PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST *EXTRA POINTS*..
IM GIVING 40 POINTS !! DONT SKIP :((.

PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST *EXTRA POINTS*.. IM GIVING 40 POINTS !! DONT SKIP :((.

Answers

Answer 1

Answer:

y=10x + 0

Step-by-step explanation:

y=10(1) = 10

y=10(2)=20

y=10(3)=30

y=10(4)=40


Related Questions

when x is divided by 9, the remainder is 7. What is the remainder when x+4 is divided by 9

Answers

Answer:

First i always use khan academy

Step-by-step explanation:

Find the simple interest on a P10500 loan at 20% for two years. (show
your process to get two points)
DO
D12
Dan​

Answers

Answer:

P4200

Step-by-step explanation:

SI=PRT/100

P=Principal which is P10500

R=Rate which is 20%

T=Time which is 2 years

So SI= 10500×20×2/100

=P4200

Tom buys a torch and a battery.
The torch costs eight times as much as the battery.
Tom pays with a £5 note and gets £1.49 change.
How much does the battery cost?

Answers

Answer:

battery costs: 0.39...............

Answer:

£0.39

Step-by-step explanation:

I did Question ON MATHSWATCH

Can someone help me with both of these? You can answer only one, however, If you answer both that is who gets brainliest. don't answer just to take my points or you will get reported.

Answers

Answer:

20x+80

10/21

Step-by-step explanation:

Answer:

20x+80

10/21

Step-by-step explanation:

20*x+20*4

20x+80

[tex]\frac{5}{7}*\frac{2}{3}[/tex]

5*2=10

7*3=21

[tex]\frac{10}{21}[/tex]

Hello pls help meeee

Answers

Answer: 96

You add 12 every week, so you can multiply 12 by 8 (12 x 8) and you get 96!

Answer:

The plant will be 96 centimeters after 8 weeks.

Hope that helps!

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?

Answers

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer:  Yes you can afford

Explain why √3x+2 = -16 has no solution.

Answers

The equation you wrote has no solutions since the left hand side is equal to 6x-10 and the right hand side is equal to 6x+8. Setting them equal we get -10=8 which is obviously wrong.

Michael and his family
brought some logs of
firewood with them on
their camping trip. The
first night, they burned
2 logs in the fire. The
second night, they
burned 3 logs in the
fire.

Answers

What’s the question? I can’t answer if I don’t see the question

Question A construction worker drops a hammer while building the Grand Canyon skywalk 4,000 ft above the Colorado River. Use h the formulat to find how many seconds it takes for the hammer to reach the river. Round your answer to the 4. nearest tenth of a second. s

Answers

Answer:15.8

Step-by-step explanation:

After 15.81 seconds the hammer reaches the river if the construction worker drops a hammer while building the Grand Canyon skywalk 4,000 ft above the Colorado River.

What is a function?

It is defined as a special type of relationship, and they have a predefined domain and range according to the function every value in the domain is related to exactly one value in the range.

It is given that:

A construction worker drops a hammer while building the Grand Canyon skywalk 4,000 ft above the Colorado River.

The equation is:

t = √h/4

Plug h = 4000 ft

t = √4000/4

After solving:

t = 15.81 seconds

Thus, after 15.81 seconds the hammer reaches the river if the construction worker drops a hammer while building the Grand Canyon skywalk 4,000 ft above the Colorado River.

Learn more about the function here:

brainly.com/question/5245372

#SPJ2

twice the difference of a number and 8 is equal to three times the sum of the number and 8. find the number

Answers

Answer:

-24

Step-by-step explanation:

2(x-8)=3x+3

2x-16+16=3x+8+16

2x=3x+24

2x-3x=3x+24-3x

-x=24

x=-24

The above answer is incorrect. The correct answer and equation is below:
2(x-8) = 3(x+8)
2x - 16 = 3x + 24
_____ ______
-24 -24
______________
2x - 40 = 3x
_____________
-2x. -2x
____________
-40 = 1x

So x = -40
______________

anyone know what 422,391÷28=

Answers

15085.3929
Explanation
Use a calculator
422,391 ÷ 28 = 15,085.39

Help me please and thank you!!!!!

