Remember that an inference is information given in a story that is not directly stated by the author, but it is still very important in order to understand a story. Place a checkmark next to each inference the reader needed to make in order to understand "The Cask of Amontillado":

Answers

Answer 1

Answer:

2. One reason Montresor is wearing a costume is to be sure no one recognizes him when he is walking back to his house with Fortunato.

3. Fortunato was a competitive person because he got jealous when he thought Luchesi was going to taste the Amontillado.  

7. No one ever found Fortunato, who Montresor buried alive down in the catacombs.

8. Montresor kept giving Fortunato wine because he knew he could not resist it and wanted Fortunato to keep following him.

Explanation:

Making an inference is when the author does not directly provide the events or tells us the story. The readers have to try to make out the events of the story through the hints or other information given in the story to understand the story.

Among the given inferences in the list, the correct inferences are the second, third, seventh, and eighth sentences. These statements are inferences that readers have to make themselves to understand the events and the whole story. Whereas, the other sentences are directly stated by the author in one way or another. therefore, they are not inferences.

Thus, the correct answers are the second, third, seventh, and eighth sentences.


Related Questions


Read the claim
Which statement is the strongest counterclaim to the
claim?
Claim: The Great Wave is the most historically
significant artifact within Japanese culture because it
signifies Japan's hesitation to join the global economy.
The Great Wave was made around 1830 by the
great artist Hokusal and is one of his series Thirty-six
Views of Mount Fuji
O Since The Great Wave is a work of art, the idea that
it signifies Japan's hesitation to join the global
economy is simply one interpretation
There are other paintings that more strongly
represent Japan's hesitation to open its ports and
Join the global economy
After receiving a letter from the president of the
United States in 1853, Japan quickly embraced the
new economic model it had been forced to accept.

Answers

Answer: There are other paintings that more strongly represent Japan's hesitation to open its ports and join the global economy

Explanation:

The statement that is the strongest counterclaim to the claim is that "There are other paintings that more strongly represent Japan's hesitation to open its ports and join the global economy"

While the claim explained that The Great Wave is the most historically

significant artifact because it showed that Japan had hesitation to join the global economy.

But the counterclaim here explained that there were other paintings that were more important than the Great Wave.

Answer:

It's actually B: Since The Great Wave is a work of art, the idea that it signifies Japan’s hesitation to join the global economy is simply one interpretation.

Explanation:

Right on edg

Question 4 of 10
Based on what you know about portable parts, which of the following words
best completes the sentence below?
I have ever tasted!
The food was the best and most
could never have afforded it myself.
A. luxurious
B. inexpensive
C. ridiculous
D. illusive
SUBMIT

Answers

Answer:

A. luxurious.

Explanation:

The sentence tells us that the food cannot be afforded so it's definitely luxurious.

Answer:

Explanation:

1. i do not know.. i need more then just I have ever tasted

2. luxurious

What is a theme of the poem?
A O Children desire what their parents value.
B. O Cherished objects can create connections between family
members.
C.
What is extraordinary to some may seem ordinary to
others.
D
Old objects can be made new again by using
Imagination.

Answers

Answer:

Is there a poem to go with?

Answer:

B

Explanation:

I have done hours of staar practive questions and this was one of them, i remeber the answer.

In the context of the text, what does it mean to be brave? Who exhibited bravery during the Montgomenrty bus boycott?

Answers

Answer:

rosa parks started the bus boycott

Explanation:

1. Why does Andy say he decided to write
a letter to Rob's parents?
Andy writes a letter to Rob's parents
expressing how sorry he is and listed
some of the good memories he has with
their family.
2. Rather than repeating how sorry he is
for Rob's death in the letter to Rob's
parents, what does Andy decide to do
in the letter?
3.What is revealed about Andy's opinion
of his family in this letter?



Please help me ASAP.

Answers

Is there a text it will be easier to answer if I could see a text

help!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

Prefixes. ( Prefixes.

un, out, die. ( En, de.

Disappointment. / Enforcement.

