Can someone help me?

Can Someone Help Me?

Answers

Answer 1

Answer:

$150

Step-by-step explanation:

3% as a percentage multiplier is 0.03

so 5000 x 0.03 = 150 which is 3% of 5000


Related Questions

Mary wants to do a cheesecake. She needs 4 1/2 cups of sweet cream. She knows that 1
cup = 8 ounces How many ounces does she need?
Plsss 50 points!?

Answers

Answer:

36 ounces

Step-by-step explanation:

If 1 cup equals 8 ounces, you would multiply 4 1/2 by 8. 8 x 4 is 32 (ounces), and half of 8 is 4, so 4 ounces. You would then add 32 and 4 together to get your answer. Hope this helps!!

Answer:

She needs 36 ounces.

Step-by-step explanation:

4 1/2=9/2

1/8=(9/2)/x

cross product

8(9/2)=1*x

72/2=x

x=36

a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.

Answers

I think it would be 50 cups of grape juice bc 100 divided by 2 is 50. I js counted by 2’s and then counted how many 2’s it took to make 100.


So 50 would be ur answer

Fourteen subtracted from a number written as an expression
14-x
x-14
x/14
14+x

Answers

Answer: A (14-x)

x is just another word for a number

Solve for the value of p.
2 X p = 42

Answers

[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]

Answer: P = 21
Is it 2x p = 42? Or 2×P = 42?

You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^

Answers

m = 1/2

m = -1/5

m=9

m= 1

m = 4/5

m= -5/4

Hope I helped ~~Laurel

4р — 5 (p + 6) =

I need help solving this question

Answers

ANSWER
-p-30

STEP BY STEP:
-Distribute
-Combine like terms
-Simplify

Hope this helps :)

sooo the answer is: - p -30

4p - 5 (p + 6)

first we distribute:

4p + (-5)(p) +  (-5)(6)

4p + -5p + -30

combine like terms:

(4p + -5p) +( -30)

          -p  +  -30

        =  -p -30

Help with this it’s due today.!!!!

Answers

Answer:

Right answer is 10 I hope it's helps you

(GIVING BRAINLIEST!!)

Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?


A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups

Answers

Answer:A

Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.

The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.

What is metric conversion?

Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.

Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.

We know that, 1 ounce = 0.125 cups

Here, 48 fluid ounces = 48×0.125

= 6 cups

Number of cups of fluid = 8-6

= 2 cups

Therefore, option A is the correct answer.

To learn more about the metric conversion visit:

brainly.com/question/21244256.

#SPJ2

Function 1
{(2, -4), (4, -3), (6, -1), (8,3)}
Linear
Not linear ?

Answers

Answer:

It should be Linear?

Step-by-step explanation:

y = 2x + 3
y= -2x + 15​

Answers

Get your calculator and put alpha n y= and you are going to subtract the opposite way and the answer will be -1/13
The answe is -1/13 hope this helped

Find the point where the two lines intersect. Graph the lines.

1. point a: x = -2, y = 3
2. point b: x = 9, y = -4

Answers

Answer:

3,-4

Step-by-step explanation:

im not sure if this is right or not but I tried

Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.

Jaira
6p + 6c

Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?

Answers

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)

Answers

Oh wyeah wowowiwo wowowiwo

Mathematics:


Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck

Answers

Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg

c. Write the inequality that is shown on the number line.

Answers

Answer:

-3< x ≤ 4

Step-by-step explanation:

There is an open circle at -3, so -3 is not included

There is a closed circle at 4, which means 4 is included

The line is between which means x is between

-3 is less than x which is less than or equal to 4

-3< x ≤ 4

This type of graph is called a segment.

To write the inequality, read the segment from left to right.

We would start with the endpoint on the left which is a -3,

our variable x would be in the middle, and we would finish

things off with the endpoint on the right, which is 4.

Since we have an open dot at -3, we use a less than

sign between the -3 and the x and since we have a closed at 4,

we use a less than or equal to sign between the x and 4.

When representing a segment by reading it from left to right,

you will only use less than or less than or equal to between the parts.

So the solution for the inequality is read {x:  -3  <  x  ≤  4}.

Whats the solution to −2+7<−41 ???

Answers

Answer:

1st step is 19

Step-by-step explanation:

2x-7+7=41+8.

2x=48.

2x÷2=48÷2.

x=19

Write all the names of the quadrilateral shown.
???

