see if any of you get it my teacher asked me this on Thursday I got it right. Must shows step-by-step explanation

Answers

Answer:

no, it is not free. $31.08 is the sale price

Step-by-step explanation:

1 - .4 = .6 –––––> paying 60% of original price with first discount

129.50 • .6 = $77.70

1 - .6 = .4 ––––––> paying 40% of the discounted price

77.70 • .4 = $31.08 is the sale price

is this graph a function?​

Answers

Answer:

yessss my dear

I hope to help you

2) The bicycle shop charges $15 plus $6.50
per hour to rent a bike. How many hours
did Henry pay to rent the bike if he paid
the shop $327?

Answers

327 - 15 = 312
312 / 6.5 = 48 hours

Answer:

48 hours

Step-by-step explanation:

Subtract 15 from 327

Divide result by 6.5

Other Questions
Which statement about the quadratic function m(x) = -x2 + 11x - 28 is true? A. Since m(x) =-(x - 4)(x + 7), the zeros for m(x) are 4 and -7.B. Since m(x) = -(x - 4)(x - 7), the zeros for m(x) are 4 and 7.C. Since m(x) = -(x + 4)(x + 7), the zeros for m(x) are -4 and -7.D.Since m(x) = -(x + 4)(x-7), the zeros for m(x) are -4 and 7. Help please ill give 20 points *** PLEASE HELP*** 1. What does 4x + 10x = and 2.Which expression is an example of having like-terms?4x + 4y4x2 + 5y25x + 3x8 - 4x What was the outcome of the 1917 October Revolution?-Vladimir Lenin was ousted from power.-It set up a permanent and stable government.-The Bolsheviks launched a coup d'etat against the government.-The peasants won and established a democratic government. 3) What is an equation for the line that passes through the coordinates (-1.2) and (7,6) ? The length of a rectangle is (3 + 7)m and its width is (1 + 27)n. What is thearea of the rectangle? John opens a saving account with an initial deposit of $282.50. Every week, he deposits $45.50 in the account. How much will John have in his account after 7 weeks?a. $328.00b. $289.50c. $601.00d. $318.50 Parte II: "Escribe los artculos apropiados Write the Article (Definite or Indefinite) that "fits in the sentence best". USE: el, la, lo, las, un, una, unos unas 1. lapices son de colores. 2. puerta esta cerrada. 3. camiseta es muy bonita 4. ordenador es muy pequeno. 5. plumas son de color azules y negras. 6. caf de crema y azucar morena. (a)Name the type of particles that exist in the following objects.(i) Gold ring:(ii) Water:(iii) Balloon: Gravitational force acts on all objects in proportion to their masses. Why then, a heavy object does not fall faster than a light object?Plss help!!!! HELP PLEASE. brainliest, 30 points. Imagine you are the same age (16) and gender (f) but living in East Berlin, East Germany in November 1989. The ugly concrete and barbed wire wall dividing East and West Berlin is being knocked down. Write about the emotions you might be feeling at that moment. (Remember, imagine that you are living in East Berlin...the Communist-controlled side.) If the cost of a dozen pencil is 96 . find the cost of 18 pencil plz fast i have to summit now 9. What is the best source of vitamin C in a balanced diet?A fishB fruitC meatD rice Write formal descriptions of the following sets.(a) The set containing the numbers 1, 10, and 100(b) The set containing all integers that are greater than 10(c) The set containing all natural numbers that are less than 10(d) The set containing nothing at all(e) The set containing the empty string(f) The set containing the string abc Given the waveform below, derive the output waveform (Q) for the respective devices. All outputs start at RESET (Q = 0) state a) S-R latch assuming A = S and B = R.b) Gated D latch assuming C = EN and B = D.c) Negative Edge-triggered D Flip-flop assuming C = CLK and A = D.d) Positive Edge-triggered J-K Flip-flop assuming C = CLK, A = J, and B = K. Help Please! I'll give branliest!Two airplanes leave the airport. Plane A departs at a 42 angle from the runway, and plane B departs at a 44 angle from the runway. Which plane was farther away from the airport when it was 7 miles from the ground? Round the solutions to the nearest hundredth. Plane A because it was 9.428 miles away Plane A because it was 10.46 miles away Plane B because it was 10.08 miles away Plane B because it was 9.73 miles away FOR 36 points!!!!! Helpppppp please I will make your brainiest!!! What is the value of the expression 0.52?0.1250.250.521I only have an hour please help! I will give brainliest!! Two trucks are traveling east on I-40 when the Walmart truck (61 mph, 57 ft long) decides to pass the FedEx truck (53 mph, 60 ft long). A 'pass' starts when the front of the Walmart truck is 45 ft behind the rear of the FedEx truck and ends when the rear of the Walmart truck is 45 ft in front of the front of the FedEx truck.How long does it take for the Walmart truck to pass the FedEx truck?How far does the Walmart truck travel while passing the FedEx truck? If they spent $7,258 on 19 ovens and a proportional amount on 4 refrigerators then how much was spent on the refrigerators?