Discouragement. / Delightful

Unsuccessful. / Designer

Disgraceful. / Departure

Unselfish. / Enclosure

Unevenly. / Enjoyment

Outlandish

Disapproval

Unhappiness

Outsider

Unfairness

Suffixes

ful, ly, er, ment

All words except Unselfish, Departure, Outlandish, Disapproval, Unhappiness, Enclosure, Unfairness. (DO NOT INCLUDE THESE WORDS IN THE LAST)

need help answering this question on how to figure this out.​

Answers

Evidence I believe that the answer
I’m guessing it’s evidence

A key narrative style of Austen’s novel, Pride and Prejudice is…

Free Indirect Discourse


Stream-of-consciousness


Epistolary

Answers

I just took the test, the correct answer is ... Epistolary.

A key narrative style of Austen's novel "Pride and Prejudice" is:

C. epistolary.

An epistolary novel is one written in the form of letters.It is important to notice that Jane Austen (England, 1775-1817) does use this narrative style in "Pride and Prejudice," but it does not mean that the whole novel is written like this.At certain points in the novel, we learn about events through letters written by the characters.For instance, character Jane often writes to Elizabeth to tell her what is going on where she is.The main issues with Mr. Darcy are also explained and some revelations are made through a letter he writes to Elizabeth.With the information above in mind, we can choose letter C. epistolary as the best option.

Learn more about the topic here:

https://brainly.com/question/1120186?referrer=searchResults

Read the excerpt from excerpt from "Roberts Are Cool, But AI Is the Future."

As these applications master the human language, AI will branch out into a variety of human endeavors, including the entertainment industry. Audiobooks (fiction and nonfiction narrated by authors and voiceover actors) are one of the largest-growing markets of the last three years. Once an afterthought of the publishing industry, audiobooks have become an increasingly profitable source of revenue for publishing companies. In 2018, about $940 million in audiobooks were sold—24.5 percent more than the previous year.

What is the tone of the excerpt?


informal

sincere

fearful

formal

Answers

Answer:

formal

Explanation:

because it is direct language

Formal,

Explanation:

Took the test and review said it was correct

Why did Shakespeare write the play, Macbeth, to please King James 1?

A) During this time, angry kings would punish citizens who displeased them.

B) Shakespeare needed King James I as a patron.

C) Shakespeare did not write the play.

D) Shakespeare was asked by the King's family to write a play for the King to celebrate his coronation to the throne.

Answers

Answer:

A

Explanation:

Answer:

A) During this time, angry kings would punish citizens who displeased them.

During a disagreement the team leader yelled at another team leader. How did this cross the line of Respect?

A. Tone
B. Body Language
C. Words
D. It did not cross the life of respect, it is ok to raise your voice in certain situations.

Answers

Answer:

A. Tone

Explanation:

The team leader "yelled" that's more than just raising your voice and is not respectful.

During a disagreement, the team leader yelled at another team leader. This crosses the line of respect by tone.

What do you mean by the leader?

A leader refers to someone who will inspire motivation and passion in the followers.

As the team leader yelled at another team leader during the disagreement, this cross the line of respect for the tone. Yelling increases the tone of the voice.

Therefore, A is the correct option.

Learn more about leaders here:

https://brainly.com/question/15176246

#SPJ2

Which sentence uses the underlined vocabulary word incorrectly?

Answers

Answer: C

Explanation:

Erudition means great knowledge. So C uses the word incorrectly.

Read the passage, then answer the question that follows. The future beckons to us. Whither do we go and what shall be our endeavour? To bring freedom and opportunity to the common man, to the peasants and workers of India; to fight and end poverty and ignorance and disease; to build up a prosperous, democratic and progressive nation, and to create social, economic and political institutions which will ensure justice and fullness of life to every man and woman. We have hard work ahead. There is no resting for any one of us till we redeem our pledge in full, till we make all the people of India what destiny intended them to be. We are citizens of a great country, on the verge of bold advance, and we have to live up to that high standard. All of us, to whatever religion we may belong, are equally the children of India with equal rights, privileges and obligations. We cannot encourage communalism or narrow-mindedness, for no nation can be great whose people are narrow in thought or in action. –“A Tryst with Destiny,” Jawaharlal Nehru Which statement best evaluates the evidence for Nehru’s claim? The evidence is effective because it provides examples of work to be done to create a great country. The evidence is effective because Nehru uses emotional appeals to fully support his claim of how hard the work will be. The evidence is not effective because Nehru describes how difficult the work of the assembly will be. The evidence is not effective because it does not give reasons to work hard.