Answers

Answer:

D-y=-3x+5

Step-by-step explanation:

Slope is -3x and y intercept is positive 5

Answer:

Step-by-step explanation:

y - 2 = -3(x - 1)

y - 2 = -3x + 3

y = -3x + 5

answer is D

Please help me asap please

Answers

Okay the first one is a line you would write it as LM and choose the option that has arrows on both sides of the line

The second one is a ray. You would write it as KJ and choose the option that has a arrow on one side of the line

The third one is a line segment. You would write it as HG and choose the option that doesn’t have any arrows attached to the line.

11 2/8 - 5 1/2 • 1 2/3 + 1 1/4

Answers

Answer:

[tex]3\frac{1}{3} = \frac{10}{3} = 3.333333333[/tex]

Step-by-step explanation:

Hope this helps.

Help please I will give Brainly

Answers

Answer:

15

Step-by-step explanation:

hope this helps

Please help MEEEEEE!! NOWWWWW

Answers

Answer:

Tyler.

Step-by-step explanation:

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Answers

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive

A baker made two cakes of the same size.

Answers

Woah really!? That’s so cool

how to represent with an integer mary moves 3 steps backward as she dances

Answers

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

As she moves back, so it will be negative.

Since she moves back 3 steps, it will be -3.

Hope it helps :)

Please mark my answer as the berainliest

Answer:

-3

itwaseasy...............

Select the three statements that represent a unit rate.
6 plates per stack
4 cupcakes per box
20 minutes for ten songs
18 plants in three rows
5 orders per day

Answers

20, 18 and 4 is the answe

Answer:

I think it's 6 plates per stack, 4 cupcakes per box, and 5 orders per day. Not sure about 20 minutes for 10 songs.

Please will give brainliest and thanks for the problem

Answers

Answer:

y = -¼x + (-6)

Step-by-step explanation:

I was summoned?

what is 0.01 as a fraction

Answers

1 over 10

Explainedddddd-

Answer:

hey! this is simple! .01 is 1 out of 100.

Step-by-step explanation:

so the answe is, 1/100

In figure AB and CD bisect each other at O. State the 3 pairs of equal parts in ∆AOC and ∆BOD. Is ∆AOC ≅ ∆BOD? Give reasons

Answers

Answer:

SEE EXPLANATION

Step-by-step explanation:

[tex] In\:\triangle AOC \:\&\:\triangle BOD[/tex]

[tex] AO \cong OB.... (given) [/tex]

[tex] \angle AOC \cong\angle BOD [/tex]

[tex] (vertical \: \angle s) [/tex]

[tex] CO \cong OD.... (given) [/tex]

[tex] \therefore \triangle AOC \:\cong\:\triangle BOD[/tex]

[tex] (SAS \: postulate) [/tex]

So, the 3 pairs of equal parts in ∆AOC and ∆BOD are:

[tex] AC = BD[/tex]

[tex] m\angle OAC = m\angle OBD[/tex]

[tex] m\angle OCA = m\angle ODB[/tex]

Ram obtains 40% of the marks in a paper of 200 marks. Shyam is ahead of Ram by 25% of Ram' s marks, while Bhuvan is ahead of Shyam by one month of his own marks. How many marks does Bhuvan get?​

Answers

Answer:

First, we start with:

"Ram obtains 40% of the marks in a paper of 200 marks"

In this case, 200 marks represent the 100%

Then how much is the 40%?

we have the relations:

40% = X

100% = 200 marks

Now we can take the quotient of both equations:

(40%/100%) = X/200marks

(40%/100%)*200marks = X = 80 marks

So Ram obtained 80 marks.

Now we have:

"Shyam is ahead of Ram by 25% of Ram's marks"

Now the 100% is the number of marks that Ram has, this is:

100% = 80 marks

And Shyam has 25% more than that, then we have:

125% = X

Same as before, we take the quotient of both equations:

(125%/100%) = X/80 marks

1.25*80 marks = 100 marks.

Shyam has 100 marks.