Answers

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:

Х
3х+8
Find the value of x

Answers

the answer is -8/3. first you set it equal to zero, subtract 8 from both sides you get 3x=-8, divide both sides by 3 and you get -8/3

Answer:

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

divide both size by 3

⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will cancel 3x then x will stand on it own

x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will divide 8

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

First correct answer gets brainliest

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

ANSWER IS 19 step by step dont thank me

Unit rate 5 breaks in 8 hours

Answers

.625 I think but sorry if not

-4e - 9=19 find e for me

Answers

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

Rearrange for e


(3x +- 5)(x +- 11)º what is the measure of dcb

Answers

Its 8 when multiply the two equations

helppp meeeee i dont know what this is​

Answers

Answer:

700

Step-by-step explanation:

7 x 8 x 12.5 = 700

700 hope that help

One Solution
6-3+4x+1=

Answers

+4x +2 = 0

4x = -2

x = -0.5 = -1/2

Its 4

7/9 of 10800
please help quickly !!

Answers

Answer:

8400

Step-by-step explanation:

10800/9= 1200

1200*7= 8400

a cake recipe calls for 525 grams of flour. about how many pounds of flour do you need?

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

1g -> 0.00220462 pounds

525g ->1.15743 pounds

           ≈ 1 pounds

You buy two shirts online that cost x dollars each. The total which includes a $10 shipping fee is $39.98. Which equation can you use to find the price of the shirt?
A. 2x = 39.98
B. X + 10 = 39.88
C. 2x +10 = 39.88
D. 2x+10x=39.88

Answers

Answer:

C. 2x + 10 = 39.88

Step-by-step explanation:

2x will give you the price of the 2 shirts and you have to add the fee of $10 to get the total of $39.88

You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)

Answers

Answer:

26666.6

Step-by-step explanation:

So sorry if this is wrong i tried

The amount after 5 years is $4,644.74.

What is compound interest?

It is the interest we earned on the interest.

The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:

A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]

P = principal

R = rate

t = time in years

n = number of times compounded in a year.

We have,

P = $4000

n = 4

r = 3%

t = 5 years

A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]

A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]

A = $4,644.74

Thus,

The amount after 5 years is $4,644.74.

Learn more about compound interest here:

https://brainly.com/question/13155407

#SPJ2

Find the slope of the line containing the pair of points (-1,-18) and (-13,-19)

Answers

Answer:

Slope: 3.083333333

Step-by-step explanation:

HELP PLEASE! i need an answer by the end of the night

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The going up is potential energy, the going down is kinetic energy. Not sure the two different energy conversions is asking.

Other Questions
Which expression is equivalent to 20 + 5 X 9 help me...Rewrite the following sentence so that it is in active voice.The shop was opened by its owner, Mr. Gonzalez, at precisely 6:00 a.m. the first course or action and the easiest step in solving a minor issue with your computer is to: The unique identifier for each record in a database table is called theA. Record Id B. Id numberC. Primary key D. Row number What does domestic policy mean? As I set the bowl on the counter, I bumped the edge of the chair. The walnuts leapt out of the bowl and scattered all over the floor. Is this personification, contrast, antonym, or a simile? What were the organic compounds Professor Wadhwa found and why are they important? the order of nitrogen nases determines a number d minus 2 is less than -1 as an inequality PLEASE HELP ALOT OF POINTS ONLY HELP IF YOU KNOW!Why do you think Ida- B Wells was persevered through her troubles despite riots ensuing and her place of work being burned down by white mob. Why do you think she didn't quite ? HELP ME PLEASE I DONT UNDERSTAND the ratio 20 minuets to 1 hour can be written in the form 1:nfind the value of n Which section of the U.S. Constitution reflects the concerns of the Anti-Federalists aboutguarantees of individual rights?A. AmendmentsB. Article IC. Article VIID. PreambleHelp asap! Factor Completely 14bx^2-7x^3-4b+2x Read this excerpt from a blog. When I eliminated gluten from my diet, my energy level increased. My morning bagel used to make me want a nap around 10:00 a.m., but this week was different. I started each day with an egg, and I was satisfied until lunchtime. A one-egg omelet with peppers and onions was the most flavorful option I tried. Ill post full menus and pictures tomorrow. How does the writer of this blog promote change? by sharing personal information by explaining researched facts by raising awareness of a cause by criticizing existing policies What does the underlined word mean in the following sentence?El aire est claro.skytreeairmoon What is the x intercept of the graph of the inequality 2x + 3y > 12 Find the solution of y = 2x + 3 for x = 2.(2, 10)(2, 1/2)(2, 1)(7, 2) African Americans also played a prominent role in the American Civil War. Over 200,000 African Americans, equaling 10% of the entire military force, served in the Union military. 37,000 died fighting for the Union. Most were escaped slaves who served in segregated units under white officers. What similarities or differences do you see between the African-American soldiers in the Civil War and World War II? Which example best demonstrates propaganda?A. A blog that argues against raising taxes for the wealthyB. A pamphlet that praises a nation's new head of stateC. A book that covers the highs and lows of a mayor's careerD. A website that mercilessly criticizes a local celebrity