Answers

put this in on notebox.com

Answer:

A

Explanation:

Read this excerpt from Through the Looking-Glass by Lewis Carroll.
So they walked on together though the wood, Alice with her arms clasped lovingly round the soft neck of the Fawn, till they came out into another open field, and here the Fawn gave a sudden bound into the air, and shook itself free from Alice's arms. “I'm a Fawn!” it cried out in a voice of delight, “and, dear me! you're a human child!” A sudden look of alarm came into its beautiful brown eyes, and in another moment it had darted away at full speed.

The fawn’s reaction when it realizes that Alice is a human child implies that

Alice has not been very nice to the fawn.
Alice and the fawn do not know who they are.
the fawn is frightened of human beings.
the fawn and Alice are still in the woods.

Answers

Answer:

The fawn is frightened of human beings

Explanation:

Until the fawn noticed that the love being given to it was from a human, it was comfortable and accepting. But, as soon as the fawn realised that it was a human, it was startled and scared.

Answer:

The fawn is frightened of human beings

So its D

Explanation:  

Review the paragraph at the top of page 2.
What is the connection between the caloric
content in a cup of jellyfish and biologists
researching why marine animals eat
jellyfish?

Answers

Answer:

All jellyfish are Cnidaria, an animal phylum that contains jellies, sea anemones, and corals, among others. There are more than 10,000 species of Cnidaria, and less than 4,000 of these are Medusazoa—those animals we think of as jellyfish. Those 4,000 jellyfish can be divided into four different groups.

Explanation:

We can actually see that the connection is due to the level of caloric content in a cup of jellyfish which makes marine animals attracted to eat jellyfish.

What is jellyfish?

A jellyfish is actually known to be an aquatic animal that is seen in the marine water. It is a major part of their phylum. The jellyfish is actually known to be an invertebrate animal.

We see that their caloric content actually makes them vulnerable to eaten by marine animals.

Learn more about jellyfish on https://brainly.com/question/11216578

#SPJ2

Which of these questions would be effective interview questions? (Select all correct answers.)
What is your favorite color?
Can you tell me more about that experience?
What else do you remember about that time in your life?

Answers

Answer:

B

Explanation:

Can you tell me more about that experience?

2. Which story would be best shared using a podcast? A story about the newest photographs of Mars.
A story about how to draw animals.
A story about the meaning of whale songs.
A story about wildflowers.​

Answers

A story about the meaning of whale songs. That’s the only one that I wouldn’t have to actually see what you’re talking about. I could just listen to it

The story that would be best shared using a podcast is: A story about the meaning of whale songs

What is a Podcast?

This refers to the online forum where there is interaction between a speaker or host of a program and his host of listeners.

Hence, since it is established that a podcast has to do with the speaking and listening of information that does not make use of visuals, then a story about the meaning of whale songs would be most appropriate.

Read more about podcasts here:
https://brainly.com/question/26293535

m
Which sentence contains a
homophone that is used
incorrectly?
Remember, homophones are
words that sound alike but are
spelled differently and have
different meanings.
A. She went to the store to buy new pens.
B. David needed to buy new pens for his work
because he kept misplacing them.
C. David needed to by new pens for his work
because he kept misplacing them.
Ok

Answers

Answer:

Its C., the "by" means to go near something, "buy" means to purchase.

Explanation:

Answer:

David needed to by new pens for his work because he kept missplacing them

Which of the following would be a good topic sentence for a classification paragraph?