The last part is (this is not written correctly, it says "one month", it should be "one-ninth")

"while Bhuvan is ahead of Shyam by one-ninth of his own marks."

if his own marks are X, we have the equation

X = 100 + (1/9)*X

X - 1/9*X = 100

X*(8/9) = 100

X = (9/8)*100 = 112.5

So Bhuvan has 112.5 marks

QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

I WILL GIVE BRAINLIEST HELP PLEASEEEE HELP PLEASEEE

Answers

Answer:

-39

Step-by-step explanation:

[tex]\left(-3\right)^3-\sqrt[3]{27}-4^3\left(\sqrt[3]{64}-\left(2\right)\left(2\right)\right)-\frac{\left(3\right)^3\left(2\right)}{6}[/tex]

[tex]-27-3-64\left(4-4\right)-\frac{54}{6}[/tex]

[tex]-27-3-\frac{54}{6}[/tex]

[tex]-27-3-9[/tex]

Which gives us -39.


What's cheaper, paying $20 or 20% off of $30?

NEED HELP!!

Answers

Answer:

$20 is cheaper :) (20% off of $30 would be $24!)

$20 due to 20% off of $30 is only $24

is 3/12 less than or greater than or equal 3/4?​

Answers

Answer:

3/12 is less than 3/4

Step-by-step explanation:

3/12 is the same as 1/4, which is 0.25

3/4 is 0.75

50 POINTS + BRAINLIEST PLEASE ANSWER THIS IS THE 2ND TIME ASKING

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It is a square based pyramid so any horizontal slice will be a square.

A 90 kg astronaut is trawling through space a 4.5 m/s.

Answers

Answer:

I would help but i.d.k the question so i cant help

Step-by-step explanation:

thank you for the points tho and have a blessed day

Other Questions
The greater an object's ____ the stronger the gravitational force on it. A. mass B. distance C. weight HELP ASAP PLS PLS PLS will the moon be new after a lunar eclipse or a solar? If jon had 2,881 and tia had 4,163 how much more money tia has then jon if i had 2 cats and my mom bought me 4 dogs how many animals is that in total HELP PLSSSSSSMallory bought pizza and soda for her End of Summer party. If she spent $12.57 on thesodas and $10.95 for each pizza, how many pizzas did she buy if she spent $89.22?Which equation models this scenario?12.57 + 10.95 = 89.2210.95x + 12.57 =89.2212.57x + 10.95 =89.2289.22x - 10.95 = 12.57 The attaction between magnets is a chemical property.TrueOrFalse What was the main event that occurred in the Schenck v. United States case? Kiran and Clare like to race each other home from school. They run at the same speed, but Kiran's house is slightly closer to school than Clare's house. On a graph, their distance from their homes in meters is a function of the time from when they begin the race in seconds.As you read the graphs left to right, would the lines go up or down?What is different about the lines representing Kiran's run and Clare's run?What is the same about the lines representing Kiran's run and Clare's run? Gabby has $1,506 in a savings account that pays 2.5% simple interest. How much interest will she earn in 3 years? what is the simplest form of 60 : 120? Help! Please! I need help If a person's speed doubles and all else remains the same, what will be the person's angular momentum Fill in the blanks with the preterite or the imperfect of the indicated verbs What policy are the Allies resorting to in order to avoid war and keep peace? New AlliancesA Threats B. Appeasement C. Military Strength. D New alliances Anyone know a good 30 minute or 1 hour workout I can do? What is the copper stone age ? Extended warrantiesCarnes Electronics sells consumer electronics that carry a 90-day manufacturers warranty. At the time of purchase, customers are offered the opportunity to also buy a two-year extended warranty for an additional charge. During the year, Carnes received $412,000 for these extended warranties (approximately evenly throughout the year).Required:1.Does this situation represent a loss contingency? Why or why not? How should it be accounted for?2.Prepare journal entries that summarize sales of the extended warranties (assume all credit sales) and any aspects of the warranty that should be recorded during the year. help mee pleaseeeeeeas Herds of cattle arrived with priests Jos de Escandn established large land grants Charro culture developed as cowhands used horses to round Cattle strayed from ranches and new breed developed Unbranded cattle claimed by Texas settlers to start herds up herds Which country was responsible for the origins of the cattle industry? A. Spain b. France c.portugal d No answer text provided.