A. Graduation produces several types of emotions.
B. When you graduate, you have to choose what to do next.
C. Graduation is the most exciting time of your life.
D. The graduation process can be broken down into three parts

Answers

The option that would be a good topic sentence for a classification paragraph is D. The graduation process can be broken down into three part.

What is classification paragraph?

In rhetoric and composition, classification is a technique for developing a paragraph or essay in which a writer organizes individuals, things, or concepts based on commonalities.

Separate things are categorized into groups in a classification paragraph based on their similarities. You might be asked to categorize objects, living things, concepts, or people, depending on the subject. What is to be categorized and the categories utilized are specified in the topic sentence.

Classification paragraphs are the ideal approach to provide important information in a clear, short manner whether you're writing an essay, an article, or a description. The basic idea of a categorization paragraph is established, and it addresses the topic's subcategories while contrasting and comparing them.

In conclusion, it can be noted that the correct option is D.

Learn more about paragraph on:

https://brainly.com/question/11672959

#SPJ1

Answer:

Graduation produces several types of emotions

Explanation:

Write an essay explaining how modern technology has changed the way people stay informed about current events.

please help

I will give brainllest and 5 stars for the best answer

Answers

Answer:

i dont know the answer but i hope you have a great day!

Explanation:

Which technique is most likely to help expand the variety of sentence
patterns in an essay?
Select one:

using both commas and periods

using an interesting thesis statement

using a formal tone

using both dependent and independent clauses

Answers

i was just okay i’m okay but it wasn’t really

Answer:

i would say either periods and commas or dependent and independent clauses.

different between washing soda and glycerol​

Answers

Washing soda features either as an ingredient in some cleaning products or as a standalone cleaning agent. It can be made by putting baking soda in an oven and is often used in homemade detergent recipes, and is sometimes used as a laundry booster or water softener. It’s an alkaline substance that can be used for general household cleaning, and even for the laundry. Read on to learn all about washing soda, what it is and how it’s made, how you can use it, and whether it’s really the best solution for your laundry.

Need help please ASAP. What is the formal register. (formal language).

Answers

Answer: the answers are 1.  your eye looks like it might hurt, 2. it is very hot today

Explanation: when using formal language a sentence uses no contractions or slang those two answers I gave fit these requirements.

Choose the topic sentence that best fits the paragraph below.
Scientists studied people who learned the new skill of
juggling. The juggling practice did help the brain grow
larger, but it shrank back to normal once the person
finished practicing the new skill. It seems that the brain
both grows and shrinks with the learning of a new skill.

Answers

Where are the answer choices?

Answer:

Scientists and the brain

some people have brought up cooking

Answers

So what isn’t nice ..

Answer:

I am confused...what?

Explanation:

Please need help in this. It’s very easy homework, but what makes it hard is that it has to be a grammatically correct and each sentence includes a passive form of the verb.

Most importantly, the answers must be correct and assured. I don’t want guessing, just sure answers.
For those who answers for points, don’t bother, You won’t because I will report you. So please respect that!

You will get 15 points for answering this question correct + BRAINLEST

Answers

Answer:

Weaving is a method of textile production in which two distinct sets of yarns or threads are interlaced at right angles to form a fabric or cloth. Other methods are knitting, crocheting, felting, and braiding or plaiting. ... The way the warp and filling threads interlace with each other is called the weave.

Explanation:

BRAINLIEST pls

i need a poem like this about anything please be original

Answers

Answer:

You're hungry for good music with great lyrics.

You're hungry for late night talks.

You're hungry for art and you try

to feel it in every cell of your body.

You're hungry for knowledge.

Philanthropy.

Empathy.

And a bunch of others complicated words.

Oh, and you're hungry for that too,

I mean words,

especially if they are in a

Edgar Allan Poe poem.

You're hungry for little gestures.

You're hungry for true and extremely loud laughs.

You're hungry for history.

You're hungry about a lot of things, but you're

not hungry for love.

Because you already fell for all those stuff

you're hungry for.

Explanation:

Without reading ahead, what is the author suggesting about how the cesspool and the water pump might be
related to the spread of cholera?

Answers

Answer: The author might be suggesting that the bacteria and diseases from the cesspool are leaking into their water source and into the shared water pump water, spreading the disease.

A 4-pound bag of grass seed costs $20. A 12-pound bag of grass seed costs $36.

How much less does each pound of grass seed cost if a customer buys a 12-pound bag?

A.
The costs for each pound are the same.

B.
The cost for each pound is $1 less.

C.
The cost for each pound is $2 less.

D.
The cost for each pound is $3 less.

Answers

I want to say D
Can I get a thanks pls

The cost for each pound of grass seed is $2 less if a customer buys a 12-pound bag instead of a 4-pound bag. Therefore, option is (C).

What is the cost?

Cost is the amount of resources or money that is required to produce or obtain a good or service. It is the value of the resources used, including labor, materials, and other expenses, that must be incurred to bring a product or service to market or to complete a project.

To compare the cost of each pound of grass seed, we can divide the cost by the weight of the bag.

For the 4-pound bag, the cost per pound is $20/4 = $5.

For the 12-pound bag, the cost per pound is $36/12 = $3.

To find how much less the cost per pound is when buying the 12-pound bag instead of the 4-pound bag, we can subtract the cost per pound of the 12-pound bag from the cost per pound of the 4-pound bag:

$5 - $3 = $2

Therefore, the correct option is C. The cost for each pound of grass seed is $2 less if a customer buys a 12-pound bag instead of a 4-pound bag.

Learn more about cost, here:

https://brainly.com/question/15135554

#SPJ2

Part B: which detail from the text best supports the answer to Part A?

Answers

Answer: what text???

Explanation:

Other Questions
Could someone help me out with an English essay? I just need help with the hook, i'm really bad at thinking of what to say :( dialogue in a sentence Find the slope of the line that passes through (9, 6) and (6, 2). How does Roosevelt support his claim that thefourth freedom-freedom from fear-is anecessary goal in the fight against tyranny?by defining the characteristics of a good societyand its important role in the worldby outlining the challenges distant nations faceand their effects on the United Statesby explaining that fewer weapons means feweropportunities for fighting between nationsby demanding economic improvements to providefor nations in need of assistance What shape does this cross section make? Please lmk I need help Why does Martin Luther King, Jr. want to meet John Lewis, The Boy from Troy? what is this pls help me this is due Friday i will give you brainliest What the answer?! ANSWER ASAP!! Answer correctly please this is test ;( Please answer. How did the ideals of the American Revolution influence slaves? Have an amazing day :) Will give brainlst Adding and subtracting polynomials Subtract. Write your answers in standard form. (5x - 4) - (3x + 2) Oxygen Gas (O) A. 2 atoms of oxygenB. 2 atoms of hydrogenC. 3 atoms of oxygenD. 1 atom of oxygen The probability of an event is 0.26. Describe the likelihood of the event. Publix sells apples and oranges for $0.79 per pound. Marc puts 1.2 pounds of oranges in his cart then adds some apples. The total cost of his apples and orange is $6.27. Question 10 of 10In a certain plant, yellow leaves are dominant (Y) and red leaves are recessive(V). A plant with genotype Yy and a plant with YY are crossed. If they havefour offspring, how many would you predict would have red leaves? (Hint:Draw a Punnett square to help you determine the answer.)A. OB. 3C. 1D. 2SUBMIT All of the citizens in a community take an equal role in local governmentby meeting to debate and vote on every law and political issue. This typeof government is best described as: Frank borrowed money from his dad to buy a motorcycle. To repay his loan, Frank paid his dad $200 each month. After 14 months, hisremaining debt was $3,200. Rrepresents the remaining debt at a given time. L represents the original loan amount. T represents the time (in months).Which THREE statements are correct?A)The original loan amount was $6,000.B)It will take Frank 16 months to pay back his dad.C)It will take Frank 30 months to pay back his dad.D)The equation R-L-200T can be used to model this situation.E)The equation L=R-200T can be used to model this situation.